Ania 28 (anonim, 83.28.215.) Warszawa 4 lata temu

Czy można łączyć leki Trittico CR i Venlectine oraz Trittico CR i Propranolol?

Witam,mam pytanie czy można brak jednocześnie lek Trittico oraz Venlectine? lub Trittico i propranolol?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Jeśli leki zostały przepisane przez tego samego lekarza, należy ściśle przestrzegać ustalonego dawkowania.
Jednoczesne przyjmowanie leków Trittico CR i Escipram może prowadzić do wystąpienia, tzw. zespołu serotoninowego, którego przyczyny i objawy zostały szczegółowo opisane w poście poniżej.

Równoczesne przyjmowanie leków Bisocard oraz Vivace prowadzi do nasilenia działania hipotensyjnego tych leków, co oznacza, że będą one silniej obniżały ciśnienie krwi. Takie połączenie nie jest przeciwwskazane i można stosować leki te jednocześnie, pod warunkiem codziennej kontroli ciśnienia. W razie wystąpienia objawów niedociśnienia - np. zawrotów głowy, bólu głowy czy omdleń, należy skonsultować się z lekarzem, w celu zmodyfikowania sposobu leczenia.

Samo stosowanie leków przeciwdepresyjnych (Trittico CR i Escipram) wraz z lekami na nadciśnienie (Bisocard, Vivace) nie prowadzi do wystąpienia istotnych interakcji, leki z tych grup można ze sobą łączyć.

Dodam także, iż warto natomiast zwrócić uwagę, że lek Trittico CR nie powinien być stosowany u osób z ostrym zawałem mięśnia sercowego.

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/produkty/80016/trittico-cr-tabletki https://www.gdziepolek.pl/produkty/27584/escipram-tabletki-powlekane/ulotka https://www.gdziepolek.pl/produkty/12147/bisocard-tabletki-powlekane https://www.gdziepolek.pl/produkty/83699/vivace-10-mg-tabletki/ulotka

Kaja 36 (anonim, 31.0.34.) 4 lata temu

Czy można zażywać escipram i trittico z lekami bisocard i vivace

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Trittico CR, Venlectine oraz Propranolol są lekami dostępnymi z przepisu lekarza, a więc można przyjmować je razem, tylko, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa, na jakie dodatkowe schorzenia cierpi i tylko w takiej kombinacji (kolejności), jak wynika z tych zaleceń.

Na pytanie dotyczące właściwego postępowania (łączenia leków, prawidłowej kolejności oraz odstępu między lekami) w tym przypadku odpowiedzieć może tylko lekarz (lekarze), który zlecił leki (są na receptę).

Leki Trittico CR oraz Venlectine mogą być łączone ze sobą tylko pod stalą kontrolą lekarza, bowiem nieumiejętne ich dawkowanie może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, kiedy w mózgu wyzwala się zbyt duża ilość serotoniny.
Zespół ten może wystąpić podczas stosowania dwóch lub większej ilości leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI - Selective Serotonin Reuptake Inhibitors) lub serotoniny i noradrenaliny. Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny i należą do nich zarówno Venlectine jak i Trittico CR, które mogą wzajemnie nasilać swoje działanie.

Objawami zespołu serotoninowego są, między innymi, drżenie, sztywność, niepokój, podwyższona temperatura ciała, przyspieszenie rytmu serca. Stan taki wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Chociaż nie są znane doniesienia dotyczące interakcji klinicznych trazodonu - substancji czynnej leku Trittico CR z lekami hipotensyjnymi (obniżającymi ciśnienie) jak np. Propranolol, należy wziąć pod uwagę taką możliwość.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-poradzic-sobie-z-nerwica

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły