Agnieszka Soroko, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Redaktor naczelna GdziePoLek z zamiłowaniem do kryminałów, tańca i... pisania ;) W wolnych chwilach rozpracowuje farmaceutyczne zagadki.


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 16

Liczba artykułów: 34

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 1525

Liczba podziękowań: 69

Ostatnia aktywność: około 5 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Farmaceuta i content marketing - czy to się da połączyć? Agnieszka Soroko w GdziePoLek

Jeszcze w trakcie studiów uświadomiłam sobie, że chciałabym pomagać pacjentom nie tylko doradzając im w aptece, ale też wpływając na ich życie zanim - lub po tym - jak do niej trafią. Okazało się, że po farmacji jest więcej opcji niż praca w aptece, szpitalu lub firmie farmaceutycznej - można na przykład zarządzać redakcją i dbać o content w startupie ;)

Wdrożenie e-recepty: doświadczenia z UK i Estonii

W tym roku ma dojść do długo wyczekiwanego pilotażu elektronicznej recepty. Jak polskie rozwiązanie wygląda na tle doświadczeń z innych krajów? Czy wprowadzenie e-recepty jest zagrożeniem czy szansą dla aptek? A może stanowi jakieś ryzyko dla indywidualnych aptek, które nie mają środków na inwestycje technologiczne lub marketing wśród pacjentów? Poprosiliśmy o ocenę swoich systemów farmaceutów z Wielkiej Brytanii i Estonii, gdzie e-receptę wprowadzono wcześniej.

Czego pacjenci oczekują od e-zdrowia? Wszystkiego

Wizyta lekarska przez internet, elektroniczna recepta, przedłużanie recept, a nawet leki z dostawą do domu? Tego chcą pacjenci, jak wynika z badania E-zdrowie “Czego oczekują pacjenci?”, przeprowadzonego przez fundację My Pacjenci w partnerstwie m.in. z Naczelną Izbą Aptekarską oraz Lekarską. Jednak, czy taki luksus dla polskiego pacjenta jest w ogóle możliwy? W wielu krajach już działają nowoczesne rozwiązania, w tym telemedyczne, więc dlaczego nie u nas.

Młodzi lekarze i farmaceuci gotowi do współpracy

W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?

Czy farmaceuci poprą protestujących lekarzy?

System ochrony zdrowia w Polsce od lat jest relatywnie niedoinwestowany w porównaniu do innych krajów. Trudno rozmawiać o poprawie jakości i innowacjach cyfrowych, jeśli podstawowe elementy nie są zabezpieczone, w tym godne wynagrodzenia personelu medycznego. O zmianę sytuacji upomnieli się lekarze, a zasięg rozpoczętego przez nich protestu przekroczył oczekiwania i uzyskał poparcie innych zawodów medycznych. Czy postulaty nie powinny uzyskać mocniejszego poparcia farmaceutów?

Apteki w Wielkiej Brytanii: mniej suplementów, więcej opieki farmaceutycznej

Od czasu wyjazdu do pracy w brytyjskiej aptece otrzymałam wiele pytań związanych z emigracją oraz działaniem ochrony zdrowia i możliwościami farmaceutów w Anglii. Głównym z nich było zawsze: czym różni się angielska apteka od polskiej? Cóż… o tym można by było napisać książkę. Mogę jednak opowiedzieć chociaż część tej historii – o rynku aptek, współpracy między zawodami medycznymi oraz o opiece farmaceutycznej.

Ostatnie artykuły

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego (SLA)

Stwardnienie zanikowe boczne to tajemnicza choroba, która pogarsza sprawność ruchową, aż do całkowitego paraliżu mięśni. Czy to szybko postępujące schorzenie, na które chorował znany astrofizyk Stephen Hawking, da się wyleczyć lub chociaż opóźnić jego rozwój? Czy prowadzone są terapie eksperymentalne dla pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Pożegnanie nałogu palenia staje się coraz popularniejsze i coraz więcej osób ma świadomość negatywnych skutków uzależnienia od nikotyny. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc w walce z chęcią zapalenia papierosa, na przykład dostępne bez recepty preparaty z nikotyną. A może do rzucenia palenia wystarczy jedynie silna wola?

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

W Niemczech również można kupić preparat Bepanthen pod nazwą Bepanthen.
Oba leki przeciwpadaczkowe - Levetiracetam oraz Karbagen - mogą być stosowane zarówno jako jedyny lek, ale też w połączeniu z innymi lekami, więc jeśli preparaty przepisał Pani ten sam lekarz lub nawet inny lekarz, ale który zna wszystkie przyjmowane przez Panią leki, to bardzo proszę się tym nie ma...
Zespół jelita drażliwego nie jest przeciwwskazaniem do stosowania witamin i innych suplementów. Zawsze jednak proszę zapoznać się z przeciwwskazaniami dotyczącymi konkretnego produktu. Jeśli chodzi o suplement diety na wątrobę, to wydaje mi się, że mogło chodzić Pani o Proliver. Generalnie moż...
Pytanie: Xarelto
Proszę o doprecyzowanie swojego pytania :)
Ze względu na niepoprawne nazwy leków, nie jestem w stanie udzielić pełnej odpowiedzi. Jest kilka leków, które posiadają podobne nazwy, jednak nie potrafię stwierdzić w 100%, o które preparaty chodzi. Domyślam się jednak, że ma Pani na myśli leki na receptę, stosowane w padaczce i depresji. Bardz...
Sildenafil Teva jest lekiem dostępnym na receptę. Jeśli lekarz przepisał go Panu, znając historię chorób oraz stosowane przez Pana leki, to znaczy, że uznał, iż w pańskim przypadku potencjalne korzyści przewyższają nad możliwym ryzykiem stosowania takiego połączenia lekowego. Jeżeli jednak chce P...
Po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych organizm potrzebuje czasem kilku miesięcy, by się do nich przyzwyczaić - mogą wtedy pojawiać się nieregularne krwawienia. Jeśli jednak są one zbyt obfite bądź w jakiś sposób Panią niepokoją - bardzo proszę skonsultować się z lekarzem, który przepi...
Pytanie: Mucofluid
Bardzo proszę o doprecyzowanie pytania.
Dziękujemy za podzielenie się tą opinią :)
Decyzję o przepisaniu pacjentowi leków na receptę podejmuje lekarz po przeanalizowaniu ewentualnego ryzyka. Proszę brać pod uwagę, że każdy pacjent może inaczej reagować na tą samą substancję czynną i nie u każdego muszą wystąpić działania niepożądane.