Co zrobić, gdy czekasz na wizytę u stomatologa?

Gdy doskwiera nam ból zęba, mamy zaczerwienione i bolące dziąsła, stan zapalny w jamie ustnej, ukruszył się ząb lub wypadła plomba, a na wizytę u stomatologa musimy poczekać, warto zapoznać się z preparatami dostępnymi w aptekach, które ułatwią nam oczekiwanie na leczenie dentystyczne.

Stan zapalny dziąseł

W stanie zapalnym dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i bolące. Przyczyną zapalenia dziąseł może być uszkodzenie mechaniczne przez zbyt twardą szczoteczkę do zębów, pożywienie, protezę zębową lub aparat ortodontyczny. Objawy można załagodzić stosując preparaty dostępne w aptece.

Zioła do zaparzania

Jamę ustną w stanach zapalnych możemy płukać przygotowanymi przez nas naparami ziołowymi (szałwią, rumiankiem) lub gotowym fixem ziół, np. Septosan, w skład którego wchodzą ziele tymianku, liść szałwii oraz liść mięty. Saszetkę trzeba zalać wrzącą wodą i zaparzać 15 minut pod przykryciem. Jamę ustną należy płukać po ostygnięciu naparu. Zioła do zaparzania można stosować kilka razy na dobę. Powinny poradzić sobie ze stanem zapalnym o małym nasileniu.

Ziołowe płukanki do zębów

Ziołowe płukanki będą działały odkażająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Występują w formie koncentratu do sporządzenia roztworu z wodą. Zawierają roślinne, etanolowe wyciągi, m.in. z rumianku, mięty pieprzowej, szałwii, tymianku czy kory dębu (np. Dentosept, Salviasept).

Należy płukać nimi jamę ustną, nie połykając ich. Powinny poradzić sobie z problemem stanu zapalnego w ciągu 7 dni. Gdy po tym czasie nie widać poprawy lub stan zapalny powiększa się, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Żele do stosowania w jamie ustnej

Preparaty w formie żelu do stosowania w jamie ustnej, dodatkowo, oprócz działania przeciwzapalnego, mogą wykazywać efekt przeciwbólowy. Stosowane są w przypadku bolesnych uszkodzeń tkanek miękkich jamy ustnej. Substancją aktywną w żelu może być salicylan choliny (np. Sachol) należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Będzie on uśmierzał ból oraz ułatwiał i przyspieszał gojenie się ran oraz aft. Efekt działania salicylanu choliny jest często wzmacniany przez dodatkową substancję aktywną, która również posiada właściwości odkażające i przeciwzapalne np. chlorek cetalkoniowy. Przeciwzapalnie działają również są flawony wyizolowane z korzenia rośliny, jaką jest tarczyca baikalska (np. Baikadent). Zmniejszają obrzęk oraz przyspieszają regeneracje dziąseł.

Żel nakładamy cienką warstwą na uszkodzone miejsca w dziąśle, podniebieniu czy wewnętrznej stronie policzka.

Preparat można stosować w sposób ciągły do 2 tygodni. Należy pamiętać, by pół godziny po zastosowaniu preparatu w formie żelu, nie pić ani nie spożywać pokarmu.

Płyny do płukania jamy ustnej

Substancją działającą antyseptycznie w gotowych roztworach do płukania jamy ustnej jest chlorheksydyna (np. Eludril, Corsodyl). Działa ona silnie bakteriobójczo i bakteriostatycznie (działa na bakterie, które wywołują stany zapalne w obrębie jamy ustnej). Płukanki te są bardzo skuteczne, jednak należy pamiętać by nie stosować ich dłużej niż 15 dni, ponieważ chlorheksydyna w nich zawarta może powodować przebarwienia zębów.

Podczas stanu zapalnego w jamie ustnej stosować można również roztwory, które w swoim składzie zawierają diklofenak (np. Glimbax), należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dobrze przenika on przez powierzchnie błony śluzowej w jamie ustnej i będzie uśmierzał ból oraz działał przeciwzapalnie. Preparatem bezpośrednio bądź rozcieńczonym wodą, można płukać jamę ustną 2 do 3 razy na dobę przez okres 7 dni. Gdy objawy nie ustępują, po tym czasie, należy udać się do lekarza.

Ból zęba

Ból zęba bardzo często jest objawem reakcji zapalnej, dlatego dobrym wyborem będą leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy małym bądź umiarkowanym bólu warto, jako substancję aktywną, wybrać ibuprofen (np. Ibuprom Sprint, Ibum, Nurofen express forte).

Podczas bólu o średnim nasileniu możemy sięgnąć po ketoprofen (np. Ketonal active) lub deksketoprofen (np. Dexak). Zaliczają się one do grupy silniej działających niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy doskwiera nam bólu o dużym nasileniu, możemy zastosować również leki dwuskładnikowe. W aptece dostępne są preparaty łączące paracetamol lub ibuprofen z fosforanem kodeiny. Zwiększa to efekt działania leku, ponieważ substancje te charakteryzują się różnymi mechanizmami działania przeciwbólowego i zastosowane w połączeniu skuteczniej uśmierzają ból (np. Antidol 15, Nurofen Plus, Solpadeine).

W przypadku bólu zęba, pomocne będą również zimne okłady na policzek. Mogą one pomóc zmniejszyć ból i obrzęk, przynosząc ulgę.

Pamiętajmy, że bólu zęba nie można lekceważyć i lekiem przeciwbólowym działamy tylko objawowo, nie leczymy przyczyny, dlatego z utrzymującym się bólem zęba trzeba udać się na wizytę do stomatologa.

Ubytek wypełnienia zęba

W przypadku, gdy ukruszy nam się wypełnienie zęba lub wypadła plomba a nie mamy możliwości od razu udać się do lekarza, na ratunek przychodzą preparaty w formie pasty z tlenkiem cynku (np. Plomb-R). Takie produkty będą zabezpieczały powstały otwór zębowy przed nadwrażliwością na temperaturę, bolesny nacisk podczas żucia oraz dostawaniem się tam drobinek pożywienia. Ochronią również tkanki miękkie jamy ustnej przed ostrymi krawędziami w ukruszonym zębie.

Pasta zastyga na zębie po kontakcie ze śliną. Preparat można stosować w sposób ciągły przez okres do 28 dni. Gdy część z nałożonego produktu ulegnie starciu podczas jedzenia, można go dołożyć i poczekać do zastygnięcia. Środek służy jednak tylko do tymczasowego wypełnienia ubytku i trzeba umówić się do dentysty w najbliższym możliwym czasie.

Należy pamiętać, że w utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej najważniejsze jest zachowanie prawidłowej higieny oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Codzienne mycie zębów uzupełnijmy dodatkowo o stosowanie nitki dentystycznej w celu dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 10.08.2020 06:34:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy nie ma już w aptekach plastrów Ketonal Termo?
ketonal plastry nie ma aptekach tych plastrow leczniczych ketonal TERMO JUŻ PRODUCENT PRZESTAŁ PRODUKOWAĆ TE PLASTRY LECZNICZE ? WOGLE NIE MA APTECE N...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy na ból zęba można zastosować Dexak?
Czy można zastosować dexak na bok zęba ?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy mogę przyjąć Solpadeinę po chirurgicznym wyrwaniu siódemki?
Czy mogę wziasc solpadeine po wyrwaniu hirurgicznym 7
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie w Lublinie kupię lek Devipasta?
Witam gdzie dostane w Lublinie produkt devipasta?
odpowiada Marta Janocha

Szukam maści przeciwbólowej dla osoby chorej na epilepsję.
Szukam masci przeciwbilowej dla osoby chorej na epilepsję
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy przed zabiegiem chirurgicznego usunięcia zęba należy przerwać stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Witam.jestem umówiona na chirurgiczne usunięcia zęba (ósemki) czy powinnam na czas usunięcia odstawić tabletki Axia Conti .czy mogę je dalej zażywać
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie co zrobić, gdy czekasz na wizytę u stomatologa? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.