Lekarz zalecił Ci przyjmowanie leków wziewnych i zastanawiasz się, jaki inhalator będzie dla Ciebie najlepszy, a może chcesz kupić inhalator dla dziecka? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu nebulizatora? Porównujemy najpopularniejsze nebulizatory dostępne w aptekach!
Jakie nebulizatory można kupić w aptece?
W aptekach dostępne są inhalatory kompresorowe (pneumatyczno-tłokowe), ultradźwiękowe oraz membranowe (siateczkowe).
Do powstania aerozolu inhalator pneumatyczny wykorzystuje sprężone powietrze (sprężarkę), natomiast w inhalatorze ultradźwiękowym i membranowym użyta jest energia ultradźwięków.
Różnica między inhalatorami ultradźwiękowymi, a membranowymi polega na tym, że inhalatory ultradźwiękowe wytwarzają fale ultradźwiękowe bezpośrednio do roztworu, produkując tym samym aerozol na powierzchni cieczy, podczas gdy inhalatory siateczkowe wykorzystują wibracje elementu piezoelektrycznego, który wprawia membranę w ruch, dochodzi do przepychania płynu przez zawarte w siateczce otwory, tworząc aktywny aerozol do inhalacji.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nebulizatora?
Kto będzie korzystał z nebulizatora?
Nebulizatory pneumatyczne i membranowe mogą być używane przed osoby dorosłe i dzieci już od pierwszych dni życia. Wystarczy maseczka o odpowiednie wielkości (najczęściej w zestawie do inhalatora mamy dwie maseczki: małą dla dziecka i dużą dla osoby dorosłej).
Z nebulizatora ultradźwiękowego mogą korzystać osoby dorosłe i dzieci powyżej 1 roku życia (również w zestawie znajdują się dwa typy maseczek).
Jaki preparat będzie podawany za pomocą inhalatora?
Używając inhalatora kompresorowego (pneumatyczno-tłokowego) możemy podać takie leki, jak np.:
niektóre antybiotyki, np. tobramycyna,
glikokortykosteroidy, np. Pulmicort, Nebbud, Benodil,
leki rozszerzające oskrzela, np. Berodual,
mukolityki (leki upłynniające gęstą i lepką wydzielinę), np. Mucosolvan do inhalacji,
preparaty bez recepty o działaniu nawilżającym drogi oddechowe i wspomagające leczenie kaszlu - roztwór soli fizjologicznej o różnym stężeniu i z różnymi dodatkami, np. 0,9% roztwór soli fizjologicznej, Nebu-Dose hipertonic, Nebu-Dose hialuronic.
Inhalator membranowy również może być stosowany do podawania wyżej wymieniowych leków, za wyjątkiem roztworów z kwasem hialuronowym np. Nebu-Dose Hialuronic.
Inhalator ultradźwiękowy może być natomiast użyty do podawania: 0,9% roztworu soli fizjologicznej i mukolityków (np. Mucosolvan do inhalacji). Nie nadają się do inhalacji substancji o dużej lepkości np. z kwasem hialuronowym (Nebu-Dose hialuronic). Zgodnie z informacją od producentów leków sterydowych np. Nebbud i Pulmicort - podawanie tych środków przez inhalator ultradźwiękowy nie jest wskazane, gdyż nie dostarcza pacjentowi wystarczającej dawki budezonidu.
Jakie są parametry techniczne inhalatora?
MMAD, czyli uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu: wartość ta powinna być jak najmniejsza, jednak nie mniejsza niż 1 µm i nie większa niż 5 µm. Daje nam to gwarancję, że lek trafi tam, gdzie powinien, czyli do oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych, a nie tylko do nosa i gardła.
Martwa objętość: ilość płynu, która zostaje w pojemniku na lek, czyli straty. Wartość powinna być jak najmniejsza, mniejsza niż 0,5 ml.
Tryb pracy: inhalatory kompresorowe pracują w trybie przerywanym, inaczej sprężarka mogłaby ulec przegrzaniu. Jeśli planujemy inhalować kilka osób, jedną po drugiej, szukamy takiego inhalatora, który będzie miał możliwie jak najdłuższy tryb pracy w stosunku do przerwy. Dobrą alternatywą są także inhalatory ultradźwiękowe lub membranowe, które pracują w trybie ciągłym (jeśli będziemy dolewać lek, pracują aż do wyczerpania baterii).
Przepływ, czyli wydajność sprężarki: minimalne dane dla sprężarki to wydajność 8 l/min. Optymalna wartość to 13 l/min – 16 l/min. Najlepsze będą te, które mają minimum 10 l/min.
Dodatkowe parametry: okres gwarancji, głośność, cena i wygląd.
W przypadku większości sprzętów gwarancja nie obejmuje części wymiennych, takich jak maseczka czy kabel łączący sprężarkę z nebulizatorem. Jednak są one na tyle tanie, iż można je bez problemu dokupić (każdy powinien mieć swoją osobną maseczkę).
Inhalatory ultradźwiękowe są droższe, jednak są praktycznie bezgłośne, co może być podstawą do stosowania ich u dzieci i osób dorosłych, które nie lubią hałasu sprężarki. W przypadku inhalatorów membranowych konieczna jest regularna wymiana membrany.
Na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów pneumatycznych, których obudowa sprężarki przypomina zabawki i postaci z bajek (np. Vitammy Gattino, PicSolution Mrcarrot, Intec Pingwin), co ma zachęcić dziecko do wykonania inhalacji.
Przykłady inhalatorów dostępnych w aptece:

Źródło: Producent
Typ: pneumatyczny
MMAD: 3,74 μm tryb "mniejsze cząsteczki", 4,48 μm tryb "większe cząsteczki"
Martwa objętość: brak danych
Tryb pracy: ciągły
Przepływ: 9 l/min.
Gwarancja: 5 lata (lub dłużej, pod warunkiem zalogowania się na stronie producenta)
Cena: ok. 150 zł

Źródło: Producent
Typ: pneumatyczny
MMAD: 2,44 μm
Martwa objętość: 0,15 ml
Tryb pracy: 30 min pracy/30 min przerwy
Przepływ: 8-10 l/min
Gwarancja: 2 lata
Cena: ok. 100 zł

Źródło: Producent
Typ: pneumatyczny
MMAD: 3,16
Martwa objętość: 0,8 ml
Tryb pracy: 30 min pracy/30 min przerwy
Przepływ: 15 l/min
Gwarancja: 5 lat
Cena: ok. 130 zł

Źródło: Producent
Typ: membranowy (siateczkowy)
MMAD: 3,8
Martwa objętość: brak
Tryb pracy: zgodnie z żywotnością baterii
Przepływ: -
Gwarancja: 3 lata (pojemnik na lek z membraną 6 miesięcy)
Cena: ok. 180 zł

Źródło: Producent
Typ: ultradźwiękowy
MMAD: ok. 5
Martwa objętość: 0,2 ml
Tryb pracy: ok. 100 min (na nowych bateriach alkalicznych)
Przepływ: -
Gwarancja: 2 lata (inhalator Microlife 1 rok gwarancji na głowicę inhalatora)
Cena: ok. 200 zł
Parametry techniczne wszystkich porównywanych wyżej inhalatorów pozwalają na odpowiednie przeprowadzenie nebulizacji. Przed zakupem inhalatora warto zastanowić się, m.in. Jaki lek będziemy podawać? Kto będzie używał urządzenia? Jaki przedział cenowy nas interesuje? i na tej podstawie wybrać najlepszy inhalator! Zapoznaj się również z treścią naszego artykułu - Jak prawidłowo wykonać inhalację?
Zobacz nasz film o inhalatorach!
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 06.04.2023 11:44:38
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.