Jak i dlaczego zgłaszać działania niepożądane
2020-04-23

Dlaczego warto zgłaszać działania niepożądane?
Przed dopuszczeniem do obrotu lek jest wnikliwie badany, jednak niektóre informacje na jego temat można uzyskać dopiero, gdy jest on stosowany przez większą liczbę chorych. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych, o których pisaliśmy już w artykule Czy bać się działań niepożądanych leków?, można gromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat. Każde zgłoszenie jest analizowane przez ekspertów. Zgłaszając działania niepożądane pomagasz innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku.
Jakie działanie niepożądane mogę zgłosić?
Praktycznie każde. Zgłaszać można działania niepożądane zarówno leków na receptę, jak i dostępnych bez niej – nawet takie, które zostały już opisane w ulotce. Zgłoszenia możesz dokonać nawet wtedy, kiedy nie masz całkowitej pewności, czy niepożądany objaw ma związek z przyjęciem leku.
Nie ma przy tym znaczenia, czy działanie takie wystąpiło przy prawidłowym zastosowaniu leku, czy też było skutkiem jakichś błędów. Zgłosić można więc także te skutki uboczne, które pojawiły się po zażyciu:
- leku w zbyt dużej dawce (przedawkowanie, zatrucie);
- niewłaściwego preparatu (zażytego np. w skutek pomyłki, przeznaczonego dla innej osoby);
- leku przeterminowanego;
- produktu zastosowanego niezgodnie ze wskazaniami (a więc do leczenia objawów lub chorób nie wymienionych w ulotce).
Zgłosić można również podejrzenie braku skuteczności leku, co ma znaczenie w przypadku takich produktów leczniczych, jak np. antybiotyki czy preparaty antykoncepcyjne.
Gdzie mogę zgłosić wystąpienie działania niepożądanego?
1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych - najpierw pobierz formularz na stronie Urzędu - kliknij tutaj. Wypełnij go (instrukcję znajdziesz tutaj), a następnie prześlij:
- za pomocą elektronicznych formularzy dostępnych w Systemie Monitorowania Zagrożeń (SMZ) pod adresem: https://smz.ezdrowie.gov.pl;
- drogą elektroniczną na adres: ndl@urpl.gov.pl, poprzez platformę ePUAP lub za pomocą aplikacji mobilnej na telefon – Mobit Skaner;
- faksem - na numer (22) 49 21 309;
- telefonicznie pod numerem (22 49 21 301) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00;
- pocztą tradycyjną - wydrukowany formularz należy włożyć do koperty z napisem: „Działanie niepożądane”. Tę kopertę trzeba włożyć do drugiej, zewnętrznej i wysłać na adres:
Departament Monitorowania Niepożądanych
Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji PL, WM i PB
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
2. Podmiot odpowiedzialny - informację na ten temat znajdziesz na końcu ulotki dołączonej do leku. Wiele firm na swoich stronach internetowych udostępnia zakładkę "zgłoś działanie niepożądane leku" - warto skorzystać z tej możliwości, aby szybko i sprawnie dokonać zgłoszenia.
3. Osoba wykonująca zawód medyczny tj. lekarz, farmaceuta, pielęgniarka czy ratownik medyczny. Osoby te mogą pomóc w wypełnieniu formularza oraz wysłać wypełnione zgłoszenie w Twoim imieniu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.
Polub nasz profil na Facebooku:
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 23.04.2020 13:40:34
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.