Agnieszka Soroko, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Redaktor naczelna GdziePoLek z zamiłowaniem do kryminałów, tańca i... pisania ;) W wolnych chwilach rozpracowuje farmaceutyczne zagadki.


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 16

Liczba artykułów: 34

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 1555

Liczba podziękowań: 71

Ostatnia aktywność: około godzinę temu

Ostatnie posty na blogu

Farmaceuta i content marketing - czy to się da połączyć? Agnieszka Soroko w GdziePoLek

Jeszcze w trakcie studiów uświadomiłam sobie, że chciałabym pomagać pacjentom nie tylko doradzając im w aptece, ale też wpływając na ich życie zanim - lub po tym - jak do niej trafią. Okazało się, że po farmacji jest więcej opcji niż praca w aptece, szpitalu lub firmie farmaceutycznej - można na przykład zarządzać redakcją i dbać o content w startupie ;)

Wdrożenie e-recepty: doświadczenia z UK i Estonii

W tym roku ma dojść do długo wyczekiwanego pilotażu elektronicznej recepty. Jak polskie rozwiązanie wygląda na tle doświadczeń z innych krajów? Czy wprowadzenie e-recepty jest zagrożeniem czy szansą dla aptek? A może stanowi jakieś ryzyko dla indywidualnych aptek, które nie mają środków na inwestycje technologiczne lub marketing wśród pacjentów? Poprosiliśmy o ocenę swoich systemów farmaceutów z Wielkiej Brytanii i Estonii, gdzie e-receptę wprowadzono wcześniej.

Czego pacjenci oczekują od e-zdrowia? Wszystkiego

Wizyta lekarska przez internet, elektroniczna recepta, przedłużanie recept, a nawet leki z dostawą do domu? Tego chcą pacjenci, jak wynika z badania E-zdrowie “Czego oczekują pacjenci?”, przeprowadzonego przez fundację My Pacjenci w partnerstwie m.in. z Naczelną Izbą Aptekarską oraz Lekarską. Jednak, czy taki luksus dla polskiego pacjenta jest w ogóle możliwy? W wielu krajach już działają nowoczesne rozwiązania, w tym telemedyczne, więc dlaczego nie u nas.

Młodzi lekarze i farmaceuci gotowi do współpracy

W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?

Czy farmaceuci poprą protestujących lekarzy?

System ochrony zdrowia w Polsce od lat jest relatywnie niedoinwestowany w porównaniu do innych krajów. Trudno rozmawiać o poprawie jakości i innowacjach cyfrowych, jeśli podstawowe elementy nie są zabezpieczone, w tym godne wynagrodzenia personelu medycznego. O zmianę sytuacji upomnieli się lekarze, a zasięg rozpoczętego przez nich protestu przekroczył oczekiwania i uzyskał poparcie innych zawodów medycznych. Czy postulaty nie powinny uzyskać mocniejszego poparcia farmaceutów?

Apteki w Wielkiej Brytanii: mniej suplementów, więcej opieki farmaceutycznej

Od czasu wyjazdu do pracy w brytyjskiej aptece otrzymałam wiele pytań związanych z emigracją oraz działaniem ochrony zdrowia i możliwościami farmaceutów w Anglii. Głównym z nich było zawsze: czym różni się angielska apteka od polskiej? Cóż… o tym można by było napisać książkę. Mogę jednak opowiedzieć chociaż część tej historii – o rynku aptek, współpracy między zawodami medycznymi oraz o opiece farmaceutycznej.

Ostatnie artykuły

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego (SLA)

Stwardnienie zanikowe boczne to tajemnicza choroba, która pogarsza sprawność ruchową, aż do całkowitego paraliżu mięśni. Czy to szybko postępujące schorzenie, na które chorował znany astrofizyk Stephen Hawking, da się wyleczyć lub chociaż opóźnić jego rozwój? Czy prowadzone są terapie eksperymentalne dla pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Pożegnanie nałogu palenia staje się coraz popularniejsze i coraz więcej osób ma świadomość negatywnych skutków uzależnienia od nikotyny. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc w walce z chęcią zapalenia papierosa, na przykład dostępne bez recepty preparaty z nikotyną. A może do rzucenia palenia wystarczy jedynie silna wola?

Ból gardła

Ból, drapanie, utrudnione przełykanie i chrypka to jedne z objawów przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Aby zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować objawy bólu gardła, można zastosować środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i nawilżające dostępne w aptece bez recepty.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Proszę napisać jaki jest problem - wtedy będziemy mogli pomóc :)
Pod Pańskim pytaniem farmaceuta Marcin Szczesio udzielił bardzo wyczerpującej odpowiedzi, która również Panu może się przydać :)
Nie jest określona konkretna godzina przyjmowania leku Mysimba, poza tym, że rano oraz gdy stosuje się więcej niż jedną tabletkę dziennie - rano i wieczorem. Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku. Mysimba to lek zawierający bupropion i naltrekson - powoduje on hamowanie apetytu i przyczyni...
Systen Sequi powinien zacząć pojawiać się w aptekach w pierwszych dniach lipca. Bardzo proszę śledzić dostępność leku w Warszawie pod poniższym linkiem: https://www.gdziepolek.pl/produkty/76737/systen-sequi-system-transdermalny/apteki/w-warszawie Systen Sequi to plastry transdermalne stosowane w...
Nie znalazłam leku o takiej nazwie. Bardzo proszę jeszcze raz sprawdzić nazwę leku i ponownie zadać pytanie - wtedy będziemy mogli udzielić odpowiedzi.
Nie znalazłam leku o takiej nazwie. Bardzo proszę jeszcze raz sprawdzić nazwę leku i ponownie zadać pytanie - wtedy będziemy mogli udzielić odpowiedzi.
Na to pytanie niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego powodu ma Pani zażywać Kreon Travix. Lek stosowany jest w zaburzeniach trawienia w przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, która może występować np. przy mukowiscydozie albo ...
Bardzo proszę o dokładną nazwę leku - wtedy będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie.
Anticol zawiera w swoim składzie disulfiram i jest stosowany w leczeniu choroby alkoholowej: https://www.gdziepolek.pl/produkty/5499/anticol-tabletki Dostępne bazy wskazują, że w Czechach disulfiram można znaleźć pod nazwą handlową Antabus. Najlepiej jednak będzie, jeśli skontaktuje się Pan z a...
Limetic to tabletki jednoskładnikowe, zawierające dezogestrel, który nie powoduje zakłóceń w laktacji, więc może być stosowany przez kobiety karmiące piersią: https://www.gdziepolek.pl/produkty/43683/limetic-tabletki-powlekane Przesyłam również link do artykułu o tabletkach antykoncepcyjnych jed...