Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie

Nie ma się co oszukiwać – w święta jemy przeważnie nie tylko dlatego, że jesteśmy głodni. Przy świątecznym stole jest bardzo smacznie, a do tego wypada spróbować każdej potrawy, więc niestety się przejadamy... Jeśli po zjedzeniu świątecznych łakoci nie czujesz się zbyt dobrze, to prawdopodobnie dopadło Cię „złe trawienie”. Co zrobić, by nie przeleżeć reszty dni świątecznych w łóżku?

Czym jest niestrawność?

„Niestrawność” oznacza szereg łagodnych dolegliwości pokarmowych, które od czasu do czasu dotykają praktycznie każdego z nas. Najczęstsze jej objawy to:

 • uczucie pełności,
 • odbijanie,
 • pobolewanie okolic brzucha powyżej pępka,
 • uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku,
 • zaburzony rytm wypróżnień – najczęściej biegunka.

W przypadku przejedzenia narządy przewodu pokarmowego (żołądek, woreczek żółciowy, trzustka, wątroba) mogą zacząć „szwankować”. Nie są bowiem przyzwyczajone do tak dużego wysiłku. Więcej na temat trawienia i działania przewodu pokarmowego można przeczytać w artykule Trawienie i układ pokarmowy. Znajdują się tam także informacje o preparatach wspomagających pracę wątroby i trzustki.

Ziołowa apteczka na przejedzenie

Warto sięgnąć po zioła ze względu na ich wielokierunkowe działanie, które łagodzi dolegliwości związane z przejedzeniem. Zwłaszcza, jeśli trudno sprecyzować, co najbardziej nam dokucza. Aż 25 ziół wspomagających proces trawienia zawiera np. preparat Bittner Oryginalne Zioła Szwedzkie, naturalne składniki znajdziemy także w produktach np. Iberogast, Hepatil trawienie, Ulgix trawienie czy Tabletki przeciw niestrawności. Warto wspomnieć także o tradycyjnych recepturach – kroplach żołądkowych, wśród których wyróżnić można te posiadające dodatek składnika rozkurczowego (np. Krople żołądkowe z papaweryną).

Wszystkie proponowane przez nas preparaty dostępne są w aptece bez recepty i można je ze sobą łączyć w zależności od tego, jaki objaw jest dominujący, ale najlepiej dobrać je w konsultacji z farmaceutą, aby sobie nie zaszkodzić.

Zgaga i refluks

Zgaga, główny objaw refluksu, to jedna z najczęstszych dolegliwości po przejedzeniu. Objawia się ona intensywnym pieczeniem w okolicy żołądka lub przełyku. Jej przyczyną jest kwas solny produkowany w żołądku. Jest on nam potrzebny, ale jeśli pojawi się w nadmiarze, naturalna równowaga zostaje zachwiana i pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia, z którym jednak możemy sobie poradzić.

Ból brzucha po przejedzeniu

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego powodują na ogół bolesne skurcze mięśni brzucha. Dlatego w prawie każdym przypadku dolegliwości trawiennych z pobolewaniem brzucha odpowiednim lekiem będzie preparat rozkurczowy. W aptece można poprosić o lek z drotaweryną (np. No-Spa, Deespa, Spastyna Max) lub hioscyną (np. Buscopan Forte). Na bóle brzucha nie zaleca się natomiast zażywania typowych leków przeciwbólowych, ponieważ zwykle nie niwelują one przyczyny bólu po przejedzeniu.

Uczucie pełności i wzdęcia

Wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności – rozdęcie trzewi jest nieprzyjemne, a nawet może być bolesne. Preparaty zawierające dimetikon (np. Esputicon) lub simetikon (np. Espumisan, Ulgix Wzdęcia Max, Simetigast Forte) powodują, że kuleczki gazów nie są w stanie utrzymać swojej kulistej formy, więc pękają i organizmowi łatwiej jest je usunąć, a napięcie i bolesność ustępują.

Nudności i wymioty

Nudności są dosyć charakterystyczne dla niestrawności. Można je nieco złagodzić przyjmując preparat zawierający dimenhydrynat (np. Aviomarin). Słynie on wprawdzie jako remedium na chorobę lokomocyjną, jednak może być użyty także w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Pomocne mogą być także herbatki lub preparaty z imbirem (np. Imbifem).

Jednak wymioty, zwłaszcza takie, które się powtarzają pomimo tego, że żołądek jest już praktycznie pusty mogą być niepokojącym sygnałem. Wymioty w szybkim tempie odwadniają organizm, dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów. W aptece można wybrać gotowy preparat do nawodnienia (np. ProHydro Apteo, Hydronea, Aminodral).

Biegunka po przejedzeniu

Na świąteczną ucztę często udajemy się do odległej miejscowości, a podróż bywa męcząca. Jesteśmy w nowym miejscu, a gospodarze częstują nas produktami, których na co dzień nie spożywamy. Nic dziwnego, że nasz przewód pokarmowy może być rozregulowany. W takiej sytuacji organizm czasem reaguje biegunką, jednak rytm wypróżnień powinien szybko wrócić do normy. Mogą to przyspieszyć dobroczynne probiotyki (np. Enterol, Enteromax).

A jeśli doszło do zatrucia?

Jeżeli biegunka jest bardzo nasilona i towarzyszą jej nudności lub intensywne zwracanie, powinniśmy zastanowić się, czy nie ulegliśmy zatruciu pokarmowemu, wywoływanemu przez chorobotwórcze bakterie znajdujące się w jedzeniu. W leczeniu biegunek wywołanych zakażeniem bakteryjnym skuteczne będą preparaty z nifuroksazydem (np. Endiex, Nifuroksazyd), węgiel aktywny (np. Carbo, Carbosal) czy diosmektyt (np. Smecta). Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule Zatrucia pokarmowe w podróży.

Zaparcia po przejedzeniu

Stres związany w pobytem „w gościach”, skrępowanie towarzyszące korzystaniu z toalety w obcym miejscu, a także zmiana diety mogą skutkować zaparciami. Ta dolegliwość w połączeniu z przejedzeniem bywa bardzo uciążliwa. Można wtedy sięgnąć po preparaty, które oprócz właściwości wspomagających trawienie działają także łagodnie przeczyszczająco (np. Boldaloin, Boldovera, Sollievo). Doraźnie stosuje się także typowy lek przeczyszczający (np. Pikopil, Dulcobis, Xenna Extra).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli to my jesteśmy gospodarzami, to już na etapie przygotowywania dań na świąteczny stół i planowania uroczystości możemy zrobić wiele, aby ani nam, ani naszym gościom nie dokuczały objawy niestrawności.

 • Do potraw warto dodać zioła, które mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy – majeranek, rozmaryn lub tymianek do pieczonych mięs, kminek do potraw z kapusty, a cynamon i imbir do ciepłych napojów.
 • Zamiast soków i gazowanych napojów w przypadku przejedzenia lepiej zaproponować odpowiednio skomponowane herbaty ziołowe, takie jak np.: Verdin Fix, Gastrosan, Travisto Fix lub herbatę miętową (np. Mięta Fix). Zwłaszcza, że potraw gorących i tłustych lepiej nie popijać zimnymi napojami.
 • Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, choćby pod postacią bakalii, sałatki lub chipsów warzywnych.

Kiedy należy pójść do lekarza?

 • jeśli odczuwamy silny, ostry ból i możemy wyraźnie wskazać miejsce na brzuchu, w którym on występuje,
 • objawy „przejedzenia” nie są bardzo nasilone, ale utrzymują się długo,
 • dolegliwości szybko się nasilają i mają duże natężenie,
 • podejrzewamy poważne zatrucie pokarmowe.

Aktywność fizyczna między posiłkami

Na świąteczne przejedzenie pomaga także aktywność fizyczna. Człowiek przejedzony robi się zwykle senny i ociężały, ale warto się przemóc, by wstać od stołu i pójść na spacer. Szczególnie, że w święta mamy więcej wolnego czasu, nie musimy nigdzie gonić - wykorzystajmy tę okazję, aby zadbać o siebie. Trochę ruchu złagodzi skutki zbyt dużego posiłku, a kto wie, może nawet pozwoli zgłodnieć do następnego? Życzę wszystkim spokojnych i zdrowych świąt!

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 06.03.2018 11:45:42

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Ranigast dla dziecka
Witam chciałabym się dowiedzieć co można podać dziecku ( 14 m-cy) zamiast ranigastu. (przepisany przez lekarza). Ranigast niestety ciężko jest pokrusz...
odpowiada Agnieszka Soroko

pytanie
Dzień dobry chciałem zapytać o lekDuclobis nie mam ulotki a chciałem się czegos o tym leku dowiedzieć jak długo można stosować i w ogóle bezpiecznie...
odpowiada Maciek

xenna a zamienniki
mam zespół jelita nadwr. IBS. Muszę zrobić RTG kręgosłupa ledźwiowego. Xenna moze być zbyt agresywna. Co zastosować w zamian do zdjęcia RTG. Dziękuję ...
odpowiada Agnieszka Soroko

Iberogast
Witam serdecznie Polecono mi lek iberogast na zespół jelita drażliwego. Jak mam brać ten lek i jak długo? To jest bez recepty w aptece? Dziękuję
odpowiada Agnieszka Soroko

Leki o tym samym dzialaniu
Dobry wieczor mam pytanie czy lek debretin to jest to samo co lek prokit?
odpowiada Olga Sierpniowska

ból brzucha po świętach
Po świętach nadal boli mnie brzuch i mdli mnie. Fakt, nie oszczędzałem się przy stole, ale czy to może trwać tak długo? Jakie leki mogę na to wziąć? D...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.