Alkoholizm i problemy z alkoholem

Alkoholizm to choroba, zaburzenie, które polega na braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i uzależnieniem od niego. Definicja dość prosta, jednak nie zawsze tak oczywiste jest samo schorzenie. Choroba ta wyniszcza nie tylko organizm chorego, ale także jego relacje z bliskimi i życie zawodowe. Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały, wieloetapowy, na który składa się połączenie psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Najważniejsze jest jednak podejście samego pacjenta, bo to od jego silnej woli zależy powodzenie terapii.

Uzależnienie od alkoholu

Mechanizm uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony. Zachodzi tutaj raczej szereg mechanizmów psychicznych i somatycznych, które wywołują coraz większy przymus do picia. Alkohol nie uzależnia fizycznie w ten sam sposób, co większość narkotyków. Tutaj uzależnienie fizyczne powoduje głód alkoholowy, zespoły abstynencyjne, które da się uśmierzyć kolejną dawką alkoholu. Pacjent wpada w błędne koło picia. Pije by lepiej się poczuć i staje się całkowicie zależny od alkoholu.

Pacjenci nadużywają alkoholu w różnych celach, np. jako lek na niepowodzenia dnia codziennego, frustracje, problemy rodzinne. Później stopniowo zwiększa się częstotliwość jego spożywania, poszukiwanie sytuacji, w których można się napić staje się głównym celem. I od tego momentu droga do uzależnienia jest już bardzo prosta. Występują epizody upijania się, ktoś z otoczenia zauważa problem i nakłania do ograniczenia, a pacjenci wypierają to twierdząc, że problem nie istnieje, nie dotyczy ich. Niestety, w tym momencie coraz bardziej się pogłębia i prowadzi do pełnej choroby alkoholowej.

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

By mówić o chorobie alkoholowej potrzebne jest wskazanie minimum trzech spośród ośmiu symptomów, które można zauważyć w ciągu ostatniego roku. Należą do nich:

  • głód alkoholowy (często już niekontrolowana, silna potrzeba wypicia),
  • brak kontroli nad piciem (osoba nie wie, kiedy można i wypada skończyć, nie potrafi się ograniczyć),
  • spożywanie alkoholu w celu osłabienia lub wyeliminowania objawów odstawienia (alkoholowego zespołu abstynencyjnego),
  • występowanie objawów abstynencyjnych, takich jak: nadciśnienie, drżenie mięśni, przyspieszenie akcji serca, wymioty, biegunki, zaburzenia snu, potliwość,
  • uzależnienie fizyczne, wiążące się ze wzrostem tolerancji na alkohol - dawka, która wcześniej wprowadzała osobę w określony stan, nie przynosi już pożądanego efektu, potrzebna jest większa ilość alkoholu do uzyskania upojenia,
  • występowanie pewnych określonych zachowań związanych z piciem,
  • alkohol staje się jedyną przyjemnością; inne źródła przyjemności są odrzucane, zaniedbywane,
  • pacjent spożywa alkohol, nawet mimo wiedzy o jego oczywistym szkodliwym wpływie na jego organizm.

Skutki nadmiernego picia alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu jest wyniszczające dla organizmu. Prowadzi do zaburzeń układu pokarmowego, schorzeń żołądka, uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości czy nowotworu. Występują także niedożywienie, uszkodzenia układu nerwowego (problemy z czuciem), postępujący zanik mięśni. Alkohol działa depresyjnie na układ nerwowy. Uzależnienie bardzo często idzie w parze z zaburzeniami psychicznymi, zespołami depresyjnymi. Wyniszczenie organizmu oraz inne powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu ma charakter kompleksowy. Niezbędna jest psychoterapia, np. w ośrodku leczenia uzależnień; opieka psychologa, uświadomienie sobie wagi problemu i jego skutków, z którymi trzeba się zmierzyć oraz spotkania AA (czyli Anonimowych Alkoholików). Często dodatkowym elementem, ale również bardzo istotnym jest leczenie farmakologiczne. I o tym właśnie będziemy mówić.

Disulfiram

Działanie tego leku jest dość proste. Ma on za zadanie zaburzyć metabolizm alkoholu w organizmie pacjenta, tak by metabolity, które odpowiedzialne są za „kaca”, gromadziły się w większych ilościach i powodowały szereg nasilonych, nieprzyjemnych objawów. Te z kolei będą stanowiły sygnał dla samego pacjenta i jego psychiki, że spożywanie alkoholu nie jest dobrym pomysłem.

Będąc bardziej precyzyjnym, disulfiram powoduje wzrost stężenia aldehydu octowego, a co za tym idzie potęguje objawy zatrucia alkoholem, takie jak: wymioty, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, uczucie i uderzenia gorąca, zmiany ciśnienia krwi. Kiedy dochodzi do wypicia większych ilości alkoholu możemy mieć do czynienia z niewydolnością krążenia, zaburzeniem rytmu serca czy utratą przytomności.

Disulfiram występuje w postaci tabletek doustnych, a także wszywek podskórnych.

Preparaty zawierające disulfiram, np.: Anticol, Disulfiram WZF (producent deklaruje, że jego produkcja zostanie wznowiona w 2018 roku).

Akamprozat

Jego głównym działaniem jest zmniejszenie odczuwanej potrzeby spożycia alkoholu, czyli głodu alkoholowego. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa on stężenie serotoniny w mózgu oraz krwi. Wspomaga psychoterapię pacjenta, który nie odczuwa już tak silnej potrzeby wypicia i łatwiej jest mu wygrać z uzależnieniem.

Leczenie tym lekiem rozpoczyna się z reguły po zakończeniu detoksykacji.

Preparat zawierający akamprozat, np.: Campral.

Naltrekson

Ma on za zadanie wspomagać abstynencję oraz zmniejszać potrzebę wypicia. Zmniejsza też ryzyko nawrotu choroby alkoholowej.

Naltrekson jest lekiem blokującym receptory opioidowe, stosowanym również jako „odtrutka” przy zatruciu opioidowymi lekami przeciwbólowymi.

Preparat zawierający naltrekson, np.: Adepend.

Nalmefen

Blokuje on wybiórczo receptory opioidowe. Jego głównym zadaniem przy wychodzeniu z choroby alkoholowej jest ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. W badaniach wykazano, że stosowanie go zmniejsza ilość wypijanego alkoholu, a także częstotliwość jego spożywania.

Stosowany jest u pacjentów niewymagających detoksykacji, bez objawów abstynencyjnych.

Preparat zawierający nalmefen, np.: Selincro.

Sukces terapii zależy od zaangażowania pacjenta

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu oraz cele, jakie chcemy osiągnąć powinny być dobrane odpowiednio pod pacjenta i stanowić uzupełnienie psychoterapii. Lekarz psychiatra w porozumieniu z psychoterapeutą muszą uwzględnić wiele zmiennych przy dobieraniu leczenia. Najważniejsze z nich to historia danego pacjenta i jego choroby, stan zdrowia oraz inne otrzymywane leki. Alkoholizm to choroba, której leczenie trwa bardzo długo. Długość zależy w dużej mierze od samego pacjenta i jego zaangażowania oraz chęci pozbycia się nałogu.

W razie jakichkolwiek pytań, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:40:47

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie w Polsce kupię Anticol?
gdzie w polsce kupie lek anticol 500 mg
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie kupię lek Anticol?
gdzie mozna kupic anticol
odpowiada Marta Janocha

Mam problem z alkoholem i potrzebuję pomocy.
Mam problem i potrzebuje pomocy
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy mam odstawić lek Naltex lub zmniejszyć dawkę, jeśli źle się po nim czuję?
Witam biorę netlax od tygodnia tak jak pani doktor mi kazała rano naczczo 1 tabletkę i się bardzo źle czuje zmęczenie brak mocy jakieś lęki co mam zro...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jak mogę poprawić swój nastrój?
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz mam ogólnie rzecz biorąc depresję powodowaną alkoholem . Jestem trzeźwy od kilkunastu tygodni zażywam setaloft100mg...
odpowiada Agnieszka Soroko

Gdzie mogę kupić Anticol przez internet z wysyłką?
MAM RECEPTE NA ANTIKOL GDZIE MAM KUPIC ICZY MOGE PRZEZ INTERNET WYSYŁKOWO
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie alkoholizm i problemy z alkoholem odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.