Jaki inhalator wybrać?

Sezon grypy i przeziębienia trwa w najlepsze. Lekarz zalecił podawanie leków wziewnych i zastanawiasz się, jaki inhalator będzie dla Ciebie najlepszy? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu nebulizatora? Porównujemy najpopularniejsze nebulizatory dostępne w aptekach!

Do czego służy inhalator?

Inhalator to urządzenie służące do rozpylenia leku. Może mieć postać np. dysku czy metalowego pojemnika w plastikowej obudowie. W takich inhalatorach lek zapakowany jest fabrycznie, a jego dawki uwalniają się pojedynczo, np. po naciśnięciu lub odpowiednim obrocie urządzenia (np. Ventolin, Symbicort Turbuhaler).

Skoncentrujmy się jednak na porównaniu inhalatorów służących do podawania takich preparatów, jak np. Pulmicort, Berodual, Mucosolvan, Nebu Dose czy 0,9 % roztwór soli fizjologicznej. Inhalatory tego typu - nazywane nebulizatorami, rozbijają lek na małe cząsteczki, które wdychamy następnie w postaci mgiełki przy użyciu specjalnej maseczki.

Jakie rodzaje nebulizatorów możemy kupić w aptece?

W aptekach dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów: kompresorowe (pneumatyczno-tłokowe) i ultradźwiękowe.

Do powstania aerozolu inhalator pneumatyczny wykorzystuje sprężone powietrze (sprężarkę), natomiast w inhalatorze ultradźwiękowym użyta jest energia ultradźwięków o częstotliwości drgań 1-2 MHz, która jest generowana przez specjalny aparat.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nebulizatora?

Kto będzie korzystał z nebulizatora

Nebulizator pneumatyczny może być używany przed osoby dorosłe i dzieci już od pierwszych dni życia. Wystarczy maseczka o odpowiednie wielkości (najczęściej w zestawie do inhalatora mamy dwie maseczki: mała dla dziecka i duża dla osoby dorosłej).

Z nebulizatora ultradźwiękowego mogą korzystać osoby dorosłe i dzieci powyżej 1 roku życia (również w zestawie znajdują się dwa typy maseczek).

Jaki preparat będzie podawany za pomocą inhalatora

Używając inhalatora kompresorowego (pneumatyczno-tłokowego) możemy podać takie leki, jak np.:

Inhalator ultradźwiękowy służy natomiast do podawania: 0,9% roztworu soli fizjologicznej i mukolityków (np. Mucosolvan do inhalacji).

Parametry techniczne inhalatora

  • MMAD, czyli uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu: wartość ta powinna być jak najmniejsza, jednak nie mniejsza niż 1 µm i nie większa niż 5 µm. Daje nam to gwarancję, że lek trafi tam, gdzie powinien, czyli do oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych, a nie tylko do nosa i gardła.

  • Martwa objętość: ilość płynu, która zostaje w pojemniku na lek, czyli straty. Wartość powinna być jak najmniejsza, mniejsza niż 0,5 ml.
  • Tryb pracy: inhalatory kompresorowe pracują w trybie przerywanym, inaczej sprężarka mogłaby ulec przegrzaniu. Jeśli planujemy inhalować kilka osób, jedną po drugiej, szukamy takiego inhalatora, który będzie miał możliwie jak najdłuższy tryb pracy w stosunku do przerwy. Dobrą alternatywą są także inhalatory ultradźwiękowe, które pracują w trybie ciągłym (jeśli będziemy dolewać lek, pracują aż do wyczerpania baterii).
  • Przepływ, czyli wydajność sprężarki: minimalne dane dla sprężarki to wydajność 8 l/min. Optymalna wartość to 13 l/min – 16 l/min. Najlepsze będą te, które mają minimum 10 l/min.
  • Dodatkowe parametry: okres gwarancji, głośność, cena i wygląd.

W przypadku większości sprzętów gwarancja nie obejmuje części wymiennych, takich jak maseczka czy kabel łączący sprężarkę z nebulizatorem. Jednak są one na tyle tanie, iż można je bez problemu dokupić (każdy powinien mieć swoją osobną maseczkę).

Inhalatory ultradźwiękowe są droższe, jednak są praktycznie bezgłośne, co może być podstawą do stosowania ich u dzieci i osób dorosłych, które nie lubią hałasu sprężarki.

Na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów pneumatycznych, których obudowa sprężarki przypomina zabawki i postaci z bajek (np. PicSolution Mrcarrot, Intec Pingwin), co ma zachęcić dziecko do wykonania inhalacji.

Przykłady nebulizatorów dostępnych w aptekach

NazwaNovama Familino by Flaem
Diagnostic NanoMicrolife Neb 200PicSolution MrcarrotMedel Smart inhalator

Mesh Intec Ne-10,

Microlife NEB 800
Typpneumatycznypneumatycznypneumatycznypneumatycznypneumatyczny, przenośny
ultradźwiekowy
MMAD3,74 μm tryb "mniejsze cząsteczki", 4,48 μm tryb "większe cząsteczki"2,443,163,04,12
ok. 5
Martwa objętośćbrak danych
0,15 ml0,8 mlok. 0,3 mlbrak danych0,2 ml
Tryb pracytryb ciągły
30 min pracy/30 min przerwy 30 min pracy/30 min przerwy 20 min pracy/40 min przerwy30 min pracy/30 min przerwyok. 100 min (na nowych bateriach alkalicznych)
Przepływ9 l/min.8-10 l/min15 l/min17 l/min-
-
Gwarancja5 lata (lub dłużej, pod warunkiem zalogowania się na stronie producenta)
2 lata5 lat5 lat2 lat2 lata (inhalator Microlife 1 rok gwarancji na głowicę inhalatora)
Cenaok. 150 złok. 100 złok.130 złok. 150 złod 120 - 300 zł
ok. 250 zł

Parametry techniczne wszystkich porównywanych inhalatorów pozwalają na odpowiednie przeprowadzenie nebulizacji. Zadaj więcej sobie kilka ważnych pytań: jaki lek?, dla kogo?, za ile?, itd., i wybierz najlepszą opcję dla siebie lub swojego dziecka.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 27.01.2020 14:57:36

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy flutykazon i budezonid można stosować w jednej nebulizacji?
dzień dobry, mam przepisaną nebulizację za pomocą leku Flixotide oraz Benodil. czy mogę oba leki połączyć w nebulizatorze czy najpierw wykonywać zabie...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy można stosować jednocześnie Nebbud i Iprixon Neb?
Czy nebbud I iprixon neb mozna stosowac razem
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy w dusznościach spowodowanych COVID-19 można zastosować Ventolin?
Czy w dusznościach spowodowanych cowidem można zastosować wentolin
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy inhalator Medel Professional dostępny jest w aptekach w Krakowie?
Medel Professional, inhalator pneumatyczno-tłokowy. Czy jest dostępny w sprzedaży w Krakowie?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy dziecku można podać Nebbud na noc?
Czy moge podac 2,5 latkowi nebbud wieczorem ?nie nasila on kaszlu ?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Witam. Syn ma zapisane inhalacje z ventoliny a po 15 min z nebbud...
Witam. Syn ma zapisane inhalacje z ventoliny a po 15 min z nebbud. Niestety mam wrażenie że zamiast być lepiej to dziecko dostaje jeszcze większego ka...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie jaki inhalator wybrać? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.