Jak przygotować się do ciąży w 10 krokach?

Jak przygotować się do ciąży w 10 krokach?

udostępnij:

Podjęłaś już decyzję o posiadaniu dziecka, jednak chciałabyś się do tego etapu w życiu lepiej przygotować? Do jakich lekarzy warto udać się przed ciążą, jakie badania wykonać, jakie witaminy i suplementy zacząć stosować już teraz oraz jak ustabilizować swoją sytuację życiową, by okres ciąży był dla Ciebie czasem radosnego oczekiwania na potomka? Przygotowaliśmy 10 kroków, które pomogą Tobie i Twojemu partnerowi w przygotowaniu się do ciąży!

Spis treści

Czy trzeba przygotować się do ciąży?

Wizyta u ginekologa przed i w trakcie ciąży

Badania, które warto wykonać przed zajściem w ciążę

Witaminy i suplementy diety dla kobiet planujących ciążę

Płodność u kobiet i mężczyzn a ciąża

Szczepienia zalecane przed ciążą

Kontrolna wizyta u stomatologa przed ciążą

Pozbycie się nałogów - rzucenie palenia i alkoholu

Odpowiednia dieta przyszłych rodziców

Ćwiczenia i sport przed ciążą

Spokój psychiczny i relaks przed ciążą

Źródła

Czy trzeba przygotować się do ciąży?

Obecnie coraz większa świadomość dotycząca kwestii zdrowia sprawia, że kobiety chcą jak najlepiej przygotować się do ciąży. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Nie ma konkretnych, ujednoliconych wytycznych, które krok po kroku wskazują, co należy zrobić przed zajściem w ciążę. Jest to również sprawa indywidualna, która wynika z aktualnego stanu zdrowia danej kobiety. Oto kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę zanim na teście ciążowym (np. BabyCheck-1 WB test ciążowy z krwi, Domowe Laboratorium Pink test ciążowy płytkowy super czuły) pojawią się dwie kreski :)

1. Wizyta u ginekologa przed i w trakcie ciąży

Bardzo ważną rzeczą jest wybór ginekologa, który przygotuje kobietę do ciąży, a następnie będzie się nią opiekował w czasie jej trwania. Kobieta powinna wybrać lekarza, do którego będzie miała pełne zaufanie. W końcu będzie to specjalista, którego zadaniem jest sprawowanie opieki zarówno nad matką, jak i nad jej przyszłym dzieckiem.

Podczas wizyty przedkoncepcyjnej lekarz powinien dobrze poznać swoją pacjentkę. Chodzi tu o jej przeszłość i przebyte choroby, ewentualne leki, które przyjmowała lub przyjmuje, a także używki i styl życia.

W czasie ciąży wizyty u lekarza będą rutyną, dlatego należy się do nich przyzwyczaić. Najczęściej wizyty u lekarza odbywają się co 4 tygodnie, natomiast od początku 8 miesiąca - co 2 tygodnie - nie ma tutaj znaczenia, czy wizyty odbywają się na NFZ czy prywatnie. Co ważne, będąc w ciąży nie musisz być ubezpieczona, aby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Jeśli chcesz porozmawiać z ginekologiem telefonicznie lub online, to warto rozważyć telekonsultację z ginekologiem.

2. Badania, które warto wykonać przed zajściem w ciążę

O tym, jakie badania kontrolne przed ciążą powinna wykonać kobieta, decyduje lekarz. Najlepiej udać się na wizytę do ginekologa, który na podstawie wywiadu zdecyduje, jakie badania zlecić, dobierając je indywidualnie do każdego przypadku.

Przed ciążą zaleca się m.in. badania:

  • przesiewowe w kierunku występowania nowotworów typowych dla kobiet, a więc cytologię i USG piersi,

  • tarczycy — częstym problemem kobiet w Polsce są problemy z tarczycą. Bardzo powszechnie występuje niedoczynność tarczycy. Jest to jedna z przyczyn niepowodzeń w staraniach o potomstwo. Konieczne może być badanie m.in. poziomu TSH (hormon tyreotropowy). Taki test można wykonać z opuszka palca samodzielnie w domu - wynik widoczny jest po 10 min (np. Home Check domowy test hormonu TSH we krwi),

  • USG narządu rodnego — endometrioza czy też polipy macicy mogą być przyczyną niepłodności. Lekarz może zlecić takie badanie, jeśli uzna to za stosowne,

  • poziomu żeńskich hormonów płciowych,

  • grupy krwi oraz oznaczenie czynnika Rh,

  • pomiar wagi i ciśnienia.

3. Witaminy i suplementy diety dla kobiet planujących ciążę

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zapewnienie prawidłowego zaopatrzenia organizmu w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne oraz witaminy i mikroelementy jest szczególnie ważne w stanach wzmożonego zapotrzebowania na nie, co spodziewane jest u kobiet planujących ciążę. Zazwyczaj dodatkowe witaminy, minerały i uzupełnienie codziennej diety wprowadza się ok. 3 miesięcy przed planowaniem zajścia w ciąże, a niektóre składniki warto wprowadzić nawet już wcześniej, jak np. kwas foliowy, który korzystnie jest zacząć przyjmować pół roku przed poczęciem dziecka. Wśród składników, które mają pozytywny wpływ na ciążę, znajdują się:

  • Kwas foliowy – Właściwy poziom kwasu foliowego w organizmie warunkuje zapobieganie rozwojowi wad cewy nerwowej, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń układu nerwowego dziecka. Najkorzystniej jest pół roku przed rozpoczęciem starania się o dziecko wprowadzić suplementację tej witaminy lub jej pochodnych (foliany). Zalecane dawkowanie – okres prekoncepcyjny, ciąża wczesna do drugiego trymestru - 0,4 mg/dobę. Można w tym czasie sięgnąć np. po Folik, czy Feminion 0.

  • Żelazo – suplementacja związkami żelaza w formie doustnej powinna być prowadzona u kobiet z niedokrwistością przed planowaną ciążą. Rekomendowana dawka żelaza to minimum 18 mg przed ciążą. Pomocne okażą się np. Biofer Folic, Ferisan Pregna.

  • Witamina D3 – od niedawna zwraca się uwagę na rolę witaminy D w organizmie człowieka. Zalecenia: witamina D3 powinna być stosowana u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę. Najwyższa bezpieczna dobowa dawka lecznicza to 10000 IU. Dobrą pozycją może okazać się np.: Vigantoletten Max, Vigalex Forte.

  • Magnez – stosowane dawki doustnej suplementacji magnezu w zależności od wskazań wahają się od 200 do 1000 mg magnezu na dobę. Sprawdzą się tutaj np. Magne-B6, Magnefar Bio.

  • Jod – Polska jest krajem o średnim ryzyku wystąpienia niedoboru jodu w diecie. Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę. Jod znajduje się np. w Kelp Walmark, Kelp Swanson.

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA – Zapewnienie organizmowi prawidłowego ich zaopatrzenia podczas ciąży wpływa na wzrost masy urodzeniowej noworodka bez ryzyka makrosomii (noworodek jest zbyt duży do wieku płodowego) oraz spadek ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego. Jednym z najważniejszych składników diety z grupy kwasów omega-3 jest DHA (kwas dokozaheksaenowy), którego naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie, owoce morza i algi morskie. Zapewnienie prawidłowej zawartości w diecie i dostępności DHA dla organizmu podczas ciąży i laktacji może wpłynąć również na rozwój psychomotoryczny dziecka, ostrość widzenia oraz obniżenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej u matki. Stanowisko European Food Safety Authority potwierdza konieczność zapewnienia odpowiedniej dystrybucji kwasu DHA płodowi i noworodkowi, celem zapewnienia prawidłowego rozwoju poznawczego i ostrości widzenia. Sprawdzą się tutaj np. Omegamed Pregna DHA, Omega-3 Solgar.

Na rynku aptecznym są też dostępne preparaty wieloskładnikowe, które zawierają wszystkie najbardziej niezbędne składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), np. Pueria Uno, Mama DHA Premium+, Omegamed Optima Start. Przeczytaj analizę suplementów dla kobiet w ciąży!

4. Płodność u kobiet i mężczyzn a ciąża

Płodność to skomplikowana i delikatna sprawa. Jej podstawą jest zdrowy i dobrze funkcjonujący organizm. Starając się o dziecko, każdy z partnerów powinien zadbać o prawidłowe odżywianie się i odpowiedni - aktywny tryb życia wolny od używek. Tymczasem współczesny życiowy pęd często odbija się na zdrowiu. Może się to objawiać również problemami z płodnością.

Witaminy i suplementy na płodność dla mężczyzn

Według badań, co dziesiąty mężczyzna starający się o dziecko boryka się z problemem niepłodności. W okresie planowania poczęcia i na kilka tygodni przed nim można zacząć przyjmowanie suplementów, które mogą ułatwić zajście w ciążę. Czasem brak poczęcia spowodowany jest jakością nasienia, a także zbyt małą liczbą plemników zawartych w spermie. Wówczas warto rozważyć przyjmowanie suplementów na płodność stworzonych dla mężczyzn, zawierających witaminy, minerały i substancje wspierające funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego oraz sam proces produkcji nasienia. Suplementy dla mężczyzn na płodność zawierają w większości aminokwasy (L-argininę oraz L-karnitynę), które naturalnie produkowane są przez męskie gruczoły płciowe - a mianowicie przez najądrza. Aminokwasy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego męskiego układu rozrodczego. Suplementami opracowanymi, aby spełnić te wymogi są np. FertilMan Plus, Profertil Men. Oprócz tego suplementy poprawiające jakość nasienia powinny zawierać selen i witaminę E - oba te składniki w połączeniu wpływają na zwiększoną ruchliwość plemników, a tym samym - na zwiększenie zdolności do zapłodnienia. Warto wspomnieć o tym, że przy staraniach o dziecko mężczyźni - podobnie jak kobiety - powinni stosować suplementy na płodność z zawartością kwasu foliowego. Dobrą pozycją może okazać się zestaw witamin i minerałów, np. Androvit. Ich stosowanie zaleca się rozpocząć ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą (tyle średnio trwa okres dojrzewania nasienia).

Witaminy i suplementy na płodność dla kobiet

Problemy z płodnością mogą dotyczyć nie tylko panów. Suplementy i witaminy dla planujących ciążę kobiet powinny zawierać szereg składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego oraz całego organizmu. Dodatkowo wspomagają rozwój zygoty, podziały komórkowe i wzrastanie płodu już po dojściu do zapłodnienia. Sprawdzić się tutaj może np. Fertistim dla kobiet, FertilWoman Plus, Proxeed Women. Większe prawdopodobieństwo zapłodnienia będzie bowiem miało miejsce wtedy, gdy wszystkie organy i układy w ciele będą pracować w odpowiedni sposób. Dodatkowo warto pomyśleć również o wsparciu układu hormonalnego. Bardzo istotne znaczenie w tej kwestii ma mio-inozytol. Bierze on udział w regulowaniu aktywności hormonów LH (lutropina) i FSH (hormon folikulotropowy), korzystnie wpływa na spermatogenezę u mężczyzn oraz jakość oocytów u kobiet. Ze względu na pozytywne oddziaływanie na gametogenezę - poprawia płodność. Chroni też przed przedwczesnym porodem. Mio-inozytol jest obecny w preparatach, takich jak np. Ovarin, Inofem, Miositogyn GT.

5. Szczepienia zalecane przed ciążą

Szczepienia zalecane to szczepionki, które są stosowane w celu rozszerzenia zakresu ochrony zdrowia. W tym przypadku, inaczej niż w przypadku szczepień obowiązkowych, nie są one refundowane (poza pewnymi wyjątkami), więc koszt szczepionki musi pokryć pacjent. Badanie kwalifikacyjne i usługa wykonania szczepienia, które według lekarza jest zalecane w ciąży, jest bezpłatne.

Producenci szczepionek czasem nie zalecają szczepienia w okresie ciąży (są jednak od tego wyjątki - przeczytaj o tym w artykule o szczepieniach w ciąży). Wy­ko­na­nie szczepienia przed cią­żą po­zwo­li tak­że unik­nąć ewen­tu­al­nych roz­te­rek zwią­za­nych z wy­bo­rem ter­mi­nu szcze­pie­nia w trak­cie cią­ży. Najważniejsze znaczenie mają szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, których skutkiem, w przypadku zakażenia kobiety ciężarnej, może być rozwój wad płodu, poronienie, poród przedwczesny, czy nawet zgon wewnątrzmaciczny dziecka. Kobieta planująca ciążę powinna ustalić na podstawie dokumentacji medycznej choroby zakaźne, które przebyła oraz szczepienia, jakie dotychczas przyjęła.

W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane. Zaleca się szczepienie przeciw grypie oraz przeciw krztuścowi szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Inne szczepionki zabite mogą być podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie. Kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek żywych, tj. szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) czy szczepionki przeciw ospie wietrznej. 

W niektórych przypadkach, np. szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR), gruźlicy (BCG), ospie wietrznej, zalecany jest okres kilku miesięcy odstępu między szczepieniem a zajściem w ciążę. Kobietom ciężarnym nie podaje się szczepionek "żywych", które zawierają patogeny jedynie osłabione, ale zdolne do namnażania się w organizmie. Przed wykonaniem niektórych szczepień (różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B) możliwe jest określenie miana przeciwciał w surowicy krwi, co może okazać się przydatne przy ewentualnej kwalifikacji do szczepienia profilaktycznego. Wysokie miano przeciwciał wskazuje na obecność wystarczającej odporności własnej, bez konieczności powtórnego.

W okresie karmienia piersią można podawać wszystkie szczepionki inaktywowane (zabite) oraz szczepionki żywe, zalecane do podawania dla osób dorosłych, których nie podano przed okresem ciąży lub w czasie ciąży.

Przed planowaną ciążą, w celu ochrony przed bakteryjnymi i wirusowymi infekcjami, groźnymi zarówno dla ciężarnej, jak i płodu czy noworodka, zaleca się szczepienie przeciwko:

  • odrze, śwince, różyczce - w przypadku, gdy kobieta nie jest zaszczepiona lub nie wie, czy wcześniej chorowała. Szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce należy do szczepionek żywych. W związku z tym kobieta nie powinna zachodzić w ciążę co najmniej 1 miesiąc od podania szczepionki. W Polsce przeciwko tym 3 chorobom dostępna jest szczepionka skojarzona (np. Priorix). Dostępna jest także szczepionka poczwórnie skojarzona przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej (np. Priorix-Tetra).

  • ospie wietrznej - jeśli kobieta nie chorowała i nie była zaszczepiona. Należy podać dwie dawki szczepionki w odstępie nie krótszym niż 6 tyg. Na polskim rynku mamy dostępną szczepionkę przeciwko ospie wietrznej, np. Varilrix.

  • krztuścowi (przypominająca dawka szczepionki typu dTap) - szczepionka zawiera pełno- lub bezkomórkowy składnik krztuśca, który w organizmie wywołuje odpowiedź immunologiczną, co zabezpiecza przed zachorowaniem na ok. 10 lat, dlatego szczepienie powinno być powtarzane.

  • COVID-19 - można wykonać w trakcie ciąży, warto jednak zrobić to wcześniej, co zabezpieczy matkę oraz dziecko przed ewentualną infekcją, pobytem w szpitalu lub powikłaniami pocovidowymi. Szczepienie jest bezpieczne, rekomendowane kobietom planującym ciążę, ciężarnym i karmiącym piersią. Wykonanie go przed ciążą pozwoli także uniknąć ewentualnych rozterek związanych z wyborem terminu szczepienia w trakcie ciąży (rekomendowany II trymestr, ale można szczepić bezpiecznie w każdym momencie). Na polskim rynku mamy dostępne szczepionki, np. Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria.

6. Kontrolna wizyta u stomatologa przed ciążą

Przed zajściem w ciążę warto udać się do stomatologa w celu wykonania kompleksowego przeglądu jamy ustnej. Zęby oraz dziąsła wymagają szczególnej troski podczas ciąży. Warto więc zadbać o nie już na etapie jej planowania, szczególnie że niektóre badania, np. badanie radiologiczne chorego zęba lepiej jest wykonać przed ciążą.

Nie ma też potrzeby bać się wizyty u stomatologa w czasie ciąży, ponieważ współczesna stomatologia korzysta z rozwiązań bezpiecznych zarówno dla przyszłej matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Leczenie zachowawcze zębów jest w tym okresie bardzo wskazane, ponieważ nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej mogą negatywnie wpłynąć zarówno na zdrowie przyszłej matki, jak i dziecka. Udowodniono, że zmiany próchnicze i choroby przyzębia nasilają się w okresie ciąży. Ma to związek m.in. z modyfikacją nawyków żywieniowych i „zachciankami” na różne produkty, w tym słodycze. Zmienia się także flora bakteryjna jamy ustnej i śliny, a do tego dochodzą czasem zaniedbania higieniczne. Dochodzi do tego także wskutek występowania we wczesnej ciąży wymiotów, które niszczą szkliwo zębów.

Regularne wizyty u stomatologa w czasie ciąży są wskazane, a kontrole dentystyczne nie stanowią ryzyka na żadnym etapie ciąży. Oczywiście przy każdej wizycie lepiej uprzedź lekarza, że spodziewasz się dziecka, zwłaszcza jeśli jeszcze tego nie widać. Jeśli chodzi o wszelkie zabiegi inwazyjne, takie jak leczenie kanałowe i leczenie zachowawcze zębów, to najlepiej wykonywać je w drugim trymestrze ciąży, kiedy poziom hormonów w ciele kobiety stabilizuje się.

Aby zapobiec dodatkowym problemom, bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Na czas ciąży można wybrać np. specjalistyczną pastę do zębów dla kobiet w ciąży i karmiących Biała Perła.

7. Pozbycie się nałogów - rzucenie palenia i alkoholu

Palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków bardzo szkodliwie wpływają na płodność oraz przebieg ciąży i rozwój dziecka w łonie matki. Stosowanie tych używek może powodować poważne ograniczenie płodności obojga partnerów, a także zwiększać ryzyko wystąpienia poronienia, porodu przedwczesnego, małej masy urodzeniowej i wad rozwojowych u dziecka. Zaplanuj więc odstawienie tych używek w taki sposób, abyś była od nich całkowicie wolna przez ostatnie 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Jeśli masz kłopoty z rzuceniem któregoś z nałogów, możesz zgłosić się po pomoc i wsparcie do licznych w całym kraju bezpłatnych ośrodków terapii uzależnień.

Jeśli twój partner oddaje się któremuś z nałogów, również powinien dla dobra dziecka z nich zrezygnować. Wdychanie dymu tytoniowego z otoczenia szkodzi ciąży. Poza tym alkohol, papierosy i narkotyki zmniejszają płodność mężczyzny wpływając negatywnie na jakość i ruchliwość plemników.

Gdy wątpimy w skuteczność tylko i wyłącznie naszej silnej woli, możemy zapoznać się z substancjami, które pomagają rzucić palenie, m.in.: cytyzyna (np. Desmoxan, Tabex) czy nikotyna (np. aerozol Nicorette Spray, plastry Niquitin albo pastylki do ssania Niquitin). Więcej na temat rzucania palenia dowiesz się z artykułu Jak skutecznie rzucić palenie?

8. Odpowiednia dieta przyszłych rodziców

Jak najlepiej przygotować się do ciąży? Zróżnicowana, bogata w wartościowe składniki odżywcze dieta to podstawa: produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy) i oliwa oraz margaryny miękkie. Staraj się jeść regularnie bez skłonności do przejadania się. Taka dieta umożliwia spalanie kalorii na bieżąco, ograniczając odkładanie zapasów tkanki tłuszczowej, czyli rozwoju nadwagi. Uwzględnij w diecie produkty naturalnie zawierające kwas foliowy: sałatę, szpinak, brukselki, pomarańcze, banany, płatki owsiane. Taki sposób odżywiania uzupełnij piciem dużej ilości wody mineralnej. Ponadto unikaj produktów wysokoprzetworzonych, ogranicz spożycie cukru i białej mąki. Te same zalecenia dotyczą także Twojego partnera. Zmiana diety na zdrowszą korzystnie wpływa na potencję i jakość plemników.

Odpowiednio zrównoważona dieta pomoże również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co ogranicza ryzyko komplikacji, takich jak niska masa urodzeniowa dziecka, cukrzyca czy nadciśnienie w okresie ciąży. Jeśli chcesz skorzystać z porady specjalisty, to może warto zasięgnąć konsultacji u dietetyka.

9. Ćwiczenia i sport przed ciążą

Aktywność fizyczna pozwala kobiecie przygotować się do ogromnego wysiłku, jakim jest ciąża, poród i połóg. Tak samo jak w przypadku diety, o formę fizyczną powinni zadbać także mężczyźni.

Siedzący tryb życia nie sprzyja kondycji fizycznej, a przecież w czasie ciąży przybędzie Ci kilogramów zwiększających obciążenie serca, stawów oraz kręgosłupa. Dzięki regularnym ćwiczeniom można poprawić sylwetkę oraz wzmocnić mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Ćwiczenia pomagają utrzymać dobrą kondycję, zdrowie i samopoczucie niezbędne w trakcie ciąży. Aktywność fizyczna przygotuje Twój organizm do wysiłku, jakim jest nie tylko okres ciąży, ale też do porodu i połogu. Kondycję poprawisz pływając, chodząc na długie spacery, ćwicząc jogę, uczęszczając na zajęcia fitness, biegając. Jedną z dyscyplin sportowych najczęściej zalecanych kobietom planującym zajście w ciążę jest pływanie. Sport ten zapewnia harmonijny rozwój całego ciała, poprawia wydolność fizyczną organizmu i przemianę materii. Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna, więc sprawdź wskazania i przeciwwskazania do uprawianie wybranej dyscypliny sportowej, a w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

10. Spokój psychiczny i relaks przed ciążą

To także odpowiedni moment, by zadbać o kondycję psychiczną. Aby być w jak najlepszej formie w trakcie ciąży, trzeba czuć się bezpiecznie, cenić siebie oraz dbać o własny komfort psychiczny. Każdy czasami czuje się zmartwiony, niespokojny, smutny lub zestresowany. W ciąży te emocje mogą się nasilać, dlatego tak ważne jest, aby szukać wsparcia dużo wcześniej. Bez stresu nie byłoby życia, ponieważ to stres stymuluje nas do działania, poprzez wydzielane hormony: adrenalinę i hormony kory nadnerczy. Hormony te działają na układ krążenia przyspieszając rytm serca, podnosząc ciśnienie krwi i zwężając naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasze serce i naczynia są obciążone. A planowana ciąża, poród i przyszłe macierzyństwo mogą być dodatkowym źródłem napięć i niepokojów. Jednocześnie stres źle wpływa na płodność poprzez zaburzanie owulacji. 

Zwróć też uwagę na swojego partnera. U mężczyzny stres niekorzystnie wpływa na ilość i żywotność plemników oraz hamuje popęd płciowy. W konsekwencji pojawi się błędne koło – im bardziej będziecie chcieli począć dziecko, tym większy to może wywoływać stres i utrudniać zajście w ciążę. Dlatego w okresie przygotowań do ciąży oboje podejmujcie działania rozładowujące stres i napięcie, np. dystansujcie się czasem od pracy, oddawajcie się relaksowi lub ulubionym zajęciom sportowym. Korzystnie działają zajęcia jogi, medytacji, pilates, spacery czy słuchanie muzyki. W okresie przedkoncepcyjnym, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań, dopuszczalne jest też stosowanie ziołowych leków uspokajających.

Jeśli chcesz porozmawiać ze specjalistą m.in. na temat radzenia sobie w stresujących sytuacjach, to może warto skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Należy uświadomić sobie, że pierwsze tygodnie ciąży to szczególnie istotny czas. Twój tryb życia i przyzwyczajenia mają wpływ już nie tylko na Ciebie, ale i na Twoje dziecko. Warto więc zrezygnować z używek, które mogą mieć niekorzystny wpływ na Was oboje. Warto też zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i włączyć pozytywne myślenie. Brzmi banalnie, jednak za tymi prostymi słowami stoi wielka odpowiedzialność. Twój organizm zaczyna pracować na wysokich obrotach, by zapewnić rosnącemu w Twoim brzuchu maluszkowi pełny dobrobyt.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

  1. M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski, H. Huras, T. Fuchs, A. Pawłosek, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020; 5(4):170-181

  2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/jakie-szczepeinia-zaleca-sie-kobietom-w-ciazy/?strona=2#jakie-szczepienia-zaleca-sie-kobiecie-planujacej-ciaze

  3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy

  4. E. Pels, A. Kobylińska, M. Kukurba-Setkowicz, A. Szulik, R. Chałas, Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy, Nowa Stomatologia 2018; 23(4): 159-165

  5. M. Stelmach, Opieka stomatologiczna w czasie ciąży, Medical Tribune / nr 1 / styczeń 2016 / Stomatologia - 0316

  6. K. Wójcik, M. Nowacka-Kłos, A. Drozd, R. Hansdorfer-Korzon, Joga i Pilates jako alternatywne formy aktywności fizycznej kobiet w ciąży, Zadania i wyzwania medycyny – charakterystyka problemów i postępowanie terapeutyczne 2018; 88-99.

  7. M. Krahel, E. Krajewska-Kułak, B. Okurowska-Zawada, Aktywność fizyczna w ciąży – wybrane aspekty.

  8. M. Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska-Skrzypiec, M. Kadłubowska, Styl życia kobiet w ciąży, Hygeia Public Health, 2012, 47, 412–417.

  9. N. Fuerst, K. Adamczewska, Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Kultura Fizyczna, 2017, 16,139–151.

  10. M. Rzeźnik, J. Suliburska, Suplementacja witaminowo-mineralna u kobiet w wieku prekoncepcyjnym, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016;7(3):106-110.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 23.10.2022 15:53:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

BabyCheck-1 WB test ciążowy z krwi

test, 1 test

wyrób medyczny

w 18% aptek

od 21,99 zł

Femibion 0 Planowanie ciąży

tabletki, 28 tabletek

vitamins+folic acid+iodine

suplement diety

w 55% aptek

od 24,99 zł

Pueria Uno

kapsułki, 60 kapsułek

vitamins+minerals+omega-3 triglycerides

suplement diety

w 55% aptek

od 52,99 zł

Fertistim dla kobiet

proszek (do wytworzenia płynu), 60 torebek 3,5 grama

inositol+folic acid+colecalciferol+pyridoxine+astaxanthin

suplement diety

w 15% aptek

od 56,49 zł

Fertilman Plus

kapsułki, 120 kapsułek

amino acids+minerals+vitamins

suplement diety

w 10% aptek

od 178,49 zł

Desmoxan

tabletki, 100 tabletek

cytisine

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 52,47 zł

Tabex

tabletki powlekane, 100 tabletek

cytisine

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 43,99 zł

Niquitin Przezroczysty

system transdermalny, 7 plastrów

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 58% aptek

od 66,99 zł

Ovarin

tabletki, 60 tabletek

inositol+folic acid+colecalciferol

suplement diety

w 51% aptek

od 46,99 zł

Niquitin Mini

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 20 tabletek

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 18,99 zł

Nicorette Spray

aerozol, 1 dozownik 150 dawek

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 51% aptek

od 63,99 zł

Magne B6

tabletki powlekane, 60 tabletek

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 17,99 zł

Inofem

proszek (do wytworzenia płynu), 60 torebek 2,04 g

folic acid+inositol

suplement diety

w 14% aptek

od 71,99 zł

Mama DHA Premium+

kapsułki, 60 kapsułek

omega triglycerides+colecalciferol+folic acid+iodine

suplement diety

w 55% aptek

od 38,42 zł

Niquitin

pastylki/lamelki/żelki, 72 pastylki

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 28% aptek

od 79,98 zł

Omegamed Optima Start

kapsułki, 30 kapsułek

docosahexanoic acid+folic acid+colecalciferol+iodine

suplement diety

w 15% aptek

od 37,99 zł

Nicorette Coolmint

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 20 tabletek

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 19,56 zł

Nicorette Invisipatch

system transdermalny, 7 plastrów

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 18% aptek

od 71,99 zł

Nicorette Freshmint Gum

guma do żucia, 105 gum

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 70% aptek

od 75,19 zł

od 2,64 zł

Folik

tabletki, 90 tabletek

folic acid

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 16,02 zł

Vigalex Forte

tabletki, 120 tabletek

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 38,99 zł

Androvit Plus

kapsułki, 30 kapsułek

minerals+vitamins

suplement diety

w 19% aptek

od 32,98 zł

Nicorette Freshfruit Gum

guma do żucia, 105 gum

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 44% aptek

od 71,99 zł

Solgar Omega 3 (koncentrat oleju rybiego) Naturalne źródło EPA i DHA

kapsułki, 60 kapsułek

omega-3 triglycerides

suplement diety

w 13% aptek

od 76,99 zł

Nicorette Classic Gum

guma do żucia, 105 gum

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 77% aptek

od 72,99 zł

Biofer Folic

tabletki, 60 tabletek

ascorbic acid+ferrum+folic acid

suplement diety

w 31% aptek

od 22,19 zł

Nicorette Cool Berry

aerozol, 1 dozownik 150 dawek

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 21% aptek

od 65,79 zł

Miositogyn GT

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek 5 gramów

suplement diety

w 6% aptek

od 35,99 zł

Vigantoletten Max

kapsułki, 120 kapsułek

colecalciferol

suplement diety

w 89% aptek

od 34,98 zł

Walmark Kelp

tabletki, 100 tabletek

iodine

suplement diety

w 54% aptek

od 15,79 zł

Magnefar B6 Bio

tabletki powlekane, 60 tabletek

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 43% aptek

od 18,49 zł

Nicorette Icy White Gum

guma do żucia, 105 gum

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 8% aptek

od 71,79 zł

Nicorette Fruit

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 20 tabletek

nicotine

produkt dostępny bez recepty

w 20% aptek

od 19,94 zł

Varilrix

iniekcja, 1 sztuka

varicella-zoster vaccine

lek na receptę

w 42% aptek

od 209,99 zł

Engerix B

iniekcja, 1 sztuka (dla dorosłych)

hepatitis b vaccine

lek na receptę

w 39% aptek

od 69,95 zł

Vaxigrip Tetra (przeciw grypie)

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka (refundowany)

influenza vaccine

lek na receptę

w 36% aptek

od 51,85 zł

Priorix

iniekcja, 1 fiolka + ampułkostrzykawka 0,5 mililitra+2 igły

measles+mumps vaccine+rubella vaccine

lek na receptę

w 12% aptek

od 106,50 zł

Euvax B

iniekcja, 1 fiolka

hepatitis b vaccine

lek na receptę

w 50% aptek

od 46,50 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy