Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Sprawę każdego pacjenta staram się traktować bardzo indywidualnie. Profesjonalne i empatyczne podejście to w pracy moje priorytety. Stawiam na rozwój osobisty i samodoskonalenie, nie lubię stać w miejscu. Prywatnie lubię spędzać aktywnie czas z rodziną, podróżować i grać na pianinie.


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 12

Liczba artykułów: 147

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 6542

Liczba podziękowań: 195

Ostatnia aktywność: około 16 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Medyczna marihuana - sytuacja pacjentów po ponad 3 latach od legalizacji

Po ponad 3 latach od legalizacji medycznej marihuany w Polsce i 2 latach od wprowadzenia na rynek pierwszego surowca, sprawdzamy jak wygląda obecnie sytuacja dostępu do leczenia suszem konopi medycznych w Polsce. Rozmawiamy z dyrektorami firm zajmujących się produkcją suszu, z lekarzem medycyny bólu i farmaceutką na co dzień mającą styczność z surowcem w aptece.

Co po COVID-19: rehabilitacja płuc, trenażery oddechu

Przechorowanie COVID-19 wiąże się z dużym osłabieniem organizmu i wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Oprócz przyjmowania leków czy witamin, pacjent może wymagać dodatkowych ćwiczeń, w tym treningu mięśni wdechowych. Czy trenażer oddechu może być przydatnym narzędziem dla osób które zmierzyły się z COVID-19? Poznajcie opinię eksperta!

Czy marihuana w aptece będzie tańsza? Niższy hurtowy VAT.

Terapia konopiami medycznymi jest dla wielu pacjentów źródłem frustracji z uwagi na okresowe problemy z zakupem suszu i wysokie koszty leczenia. Jeden z dystrybutorów otrzymał jednak właśnie decyzję pozwalającą na sprzedaż hurtową z 8-proc. stawką VAT. Czy będzie to miało wpływ na cenę dla pacjentów?

Rekordowe zainteresowanie szczepionkami na grypę

Szczepienia na grypę stały się w obliczu epidemii COVID-19 jeszcze ważniejsze. Po ostatnich publicznych zachętach ze strony rządowych instytucji, rekordowa liczba pacjentów szuka szczepionek. Apteki ciągle mają na stanie preparaty z poprzedniego sezonu grypowego, których data ważności upływa z końcem sierpnia. Pacjenci ich jednak nie kupują. Czy lepiej zaszczepić się od razu, czy poczekać na nowe szczepionki?

Jak podczas pandemii radzą sobie apteki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Australii?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to trudny test dla aptek na całym świecie. Farmaceuci zostali wystawieni na wielką próbę. Nierzadko pozbawieni środków ochrony osobistej, często w okrojonym składzie, muszą nadążać za wprowadzanymi zmianami. Tak dzieje się teraz nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach na świecie! Na podstawie doświadczeń farmaceutów przedstawiamy, jak w porównaniu do Polski, wygląda praca w aptekach w Szwecji, Anglii, Niemczech i Australii.

Praca w amerykańskiej aptece i życie farmaceuty w USA

Życie mieszkańców Ameryki zawsze nas fascynowało. Wyobrażamy sobie, iż rzeczywistość jest tam zupełnie inna, a warunki pracy dużo lepsze. Czy rzeczywiście tak jest? Jaką ścieżkę musi pokonać osoba ubiegająca się o pracę w aptece w USA? Jak pracuje się w amerykańskiej aptece i jak farmaceuci radzą sobie w czasie pandemii koronawirusa? Swoim doświadczeniem dzieli się z nami Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która pracuje w aptece otwartej w Minnesocie.

Kiedy medyczna marihuana wróci do aptek?

Choć medyczna marihuana zalegalizowana została w Polsce już ponad 2 lata temu, leku ciągle brakuje w aptekach, pacjenci nie mogą zrealizować recept i w wielu przypadkach są zmuszeni przerwać leczenie. Kiedy susz konopi medycznej wróci do aptek? Jakie rodzaje suszu z konopi będą wkrótce dostępne i jak powinna wyglądać recepta na marihuanę medyczną? Postanowiliśmy szczerze porozmawiać z przedstawicielami dwóch firm i przedstawić fakty odnośnie obrotu medyczną marihuaną na rynku farmaceutycznym.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (maj 2019)?

14 maja w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazał się nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Zawiera on 288 pozycji – to o 53 mniej niż na liście opublikowanej w marcu. Czy to oznacza poprawę dostępności leków w Polsce? Jak Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi pomaga w analizie problemów z dostępnością leków i jakim zmianom w opublikowanym wykazie warto się przyjrzeć?

Ostatnie artykuły

Zastrzyki z kwasem hialuronowym

W aptekach dostępne są wyroby medyczne w postaci gotowych, sterylnych zastrzyków z kwasem hialuronowym o różnym stężeniu, podawane dostawowo. Preparaty te łagodzą ból stawów, np. kolan czy barków, towarzyszący m.in. urazom lub chorobie zwyrodnieniowej stawów. Choć są to produkty dostępne bez recepty, mogą być podawane wyłącznie przez lekarza.

Szczepionki przeciw COVID-19

Wraz z pojawieniem się na rynku pierwszej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 ruszył Narodowy Program Szczepień. Szczepienia przebiegają w kilku etapach, zaczynając od medyków, poprzez osoby starsze, przewlekle chore, aż po resztę populacji - również dzieci. Zainteresowani mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 w wyznaczonych do tego placówkach. Do dyspozycji będzie 5 różnych szczepionek. Podajemy, które z nich są już dostępne w Polsce, czym się różnią i kto może się nimi zaszczepić!

Trenażery oddechu

Przebyłeś ciężką infekcję dróg oddechowych, chorowałeś na COVID-19, cierpisz na astmę, POChP, mukowiscydozę lub uprawiasz regularnie sport (np. bieganie, wspinaczkę) - Twoje mięśnie oddechowe mogą wymagać ćwiczeń. Trenażer oddechu dostępny w aptece pomoże Ci wyćwiczyć mięśnie wdechowe, usprawni oddychanie i zapobiegnie występowaniu duszności.

Tlen medyczny

Tlen medyczny to sprężony gaz o zawartości tlenu nie mniejszej niż ok. 99% objętościowych. W aptekach i sklepach medyczny można kupić tlen w sprayu, butlę tlenową, czy koncentrator tlenu, które mogą okazać się niezbędne u pacjentów z niedotlenieniem, dusznością, czy wymagających długotrwałej tlenoterapii w warunkach domowych.

Pulsoksymetry

Pulsoksymetry to niewielkie, elektroniczne urządzenia medyczne, służące do samodzielnego pomiaru wysycenia krwi tlenem (saturacji) oraz tętna. Urządzenie można kupić w aptece, jest proste w obsłudze, a wynik badania widoczny jest na wyświetlaczu już po kilku sekundach. W czasie pandemii COVID-19 pulsoksymetr może być przydatny pacjentom, u których występuje duszność, czy osłabienie lub osobom poddawanym tlenoterapii.

Glukoza - proszek, roztwór, tabletki

Glukoza, którą można kupić w aptece, ma formę proszku do rozpuszczenia, gotowych roztworów do picia, tabletek do ssania lub płynu do infuzji dożylnej. Cukier ten znalazł zastosowanie, m.in. jako substancja słodząca, jako środek uzupełniający niedobór cukru we krwi (u cukrzyków, osób niedożywionych) oraz do wykonania krzywej cukrowej (badania krwi pozwalającego wykryć cukrzycę).

Implanty antykoncepcyjne

Implant antykoncepcyjny to rodzaj długotrwałej antykoncepcji hormonalnej. Drucik wszczepiony pod skórę pacjentki uwalnia bardzo małe dawki hormonów i zapewnia ochronę antykoncepcyjną nawet przez okres 5 lat. Choć jednorazowo jest to spory wydatek, metoda ta jest skutecznym i wygodnym sposobem zapobiegania ciąży.

Żywność medyczna

Żywność medyczna może być stosowana u osób chorych, niedożywionych, leżących i starszych, jako jedyne źródło pożywienia lub jako dodatek do codziennej diety. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego stanowi źródło, m.in. niezbędnego białka, witamin, mikroelementów, czy kwasów tłuszczowych. Produkty te mają postać gotowego roztworu, papki lub proszku do sporządzenia zawiesiny i można kupić je w aptece bez recepty.

Leki na brak apetytu

Brak apetytu u osób chorych, starszych, czy unieruchomionych, to jeden z podstawowych problemów, z jakim musi sobie poradzić chory lub jego opiekun. Objawy choroby nowotworowej, przyjmowane leki, czy brak ruchu, hamują apetyt, prowadzą często do niedożywienia i utrudniają powrót do zdrowia. Aby temu zapobiec, można kupić w aptece leki lub suplementy wspomagające apetyt.

Opieka nad osobą leżącą

Opieka nad osobą leżącą to ogromne wyzwanie dla rodziny czy opiekuna. Osoba starsza, przewlekle chora, mająca problemy z poruszaniem lub często całkowicie unieruchomiona wymaga stałej opieki i odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak w odpowiedni sposób dbać o osobę leżącą , aby nie dopuścić do powstania odleżyn, przewlekłych zaparć, czy utrzymać właściwą higienę.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Na ten moment w Polsce dostępny jest wyłącznie Solcoseryl w postaci pasty do stosowania w jamie ustnej. Dostępność można sprawdzić tutaj: https://www.gdziepolek.pl/produkty/72534/solcoseryl-pasta-do-jamy-ustnej-pasta/apteki/w-polsce Zgodnie z informacją od producenta - produkcja pozostałych prepar...
Jeśli ma Pan na myśli konsultanta firmy Medana Pharma odpowiedzialnego za produkt Urotrim - niestety nie dysponujemy tego typu danymi. Numer telefonu do recepcji firmy Medana dostępny jest na stronie internetowej firmy - tam uzyska Pan wszelkie niezbędne informacje.
Wśród dostępnych w aptece preparatów nie odnajduję produktu o nazwie Adept. Być może ma Pani na myśli spray Asept. Preparat ten działa antyseptycznie jednak nie jest odpowiednikiem Octeniseptu - zawiera inną substancję czynną i ma węższe spectrum działania. Dodatkowo jest to wyrób medyczny, zatem ...
W takiej sytuacji warto skonsultować się z wenerologiem lub ginekologiem, który może zlecić wdrożenie leczenia przeciwwirusowego. Zachęcam również do zapoznania się z tym wątkiem na naszym forum: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/23190/heviran-jak-szybko-ustepuja-objawy-opryszczki-narzad...
Dostępność leku Xefo Rapid w aptekach w Katowicach można sprawdzić tutaj: https://www.gdziepolek.pl/produkty/84583/xefo-rapid-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce O najczęściej występujących działaniach niepożądanych leku piszemy tutaj: https://www.gdziepolek.pl/produkty/84583/xefo-rapid-tabletki-p...
Jeśli wymioty były spowodowane nietolerancją składników zawartych w leku, bardzo prawdopodobne, że sytuacja się powtórzy. Należy poradzić się lekarza czy mimo wszystko rozpocząć terapię, czy zastosować inny preparat. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-...
Na ten moment apteki w Elblągu nie wykazują jeszcze dostępności leku Antalcol: https://www.gdziepolek.pl/produkty/110086/antalcol-tabletki/apteki/w-elblagu Preparat jest już dostępny w kilku aptekach w Polsce: https://www.gdziepolek.pl/produkty/110086/antalcol-tabletki/apteki/w-polsce W najbliższ...
Nie ma przeciwwskazań do stosowania Rutinoscorbinu u osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ponieważ lek wchłania się głównie w jelicie cienkim, nie podrażnia żołądka. Na ból gardła stosować można natomiast preparat, np. w postaci sprayu u działaniu przeciwbólowym i miejscowo znieczulają...
65,5 mg koncentratu w 10 ml syropu to bardzo mała ilość, która nie będzie miała wpływu na działanie leków. Jeśli chodzi o wpływ soku z grejpfruta na działanie leków - "Obecnie uznaje się, że bezpieczny czas pomiędzy spożyciem grejpfruta (lub soku grejpfrutowego) a zażyciem leku wynosi co najmniej 4 ...
Do @MamaM.: Zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta - syrop należy rozcieńczyć, zatem możemy przypuszczać, iż takie działanie jest konieczne. Jednorazowe podanie preparatu bez rozcieńczenia nie powinno zaszkodzić, pragnę jednak zaznaczyć, iż preparat przeznaczony jest dla dzieci powyżej 1. ...