Czym się różni nebulizator od inhalatora?

Męczy Cię kaszel, a może chorujesz na astmę? Musisz skorzystać z inhalatora lub nebulizatora? Czym właściwie się one różnią? Jakie leki można podawać wziewnie za pomocą inhalatorów, a jakie przez nebulizator?

Zadaniem zarówno inhalatora, jak i nebulizatora jest dostarczenie leków m.in. o działaniu rozkurczającym (np. Serevent Dysk, Berodual, Atrovent) i przeciwzapalnym (np. Nebbud, Pulmicort) w postaci aerozolu, bezpośrednio do dróg oddechowych. Urządzenia te są z powodzeniem stosowane w leczeniu takich chorób, jak m.in.: astma, mukowiscydoza, zapalenie zatok, oskrzeli czy płuc.

Aby lek w postaci zawiesiny lub proszku zmienić w aerozol, który szybko przedostanie się do dróg oddechowych, niezbędne jest zastosowanie inhalatora. Natomiast leki płynne, mające za zadanie np. upłynnić zalegającą wydzielinę lub nawilżyć drogi oddechowe, należy podawać przez nebulizator (rodzaj inhalatora).

Różnice między inhalatorem a nebulizatorem

INHALATORYNEBULIZATORY
Budowa
 • mają postać pojemniczka z lekiem, opakowanego w plastikową obudowę (inhalatory ciśnieniowe i proszkowe wielodawkowe) lub inhalatora, do którego wkładamy kapsułkę w celu jej przebicia i wytworzenia aerozolu (inhalatory proszkowe jednodawkowe)
 • są to formy kieszonkowe, do kupienia w aptece, jako lek zapakowany fabrycznie, przepisywany na receptę lekarską
Sposób użycia
 • aby przyjąć dawkę leku, w zależności od rodzaju inhalatora, należy np. ścisnąć obudowę lub przekręcić pokrętło urządzenia (dokładne instrukcje zawsze znajdują się w ulotce dołączonej do leku)
 • inhalacja trwa kilka sekund
 • w przypadku inhalatorów ciśnieniowych, aby przyjąć całą dawkę leku, należy skoordynować wdech z rozpyleniem dawki leku (więcej na temat techniki inhalacji tutaj),
 • po użyciu można przetrzeć ustnik inhalatora wilgotną ściereczką
 • po wybraniu wszystkich dawek leku, inhalator należy zutylizować
  • aby przyjąć dawkę leku, należy wlać lek do nebulizatora, założyć maseczkę i inhalować się aż do wyczerpania leku w pojemniczku nebulizatora
  • inhalacja trwa kilka minut
  • pracują w sposób ciągły, nie trzeba koordynować wdechu i wydechu, wystarczy swobodnie oddychać przez maseczkę (więcej tutaj)
  • po skorzystaniu z nebulizatora, należy umyć i wysuszyć maseczkę i pojemniczek, do którego był wlewany lek

   Kto może ich używać

   • osoby dorosłe
   • małe dzieci mogą mieć problem ze skoordynowaniem wdechu, dlatego aby podać lek z inhalatora ciśnieniowego dziecku, należy użyć specjalnej komory inhalacyjnej (jest to najczęściej plastikowa tuba, do kupienia w aptece, dobierana przez lekarza do konkretnego inhalatora), o zastosowania inhalatora u niemowląt i dzieci zawsze decyduje lekarz

    • osoby dorosłe
    • dzieci od pierwszych dni życia (wyjątek - nebulizatory ultradźwiękowe - przeznaczone są dla dzieci powyżej 1. roku życia), leki do nebulizacji należy podawać zawsze po konsultacji z lekarzem

    Przykłady urządzeń i leków, jakie można podawać za ich pomocą

    Wybór odpowiedniego nebulizatora może wydawać się trudny. Dlatego przychodzimy z pomocą w artykule Jaki inhalator wybrać? Dodatkowo, zapoznaj się z różnymi rodzajami inhalatorów pneumatycznych oraz inhalatorów ultradźwiękowych.

    Przed rozpoczęciem stosowania inhalatora lub nebulizatora, warto również nauczyć się odpowiedniej techniki inhalacji, o czym pisaliśmy tutaj. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ jedynie prawidłowa inhalacja daje najlepsze efekty leczenia.

    Polub nasz profil na Facebooku:


    redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
    ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:17:04

    Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

    Skonsultuj się z lekarzem on-line

    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

    Umów telekonsultację

    Najnowsze pytania

    Jak długo po otwarciu mogę stosować aerozol Ventolin?
    Jak długo po otwarciu mogę stosować aerozol Ventolin?
    odpowiada Katarzyna Domagała

    Czy 3% roztwór NaCl to inhalacji nie jest zbyt mocny dla 4-letniego dziecka?
    Witam .lekarz przepisał nam nebu- dose (4 letniemu dziecku ) dwa razy dziennie ,stężenie soli jest dużo większe bo 3 % ,wcześniej stosowaliśmy sól fiz...
    odpowiada Katarzyna Domagała

    Czy można jednocześnie stosować leki Symbicort Turbuhaler i Nebbud?
    Dobry wieczór, u mojego prawie 14 letniego synka podejrzewają astmę. Pani pumonolog przepisala Symbicort Turbuhaler moje pytanie,czy mogę podać synkow...
    odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

    Czy roztwór do nebulizacji Mucosolvan można rozcieńczyć przy pomocy Nebu-Dose Plus?
    Proszę o informację czy Nebu-Dose Plus może być nośnikiem do lek mucosolvan inhalacje. Dziękuję
    odpowiada Katarzyna Domagała

    Czy po Berodualu dziecko może przytyć?
    Lekarz pediatra powiedział ze przy BERODUALU z racji ze jest to steryd dziecko 4lata może przy tyc? Czy rzeczywiście jest takie zagrożenie ? Czy dobr...
    odpowiada Olga Sierpniowska

    Czym różnią się Symbicort i Symbicort Turbuhaler?
    Czym różni się lek Symbicort 160 od Symbicort Turbuhaler 160?
    odpowiada Angelika Talar-Śpionek

    Na Twoje pytania w temacie czym się różni nebulizator od inhalatora? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

    Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

    Produkty

    Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

    1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.