Szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone?

udostępnij:

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypadka na połowę lutego. Jednak niewykluczone, iż grypę można złapać również jesienią, dlatego najlepiej zaszczepić się możliwie jak najszybciej - we wrześniu/październiku. Wyjaśniamy - jakie szczepionki przeciw grypie można kupić w aptece, kto zaszczepi się za darmo i komu przysługuje szczepionka ze zniżką? Jaką szczepionkę przeciw grypie można podać dziecku? Jaki odstęp zachować między szczepionką na COVID-19 a szczepionką na grypę?

Spis treści

Kto szczególnie powinien rozważyć szczepienie przeciw grypie?

Ile kosztuje szczepionka przeciw grypie?

Kiedy szczepić się na grypę?

Gdzie można zaszczepić się na grypę?

Którą szczepionkę przeciw grypie można podać dziecku?

Jak łączyć szczepienie przeciw grypie ze szczepieniem na COVID-19?

Czy szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna?

Obejrzyj film o szczepionkach przeciw grypie!

Kto szczególnie powinien rozważyć szczepienie przeciw grypie?

  • osoby po 50. roku życia,

  • dzieci i młodzież od 6. miesiąca do 18. roku życia (zwłaszcza dzieci w wieku od 6. do 60. miesiąca życia),

  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,

  • pacjenci z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, wątroby, nerek, krwi, układu nerwowego,

  • pacjenci z niedoborami odporności (np. zakażeni wirusem HIV, po przeszczepach),

  • pacjenci cierpiący na cukrzycę,

  • pacjenci przebywający przez długi okres czasu w szpitalach, domach opieki lub sanatoriach,

  • osoby mające kontakt zawodowy z dużą liczbą osób, np. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczyciele, handlowcy.

Oczywiście dotyczy to tych osób, u których nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Ile kosztuje szczepionka przeciw grypie?

Od 1 lipca 2023 r. szczepionka jest refundowana dla wszystkich dzieci od 6. miesiąca życia i dorosłych, a nie jak dotychczas, tylko tych dotkniętych wysokim ryzykiem powikłań pogrypowych. Darmowa szczepionka przysługuje wyłącznie seniorom w ramach programu Leki 75+ oraz kobietom w ciąży w ramach Ciążą+.

  • Vaxigrip Tetra - może być podawana dorosłym i dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia; bezpłatna dla seniorów i kobiet w ciąży, pozostali pacjenci (czyli dzieci od 6. miesiąca życia i dorośli) mogą kupić lek z refundacją 50%; aktualne ceny można sprawdzić tutaj;

  • Influvac Tetra - może być podawana dorosłym i dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia; bezpłatna dla seniorów oraz kobiet w ciąży, pozostali pacjenci otrzymują lek z 50% refundacją; aktualną cenę można sprawdzić tutaj;

  • Fluenz Tetra - szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży między 2. a 18. rokiem życia; każde dziecko otrzyma lek ze zniżką; aktualną cenę można sprawdzić tutaj.

Kiedy szczepić się na grypę?

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Warto zaszczepić się przed sezonem grypowym, najlepiej jak najszybciej, gdy w aptekach pojawiają się szczepionki. Niemniej jednak, szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.

Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Gdzie można zaszczepić się na grypę?

Szczepienia realizowane są w placówkach POZ.

Niebawem ruszają szczepienia przeciw grypie w aptekach. Mają być one dostępne dla wszystkich powyżej 18. roku życia, ale finansowane wyłącznie dla osób po 65. roku życia.

10 października opublikowano w Dzienniku Urzędowym MZ obwieszczenie zawierające wykaz szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych. Można tam znaleźć informację, iż od 1 listopada 2023 r. farmaceuci w ramach finansowania zaszczepią pacjentów po 65. roku życia przeciwko grypie i pneumokokom. Z kolei od 1 grudnia 2023 r. powrócą refundowane w aptekach szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych pacjentów.

Którą szczepionkę przeciw grypie można podać dziecku?

Dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia dostępne są szczepionki w postaci zastrzyku np. Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra. Są to inaktywowane (zawierające zabitego wirusa) szczepionki przeciw grypie. W danym sezonie szczepiennym podaje się jedną dawkę szczepionki domięśniowo.

Od sezonu 2019/2020 dostępna jest także szczepionka donosowa w postaci aerozolu. Zawiera ona atenuowane (sztucznie otrzymywane) żywe wirusy. Preparat przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży między 24. miesiącem, a 18. rokiem życia (Fluenz Tetra- refundowany). Dzieciom, które nie były szczepione przeciw grypie w poprzednich sezonach szczepiennych podaje się dwie dawki szczepionki w odstępach 4-tygodniowych. Dzieciom, które przyjmowały już szczepionki przeciw grypie w ubiegłych sezonach wystarczy podać jedną dawkę szczepionki. Lek podaje się do nosa.

W przypadku dzieci o podaniu szczepionki zawsze musi zdecydować lekarz pediatra. Szczepienie wykonuje się w poradni lub punkcie szczepień, gdzie przyjmuje lekarz.

Jak łączyć szczepienie przeciw grypie ze szczepieniem na COVID-19?

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami nie ma przeciwwskazań do podania obu szczepionek na jednej wizycie szczepiennej.

Czy szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna?

Wszystkie dostępne obecnie szczepionki na grypę są uznawane za bezpieczne i nie jest prawdopodobne, by to one bezpośrednio powodowały rozwój grypy u zaszczepionej osoby.

Należy jednak pamiętać, że podanie jakiejkolwiek szczepionki może powodować tzw. niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania. Po szczepieniu mogą też wystąpić reakcje ogólne, takie jak gorączka i bóle mięśniowe, które występują rzadziej i zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Obejrzyj film o szczepionkach przeciw grypie!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 13.10.2023 10:19:42

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Vaxigrip Tetra (przeciw grypie)

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka (refundowany)

influenza vaccine

lek na receptę

w 39% aptek

od 51,85 zł

Influvac Tetra (przeciw grypie)

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka

influenza vaccine

lek na receptę

w 2% aptek

od 52,75 zł

Fluenz Tetra (przeciw grypie)

aerozol, 1 aplikator 0,2 ml

influenza vaccine

lek na receptę

w 0% aptek

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)