Blog Gdzie po lek
Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule (musisz być zalogowany)

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od stycznia 2018

Od 1 stycznia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Sprawdzamy, jakie zmiany czekają na pacjentów w aptekach, które preparaty zostały wpisane na listę refundacyjną, które zostały z niej wycofane oraz jak zmieniły się ceny leków w porównaniu do ostatniego wykazu.

Nowe leki na liście refundacyjnej

Od stycznia 2018 roku do refundacji zostało włączonych 88 produktów leczniczych (unikalnych kodów kreskowych EAN), w tym między innymi:

 • Nowe dawki leku Romazic, zawierającego rozuwastatynę, obniżającego poziom cholesterolu. Do tej pory pacjent za dawkę 5 mg, 10 mg i 40 mg płacił pełną wartość leku, ponieważ jedynie dawka 20 mg była refundowana.
 • Większe opakowania (po 90 tabletek) preparatów Atrox 10, Atrox 20 oraz Atrox 40. Substancja czynna zawarta w tym leku to atorwastatyna, obniżająca poziom cholesterolu. Na rynku mamy bardzo dużo preparatów atorwastatyny, z czego wiele było już refundowanych w tej wielkości opakowania.
 • Nowa, silniejsza dawka leku Fostex (Fostex 200 mcg + 6 mcg), zapisywanego pacjentom chorującym na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
 • Inevica, nowy preparat zawierający iwabradynę, substancję wcale nie nową i do tego dotychczas refundowaną, produkowaną przez co najmniej kilka firm farmaceutycznych. Iwabradyna obniża częstotliwość skurczów serca i jest stosowna w niewydolności serca.
 • Nowe wskazanie dla leku Lipancrea 16000 (opakowanie 60 kapsułek), zawierającego pankreatynę - enzymy trzustki. Teraz Lipancrea będzie refundowana również dla pacjentów w stanach niewydolności trzustki w wyniku przewlekłego zapalenia tego narządu oraz po resekcji żołądka lub w wyniku zwężenia dróg żółciowych spowodowanych chorobą nowotworową.

Leki pełnopłatne od 1 stycznia

Z list refundacyjnych od stycznia 2018 roku zostało skreślonych 25 preparatów obecnych w poprzednim wykazie, obowiązującym od 1 listopada 2017 roku. Wśród produktów leczniczych, które od 1 stycznia staną się pełnopłatne, znajdziemy między innymi:

 • Duomox, zawierający antybiotyk amoksycylinę. Jednak nie ma powodu do zmartwienia, gdyż inne preparaty tego antybiotyku zostają na listach refundacyjnych, na przykład Ospamox czy Amotaks.
 • Devikap, krople zawierające witaminę D. Na początku 2016 roku inna witamina D w kroplach - lek Vigantol - została wycofana z listy refundacyjnej, a po kilku miesiącach zmianie uległa kategoria dostępności na lek OTC - dostępny bez recepty. Być może Devikap podzieli losy swojego odpowiednika.
 • Procoralan (iwabradyna), jednak pacjentom zostanie alternatywa - nowy lek na liście Inevica lub kilka innych refundowanych odpowiedników.
 • Forcid (Forcid 1000, Forcid 625, Forcid 312), kolejny preparat antybiotyku (amoksycylina z kwasem klawulanowym), który zostaje usunięty z refundacji. Nadal będą natomiast refundowane inne preparaty tego antybiotyku, takie jak Augmentin czy Amoksiklav.

Jak zmienią się ceny refundowanych leków?

Ministerstwo Zdrowia w podsumowaniu zmian na listach refundacyjnych ogłosiło, że od stycznia 2018 roku dla 334 produktów spadnie dopłata pacjenta (czyli kwota, którą zostawiamy w aptece podczas realizacji recepty), natomiast wzrost dopłaty dotknie 356 preparatów.

Warto jednak pamiętać, że większość zmian w cenach leków refundowanych jest symboliczna. W ponad połowie taniejących preparatów dopłata pacjenta zmieni się o kwotę nie większą niż 1 zł, natomiast dla blisko 200 drożejących produktów leczniczych wzrost dopłaty będzie nie wyższy niż 50 groszy.

Oczywiście w przypadku chorób przewlekłych i leków przyjmowanych systematycznie nawet niewielkie zmiany mogą dać duże oszczędności w skali roku. Zmiany na listach refundacyjnych zapewne ucieszą chociażby mężczyzn chorujących na przerost gruczołu krokowego, ponieważ stanieją preparaty z doksazosyną i tamsulozyną.

Nominalnie, największą korzyść finansową widać w przypadku części preparatów stosowanych u pacjentów po przeszczepach, takich jak:

 • waglancyklowir (stosowany w zakażeniu wirusem cytomegalii) - dopłata pacjenta w przypadku niektórych produktów leczniczych spadła nawet o 283,50 zł,
 • worykonazol (lek przeciwgrzybiczy),
 • filgrastym (lek zwiększający produkcję białych krwinek),
 • mykofenolan (zapobiegający odrzuceniu narządu po przeszczepie).

Zmniejszenie dopłaty w przypadku wybranych preparatów handlowych z danej kategorii (tzw. grupy limitowej) może jednak skutkować wzrostem dopłaty dla pozostałych produktów leczniczych, co szczególnie w przypadku leków stosowanych u pacjentów po przeszczepach budziło w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji.

Jeśli chodzi o podwyżki, nominalnie najbardziej podrożeją preparaty zawierające dabigatran (stosowany w leczeniu zapalenia żył głębokich i zatorowości płucnej; wzrost dopłaty pacjenta od 15,87 zł do 47,25 zł, w zależności od opakowania) oraz takrolimus (stosowany u pacjentów po przeszczepach, wzrost dopłaty dotyczy jednak wybranych opakowań).

Na szczęście w przypadku dabigatranu zmiania nie dotknie pacjentów w wieku powyżej 75 lat, gdyż lek ten znajduje się również w wykazie darmowych leków dla seniorów.

Przydatne linki

 1. Pełny wykaz leków refundowanych: https://www.gdziepolek.pl/lista-lekow-refundowanych
 2. Lista leków dostępnych bezpłatnie dla seniorów: https://www.gdziepolek.pl/wykaz-darmowych-lekow-dla-seniorow-75-plus

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących refundacji leków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Przegląd portfeli funduszy KFK

Ostatnie fundusze wspierane przez Krajowy Fundusz Kapitałowy skończyły inwestować w 2017 roku, więc z ich portfeli może już tylko ubywać projektów. Ile inicjatyw można już teraz ocenić jako nieudane, a z drugiej strony, czy widać kandydatów na oczekiwane przez wszystkich jednorożce? Przeanalizowaliśmy 171 inwestycji 8 największych funduszy VC wspieranych przez KFK.