Blog Gdzie po lek
Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule (musisz być zalogowany)

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2018

Lista leków refundowanych jest zmieniana co 2 miesiące. 1 marca 2018 wchodzi w życie nowy wykaz wprowadzający zmiany asortymentowo-cenowe. Przyglądamy się najważniejszym – z punktu widzenia pacjenta i farmaceuty - różnicom w porównaniu z poprzednią listą.

Jakie produkty zostały objęte refundacją?

Na liście nie pojawiły się całkowicie nowe molekuły. Chociaż refundacją objęto 91 nowych produktów, są to głównie preparaty generyczne, między innymi gabapentyna (Gabacol), allopurinol (Argadopin), klozapina (Clopizam), metotrexat (Methofill), spironolakton (Ismian) czy riwastygmina (Symelon). Z preparatów okulistycznych refundowane będą krople do oczu Nodofree oraz Vizidor zawierające dorzolamid, a także Vizidor Duo zawierający oprócz dorzolamidu także timolol. Preparaty Symelon, Nodofree, Vizidor i Vizidor Duo wchodząc na listę refundacyjną znalazły się także na liście leków bezpłatnych dla seniorów.

Ponadto do wykazu dołączyły:

  • Implant z gosereliną (Xanderla i Xanderla LA). Z refundacji skorzystają przede wszystkim chorzy na nowotwory, a z mniejszej dawki także pacjentki przygotowujące się do kontrolowanej hiperstymulacji jajników (refundacja do 3 cykli).
  • Opatrunki poliuretanowe CoFLex TLC Zinc Lite – refundowane w przewlekłych owrzodzeniach oraz w Epidermolysis bullosa (pęcherzowe oddzielanie się naskórka).
  • Paski testowe do oznaczania glukozy we krwi GensuCare. Podobnie jak w przypadku innych pasków do pomiaru stężenia glukozy we krwi opłatę ryczałtową będą musieli wnieść pacjenci cierpiący na cukrzycę typu I lub pozostałe typy cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę lub stosujący pompę insulinową. Dla pozostałych pacjentów chorujących na cukrzycę poziom odpłatności wyniesie 30%.

Preparat Formetic, zawierający w składzie metforminę w dawce 500 mg i 1000 mg został objęty refundacją we wskazaniu „zespół policystycznych jajników”. Jest to dobra wiadomość dla kobiet zmagających się z tym schorzeniem endokrynologicznym, które bardzo często powiązane jest z zaburzeniami miesiączkowania i płodności, androgenizacją (nadmierne owłosienie, trądzik) oraz otyłością.

Które produkty straciły refundację?

Skrócenie decyzji o objęciu refundacją i brak kontynuacji refundacji dotyczy w sumie 42 pozycji, jednak w większości przypadków usunięte pozycje mają swoje refundowane zamienniki. Warto zwrócić uwagę na następujące zmiany:

  • Nie będą już refundowane paski testowe do oznaczania glukozy we krwi Contour Link. Ich produkcja została zakończona, ze względu na wymogi dokładności związane z obowiązującą normą, dlatego cukrzycy korzystający z tych pasków powinni przygotować się na konieczność wymiany glukometru.
  • Nie będzie już dopłaty państwa do dwóch marek kropli do oczu z trawoprostem obniżającym ciśnienie w gałce ocznej (Bondulc oraz Lytrescio) oraz do tabletek Amlaxopin zawierających amlodypinę szeroko stosowaną w chorobach krążenia. Leki te nie będą już także darmowe dla seniorów. Na liście refundacyjnej (w tym na wykazie 75+) pozostają jednak inne preparaty o tym samym składzie – np. krople Travatan czy Travoprost Genoptim oraz wybór zamienników zawierających amlodypinę.
  • Z listy znika refundowany sterylny opatrunek Comfeel Podstawowy, ale nadal refundowane będą inne wyroby medyczne w grupie „Emplastri hydrocolloidosa” (opatrunki hydrokoloidowe), m.in. gama produktów pod marką Granuflex, Hydrocoll, Lomatuell, Medisorb H, Physiotulle Ag, czy Suprasorb H.

Zmiany w dopłacie pacjenta

Kwota, jaką musi pozostawić w aptece pacjent jest wypadkową limitu, ceny urzędowej i odpłatności. Nowa lista – tradycyjnie – wprowadza zarówno wzrost, jak i spadek dopłaty pacjenta. Obniżki będą dotyczyć nieco więcej niż 280 leków, mniej więcej 1/3 z nich będzie większa niż jeden złoty. Podwyżki obejmą ponad 870 produktów, jednak dla prawie 500 będą one nie większe niż złotówka.

Obniżkę ceny zanotują między innymi następujące grupy leków

Mniej zapłacą także chorzy po przeszczepach za niektóre doustne preparaty z takrolimusem oraz pacjenci przyjmujący przeciwzakrzepowy dabigatran.

Nieco więcej trzeba będzie zapłacić między innymi za niektóre refundowane

Zawirowania cenowe będą dotyczyć preparatów zawierających walgancyklowir – substancję potrzebną chorym zmagającym się z cytomegalowirusem, worikonazol - wskazany dla chorych na zakażenia grzybicze i filgrastim (czynnik wzrostu granulocytów). Jedne preparaty stanieją, a inne podrożeją, ale pacjenci nadal będą mieli dostęp do preparatów w niskiej cenie.

Zarówno największa podwyżka, jak i największa obniżka wyrażona w złotówkach dotyczy preparatów z walgancyklowirem. Mniej o 56,70 zapłacą pacjenci za preparat Valhit 450 mg w tabletkach (obniżka z 59,90 do 3,20). O 113,40 wzrośnie odpłatność za lek Ceglar tabletki powlekane 450 mg (z 3,20 do 116,60).

Zmiany na liście leków dla seniorów

Od marca seniorzy mogą liczyć na kolejne bezpłatne leki. Lista 75+ poszerzyła się o preparaty stosowane w cukrzycy typu II zawierające w składzie gliklazyd, glimepiryd oraz glipizyd oraz o leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K z warfaryną w dawce 3 mg i 5 mg i acenokumarolem w dawce 4 mg.

Produkty te uprawnieni pacjenci będą mogli otrzymać bezpłatnie we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Jest to o tyle istotne, że lek przepisany seniorowi we wskazaniu nieobjętym refundacją nie może zostać wydany bezpłatnie, nawet jeżeli znajduje się na liście preparatów programu 75+. Warto przypomnieć, że recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, ewentualnie lekarz wystawiający receptę dla siebie i dla rodziny.

Zmiany w programach lekowych

Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wywoływanych przez groźny dla najmłodszych syncytialny wirus oddechowy (RSV). Dzięki objęciu refundacją preparatu Synagis zawierającego paliwizumab, więcej dzieci będzie mogło skorzystać z programu biernej immunizacji.

Nowa lista gwarantuje także wydłużenie terapii dla osób ze stwardnieniem rozsianym preparatem Gilenya (fingolimod) stosowanym w drugiej linii leczenia.

Przydatne linki

  1. Pełny wykaz leków refundowanych: https://www.gdziepolek.pl/lista-lekow-refundowanych
  2. Lista leków dostępnych bezpłatnie dla seniorów: https://www.gdziepolek.pl/wykaz-darmowych-lekow-dla-seniorow-75-plus

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących refundacji leków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.