Gdy doskwiera nam ból zęba, mamy zaczerwienione i bolące dziąsła, stan zapalny w jamie ustnej, ukruszył się ząb lub wypadła plomba, a na wizytę u stomatologa musimy poczekać, warto zapoznać się z preparatami dostępnymi w aptekach, które ułatwią nam oczekiwanie na leczenie dentystyczne.
Spis treści
Stan zapalny dziąseł
W stanie zapalnym dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i bolące. Przyczyną zapalenia dziąseł może być uszkodzenie mechaniczne przez zbyt twardą szczoteczkę do zębów, pożywienie, protezę zębową lub aparat ortodontyczny. Objawy można załagodzić stosując preparaty dostępne w aptece.
Zioła do zaparzania
Jamę ustną w stanach zapalnych możemy płukać przygotowanymi przez nas naparami ziołowymi (szałwią, rumiankiem) lub gotowym fixem ziół, np. Septosan, w skład którego wchodzą ziele tymianku, liść szałwii oraz liść mięty. Saszetkę trzeba zalać wrzącą wodą i zaparzać 15 minut pod przykryciem. Jamę ustną należy płukać po ostygnięciu naparu. Zioła do zaparzania można stosować kilka razy na dobę. Powinny poradzić sobie ze stanem zapalnym o małym nasileniu.
Ziołowe płukanki do zębów
Ziołowe płukanki będą działały odkażająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Występują w formie koncentratu do sporządzenia roztworu z wodą. Zawierają roślinne, etanolowe wyciągi, m.in. z rumianku, mięty pieprzowej, szałwii, tymianku czy kory dębu (np. Dentosept, Salviasept).
Należy płukać nimi jamę ustną, nie połykając ich. Powinny poradzić sobie z problemem stanu zapalnego w ciągu 7 dni. Gdy po tym czasie nie widać poprawy lub stan zapalny powiększa się, należy skonsultować się ze stomatologiem.
Żele do stosowania w jamie ustnej
Preparaty w formie żelu do stosowania w jamie ustnej, dodatkowo, oprócz działania przeciwzapalnego, mogą wykazywać efekt przeciwbólowy. Stosowane są w przypadku bolesnych uszkodzeń tkanek miękkich jamy ustnej. Substancją aktywną w żelu może być salicylan choliny (np. Sachol) należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Będzie on uśmierzał ból oraz ułatwiał i przyspieszał gojenie się ran oraz aft. Efekt działania salicylanu choliny jest często wzmacniany przez dodatkową substancję aktywną, która również posiada właściwości odkażające i przeciwzapalne np. chlorek cetalkoniowy. Przeciwzapalnie działają również są flawony wyizolowane z korzenia rośliny, jaką jest tarczyca baikalska (np. Baikadent). Zmniejszają obrzęk oraz przyspieszają regeneracje dziąseł.
Żel nakładamy cienką warstwą na uszkodzone miejsca w dziąśle, podniebieniu czy wewnętrznej stronie policzka.
Preparat można stosować w sposób ciągły do 2 tygodni. Należy pamiętać, by pół godziny po zastosowaniu preparatu w formie żelu, nie pić ani nie spożywać pokarmu.
Płyny do płukania jamy ustnej
Substancją działającą antyseptycznie w gotowych roztworach do płukania jamy ustnej jest chlorheksydyna (np. Eludril, Corsodyl). Działa ona silnie bakteriobójczo i bakteriostatycznie (działa na bakterie, które wywołują stany zapalne w obrębie jamy ustnej). Płukanki te są bardzo skuteczne, jednak należy pamiętać by nie stosować ich dłużej niż 15 dni, ponieważ chlorheksydyna w nich zawarta może powodować przebarwienia zębów.
Podczas stanu zapalnego w jamie ustnej stosować można również roztwory, które w swoim składzie zawierają diklofenak (np. Glimbax), należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dobrze przenika on przez powierzchnie błony śluzowej w jamie ustnej i będzie uśmierzał ból oraz działał przeciwzapalnie. Preparatem bezpośrednio bądź rozcieńczonym wodą, można płukać jamę ustną 2 do 3 razy na dobę przez okres 7 dni. Gdy objawy nie ustępują, po tym czasie, należy udać się do lekarza.
Ból zęba
Ból zęba bardzo często jest objawem reakcji zapalnej, dlatego dobrym wyborem będą leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy małym bądź umiarkowanym bólu warto, jako substancję aktywną, wybrać ibuprofen (np. Ibuprom Sprint, Ibum, Nurofen express forte).
Podczas bólu o średnim nasileniu możemy sięgnąć po ketoprofen (np. Ketonal active) lub deksketoprofen (np. Dexak). Zaliczają się one do grupy silniej działających niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Gdy doskwiera nam bólu o dużym nasileniu, możemy zastosować również leki dwuskładnikowe. W aptece dostępne są preparaty łączące paracetamol lub ibuprofen z fosforanem kodeiny. Zwiększa to efekt działania leku, ponieważ substancje te charakteryzują się różnymi mechanizmami działania przeciwbólowego i zastosowane w połączeniu skuteczniej uśmierzają ból (np. Antidol 15, Nurofen Plus, Solpadeine).
W przypadku bólu zęba, pomocne będą również zimne okłady na policzek. Mogą one pomóc zmniejszyć ból i obrzęk, przynosząc ulgę.
Pamiętajmy, że bólu zęba nie można lekceważyć i lekiem przeciwbólowym działamy tylko objawowo, nie leczymy przyczyny, dlatego z utrzymującym się bólem zęba trzeba udać się na wizytę do stomatologa.
Ubytek wypełnienia zęba
W przypadku, gdy ukruszy nam się wypełnienie zęba lub wypadła plomba a nie mamy możliwości od razu udać się do lekarza, na ratunek przychodzą preparaty w formie pasty z tlenkiem cynku (np. Plomb-R). Takie produkty będą zabezpieczały powstały otwór zębowy przed nadwrażliwością na temperaturę, bolesny nacisk podczas żucia oraz dostawaniem się tam drobinek pożywienia. Ochronią również tkanki miękkie jamy ustnej przed ostrymi krawędziami w ukruszonym zębie.
Pasta zastyga na zębie po kontakcie ze śliną. Preparat można stosować w sposób ciągły przez okres do 28 dni. Gdy część z nałożonego produktu ulegnie starciu podczas jedzenia, można go dołożyć i poczekać do zastygnięcia. Środek służy jednak tylko do tymczasowego wypełnienia ubytku i trzeba umówić się do dentysty w najbliższym możliwym czasie.
Należy pamiętać, że w utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej najważniejsze jest zachowanie prawidłowej higieny oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Codzienne mycie zębów uzupełnijmy dodatkowo o stosowanie nitki dentystycznej w celu dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 09.05.2023 12:59:16
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.