Przeziębienie i grypa

Infekcje wirusowe dopadają czasem każdego z nas. Warto zatem wiedzieć, czym różni się przeziębienie od grypy, czy wymagają one podania antybiotyków oraz jakie leki zastosować na ból gardła, gorączkę (np. paracetamol, ibuprofen) czy kaszel. Wyjaśniamy także, jakie inhalacje (np. z soli fizjologicznej, olejków eterycznych) pomogą skrócić katar.

Spis treści

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Objawy przeziębienia i grypy - czym się różnią?

Czy przeziębienie i grypę leczy się tak samo?

Z czego robić inhalacje w przeziębieniu i grypie?

Czy grypę leczy się antybiotykiem?

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Ze względu na podobne objawy grypa i przeziębienie są często mylone. W ich rozróżnieniu pomocne będą dostępne w aptekach testy do samodzielnego wykonania w domu, które umożliwiają wykrycie m.in. wirusa grypy.

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Ag Fluorecare

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Milapharm

Objawy przeziębienia i grypy - czym się różnią?

Ból gardła

Często pierwszym objawem przeziębienia i grypy są drapanie lub ból gardła. Nie pozwala nam to precyzyjnie określić, z którą z tych chorób mamy do czynienia. Preparat do ssania lub spray odpowiednio dobrane do rodzaju i nasilenia bólu - pomogą poczuć ulgę w gardle.

Jeśli ból utrudnia przełykanie, warto zastosować środek, który oprócz substancji przeciwbólowej, przeciwzapalnej czy odkażającej, zawiera związek znieczulający, np. benzydaminę, lidokainę bądź benzokainę. Możesz wspomóc się także domowymi sposobami sięgając po płukanki, np. z szałwii, rumianku, jodyny, wody utlenionej czy soli kuchennej lub preparaty z miodem i propolisem.

Katar

W przeziębieniu u większości pacjentów występuje katar, który początkowo jest dość wodnisty, a potem gęstnieje. Może on być skutecznie zwalczany dzięki zastosowaniu odpowiednich sprayów, kropli do nosa, np. z wodą morską, ksylometazoliną, oksymetazoliną albo tabletek, m.in. z pseudoefedryną. Pomocne mogą być także inhalacje oraz płukanie zatok. Przy grypie katar zazwyczaj nie występuje.

Gorączka

Stan podgorączkowy to symptom przeziębienia. W przypadku grypy najczęściej występuje już ból i gorączka powyżej 38°C, czasem nawet 40°C. Ból dotyczy głównie głowy oraz mięśni, co przez pacjentów definiowane jest jako "uczucie łamania w kościach". W tym wypadku wspomóc można się preparatami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Niektóre z nich mają również właściwości przeciwzapalne. Alternatywą dla tabletek i kapsułek na przeziębienie są granulaty do sporządzenia zawiesiny doustnej do rozpuszczenia w ciepłej wodzie, np. środki złożone z paracetamolem czy kwasem acetylosalicylowym, które oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, mogą mieć również działanie napotne i przeciwkaszlowe.

Kaszel

Rzadziej przeziębieniu i grypie towarzyszy kaszel. W przypadku przeziębienia jest to zazwyczaj kaszel suchy o słabym nasileniu, który leczy się za pomocą środków hamujących, np. lewodropropizyny czy butamiratu. W grypie kaszel najpierw jest suchy, stopniowo zmieniając się w kaszel mokry, utrudniający pracę i spokojny sen. W tym wypadku należy podawać substancje ułatwiające odkrztuszanie w dzień, np. erdosteinę czy ambroksol, a hamujące przed snem. Jeśli chcesz zaopatrzyć się więc w syrop lub tabletki na kaszel, musisz najpierw ocenić, jaki on ma charakter, w czym pomóc może Ci nasz artykuł Kaszel suchy i mokry - jak go leczyć?

Jak widzisz, odróżnienie grypy od przeziębienia tylko na podstawie objawów, nie jest wcale takie łatwe.

Obejrzyj film!

Czy przeziębienie i grypę leczy się tak samo?

Jak już wspomniałam, w znacznej większości przypadków leczenie przeziębienia i grypy polega na łagodzeniu objawów choroby środkami, które dostępne są w aptece bez recepty i dobierane są indywidualnie do objawów pacjenta po konsultacji z farmaceutą.

Szczególną grupą pacjentów są kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Przeziębienie w ciąży i przeziębienie przy karmieniu piersią to infekcje, których nie leczy się tymi samymi środkami, co "zwykłego" przeziębienia. Przyszła oraz karmiąca mama mogą stosować tylko wybrane leki oraz zioła na przeziębienie.

Jeśli pomimo zastosowania środków objawowych, symptomy choroby nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż jeśli infekcja ma ciężki przebieg, lekarz może zdecydować o zastosowaniu przeciwwirusowych leków na grypę, które wydawane są wyłącznie na receptę, np. oseltamiwir, zanamiwir, amantadyna.

Obejrzyj film!

Obejrzyj film!

Z czego robić inhalacje w przeziębieniu i grypie?

Inhalacje parowe

Najprostszym sposobem na udrożnienie nosa i zatok podczas przeziębienia czy grypy, jest inhalacja parowa z olejkami eterycznymi i zapachowymi, np. eukaliptusowym, miętowym czy tymiankowym. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropel olejku eterycznego i wdychaj opary około 5 minut. Czynność tę powtarzaj 2-3 razy dziennie. Zwróć uwagę, że "parówek" nie należy wykonywać u alergików, małych dzieci oraz kobiet w ciąży.

Nebulizacje

W aptekach dostępne są też nebulizatory, czyli specjalne urządzenia, przy użyciu których bez trudu wykonasz inhalację w warunkach domowych. Inhalatory to sprzęty przeznaczone dla dorosłych i dzieci już od 1. dnia życia, które umożliwiają precyzyjne podanie leku za pomocą maseczki. W jednym z naszych artykułów podpowiadamy, jaki inhalator wybrać.

W przypadku kataru:

  • wodnistego - inhalację wykonaj z samej soli fizjologicznej (0,9% roztwór chlorku sodu) lub soli fizjologicznej z dodatkiem roztworu kwasu hialuronowego, który nawilża śluzówkę, zapobiega jej nadmiernemu wysychaniu, jednocześnie wspomagając regenerację,

  • gęstego - inhalację wykonaj z soli fizjologicznej hipertonicznej (2,2% - 6%), która działa obkurczająco na śluzówkę, co znacznie ułatwia usunięcie z zatok zalegającej wydzieliny i śluzu; po takiej nebulizacji katar nasili się, co przekłada się na krótszy czas jego trwania.

Soli hipertonicznej nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem u niemowląt, astmatyków oraz podczas kaszlu, ponieważ może on nasilić ten odruch.

Nebulizacje przeprowadzaj 2-3 razy dziennie. Ostatnia z nich powinna być wykonana z roztworu fizjologicznego na kilka godzin przed snem, gdyż obkurczając śluzówkę, może prowadzić do spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a więc zamiast spać, możesz w nocy kasłać. Po wykonaniu inhalacji warto pozostać w domu minimum 2 godziny.

Czy grypę leczy się antybiotykiem?

Przeziębienie i grypa wywoływane są przez wirusy, np. rinowirusy (ponad 50% przypadków), koronawirusy, adenowirusy czy wirusy grypy i należą do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową, jak np. ospa wietrzna i półpasiec. Z tego względu infekcji tych nie leczy się antybiotykami, gdyż są one zarezerwowane dla chorób powodowanych przez bakterie. Dlaczego zatem u niektórych osób chorych na grypę lekarz zleca podanie antybiotyku?

Zdarza się, że u osób z obniżoną odpornością, podczas grypy czy przeziębienia dochodzi do groźnych powikłań, np. zapalenia oskrzeli lub równolegle rozwijają się współtowarzyszące choroby, np. zapalenie pęcherza moczowego, które mogą być spowodowane dodatkowym nadkażeniem bakteriami, np. gronkowcem czy paciorkowcem. W tym wypadku użycie antybiotyków jest już jak najbardziej zasadne.

Pamiętaj zatem - jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek objawy - nie bierz na własną rękę żadnych antybiotyków, które zostały Ci w domu po poprzednich kuracjach lub które pomogły Twojej znajomej chorej na grypę, gdyż w ten sposób możesz sobie poważnie zaszkodzić. W tym wypadku skontaktuj się z lekarzem.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.04.2023 10:40:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Uniben

aerozol, 30 mililitrów

w 94% aptek

od 10,37 zł

od 9,99 zł

od 7,11 zł

od 12,49 zł

Erdomed Muko

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 20 saszetek

w 85% aptek

od 25,07 zł

Groprinosin

tabletki, 50 tabletek

w 81% aptek

od 35,00 zł

od 11,90 zł

Gripex Max

tabletki powlekane, 20 tabletek blistry

w 98% aptek

od 28,99 zł

Theraflu Extra Grip

proszek (do wytworzenia płynu), 14 torebek

w 99% aptek

od 24,99 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 210 tabletek

w 93% aptek

od 18,90 zł

Gripex Hot Max

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek

w 97% aptek

od 20,49 zł

Tantum Verde

aerozol, 30 mililitrów

w 99% aptek

od 21,48 zł

Aromactiv+ plastry aromatyczne

plaster, 5 sztuk

w 99% aptek

od 12,47 zł

Xylogel 0,1%

żel do nosa, 10 gramów = 15 mililitrów butelka

w 99% aptek

od 15,99 zł

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

w 98% aptek

od 9,99 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 150 tabletek

w 74% aptek

od 11,99 zł

Apap

tabletki powlekane, 12 tabletek

w 88% aptek

od 7,95 zł

Apap

tabletki powlekane, 50 tabletek

w 99% aptek

od 20,99 zł

Neosine Forte

syrop, 100 mililitrów

w 94% aptek

od 17,39 zł

Aspirin C

tabletki musujące, 20 tabletek

w 97% aptek

od 24,90 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 90 tabletek

w 50% aptek

od 12,90 zł

Gardimax Medica spray

aerozol, 30 mililitrów

w 94% aptek

od 18,99 zł

Argentin-T

aerozol, 20 mililitrów

w 96% aptek

od 17,98 zł

Fervex

granulat (do wytworzenia płynu), 12 torebek 13 g

w 77% aptek

od 22,99 zł

Aspirin C

tabletki musujące, 10 tabletek

w 74% aptek

od 13,99 zł

Muconasin spray do nosa

aerozol, 30 mililitrów

w 35% aptek

od 28,99 zł

Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus

aerozol, 15 mililitrów

w 93% aptek

od 19,90 zł

Ascorvita Max

tabletki powlekane, 30 tabletek

w 90% aptek

od 14,99 zł

Fervex

granulat (do wytworzenia płynu), 8 torebek 13 g

w 60% aptek

od 16,99 zł

Irigasin zestaw uzupełniający do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek

w 92% aptek

od 11,78 zł

Fervex o smaku malinowym

granulat (do wytworzenia płynu), 12 torebek 12,75 g

w 71% aptek

od 22,99 zł

Ectodose

płyn, 20 ampułek

w 93% aptek

od 37,99 zł

Supremin

syrop, 200 mililitrów

w 96% aptek

od 14,99 zł

Gripex Hot

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek 4 gramy

w 88% aptek

od 18,98 zł

Fiorda o smaku czarnej porzeczki

pastylki/lamelki/żelki, 30 pastylek

w 59% aptek

od 9,99 zł

C-Vitum 1000 mg

kapsułki, 30 kapsułek

w 45% aptek

od 6,50 zł

Rhin-Bac Fresh

sztyft, 1 gram

w 77% aptek

od 5,79 zł

Cholinex

pastylki/lamelki/żelki, 32 pastylki

w 80% aptek

od 17,99 zł

Acatar Control

aerozol, 15 mililitrów

w 86% aptek

od 13,21 zł

AntyGrypin noc

granulat musujący, 10 torebek

w 36% aptek

od 10,00 zł

Scorbolamid

drażetki, 40 tabletek drażowanych

w 90% aptek

od 15,99 zł

Acatar Care

aerozol, 15 mililitrów

w 84% aptek

od 13,21 zł

Fiorda o smaku czarnej porzeczki

pastylki/lamelki/żelki, 60 pastylek

w 71% aptek

od 24,99 zł

Deflegmin

kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, 10 kapsułek

w 91% aptek

od 13,79 zł

Otrivin Katar i Zatoki

aerozol, 10 mililitrów

w 78% aptek

od 18,99 zł

Scorbolamid

drażetki, 20 tabletek drażowanych

w 77% aptek

od 9,99 zł

Nebu-Dose Hipertonic 3% roztwór do nebulizacji

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

w 94% aptek

od 23,56 zł

Supremin Max

syrop, 150 mililitrów

w 80% aptek

od 22,98 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)