← powrót do głównej strony opinii i pytań

Zibi (anonim, 37.47.17.)
około 18 dni temu, Warszawa

Czy można gdzieś kupić Relanium lub Zolpic bez recepty?

Czy można gdzieś kupić relanium lub zolpic bez recepty. Mój lekarz neurolog ma terminy przyjęć za miesiąc

Oba leki są środkami silnie działającymi na układ nerwowy, zaliczane są do substancji psychotropowych i są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Apteka nie wyda Panu tych preparatów bez recepty.

Należy zwrócić uwagę, że stosowanie tych leków może prowadzić do rozwoju uzależnienia psychicznego i fizycznego. Niebezpieczeństwo rozwoju uzależnienia rośnie, jeśli stosowane są wysokie dawki oraz wraz z czasem leczenia. Przy dłuższym stosowaniu powstaje także "tolerancja na lek", która polega na zmniejszeniu jego skuteczności. Pacjenci często sięgają wówczas po większe dawki niż pierwotnie zalecono. Jest to jedną z przyczyn, dla których chorym nie wystarcza leku "od wizyty do wizyty". Jeśli uważa Pan, że ta sytuacja może Pana dotyczyć należy o tym porozmawiać z lekarzem.

Warto zauważyć, że nagłe odstawienie tych leków może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych. W opisanej przez Pana sytuacji proponuję zwrócić się do lekarza rodzinnego. Jest to specjalista dostępny codziennie w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Każda ubezpieczona osoba powinna mieć wybranego lekarza rodzinnego. Tak jak już napisałam powyżej, personel apteki nie będzie w stanie Panu pomóc.

Lek Zolpic zawiera zolpidem, który jest środkiem nasennym, może być wykorzystywany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u dorosłych.
Relanium natomiast zawiera diazepam, o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym oraz przeciwdrgawkowym i zmniejszającym napięcie mięśni szkieletowych.

Załączam nasze artykuły dotyczące snu i zdrowia psychicznego, być może będą dla Pana interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/skuteczne-sposoby-na-stres
https://www.gdziepolek.pl/tematy/bezsennosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-poradzic-sobie-z-nerwica