Skuteczne sposoby na stres

udostępnij:

Sukces życiowy, pogoń za wyższymi zarobkami i awansem – to wszystko doprowadzić może do pracy ponad siły i stresu. Zbyt wysoki jego poziom nie tylko obniża komfort życia, ale może spowodować również choroby psychiczne. W jaki sposób zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym? I jak stanąć na nogi, jeśli stres przerodził się już w lęk lub depresję?

Spis treści

Dlaczego odczuwamy stres?

Jakie są objawy stresu?

Do czego prowadzi stres?

10 skutecznych sposobów walki ze stresem

Leki na stres i uspokojenie bez recepty

Kiedy pójść ze stresem do lekarza?

Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne na receptę

Czy ze stresem warto iść do psychologa?

Źródła

Dlaczego odczuwamy stres?

Napięcie nerwowe, mimo że wywołuje głównie negatywne skojarzenia, ma również swoją ważną rolę. Jego optymalny poziom działa mobilizująco, pomaga pokonywać rozmaite życiowe bariery i dostosowywać się do zmiennych okoliczności.

Gdy czujemy, że nie możemy sobie poradzić z problemem lub odnaleźć się w określonej sytuacji, napięcie emocjonalne przeradza się w stres, który sam w sobie nie jest chorobą. Nie ulega wątpliwości jednak, że gdy stres jest stale obecny w naszym życiu organizm znajduje się w nieustannym stanie „alarmu”. Może doprowadzić to do pojawienia się objawów emocjonalnych i psychicznych [1].

Jakie są objawy stresu?

Stres powoduje szereg objawów, które nie zawsze umiemy łatwo powiązać z ich przyczyną, np.

Stres może powodować również objawy fizjologiczne, a dzieje się to za sprawą tzw. hormonów stresu, które organizm wówczas wytwarza w dużych ilościach - adrenaliny i kortyzolu:

Do czego prowadzi stres?

Przewlekły stres może doprowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak:

10 skutecznych sposobów walki ze stresem

  1. Bądź aktywny fizycznie. Wysiłek fizyczny znacznie redukuje wewnętrzne napięcie, oczyszcza umysł i sprawia, że jesteśmy w stanie na spokojnie podejść do naszych problemów.

  2. Działaj. Bierność i poczucie braku kontroli są jednymi z głównych przyczyn stresu i złego samopoczucia w ogóle. Przejmij kontrolę i poszukaj rozwiązania problemu - już samo to Cię wzmocni.

  3. Szukaj kontaktu z ludźmi. Wsparcie ze strony kolegów, przyjaciół lub rodziny sprawi, że problemy nie będą wydawać się takie trudne lub spojrzysz na nie w inny sposób. Czas spędzony w gronie przyjaciół jest relaksujący i często pełen śmiechu – prawdziwego pogromcy stresu.

  4. Miej czas tylko dla siebie. Polacy są jednym z najwięcej pracujących narodów w Europie. Warto wyznaczyć sobie minimum dwa wieczory w tygodniu na czas, który poświęcimy dla siebie, na relaks lub aktywność fizyczną.

  5. Podejmuj wyzwania. Stawiaj sobie cele – zawodowe lub prywatne - może to być np. nauka nowego języka, spróbowanie swoich sił w wybranej dyscyplinie sportowej lub nauka gry na instrumencie. Ciągła nauka buduje odporność emocjonalną i pewność siebie.

  6. Unikaj niezdrowych nawyków. Nadmiar alkoholu, słodyczy lub palenie papierosów nie są dobrymi sposobami radzenia sobie ze stresem. Mimo, że na chwilę mogą poprawić nastrój, to nie rozwiążą problemów, a w dłuższej perspektywie mogą spowodować nowe – zdrowotne.

  7. Pomagaj innym. Specjaliści twierdzą, że osoby które angażują się w wolontariat lub pracę społeczną stają się bardziej odporne emocjonalnie. Pomoc osobom, które znajdują się w innej sytuacji życiowej pozwala ujrzeć nasze problemy we właściwej perspektywie.

  8. Pracuj rozsądniej, nie ciężej. Pracowanie w rozsądny sposób oznacza wyznaczenie priorytetów i koncentrację na zadaniach, które są naprawdę istotne. Te mniej ważne zostawmy na koniec. Pogódźmy się z tym, że nie zawsze udaje nam się zrealizować wszystko, co zaplanowaliśmy.

  9. Myśl pozytywnie. Zwracaj uwagę na to, co w życiu pozytywne i na to, co Ci się udało zrealizować. Spróbuj zapisywać wieczorem trzy dobre rzeczy, które przydarzyły Ci się w ciągu dnia.

  10. Pogódź się z rzeczami, których nie możesz zmienić. Nie zawsze da się zmienić trudną sytuację, więc skup się na tym, na co masz wpływ [3].

Obejrzyj film!

Leki i zioła na stres i uspokojenie bez recepty

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów ziołowych wspomagających adaptację organizmu do stresu oraz działających uspokajająco.

Lepszą adaptację organizmu do stresu oraz pobudzenie do działania mogą zapewnić wyciągi z roślin o działaniu adaptogennym, takie jak np.:

Naturell Ashwagandha

Olimp Gold Ashwagandha

Gold Żeń-Szeń Complex

Naturell Żeń-Szeń Forte

Destresan Max

Naturell Rhodiola + B

Więcej informacji o adaptogenach i ich działaniu znajdziesz w artykule Adaptogeny - rośliny na stres

W sytuacjach, którym towarzyszy nadmierne napięcie nerwowe doraźnie można zastosować preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym i wyciszającym. Mają one zazwyczaj złożony skład i zawierają wyciągi z:

Positivum

NervoCalm Forte

Więcej o preparatach na uspokojenie przeczytasz w artykule Tabletki i zioła na uspokojenie z apteki - jakie leki uspokajające stosować?

Kiedy pójść ze stresem do lekarza?

Długotrwały stres o wysokim natężeniu może wywołać zaburzenia lękowe, doprowadzić do depresji lub innych chorób i zaburzeń psychicznych. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub psychiatry, gdy:

  • przez kilka tygodni mamy obniżony nastrój,

  • czujemy, że niepokój lub lęk wpływa na nasze codziennie funkcjonowanie [4].

Aby udać się do lekarza rodzinnego nie potrzebujesz skierowania. Na wizytę u psychiatry w ramach NFZ także nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego. Również na wizytę prywatną możesz umówić się bez skierowania.

Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne na receptę

Jeśli lekarz oceni, że konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, w zależności od stanu Twojego zdrowia i zaawansowania choroby, zleci odpowiedni preparat dostępny na receptę, m.in.:

  1. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – są to związki, których zadaniem jest zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu - przekaźnika, którego zbyt niski poziom odpowiedzialny jest za wystąpienie depresji. Mają one także działanie przeciwlękowe [6]. Należy pamiętać, że leki te działają po minimum 2 tygodniach regularnego stosowania, a do tego czasu mogą nasilać objawy depresji i lęku, co w przypadku tej grupy leków jest zjawiskiem normalnym. Należą tutaj, m.in.: fluoksetyna, np. Bioxetin, Seronil, Fluoksetyna Egissertralina, np. Asentra, Zoloft, Zotralescitalopram, np. Mozarin, Elicea.

  2. Bloker receptora serotoninowego - trazodon - oprócz działania przeciwdepresyjnego stosowany jest również w leczeniu bezsenności. Działanie terapeutyczne obserwowane jest już po 1-2 tygodniach stosowania, np. Trittico CR, Trazodone Neuraxpharm.

  3. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) - jest to najstarsza grupa leków, ale nadal wysoce skuteczna, choć coraz rzadziej stosowana ze względu na duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Mechanizm ich działania prowadzi do poprawy nastroju, a pierwsze efekty widoczne są po ok. 2 tygodniach terapii. Aktualnie głównie ordynowane są, m.in.: opipramol, np. Pramolan, Sympramolamitryptylina, np. Amitriptylinum VPdoksepina, np. Doxepin Teva.

  4. Buspiron – działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie po ok. 2-4 tygodniach przyjmowania, np. Spamilan.

  5. Pregabalina – lek przepisywany w leczeniu padaczki i w bólach neuropatycznych, który znajduje zastosowanie również w terapii zaburzeń lękowych. Jego działanie obserwowane jest minimum po 3-4 tygodniach przyjmowania. Przykładami są: Egzysta, Lyrica, Pregabalin Zentiva.

  6. Hydroksyzynadziała przeciwlękowo i uspokajająco już po kilkunastu minutach od przyjęcia, jednak jej działanie jest słabsze niż wyżej wymienionych leków. U wielu pacjentów wywołuje senność. Preparaty handlowe, to np. Atarax czy Hydroxyzinum VP.

  7. Benzodiazepiny, m.in. alprazolam – stosowane tylko w przypadku ciężkiego lęku lub bezsenności [5], gdyż powodują uzależnienie. Mogą być stosowane doraźnie w przypadku napadu paniki oraz w okresie adaptacji organizmu do innych leków przeciwdepresyjnych, np. SSRI, nie dłużej niż 2 tygodnie, gdyż znoszą objawy niepożądane, jakie mogą pojawić się na początku terapii, np. Afobam, Xanax, Zomiren.

Więcej o lekach przeciwdepresyjnych na receptę przeczytasz w artykule Jak rozpoznać i leczyć depresję?

Czy ze stresem warto iść do psychologa?

Psychoterapia w radzeniu sobie z nadmiernym napięciem nerwowym, lękiem i depresją odgrywa rolę równie ważną jak leki i powinna być równolegle wdrożona. Należy pamiętać, że do poradni zdrowia psychicznego w ramach NFZ konieczne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii osoby dorosłe mogą jednak korzystać z wizyt u psychologa bez skierowania. Nie będzie ono potrzebne również wtedy, jeśli termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Najlepiej udokumentowana jest skuteczność terapii behawioralno-poznawczej, która uczy lepszego zrozumienia własnych myśli i uczuć oraz podejmowania działań, które mają zapobiegać zbyt wysokiemu poziomowi stresu. To, czy nasze życie zdominuje stres zależy bowiem w ogromnej mierze od nas samych.

Źródła

  1. NHS choices.Stress, anxiety and depression. How to deal with stress (dostęp 11.12.2017). Dostępny na: www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/understanding-stress.aspx

  2. Mind, the mental health charity.How to manage stress. What is stress? (dostęp 11.12.2017). Dostępny na: www.mind.org.uk/information-support/tips-for-everyday-living/stress/what-is-stress

  3. NHS choices.Stress, anxiety and depression. 10 stress busters (dostęp 11.12.2017). https://www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/reduce-stress.aspx

  4. NHS choices.Stress, anxiety and depression. Welcome to the Moodzone (dostęp 11.12.2017). Dostępny na: www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/low-mood-stress-anxiety.aspx

  5. Mind, the mental health charity.Sleeping pills and minor tranquillisers. What are benzodiazepines? (dostęp 11.12.2017) Dostępny na: www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/sleeping-pills-and-minor-tranquillisers/about-benzodiazepines

  6. Mind, the mental health charity.Anxiety and panic attacks. What treatments are available? (dostęp 11.12.2017). Dostępny na: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/anxiety-and-panic-attacks/anxiety-treatments

  7. Konopka A, Wroński M, Samochowiec J,Możliwości medycyny w zakresie leczenia lęku — historia i współczesność. Psychiatria 2013; 10, 2: 55–62 (dostęp 11.12.2017) Dostępny na: www.journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/35882/32081

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.09.2023 13:51:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Naturell Ashwagandha

tabletki, 60 tabletek

withania somnifera

suplement diety

w 77% aptek

od 21,27 zł

Sanprobi Stress

kapsułki, 20 kapsułek

bifidobacterium+lactobacillus

suplement diety

w 77% aptek

od 27,79 zł

Tabletki Uspokajające Labofarm

tabletki, 20 tabletek pojemnik

leonurus cardiaca+humulus lupulus+melissa officinalis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 6,00 zł

Olimp Gold Ashwagandha

kapsułki, 30 kapsułek

withania somnifera

suplement diety

w 36% aptek

od 24,90 zł

Persen Forte

kapsułki, 20 kapsułek

valeriana officinalis+melissa officinalis+mentha piperita

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 19,98 zł

Nervomix Forte

kapsułki, 60 kapsułek

hypericum perforatum+humulus lupulus+melissa officinalis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 26,00 zł

Valused

kapsułki, 30 kapsułek blistry

humulus lupulus+passiflorae edulis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 15,49 zł

Valerin Max

tabletki powlekane, 10 tabletek

valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 11,79 zł

Miralo

kapsułki, 20 kapsułek

withania somnifera+crocus

suplement diety

w 27% aptek

od 22,99 zł

NervoCalm Forte

tabletki powlekane, 20 tabletek

melissa officinalis+rhodiola rosea+magnesium citrate

suplement diety

w 41% aptek

od 13,58 zł

Neospasmina Extra

kapsułki, 30 kapsułek

valeriana officinalis+melissa officinalis+pyridoxine+magnesium oxide

produkt dostępny bez recepty

w 90% aptek

od 19,79 zł

Gold Żeń-Szeń Complex

tabletki powlekane, 30 tabletek

panax ginseng+eleutherococcus senticosus+piper nigrum

suplement diety

w 71% aptek

od 26,99 zł

Nervina Antistres Forte

tabletki, 60 tabletek

melissa officinalis+humulus lupulus+lavandula+passiflorae edulis+centella asiatica+rhodiola rosea

suplement diety

w 11% aptek

od 13,49 zł

Destresan Max

kapsułki, 30 kapsułek

melissa officinalis+rhodiola rosea+magnesium+pyridoxine

suplement diety

w 48% aptek

od 17,23 zł

Arktyczny Korzeń Alter Medica

tabletki, 60 tabletek

rhodiola rosea

suplement diety

w 13% aptek

od 22,90 zł

Doppelherz Aktiv Na uspokojenie Forte

kapsułki, 20 kapsułek

rhodiola rosea+humulus lupulus+melissa officinalis+pyridoxine+magnesium+tryptophan

suplement diety

w 44% aptek

od 14,99 zł

Melissed

syrop, 125 gramów

melissa officinalis+crataegus+tilia+matricaria chamomilla

produkt dostępny bez recepty

w 72% aptek

od 8,79 zł

Positivum

tabletki, 180 tabletek = 6 x 30 tabletek

crocus+humulus lupulus+melissa officinalis

suplement diety

w 99% aptek

od 30,79 zł

Naturell Rhodiola + B

tabletki, 60 tabletek

rhodiola rosea

suplement diety

w 33% aptek

od 17,99 zł

Neospasmina Noc (Senospasmina)

syrop, 119 mililitrów

crataegus+valeriana officinalis+humulus lupulus+passiflorae edulis

produkt dostępny bez recepty

w 68% aptek

od 12,19 zł

Doppelherz Aktiv Na uspokojenie

kapsułki, 20 kapsułek

melissa officinalis+rhodiola rosea+humulus lupulus+pyridoxine+cyanocobalamin

suplement diety

w 23% aptek

od 12,19 zł

Naturell Żeń-Szeń

tabletki, 60 tabletek

panax ginseng+glycyrrhiza glabra+vitaminum b compositum

suplement diety

w 35% aptek

od 14,50 zł

Naturell Żeń-Szeń Forte

tabletki, 60 tabletek

panax ginseng+glycyrrhiza glabra+vitaminum b compositum

suplement diety

w 33% aptek

od 18,50 zł

Spamilan

tabletki, 60 tabletek

buspirone

lek na receptę

w 16% aptek

od 35,14 zł

Trazodone Neuraxpharm

tabletki, 30 tabletek

trazodone

lek na receptę

w 22% aptek

od 34,99 zł

Xanax

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 78% aptek

od 19,99 zł

Trittico CR

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 tabletek

trazodone

lek na receptę

w 94% aptek

od 16,21 zł

Fluoksetyna Egis

kapsułki, 28 kapsułek

fluoxetine

lek na receptę

w 58% aptek

od 15,34 zł

Egzysta

kapsułki, 56 kapsułek

pregabalin

lek na receptę

w 97% aptek

od 19,99 zł

Zoloft

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 87% aptek

od 17,03 zł

Elicea

tabletki powlekane, 28 tabletek

escitalopram

lek na receptę

w 83% aptek

od 9,99 zł

Asentra

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 92% aptek

od 13,72 zł

Afobam

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 87% aptek

od 10,99 zł

Seronil

tabletki powlekane, 30 tabletek

fluoxetine

lek na receptę

w 87% aptek

od 15,42 zł

Pregabalin Zentiva

kapsułki, 56 kapsułek

pregabalin

lek na receptę

w 89% aptek

od 8,99 zł

Pramolan

tabletki powlekane, 56 tabletek

opipramol

lek na receptę

w 94% aptek

od 32,99 zł

Mozarin

tabletki powlekane, 28 tabletek = 2 blistry

escitalopram

lek na receptę

w 88% aptek

od 19,90 zł

Bioxetin

tabletki, 30 tabletek

fluoxetine

lek na receptę

w 84% aptek

od 19,46 zł

Lyrica

kapsułki, 56 kapsułek

pregabalin

lek na receptę

w 68% aptek

od 47,91 zł

Hydroxyzinum VP

tabletki powlekane, 30 tabletek

hydroxyzine

lek na receptę

w 94% aptek

od 5,90 zł

Atarax

tabletki powlekane, 25 tabletek

hydroxyzine

lek na receptę

w 98% aptek

od 7,95 zł

Amitriptylinum VP

tabletki powlekane, 60 tabletek

amitriptyline

lek na receptę

w 84% aptek

od 10,98 zł

Zotral

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 65% aptek

od 19,88 zł

Zomiren

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 56% aptek

od 16,90 zł

Sympramol

drażetki, 60 tabletek drażowanych

opipramol

lek na receptę

w 81% aptek

od 28,55 zł

Doxepin Teva

kapsułki, 30 kapsułek

doxepin

lek na receptę

w 87% aptek

od 13,31 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)