Gorączka u dzieci i niemowląt

Gdy dziecko ma gorączkę, rodzice często wpadają w panikę i w pośpiechu szukają termometru. Jeśli wskaże on temperaturę powyżej 37 stopni Celsjusza, jeszcze szybciej wyszukują w domowej apteczce lek przeciwgorączkowy. Przestraszeni, nie zwracają uwagi na dokładne dawkowanie syropu. Najważniejsze, żeby lek został podany. Warto jednak wiedzieć, że takim podejściem można dziecku zaszkodzić, a nie pomóc.

Czy od razu dzwonić po lekarza?

Podwyższona temperatura to naturalna odpowiedź układu immunologicznego na pojawiającą się infekcję organizmu. Gorączka nie powoduje uszkodzenia mózgu, a jej wysokość nie świadczy o ciężkości choroby.

Szybszy oddech i szybsza akcja serca, wypieki na policzkach, pocenie się, to normalne objawy towarzyszące gorączce. Niepokojące symptomy, które są wskazaniem do wizyty u lekarza to natomiast:

  • purpurowa wysypka
  • drgawki gorączkowe
  • sztywność karku
  • nienaturalna senność

Bezwzględnie należy udać się do specjalisty również wtedy, gdy dziecko przebywało w gorącym aucie oraz w sytuacji, w której gorączkuje nam niemowlę w wieku do 3 miesięcy.

Jeżeli dziecko jest starsze i nie wykazuje wymienionych powyżej objawów, warto dać organizmowi szansę na samodzielne zwalczenie infekcji.

Zadbaj o komfort i uważnie obserwuj

Podstawowym zadaniem rodzica sprawującego opiekę nad gorączkującym dzieckiem jest obserwacja i zapewnienie komfortu. To rodzic jest najlepszym miernikiem temperatury swojego malucha. Dzieci bardzo różnie reagują na jej podwyższenie. Przy tej samej wysokiej temperaturze jedno dziecko potrafi być wesołe, a drugie - marudne.

Zapewnienie komfortu dziecka oznacza, że rodzic powinien:

  • podawać odpowiednią ilości płynów
  • nie przegrzewać dziecka
  • pozwolić dziecku spać

Kiedy podać lek przeciwgorączkowy, czyli jaka temperatura jest "wysoka"

O wysokiej temperaturze lub gorączce mówimy wtedy, gdy wartość na termometrze wskazuje 38,5 stopni Celsjusza i więcej. Jeżeli maluch ma taką temperaturę ciała, a dodatkowo "wygląda źle", można zdecydować się na podanie leku przeciwgorączkowego.

Zawsze powinniśmy zachować następującą kolejność: najpierw obserwacja i zapewnienie komfortu, dopiero potem podanie leku przeciwgorączkowego.

Jakie leki przeciwgorączkowe można podać dziecku?

Rodzic sprawujący opiekę nad gorączkującym dzieckiem ma do wyboru lek zawierający w swoim składzie albo paracetamol albo ibuprofen.

Za najbardziej bezpieczny dla dzieci uważa się paracetamol, ponieważ powoduje najmniej działań niepożądanych - przede wszystkim nie drażni błony śluzowej żołądka i jelit.

WAŻNE: paracetamol to jest to samo, co np.: Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Panadol.

Natomiast ibuprofen, poza działaniem przeciwgorączkowym, wykazuje również działanie przeciwzapalne.

WAŻNE: ibuprofen jest tym samym, co np.: Ibum, Ibufen, Nurofen, Ibuprom, Kidofen.

Leki przeciwgorączkowe zakazane dla dzieci

Każdy rodzic musi pamiętać o bezwzględnym zakazie podawania dzieciom leków przeciwgorączkowych z kwasem acetylosalicylowym, takich jak na przykład Aspiryna i Polopiryna.

Zasady podawania leków przeciwgorączkowych

Dzieciom podajemy leki przeciwgorączkowe w postaci czopków lub syropów.

Czopki są przeznaczone przede wszystkim dla niemowląt. W celu dobrania odpowiedniej dawki czopków, należy poinformować farmaceutę o aktualnej wadze dziecka. Pamiętajmy, że czopków nie wolno dzielić.

Gdy zdecydujemy się zaś na lek przeciwgorączkowy w postaci syropu, przestrzegajmy zasady wstrząśnięcia preparatu przed podaniem, w celu równomiernego rozprowadzenia leku. Bardzo istotne jest precyzyjne odmierzanie dawki syropu. Mam tu na myśli rezygnację z podawania syropu na łyżeczce na rzecz strzykawek i miarek, które coraz częściej są dołączane do oryginalnych opakowań z lekami. Podczas odmierzania syropu przeciwgorączkowego należy trzymać się zasady podawania dawki w przeliczeniu na masę ciała dziecka. Zdarza się, że dwuletnie dziecko waży tyle samo co czteroletnie.

Opiekun dziecka gorączkującego musi bezwzględnie zwrócić uwagę na to, że preparaty przeciwgorączkowe dostępne pod różnymi nazwami handlowymi mogą zawierać tę samą substancję leczniczą. Równoczesne ich podawanie może skutkować objawami przedawkowania.

Ta sama zasada dotyczy leków przeciwgorączkowych występujących w różnych postaciach farmaceutycznych, np. tabletkach, syropach, czopkach. Jednoczesne podawanie czopków i syropu z tą samą substancją leczniczą, np. Efferalgan czopki i Panadol syrop może spowodować groźne dla życia dziecka działania niepożądane.

Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie

Skuteczna w przynoszeniu ulgi bardzo gorączkującemu dziecku może być metoda naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu w syropie. Wiem z doświadczenia, że jest to sposób korzystniejszy niż przyjmowanie przez malucha jednego leku przeciwgorączkowego. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy wysoka temperatura się utrzymuje lub po jej obniżeniu szybko wzrasta. Metoda ta zapobiega przede wszystkim przedawkowaniu leków przeciwgorączkowych.

Schemat naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu polega na przyjmowaniu przez dziecko odpowiedniej dawki co 4 godziny, począwszy od paracetamolu.

Jak przygotować się do wizyty u lekarza?

Jeśli mimo wszystko gorączka trwa dłużej niż trzy doby, należy skonsultować się z lekarzem. Na wizytę warto się przygotować, tak by móc lekarzowi odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Od kiedy dziecko gorączkuje?
  • Jakie leki podano dziecku?
  • O której godzinie podano ostatnia dawkę leku przeciwgorączkowego?
  • Czy zaobserwowano inne objawy?
  • Czy dziecko było szczepione?
  • Czy dziecko przyjmuje jakieś leki? Jeśli tak, to jakie?
  • Ile waży dziecko?

Spokojnie i świadomie, a nie "z gorączką"

Gorączka pogarsza samopoczucie dzieci i, przy okazji, rodziców. Należy jednak pamiętać, że podwyższona temperatura jest reakcją obronną organizmu przed infekcją. Nie spieszmy się z podawaniem leków przeciwgorączkowych. Dajmy dziecku szansę na podjęcie walki z wirusami i bakteriami. Pamiętajmy, że leki przeciwgorączkowe należy podawać świadomie i z pełną odpowiedzialnością.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Maciej Jakubczyk
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:41:23

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Skoro u mojej córki widać poprawę po 6 dniach od stwierdzonej grypy i nie gorączkuje, to powinnam podawać Ebilfumin?
Moja córka około 6 dni temu zachorowała na grypę dziś już nie goraczkuje, utrzymuje się kaszel i katar,widać poprawę. Dziś na wizycie kontrolnej leka...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakim lekiem zastąpić Ibuprom Max, aby tak samo skutecznie hamował COX-2?
Czym można zastąpić ibuprom max, aby zachowując skuteczność ( COX2) wyeliminować substancję czynną, na którą dostałem uczulenia?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy przy gorączce i bólu gardła zasadne jest stosowanie leku na grypę?
Dzień dobry. Dziecko dwuletnie ma gorączkę i ból gardła oprócz tego nie ma żadnych objawów czy zasadne jest branie leku na grype?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy po podaniu Ebulfuminu u 1,5-rocznego dziecka możliwe jest wystąpienie krwawienie z nosa?
Czy po podaniu Ebiflumin 30mg- możliwe jest krwawienie z nosa? - syn ma 1.5 roku. W nocy 2 razy puściła mu się krew z nosa- przyjął 2dni po 2 tablet...
odpowiada Katarzyna Domagała

Który żel będzie lepszy Ibuprom Sport czy Metafen?
Co jest lepsze ibuprom sport czy metafen
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Co zrobić w sytuacji, kiedy lek z ibuprofenem nie obniża skutecznie gorączki u dziecka?
Mój 4 letni syn ma wysoką gorączkę powyżej 38,5 i rośnie mu do 39,6. Podaję mu ibuprofen w dawce 3,75ml. Gorączka spada i po ok 5-6 godz wzrasta. Trze...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie gorączka u dzieci i niemowląt odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.