3 kroki do zdrowych jelit

udostępnij:

Co robić, aby Twoje jelita pracowały prawidłowo i jak uchronić się przed coraz częstszymi dolegliwościami tej części układu pokarmowego? Poznaj 3 kroki, które musisz wykonać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Spis treści

1) Zmień dietę dla zdrowia jelit

2) Ćwicz dla dobra jelit

3) Regularnie badaj jelita

1) Zmień dietę dla zdrowia jelit

Musisz pamiętać, że to, co i w jaki sposób jesz ma najistotniejszy wpływ na cały Twój układ pokarmowy. Powinieneś przede wszystkim pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów - co najmniej 2 litry dziennie, najlepiej wody. Ważne jest również zwrócenie uwagi na przygotowywanie zróżnicowanych posiłków. Postaraj się, aby zawartość Twojego talerza obfitowała w warzywa, owoce i pełne ziarno (np. pieczywo, makarony). Są to główne produkty bogate w błonnik - tak istotny do utrzymania regularnej pracy jelit i częstości wypróżnień, których prawidłowa częstość to nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu.

Dodatkowo, pamiętaj, że pokarmy wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze nasycone (np. margaryna, słodycze, wędliny) nie sprzyjają dobremu trawieniu i mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia i inne objawy ze strony układu pokarmowego. Należy też dostosowywać dietę do pory roku. Latem warto postawić na świeże warzywa i owoce, natomiast zimą najlepszym wyborem będą kiszonki, które pełnią rolę naturalnego probiotyku.

Zwróć także uwagę na nietolerancje pokarmowe lub alergie, które mogą zaburzać pracę jelit. W ostatnim czasie coraz więcej osób cierpi na nietolerancje określonych cukrów czy glutenu. Szacuje się, że ok. 5% populacji nie toleruje glutenu.

Czasem wyeliminowanie z diety pokarmów, które powodują złe samopoczucie, może znacznie poprawić komfort życia. Jeśli jednak jesteś zdrowy i nie cierpisz na żadne dolegliwości związane z przyjmowaniem pożywienia, powinieneś stosować zróżnicowaną dietę, z zawartością glutenu, laktozy i innych składników, które coraz częściej są bezpodstawnie eliminowane z diety.

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

W jelitach zdrowego człowieka panuje stan równowagi bakteryjnej. Większość występujących tam bakterii to dobroczynne szczepy kwasu mlekowego. Niestety stres, bierny styl życia oraz przyjmowanie leków (np. antybiotyków) zaburzają tę równowagę, przez co powodują objawy ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunki, zaparcia, wzdęcia. Żeby temu zapobiec, u osób w zwiększonej grupie ryzyka zalecane jest stosowanie preparatów probiotycznych, zawierających w swoim składzie szczepy dobroczynnych bakterii, np. Dicoflor 60, Floractin, Sanprobi IBS, Acidolac, czy Osłonka. Dodatkowo, wśród dostępnych preparatów możesz również znaleźć synbiotyki, które w swoim składzie oprócz bakterii probiotycznych zawierają tzw. prebiotyki ułatwiające "dobrym bakteriom" kolonizację jelit (zapewniają bakteriom dobre warunki rozwoju), np. Sanprobi Super Formula, Synbiotex.

Błonnik

Na pewno nieraz słyszałeś o zbawiennym wpływie błonnika na układ trawienny. Jest to związanie z właściwościami tej grupy węglowodanów. Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm, nie jest również wchłaniany. Jego działanie w organizmie polega na tym, że chłonie duże ilości wody. Tym samym zwiększa objętość przyjmowanego pokarmu, który następnie jest dokładniej miażdżony i trawiony w dłuższym czasie. Błonnik powoduje, że motoryka jelit się zwiększa, przez co reguluje rytm wypróżnień. Możesz dostarczać go z pożywieniem, a także w postaci specjalnych preparatów dostępnych w postaci proszku, który możesz dodawać do swoich posiłków np. Xenna Błonnik, Colon C, Myvita Błonnik Witalny lub w postaci tabletek, np. Apteo Błonnik z Ananasem, Błonnik.

Wyciągi roślinne

W przypadku lekkich dolegliwości jelitowych, np. po przejedzeniu, przy ciężkostrawnych posiłkach, możesz wspomóc cały układ pokarmowy poprzez stosowanie preparatów pochodzenia roślinnego. Dostępne są herbatki i krople działające korzystnie na trawienie i regulujące pracę żołądka, wątroby i jelit, m.in. Iberogast, Verdin Complexx.

2) Ćwicz dla dobra jelit

Aktywność fizyczna, czyli co najmniej 30 minut wysiłku dziennie lub godzina wysiłku 3-4 razy w tygodniu, jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów Twojego organizmu. Nie jest inaczej, gdy chcesz zatroszczyć się o swoje jelita. Każdy ruch powoduje usprawnienie motoryki jelit, a tym samym zwiększenie częstości wypróżnień, które umożliwiają usunięcie zbędnych resztek z organizmu.

3) Regularnie badaj jelita

Jeśli nigdy nie dokuczały Ci żadne dolegliwości ze strony jelit, a także nie należysz do grupy ryzyka (należą do niej osoby, u których zostały wykryte gruczolaki jelit; choroby zapalne jelit, np. Choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego; a także osoby, u których wśród członków rodziny wykryto nowotwory jelit) wówczas pierwsze badania przesiewowe jelit powinieneś wykonać w wieku 50 lat. Główne badania, które są zalecane w tym wieku, to:

  • raz w roku badanie na krew utajoną w kale,

  • raz na 10 lat badanie kolonoskopowe.

Aby wykonać tego typu badania należy zgłosić się do lekarza internisty lub gastrologa, który skieruje na badania i wskaże odpowiednią placówkę. W aptekach dostępne są również testy na krew utajoną w kale (testy FOB), które można wykonać samodzielnie w domu: Domowy test na krew utajoną w kale - kiedy i jak wykonać test FOB?

Dodatkowo sygnałem do konsultacji z lekarzem powinno być: zauważenie krwi lub śluzu w stolcu, utrzymujące się biegunki lub zaparcia, a także silne bóle brzucha, wzdęcia i utrzymująca się niestrawność. Takie objawy mogą być zwiastunem np. zespołu jelita drażliwego, ale także wielu innych chorób, z nowotworem włącznie. Wykrycie zmian występujących w jelitach, umożliwia podjęcie odpowiednich kroków i daje szansę na całkowite wyleczenie, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Nie wstydź się powiedzieć o swoim problemie - lekarz podejdzie do niego w sposób profesjonalny.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 12.05.2023 14:56:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Iberogast

płyn, 20 mililitrów

matricaria chamomilla+carum carvi+silybum marianum+melissa officinalis+mentha piperita

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 29,98 zł

Sanprobi IBS

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 95% aptek

od 27,49 zł

Sanprobi Super Formula

kapsułki, 40 kapsułek

lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 93% aptek

od 27,79 zł

Gastro biome zdrowe jelita - probiotyk

kapsułki, 30 kapsułek

suplement diety

w 11% aptek

od 49,90 zł

Duspatalin Gastro

tabletki, 15 tabletek

mebeverine

produkt dostępny bez recepty

w 47% aptek

od 13,79 zł

Debutir Forte

kapsułki, 60 kapsułek

sodium butyrate

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 93% aptek

od 39,99 zł

Sanprobi IBS krople

krople, 5 mililitrów

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 47% aptek

od 21,98 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

plantaginis ovatae testa+cichorium+lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 82% aptek

od 28,19 zł

Synbiotex

kapsułki, 20 kapsułek

bifidobacterium+fibre+lactobacillus

suplement diety

w 10% aptek

od 5,50 zł

Multilac Baby Synbiotyk

krople, 2 butelki 5 mililitrów

fructooligosaccharides+lactobacillus

suplement diety

w 76% aptek

od 33,29 zł

Osłonka Normal

kapsułki, 10 kapsułek

bifidobacterium+lactobacillus+streptococcus+fructooligosaccharides+ascorbic acid

suplement diety

w 23% aptek

od 11,99 zł

Colostrum Genactiv

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 45 gramów

colostrum

suplement diety

w 7% aptek

od 149,98 zł

Dicopeg endo Si

proszek (do wytworzenia płynu), 4 saszetki

macrogol

wyrób medyczny

w 12% aptek

od 47,98 zł

Apteo Błonnik z ananasem

tabletki, 100 tabletek

ananas comosus+fibre

suplement diety

w 14% aptek

od 21,50 zł

Verdin Complexx

krople, 40 mililitrów

cynara scolymus

suplement diety

w 85% aptek

od 9,11 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)