Zespół nieszczelnego jelita, czyli cieknące jelito

Nieszczelne jelita są według niektórych odpowiedzią na pytanie "Dlaczego chorujemy?". Czy wszystkie choroby zaczynają się w jelitach i mogą być spowodowane ich przeciekaniem? Jak o nie dbać i je leczyć? Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat zespołu nieszczelnego jelita.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Czym jest zespół nieszczelnego jelita?

W jelicie, dzięki prawidłowo zbudowanej błonie śluzowej, zachodzi proces wchłaniania substancji powstałych w wyniku trawienia spożytego pokarmu. W jego ścianie znajdują się niewielkie dziurki, zwane złączami szczelinowymi, odpowiedzialne za transport związków odżywczych do krwi. Jednocześnie złącza te są na tyle sprytne, że uniemożliwiają przedostawanie się poza światło jelita większych cząstek, które mogłyby być w takiej formie niebezpieczne dla zdrowia, takich jak: niestrawione białka, toksyny, bakterie czy gluten.

Zwolennicy teorii uważają, iż na skutek stanu zapalnego błony śluzowej jelita, może dojść do rozszczelnienia się złącz szczelinowych i zwiększenia przepuszczalności jelit. Stan taki nazywają zespołem nieszczelnego jelita (zespołem cieknącego jelita).

Obecnie liczba badań naukowych potwierdzających występowanie zespołu jelita nieszczelnego jest niewystarczająca, stąd wiele osób zaprzecza jego istnieniu. W międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nie ma zespołu nieszczelnego jelita. Jest to problem, nad którego istnieniem nadal prowadzone są badania.

Jakie są objawy jelita nieszczelnego?

W większości przypadków objawy przypisywane nieszczelności jelit wynikają z nieprawidłowego trybu życia, m.in. ciągłego stresu, złej diety, braku aktywności fizycznej, a nawet problemów emocjonalnych. Stąd bierze się wiele dolegliwości, które możemy "zrzucać" na nieszczelne jelito, próbując doszukać się trudnych do zdiagnozowania zaburzeń, podczas gdy problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Czasami objawy faktycznie mogą wskazywać na schorzenie związane z jelitami, ale może być to np. zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zwolennicy teorii nieszczelnego jelita przypisują mu następujący zestaw objawów:

U osób mających problemy z jelitami może dochodzić do zaburzenia wchłaniania wielu związków niezbędnych do utrzymania zdrowia, między innymi żelaza czy witamin z grupy B, a szczególnie B12.

Jakie są przyczyny zespołu cieknącego jelita?

Kłopoty związane z jelitami, które niektórzy uważają za nieszczelne jelito, mogą rozwijać się z następujących przyczyn:

Jak zdiagnozować zespół nieszczelnego jelita?

Tak naprawdę, zespołu nieszczelnego jelita nie klasyfikuje się jako choroby, zatem nie ma badań, które ten stan wykrywają. Zwolennicy jego istnienia proponują dwie metody umożliwiające diagnozę. Ich wiarygodność nie jest jednak na ten moment potwierdzona wystarczającymi badaniami naukowymi.

Test absorbcji cukrów (TAC), inaczej test laktulozamannitol

Mannitol to alkohol cukrowy, który w organizmie ludzkim jest bardzo łatwo wchłaniany. Laktuloza należy do dwucukrów i składa się z fruktozy i galaktozy. Jej rozmiar – dużo większy niż mannitolu, uniemożliwia wchłanianie się, dlatego właśnie te cukry zostały wybrane jako „model” w celu oceny przepuszczalności jelit.

Test polega na podaniu pacjentowi roztworu wodnego, w którym rozpuszczono laktulozę i mannitol. Po 6 godzinach od przyjęcia płynu, oznacza się stężenia obu związków w próbce moczu. Wynik prawidłowy, oznaczający właściwą przepuszczalność jelitową, to wysoki poziom mannitolu, a niski laktulozy. O zespole nieszczelnego jelita świadczy wysokie stężenie obu związków, a ich niska wartość wskazuje na zaburzenia wchłaniania.

Test buraczany

Można wykonać go samodzielnie w domu. Polega on na wypiciu około 1 litra soku buraczanego. Najlepiej, aby był świeżo wyciskany i niepasteryzowany. Po kilku godzinach (najczęściej 5-6), obserwujemy kolor wydalanego moczu. Pojawienie się czerwonego zabarwienia ma świadczyć o zwiększonej przepuszczalności jelit.

Przyczyną czerwonego koloru moczu jest barwnik betaina, który wchłania się w jelicie cienkim, a następnie w postaci niezmienionej ulega wydaleniu z moczem. Betaina, po wypiciu soku z buraka, znajdzie się w moczu wszystkich ludzi, ale tylko u niektórych zabarwi go na czerwono. Ma to miejsce między innymi w przypadku kwasowego odczynu moczu, który nie występuje u każdego człowieka (prawidłowy zakres odczynu moczu jest dość szeroki).

Czy cieknące jelita można wyleczyć?

Z racji tego, że zespół jelita nieszczelnego nie jest uważany za jednostkę chorobową, nie ma oficjalnych metod jego leczenia. Można jednak przyczynić się do poprawy funkcjonowania jelit, między innymi poprzez:

Więcej informacji o tym, jak poprawić funkcjonowanie jelit, znajdziesz w naszym artykule „3 kroki do zdrowych jelit”.

Eliminacja przyczyn problemów z jelitami jest najważniejszym krokiem w kierunku poprawy stanu zdrowia. Zwolennicy teorii jelita nieszczelnego zalecają dietę bezmleczną i bezjajeczną, bogatą w ryby i mięso oraz podkreślają, że leczenie trwa całe życie.

Pamiętajmy również, aby bez względu na wiek, regularnie, przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne krwi i moczu, a także badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Każdy lekarz wypisze na nie skierowanie, ale można wykonać je także odpłatnie, bez skierowania. Badania takie zapobiegają rozwojowi wielu chorób, wykrywają ryzyko zachorowania i pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia człowieka.

Jakie są skutki jelita nieszczelnego?

Rzekoma zwiększona przepuszczalność jelit może prowadzić do zmniejszenia przyswajania składników odżywczych, co skutkuje spadkiem odporności organizmu oraz zmniejszeniem produkcji enzymów trawiennych.

Istnieje stwierdzenie, że zespół nieszczelnego jelita jest przyczyną wielu schorzeń, w tym nawet niektórych chorób przewlekłych. Nie zostało ono potwierdzone naukowo, ale przypuszcza się, że przepuszczalność jelit może mieć duże znaczenie w przypadku chorób, takich jak: celiakia, cukrzyca typu 1, zespół jelita drażliwego (IBS) czy choroba Crohna.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 24.04.2020 13:52:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie można dostać lek zawierający adalimumab (Humira, Hyrimoz, Hulio)?
cześć. gdzie można dostać lek zawierający Adalimumab( humira, HULIO, hyrimoz). W stanach sprawa była prosta bo apteka szpitalna mi je wydawała ( obejm...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy od chorób układu pokarmowego mogą boleć stawy?
Czy od problemów żałądkowo jelitowych np ibs zgaga bóle brzucha mogą boleć stawy takie pokłuwania w róznych stawach.
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile kalorii ma Multilac?
czy ten lek ma kalorie? jak tak to ile?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po problemach z żołądkiem i podawaniu miodu manuka mogę mamie podać probiotyk Vivomixx 450?
Czy po problemach z żołądkiem i podawaniu miodu manuka mogę mamie podać probiotyk viwomixx 450, mama nie ma apetytu
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy jednoczesne przyjmowanie Alflorexu i Sanprobi ma sens w leczeniu SIBO po antybiotykoterapii?
Czy jednoczesne przyjmowanie alflorexu i sanprobi ma sens w leczeniu sibo po antybiotykoterapii?
odpowiada Olga Sierpniowska

Bóle brzucha ustapily, czy jest wiec konieczne dalsze i tak dlugie przyjmowanie leków? Czy po takim czasie organizm się nie przyzwyczai?'
Witam, proszę o poradę: zdiagnozowano u mnie odjelitowy bol brzucha, od 30.12 do 05.01 przyjmowałam: xifaxan 3x2 dicoflor x2 ircolon forte 2x1...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie zespół nieszczelnego jelita, czyli cieknące jelito odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.