Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Sprawę każdego pacjenta staram się traktować bardzo indywidualnie. Profesjonalne i empatyczne podejście to w pracy moje priorytety. Stawiam na rozwój osobisty i samodoskonalenie, nie lubię stać w miejscu. Prywatnie lubię spędzać aktywnie czas z rodziną, podróżować i grać na pianinie.


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 10

Liczba artykułów: 136

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 3485

Liczba podziękowań: 109

Ostatnia aktywność: około 15 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Co po COVID-19: rehabilitacja płuc, trenażery oddechu

Przechorowanie COVID-19 wiąże się z dużym osłabieniem organizmu i wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Oprócz przyjmowania leków czy witamin, pacjent może wymagać dodatkowych ćwiczeń, w tym treningu mięśni wdechowych. Czy trenażer oddechu może być przydatnym narzędziem dla osób które zmierzyły się z COVID-19? Poznajcie opinię eksperta!

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Rekordowe zainteresowanie szczepionkami na grypę

Szczepienia na grypę stały się w obliczu epidemii COVID-19 jeszcze ważniejsze. Po ostatnich publicznych zachętach ze strony rządowych instytucji, rekordowa liczba pacjentów szuka szczepionek. Apteki ciągle mają na stanie preparaty z poprzedniego sezonu grypowego, których data ważności upływa z końcem sierpnia. Pacjenci ich jednak nie kupują. Czy lepiej zaszczepić się od razu, czy poczekać na nowe szczepionki?

Jak podczas pandemii radzą sobie apteki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Australii?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to trudny test dla aptek na całym świecie. Farmaceuci zostali wystawieni na wielką próbę. Nierzadko pozbawieni środków ochrony osobistej, często w okrojonym składzie, muszą nadążać za wprowadzanymi zmianami. Tak dzieje się teraz nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach na świecie! Na podstawie doświadczeń farmaceutów przedstawiamy, jak w porównaniu do Polski, wygląda praca w aptekach w Szwecji, Anglii, Niemczech i Australii.

Praca w amerykańskiej aptece i życie farmaceuty w USA

Życie mieszkańców Ameryki zawsze nas fascynowało. Wyobrażamy sobie, iż rzeczywistość jest tam zupełnie inna, a warunki pracy dużo lepsze. Czy rzeczywiście tak jest? Jaką ścieżkę musi pokonać osoba ubiegająca się o pracę w aptece w USA? Jak pracuje się w amerykańskiej aptece i jak farmaceuci radzą sobie w czasie pandemii koronawirusa? Swoim doświadczeniem dzieli się z nami Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która pracuje w aptece otwartej w Minnesocie.

Kiedy medyczna marihuana wróci do aptek?

Choć medyczna marihuana zalegalizowana została w Polsce już ponad 2 lata temu, leku ciągle brakuje w aptekach, pacjenci nie mogą zrealizować recept i w wielu przypadkach są zmuszeni przerwać leczenie. Kiedy susz konopi medycznej wróci do aptek? Jakie rodzaje suszu z konopi będą wkrótce dostępne i jak powinna wyglądać recepta na marihuanę medyczną? Postanowiliśmy szczerze porozmawiać z przedstawicielami dwóch firm i przedstawić fakty odnośnie obrotu medyczną marihuaną na rynku farmaceutycznym.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (maj 2019)?

14 maja w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazał się nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Zawiera on 288 pozycji – to o 53 mniej niż na liście opublikowanej w marcu. Czy to oznacza poprawę dostępności leków w Polsce? Jak Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi pomaga w analizie problemów z dostępnością leków i jakim zmianom w opublikowanym wykazie warto się przyjrzeć?

Ostatnie artykuły

Trenażery oddechu

Przebyłeś ciężką infekcję dróg oddechowych, chorowałeś na COVID-19, cierpisz na astmę, POChP, mukowiscydozę lub uprawiasz regularnie sport (np. bieganie, wspinaczkę) - Twoje mięśnie oddechowe mogą wymagać ćwiczeń. Trenażer oddechu dostępny w aptece pomoże Ci wyćwiczyć mięśnie wdechowe, usprawni oddychanie i zapobiegnie występowaniu duszności.

Tlen medyczny

Tlen medyczny to sprężony gaz o zawartości tlenu nie mniejszej niż ok. 99% objętościowych. W aptekach i sklepach medyczny można kupić tlen w sprayu, butlę tlenową, czy koncentrator tlenu, które mogą okazać się niezbędne u pacjentów z niedotlenieniem, dusznością, czy wymagających długotrwałej tlenoterapii w warunkach domowych.

Pulsoksymetry

Pulsoksymetry to niewielkie, elektroniczne urządzenia medyczne, służące do samodzielnego pomiaru wysycenia krwi tlenem (saturacji) oraz tętna. Urządzenie można kupić w aptece, jest proste w obsłudze, a wynik badania widoczny jest na wyświetlaczu już po kilku sekundach. W czasie pandemii COVID-19 pulsoksymetr może być przydatny pacjentom, u których występuje duszność, czy osłabienie lub osobom poddawanym tlenoterapii.

Glukoza - proszek, roztwór, tabletki

Glukoza, którą można kupić w aptece, ma formę proszku do rozpuszczenia, gotowych roztworów do picia, tabletek do ssania lub płynu do infuzji dożylnej. Cukier ten znalazł zastosowanie, m.in. jako substancja słodząca, jako środek uzupełniający niedobór cukru we krwi (u cukrzyków, osób niedożywionych) oraz do wykonania krzywej cukrowej (badania krwi pozwalającego wykryć cukrzycę).

Implanty antykoncepcyjne

Implant antykoncepcyjny to rodzaj długotrwałej antykoncepcji hormonalnej. Drucik wszczepiony pod skórę pacjentki uwalnia bardzo małe dawki hormonów i zapewnia ochronę antykoncepcyjną nawet przez okres 5 lat. Choć jednorazowo jest to spory wydatek, metoda ta jest skutecznym i wygodnym sposobem zapobiegania ciąży.

Żywność medyczna

Żywność medyczna może być stosowana u osób chorych, niedożywionych, leżących i starszych, jako jedyne źródło pożywienia lub jako dodatek do codziennej diety. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego stanowi źródło, m.in. niezbędnego białka, witamin, mikroelementów, czy kwasów tłuszczowych. Produkty te mają postać gotowego roztworu, papki lub proszku do sporządzenia zawiesiny i można kupić je w aptece bez recepty.

Leki na brak apetytu

Brak apetytu u osób chorych, starszych, czy unieruchomionych, to jeden z podstawowych problemów, z jakim musi sobie poradzić chory lub jego opiekun. Objawy choroby nowotworowej, przyjmowane leki, czy brak ruchu, hamują apetyt, prowadzą często do niedożywienia i utrudniają powrót do zdrowia. Aby temu zapobiec, można kupić w aptece leki lub suplementy wspomagające apetyt.

Opieka nad osobą leżącą

Opieka nad osobą leżącą to ogromne wyzwanie dla rodziny czy opiekuna. Osoba starsza, przewlekle chora, mająca problemy z poruszaniem lub często całkowicie unieruchomiona wymaga stałej opieki i odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak w odpowiedni sposób dbać o osobę leżącą , aby nie dopuścić do powstania odleżyn, przewlekłych zaparć, czy utrzymać właściwą higienę.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Jak podają badania, wszystko zależy od przebiegu zakażenia. U niektórych pacjentów kaszel utrzymuje się nawet do kilku tygodni po przechorowaniu.
Jak podaje jedna z wiodących hurtowni farmaceutycznych zajmująca się dystrybucją suszu Cannabis Sativa L., Red No 2, w listopadzie realizowane były jeszcze niewielkie dostawy surowca do aptek (ostatnia w tym roku i z uwagi na zmiany porejestracyjne, być może ostatnia z suszem o tym składzie). Na ten...
Na ten moment testy w kierunku COVID-19 nie są obowiązkowe w naszym kraju. Testom poddają się m.in. osoby, które otrzymały skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, czy trafiły na oddział ratunkowy, bądź mają być przyjęte do szpitala. Dla osób ubezpieczonych badanie jest bezpłatne. Jeśli pacj...
Nie jest wykluczone, iż ból o którym Pan pisze związany jest z przyjmowaniem leku Prokit. Niestety farmaceuta nie ma kompetencji do diagnozowania chorób, a każde działanie niepożądane leku należy zgłosić lekarzowi. Świąd o którym Pan pisze, ból po jedzeniu i kłucie w okolicy żołądka, może świadc...
Na ten moment apteki na terenie Trójmiasta połączone z naszym portalem, nie dysponują już szczepionką Vaxigrip Tetra: https://www.gdziepolek.pl/produkty/95340/vaxigrip-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-trojmiescie Z informacji uzyskanej w październiku br. od Menadżera Działu ds Komunikacji ...
Przykłady nazw handlowych leków z amantadyną zarejestrowanych w Niemczech można znaleźć tutaj: https://www.inderapotheke.de/produkte/41992/amantadin-ratiopharm-100-mg-filmtabletten-filmtabletten/alternativen
Jak podaje producent, kapsułkę należy połykać w całości. Niemniej jednak, ponieważ jest to kapsułka żelatynowa, na której rozpad nie ma wpływu pH, jeśli nie jest Pani w stanie połknąć tabletki, jej zawartość można wysypać na łyżeczkę. Jeśli natomiast po stosowaniu leku w ten sposób, zaobserwuje ...
W takiej sytuacji partner może wymagać zastosowana terapii doustnej z wykorzystaniem antybiotyków. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/infekcje-intymne-jak-sobie-p...
Picie umiarkowanych ilości soku z kapusty kiszonej nie wpłynie na obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Jak podają badania, skuteczność antykoncepcji może być obniżona jeśli w trakcie terapii stosowane są duże dawki witaminy C (powyżej 1 g dziennie). O tym, jakie leki osłabiają sk...