Amantadyna (amantadine)

7 produktów zawierających Amantadyna, w tym 7 na receptę.

3 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Amantadyna to pochodna adamantanu o wielokierunkowym działaniu.

Substancja ma działanie przeciwwirusowe. Hamuje replikację wirusów przez wpływ na ich materiał genetyczny, dzięki czemu znalazła zastosowanie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A u osób dorosłych.

Amantadyna ułatwia uwalnianie dopaminy w organizmie, dlatego jest również stosowana w leczeniu objawów choroby Parkinsona, takich jak np. drżenie rąk, sztywność mięśni.

W Polsce leki z amantadyną dostępne są w postaci tabletek lub kapsułek doustnych oraz roztworu do iniekcji.

Od niedawna jeden z polskich lekarzy rozpoczął badania nad wykorzystaniem dostępnych w Polsce leków z amantadyną w leczeniu pacjentów z COVID-19. Jak podaje, efekty terapii widoczne są już nawet po 48 godzinach od jej rozpoczęcia. Na ten moment nie ma natomiast oficjalnych rekomendacji potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność takiej terapii.

W Polsce leki z amantadyną dostępne są wyłącznie na receptę i powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Aktualizacja styczeń 2021 r.

Agencja Badań Medycznych w odpowiedzi na zlecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić napływające doniesienia o jej skuteczności. Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków w Lublinie, Warszawie, Rzeszowie, Grudziądzu i Wyszkowie. 

Lista produktów zawierających Amantadyna

Kolejność według aktualnej dostępności w aptekach. Kliknij na odnośnik przy wybranym produkcie, żeby zobaczyć apteki, które w tej chwili mają go stanie.