ricardo (anonim, 45.11.60.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy można łączyć xanax z relanium?

czy można łączyć xanax z relanium , ponieważ zamiast clonozepnanu lekarz przepisał mi oba wcześniej wymienione leki

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękuję za wszystkie uwagi.

W odpowiedzi dotyczącej czasu działania leków, faktycznie nie uściśliłam, że miałam na myśli postać SR (a nie sam czas działania alprazolamu jako substancji leczniczej). To właśnie ta postać leku była bardziej dostępna w aptekach miesiąc temu, kiedy zostało zadane to pytanie. W tym momencie obie postacie Xanaxu są praktycznie nieosiągalne w hurtowniach farm., choć podobno ma się to zmienić w najbliższych dniach.

W TEORII połączenie dwóch leków z grupy benzodiazepin nie jest wskazane ze względu na zwiększone ryzyko skutków ubocznych, rozwoju tolerancji i uzależnienia, ale nadal niestety jest to częsta praktyka lekarzy, którą obserwuję z perspektywy farmaceutki.
Mam więc nadzieję, że w takich przypadkach lekarze oceniają, że zastosowanie dwóch różnych benzodiazepin dobranych indywidualnie dla danego pacjenta przyniesie W PRAKTYCE więcej korzyści, niż ryzyka.

Bez szczegółowych danych klinicznych i bez rozmowy z lekarzem prowadzącym nie chcę negować jego zaleceń, bo zakładam, że:
- świadomie podjął decyzję o takim doborze leków,
- pacjent będzie pod regularną kontrolą lekarza,
- zostały zalecone najmniejsze dostępne dawki,
- oraz że taka terapia łączona będzie trwać nie dłużej, niż kilka tygodni, co pozwoli zminimalizować odczuwalne skutki uboczne oraz ryzyko rozwoju tolerancji i uzależnienia.

Tak, jak Pan wspomniał- zawsze warto zgłaszać swoje wątpliwości lekarzowi prowadzącemu, który dokładniej przedstawi przyczynę i cel takiego doboru leków u danego pacjenta.

Również pozdrawiam

Mirosław Kiedrowski (anonim, 195.191.162.)
około 27 dni temu

Dobry wieczór. Do odpowiedzi Pani Redaktor Mroczkowskiej zakradły się, niestety, pewne nieścisłości, stąd moja wypowiedź. Lekiem o dłuższym działaniu jest diazepam (t0,5 20-50h + szereg aktywnych metabolitów o różnym czasie półtrwania). Alprazolam jest lekiem o znacznie krótszym działaniu (t0,5 10-16h, tmax 1-2h - tu podobnie jak diazepam doustny, gdzie tmax wynosi około 60 minut), mającym typowo zastosowanie w bardziej doraźnym leczeniu, np. w lęku napadowym /atakach paniki (w którym diazepam rzadziej bywa stosowany). Jego postać o przedłużonym działaniu (SR) działa kilkanaście godzin, ale to już wynika z technologii tabletki, a nie właściwości leku. Pozostałe cechy nie odróżniają go wyraźnie od diazepamu - również ma działanie przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe, miorelaksacyjne, także nasenne (-> zasadniczo leczenie bezsenności benzodiazepinami jest błędem, chociaż kilka dekad temu było dopuszczalne, a u niektórych pacjentów wycofywanie się z niego może być niecelowe).
Pacjentowi doradziłbym rozmowę z lekarzem i upewnienie się, że lekarz DOKŁADNIE przemyślał takie połączenie i potrafi PRZEKONUJĄCO je uzasadnić. W szczególności, jeśli lekarz nie jest psychiatrą lub neurologiem. Ciężko się wypowiedzieć bez danych klinicznych, a tych Pacjent nie podał. Ale zasadniczo połączenie diazepamu i alprazolamu jest niezalecane i nieprawidłowe, gdyż - jak słusznie zauważyła Pani Redaktor - obydwa leki są benzodiazepinami i w medycynie w ogóle bardzo rzadko stosujemy jednocześnie różne leki z tej samej grupy. Są inne leki, z którymi można łączyć benzodiazepiny, jeśli jest to niezbędne dla uzyskania efektu przeciwlękowego czy też przeciwdrgawkowego. Pozdrawiam.

Alprazolam (składnik Xanaxu) i diazepam (składnik Relanium) należą do tej samej grupy leków- są to pochodne benzodiazepiny.
Ich działanie jest więc bardzo podobne, choć istnieje kilka różnic pomiędzy nimi:
Diazepam (relanium) działa krócej i wykazuje działanie: przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe, nasenne i rozluźniające mięśnie,
natomiast alprazolam (Xanax) jest lekiem o dłuższym działaniu i działa głównie przeciwlękowo.

Jeżeli lekarz zalecił naprzemienne stosowanie tych leków (czyli jeden rano a drugi wieczorem), to takie leczenie ma sens i jest stosunkowo bezpieczne. Lekarz widocznie stwierdził, że w Pana przypadku takie połączenie da lepsze efekty leczenia, niż sam Clonazepam. Proszę się więc nie martwić, stosować się do zaleceń lekarza i być pod jego regularną kontrolą.

Wysyłam Panu do poczytania nasze artykuły, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/bezsennosc
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/skuteczne-sposoby-na-stres

oraz ulotki do Xanaxu i Relanium, gdyby potrzebował Pan więcej informacji na ich temat:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/66506/relanium-tabletki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/84566/xanax-tabletki/ulotka