Darmowe leki dla kobiet w ciąży Ciąża+

udostępnij:

Od 1 września kobiety w ciąży zyskają zapowiadany od dłuższego czasu dostęp do bezpłatnych leków. Sprawdzamy, jakie problemy zdrowotne ciężarnych będą objęte darmową farmakoterapią i na jakich zasadach będzie funkcjonował program "Ciąża plus".

Chcesz wiedzieć czy Twój lek jest objęty programem Ciąża Plus?
Pełną listę darmowych leków Ciąża+ znajdziesz   TUTAJ »

Kto może skorzystać z bezpłatnych leków w ramach programu Ciąża plus?

Uprzywilejowane będą wszystkie kobiety od momentu stwierdzenia ciąży, niezależnie od ścieżki poczęcia aż do jej zakończenia. Oznacza to, że świadczenie będzie przyznawane także kobietom, które aby zajść w ciążę korzystały z technik wspomagania rozrodu (np. in vitro czy inseminacja).

Leki podawane podczas porodu oraz stosowane po nim i w czasie połogu będą finansowane na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że - tak jak do tej pory - pacjentka nie ma obowiązku ponosić kosztów leków, które zostaną jej podane w szpitalu.

Po wypisie do domu, kobieta - nawet jeśli jest nieubezpieczona - przez okres połogu, czyli 6 tygodni od dnia porodu ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, tak jak osoby posiadające ubezpieczenie. Oznacza to możliwość skorzystania z porady lekarskiej finansowanej przez NFZ, przyjęcia do szpitala czy uzyskania zniżki na leki refundowane. Sam okres połogu nie jest już jednak objęty świadczeniem Ciąża Plus - uprawnienie do darmowych leków z listy „C” w tym czasie już nie obowiązuje.

Kto może wystawić receptę w ramach programu „Ciąża+”?

Leki z katalogu dedykowanego ciężarnym może przepisać dowolny lekarz lub położna, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę. Recepty takiej nie wystawi jednak pielęgniarka. Na receptach o konieczności wydania leków bezpłatnie, informuje nowy kod uprawnienia dodatkowego pacjentki określony symbolem "C".

Jeśli lekarz nie zaznaczy tego uprawnienia, osoba realizująca receptę nie będzie mogła go uzupełnić, nawet w przypadku kobiet z widoczną ciążą czy też na podstawie karty ciąży.

Kto jest uprawniony, aby potwierdzić ciążę?

Potwierdzić ciążę będzie mógł lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarz specjalizujący się w tej gałęzi medycyny, a także położna – zarówno ta pracująca w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, jak i zatrudniona w poradni ginekologiczno-położniczej. Zaświadczenie będzie ważne przez cały okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym dokumencie. Ten czas to "okres buforowy" dotyczący sytuacji, w których poród nie nastąpił w terminie.

Jakiego rodzaju leki są bezpłatne?

Bezpłatne są preparaty na receptę „konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży” i – co ważne - objęte decyzją o refundacji. Oznacza to, że uprawnienie nie dotyczy leków pełnopłatnych, leków stosowanych bez związku z ciążą, ani na przykład suplementów diety.

Na liście leków darmowych dla kobiet w ciąży znalazły się insuliny (stosowane w cukrzycy), luteina (na podtrzymanie ciąży), lewotyroksyna (stosowana w chorobach tarczycy), heparyny drobnocząsteczkowe (o działaniu przeciwzakrzepowym) oraz metoprolol (stosowany w nadciśnieniu). Pełna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży (ciąża+) liczy w sumie 114 pozycji.

Darmowe leki w cukrzycy ciążowej

Wśród leków przeciwcukrzycowych na liście „C” znajdują się insuliny (m.in. Mixtard, Polhumin, Actrapid, Novomix, Gensulin, Humulin, Insuman, Insulatard czy Humalog) w tym długodziałające analogi (m.in. Lantus, Abasaglar, Toujeo, Levemir czy Tresiba)

Nieleczona cukrzyca w ciąży zwiększa ryzyko tak zwanej makrosomii płodu (zbyt dużej masy dziecka), co może wiązać się z istotnymi powikłaniami położniczymi. Ponadto, u noworodka mogą pojawić się niedocukrzenia, co jest niebezpieczne dla jego układu nerwowego. W przypadku, jeśli specjalna dieta cukrzycowa dla ciężarnych nie jest wystarczająca, to jedynym lekiem, jaki można zastosować jest właśnie insulina.

Które z leków podtrzymujących ciążę są bezpłatne?

Chociaż w ginekologii i położnictwie stosuje się różne progestageny w celu niedopuszczenia do poronienia, to na wykazie produktów leczniczych darmowych dla ciężarnych znalazł się jedynie refundowany preparat Luteina w postaci tabletek dopochwowych i podjęzykowych w dawkach 50 mg i 100 mg.

Progesteron to podstawowy hormon niezbędny do zagnieżdżenia się zarodka i podtrzymania ciąży. Jego stosowanie może być uzasadnione u kobiet z tak zwaną niedomogą lutealną, objawami poronienia zagrażającego oraz w profilaktyce porodu przedwczesnego.

Dlaczego zdrowa tarczyca mamy jest ważna dla dziecka?

Bezpłatny jest także hormon tarczycy - lewotyroksyna do stosowania doustnego. W grupie limitowej obejmującej na liście refundacyjnej tę substancję do wyboru są obecnie preparaty Letrox oraz Euthyrox i to one będą darmowe dla ciężarnych.

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest choroba Hashimoto - schorzenie, w którym tarczyca jest niszczona przez własne komórki odpornościowe pacjentki. Choroba może niekorzystnie wpływać zarówno na ciężarną, jak i na nienarodzone dziecko, dla którego hormony tarczycy są niezbędne dla rozwoju mózgu. W pierwszych miesiącach ciąży tarczyca płodu nie produkuje własnych hormonów, polegając wyłącznie na tych, które dostarcza matka.

Bezpłatne leki wpływające na krzepliwość krwi

W ciąży zmienia się równowaga w układzie krzepnięcia i rośnie ryzyko zatorów i zakrzepów. Problemem znanym położnikom są także trombofilie, czyli wrodzone lub nabyte (pod postacią tak zwanego zespołu antyfosfolipidowego) skłonności do powikłań zatorowo-zakrzepowych. Mogą one utrudniać zajście w ciążę, a kiedy już do niej dojdzie – być przyczyną poronień i powikłań u matki. Kobieta z tym problemem zdrowotnym może urodzić zdrowe dziecko, jeśli zastosowana zostanie profilaktyka polegająca na podaniu leków rozrzedzających krew - heparyn drobnocząsteczkowych. Leki te są bezpieczne dla dziecka, ponieważ nie przechodzą przez łożysko.

Bez dodatkowej opłaty kobiety spodziewające się dziecka będą mogły otrzymać w aptece leki z tej grupy zawierające dalteparynę sodową (Fragmin), enoksaparynę (Clexane, Losmina, Neoparin, Neoparin Forte) i nadroparynę wapniową (Fraxiparine, Fraxodi).

Nadciśnienie w ciąży - jedna darmowa opcja terapeutyczna

Nadciśnienie u matki może skutkować hipotrofią płodu (jego niedostatecznym wzrastaniem) oraz wiąże się z ryzykiem wcześniactwa. Schorzenie leczy się przede wszystkim metyldopą (np. Dopegyt), a jeśli lek ten nie jest skuteczny - sięga się po substancje z grupy beta-blokerów. Za bezpieczny uważa się między innymi labetalol (np. Trandate), jednak nie jest on dostępny w Polsce (jedynie na tak zwany import docelowy).

Spośród leków beta adrenolitycznych Ministerstwo Zdrowia jako preparat bezpłatny zaproponowało ciężarnym zawierający metoprolol produkt leczniczy Metocard w dawce 50 mg i 100 mg).

Jakie leki nie znalazły się na liście bezpłatnych preparatów dla kobiet w ciąży?

Ostateczny kształt listy różni się nieco od przewidywań – jest ona krótsza niż typowane na etapie projektu zestawienie. Nie pojawiły się na niej żadne leki, których obecność nie była wskazywana jako kluczowa, natomiast sporo pozycji nie zostało w niej jednak docelowo ujętych.

Kobiety w ciąży nie zaszczepią się bezpłatnie na grypę, ale będą mogły skorzystać z refundacji

Pomimo pozytywnych rekomendacji i wyników badań wskazujących na zmniejszeniem się liczby poronień i przedwczesnych porodów, na liście leków bezpłatnych dla ciężarnych nie znalazła się szczepionka przeciwko grypie. Jednak wrześniowa refundacja objęła szczepionkę Influvac Tetra, a jednym ze wskazań umożliwiających skorzystanie ze zniżki jest ciążą. Pacjentki za dawkę preparatu zapłacą 24,95 zł.

Szczepienie przeciwko grypie będzie szczególnie istotne w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym, kiedy spodziewane jest nałożenie się sezonu grypowego z drugą falą epidemii koronawirusa. W przypadku ciężarnych uodpornienie się przeciwko grypie jest szczególnie istotne, ponieważ zaszczepienie przyszłej mamy zmniejsza także ryzyko zachorowania na grypę u dziecka w pierwszych sześciu miesiącach życia, kiedy maluch nie może jeszcze przyjąć szczepionki samodzielnie.

Lista „C+” bez witamin i minerałów dla kobiet ciężarnych

Spodziewano się, że w wykazie preparatów, które będą bezpłatne dla kobiet w ciąży znajdzie się co najmniej kwas foliowy. Na ten moment żaden preparat o tym składzie nie będzie jednak bezpłatny.

Pozytywna rola kwasu foliowego zarówno podczas planowania ciąży, jak i w trakcie jej trwania jest bardzo dobrze udokumentowana. Udowodniono, że niedobór kwasu foliowego wpływa na występowanie wad cewy nerwowej (takich jak na przykład rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie).

Za jakie leki ciężarne zapłacą tyle, co dotychczas?

Zniżkowe nie będą objęte żadne produkty na łagodne, ale powszechne ciążowe dolegliwości, takie jak nudności i wymioty, zaparcia, zgaga czy hemoroidy. Na liście nie ma także leków przeciwbólowych czy rozkurczowych.

Jakie leki powinny znaleźć się na wykazie „C” w przyszłości?

Eksperci apelują, że na liście powinny pojawić się także preparaty żelaza, ponieważ w przebiegu ciąży dosyć często pojawia się problem z niedokrwistością, który skutkuje pogorszeniem zdrowia matki i płodu. Jako leki potrzebne ciężarnym wskazywane są także między innymi preparaty jodu, sterydy czy niektóre leki przeciwinfekcyjne.

Minister Zdrowia będzie mógł modyfikować treść obwieszczenia zawierającego wykaz bezpłatnych leków dla ciężarnych w kolejnych edycjach wykazu refundacyjnego. Jak zapewnia resort, lista będzie systematycznie rozwijana, ale docelowy kształt może uzyskać nawet dopiero za rok.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży: głosy za i przeciw

Zwolennicy programu argumentują, że każda interwencja w zakresie dobrostanu kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci, to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Wskazują, że dla wielu rodzin sam fakt ciąży jest już dużym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego każde wsparcie finansowe w tym czasie jest szczególnie ważne.

Krytycy natomiast podnoszą, że program dotyczy leków, które i tak już są refundowane. Wskazują ponadto, że lista to wprawdzie aż 114 pozycji, jednak w wielu przypadkach są to różne dawki tej samej substancji czynnej. W związku z tym program odpowiada na potrzeby tylko wąskiej grupy kobiet w ciąży.

Można spotkać się także z negatywnymi opiniami o wyłączeniu czasu połogu ze świadczenia Ciąża plus. W tym okresie kobieta jest szczególnie narażona na powikłania, jakie mogą się pojawić w związku z porodem. Istotne jest zwłaszcza, aby pacjentki nie rezygnowały z zakupu heparyn zmniejszające ryzyko zatorów i zakrzepów czy antybiotyków, jeśli pojawią się objawy infekcji.

Niemniej szacuje się, że dostęp do darmowych leków będzie miało około 400 tysięcy kobiet rocznie, a w pierwszym roku obowiązywania ustawy budżet państwa przeznaczy na program 14,5 mln złotych.

Chcesz wiedzieć czy Twój lek jest objęty programem Ciąża Plus?
Pełną listę darmowych leków Ciąża+ znajdziesz   TUTAJ »

redaktor: Maciej Jakubczyk

ostatnia zmiana: 01.09.2020 19:21:28

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)