Zawroty głowy - jakie są ich przyczyny i co może pomóc?

Zawroty głowy - jakie są ich przyczyny i co może pomóc?

udostępnij:

Jako farmaceutce zdarza mi się słyszeć od pacjentów prośbę o polecenie skutecznego preparatu na zawroty głowy... bo komu nigdy nie „zakręciło się w głowie”? Bardziej precyzyjny jest tutaj jednak język angielski. U nas: zawroty głowy – tam vertigo i dizziness. Te pierwsze oznaczają uczucie wirowania ciała i przestrzeni dookoła, czasem „wzbogacone” o nudności i wymioty. Mianem dizziness nazwano z kolei uczucie utraty równowagi i niestabilności chodu, któremu mogą towarzyszyć mroczki przed oczami.

Spis treści

Skąd biorą się zawroty głowy?

Które leki mogą wywołać zawroty głowy?

Jak leczyć zawroty głowy?

Kiedy zawroty głowy powinny niepokoić?

Skąd biorą się zawroty głowy?

Zawroty głowy bywają łagodne - pojawiają się jednorazowo i ustępują najpóźniej po kilku minutach, jednak zdarza się, że są silne i regularnie powracają. Same w sobie nie są schorzeniem, a raczej objawem innej dolegliwości. Sposób leczenia zawrotów głowy zależy od przyczyny problemu, a ich może być naprawdę wiele.

Nagły spadek ciśnienia tętniczego a zawroty głowy

Zawroty głowy towarzyszą nagłej zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Może być to jeden z objawów tzw. hipotonii ortostatycznej. To przypadłość, w której dochodzi do znaczącego spadku ciśnienia tętniczego w krótkim czasie od momentu zmiany pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą. Często dotyczy ona pacjentów starszych oraz osób o drobnej, wątłej budowie ciała. Jeśli doświadczasz takich objawów, upewnij się, że nie przyjmujesz leków, które mogą nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze i w razie potrzeby skonsultuj ich dawki z lekarzem. Pamiętaj też, aby w pić odpowiednią ilość płynów, regularnie mierzyć ciśnienie oraz unikać gwałtownych ruchów podczas wstawania.

Odwodnienie a zawroty głowy

Zawroty głowy mogą być sygnałem odwodnienia organizmu. Pamiętaj o tym, by utrzymać prawidłowe nawodnienie pijąc 2-3 litry wody dziennie w niewielkich porcjach i nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia.

Problemy laryngologiczne a zawroty głowy

Za utrzymanie równowagi ciała odpowiadają m.in. struktury obecne w uchu wewnętrznym – trąbka słuchowa oraz błędnik. Urazy oraz stany zapalne w ich obrębie mogą prowadzić do zawrotów głowy, szumów usznych i zaburzeń równowagi.

Zawroty głowy z towarzyszącymi szumami usznymi mogą też wynikać z obecności w uchu ciała obcego. Warto więc zadbać o prawidłową i bezpieczną higienę uszu regularnie usuwając zalegającą w przewodzie słuchowym woskowinę przy pomocy odpowiednich preparatów.

Zawroty głowy a COVID-19

Zawroty głowy mogą towarzyszyć zarówno samemu zachorowaniu na COVID-19 , jak i tzw. zespołowi pocovidowemu. To cała grupa objawów pojawiających się u ozdrowieńców COVID-19. Wśród nich często zgłaszane to: przewlekłe uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, trudności z oddychaniem, a także lęk i zaburzenia rytmu serca. Jak dotąd nieznane są dokładne przyczyny zawrotów głowy związanych z COVID-19. Wiadomo natomiast, że problemy neurologiczne w przebiegu COVID-19 są również częste, podobnie jak te związane z układem oddechowym.

Zawroty głowy a nerwica

Zawroty głowy mogą mieć podłoże psychiatryczne. Trudności z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy i trudności ze skupieniem koncentracji na określonym punkcie towarzyszyć mogą m.in. nerwicy napadowo-lękowej. Warto pamiętać, że należy uprzednio wykluczyć tzw. podłoże somatyczne (inaczej mówiąc: cielesne), a więc objawy neurologiczne, laryngologiczne oraz krążeniowe.

Zawroty głowy a kręgosłup

Kręgosłup szyjny oraz naczynia krwionośne to kolejne struktury naszego ciała odpowiedzialne za utrzymanie równowagi ciała. Urazy kręgosłupa szyjnego (np. w wyniku wypadku komunikacyjnego) mogą prowadzić do zmniejszenia stabilności poszczególnych kręgów szyjnych dając uczucie zawrotów głowy. Ucisk na naczynia krwionośne w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa może zmniejszać ilość krwi docierającą do mózgu i ucha wewnętrznego skutkując szumami usznymi i zawrotami głowy.

Inną przyczyną może być zespół bólu mięśniowo-powięziowego odcinka szyjnego. Podejrzewa się, że nadmierny stres, nieprawidłowa postawa i przeciążenie odcinka szyjnego mogą skutkować m.in. zawrotami głowy. Choć przyczyny nie są do końca jasne, u niektórych pacjentów terapia manualna i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne skutkują zmniejszeniem bólu oraz innych objawów - w tym zawrotów głowy.

Zawroty głowy u dzieci

U dzieci zawroty głowy są często efektem infekcji ucha środkowego oraz migreny. W przeciwieństwie do osób dorosłych, dużo rzadziej ich przyczynę stanowią wahania ciśnienia tętniczego krwi. Pamiętaj, że nawracające zawroty głowy u dzieci powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia rzeczywistej przyczyny.

Które leki mogą wywołać zawroty głowy?

Zawroty głowy bywają jednym z działań niepożądanych niektórych leków. Należą do nich m.in.:

Jak leczyć zawroty głowy?

Istnieje niewielka gama preparatów bez recepty, które możesz zastosować w zawrotach głowy. Pierwsze skrzypce odgrywa w tym przypadku wyciąg z miłorzębu japońskiego (łac. Ginkgo biloba), który dostępny jest w postaci leków (np. Ginkofar, Bilobil Intense, Tanakan) oraz suplementów diety (np. Audiocontrol, Ginkgoflav Forte, Ginkgo Total). Za działanie miłorzębu japońskiego odpowiadają dwie grupy związków chemicznych – flawonoidy i sekswiterpeny (m.in. bilobalid). Wykazano, że poprawiają one m.in. krążenie mózgowe zwiększając dotlenienie mózgu. Warto zatem szukać preparatów z wyciągiem standaryzowanym na zawartość glikozydów flawonoidowych.

Poza wyciągami z miłorzębu na rynku dostępne są także leki homeopatyczne, np. Vertigoheel.

W leczeniu zawrotów głowy o charakterze epizodycznym lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie leków zawierających:

Długotrwałe leczenie zawrotów głowy opiera się na substancjach takich jak:

Kiedy zawroty głowy powinny niepokoić?

Istnieje kilka sytuacji, w których zawroty głowy są podstawą pilnej konsultacji lekarskiej. Najpoważniejszą z nich jest podejrzenie udaru pnia mózgu – wówczas zawroty głowy pojawiają się nagle i towarzyszą im trudności z koordynacją ruchów, zamazane lub podwójne widzenie, zaburzenia mowy oraz silny ból głowy.

Zawroty głowy mogą współwystępować z dzwonieniem i uczuciem zatkania ucha. U niektórych pacjentów mogą nasilać się np. przy nadmiernym hałasie. Jedną z możliwych przyczyn jest np. choroba Meniere’a, w której dochodzi do gromadzenia się płynu w błędniku.

Kontakt z lekarzem zaleca się także, gdy do zawrotów głowy dołączają intensywne nudności i wymioty – szczególnie, gdy nie jesteś w stanie przyjmować płynów.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 10.05.2023 10:41:23

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Tanakan

tabletki powlekane, 90 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 25% aptek

od 45,19 zł

Audiocontrol

tabletki powlekane, 30 tabletek

citrus+ascorbic acid+ginkgo biloba

suplement diety

w 59% aptek

od 20,49 zł

Ginkgo Total miłorząb japoński

tabletki, 60 tabletek

ginkgo biloba

suplement diety

w 13% aptek

od 11,99 zł

Vertigoheel

tabletki, 50 tabletek

produkt dostępny bez recepty

w 39% aptek

od 27,79 zł

Bilobil Intense

kapsułki, 60 kapsułek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 58% aptek

od 31,49 zł

Ginkoflav Forte

kapsułki, 60 kapsułek

ginkgo biloba

suplement diety

w 17% aptek

od 18,90 zł

Ginkofar

tabletki powlekane, 60 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 23% aptek

od 19,99 zł

Betaserc

tabletki, 60 tabletek

betahistine

lek na receptę

w 97% aptek

od 29,99 zł

Polvertic

tabletki, 60 tabletek

betahistine

lek na receptę

w 73% aptek

od 29,95 zł

Betahistine Dihydrochloride Accord

tabletki, 60 tabletek

betahistine

lek na receptę

w 13% aptek

od 11,99 zł

Nootropil

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 87% aptek

od 29,95 zł

Torecan

tabletki powlekane, 50 tabletek

thiethylperazine

lek na receptę

w 82% aptek

od 24,64 zł

Diphergan

drażetki, 20 tabletek drażowanych

promethazine

lek na receptę

w 76% aptek

od 29,99 zł

Betanil Forte

tabletki, 60 tabletek

betahistine

lek na receptę

w 86% aptek

od 16,90 zł

Memotropil

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 97% aptek

od 16,90 zł

Nilogrin

tabletki powlekane, 60 tabletek

nicergoline

lek na receptę

w 95% aptek

od 36,90 zł

Biotropil 1200

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 89% aptek

od 20,30 zł

Polfilin Prolongatum

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 60 tabletek

pentoxifylline

lek na receptę

w 95% aptek

od 39,99 zł

Symtiver

tabletki, 60 tabletek

cinnarizine+dimenhydrinate

lek na receptę

w 53% aptek

od 23,99 zł

Cinnarizinum Aflofarm

tabletki, 50 tabletek

cinnarizine

lek na receptę

w 46% aptek

od 5,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.