Szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone?

Jeśli rozważasz szczepienie przeciwko grypie, najlepiej wykonać je w okresie od września do grudnia. W aptece szczepionki na grypę dostępne są na receptę, a ich skład zmienia się wraz z każdym sezonem grypowym. Z uwagi na pandemię COVID-19, szczepionki pojawiły się w aptekach już na początku września, czyli nieco wcześniej w porównaniu do lat ubiegłych.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Kto powinien się zaszczepić przeciw grypie?

  • osoby po 50. roku życia,
  • dzieci i młodzież od 6. miesiąca do 18. roku życia (zwłaszcza dzieci w wieku od 6. do 60. miesiąca życia),
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, wątroby, nerek, krwi, układu nerwowego,
  • pacjenci z niedoborami odporności (np. zakażeni wirusem HIV, po przeszczepach),
  • pacjenci cierpiący na cukrzycę,
  • pacjenci przebywający przez długi okres czasu w szpitalach, domach opieki lub sanatoriach,
  • osoby mające kontakt zawodowy z dużą liczbą osób, np. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczyciele, handlowcy.

Kiedy szczepić się na grypę?

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Szczepienie najlepiej jest wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, chociaż szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.

Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak wygląda szczepienie przeciwko grypie?

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz bierze pod uwagę przebyte i obecne choroby pacjenta oraz przyjmowane wcześniej i obecnie leki. Na tej podstawie stwierdza przeciwwskazania lub ich brak do szczepienia. W obecnej sytuacji epidemii COVID-19, większość lekarzy dokonuje kwalifikacji do szczepienia podczas teleporady.

Kolejnym krokiem jest samo szczepienie, które może wykonać tylko wykwalifikowany personel medyczny (w Polsce lekarz lub pielęgniarka, a w niektórych krajach również farmaceuta). Szczepionkę przeciw grypie można kupić w aptece, za okazaniem recepty. W wyjątkowych przypadkach receptę może wystawić farmaceuta w aptece. O tym, kiedy farmaceuta może wystawić receptę, piszemy - tutaj. Niektóre przychodnie oferują także możliwość zakupu szczepionki wraz z usługą jej podania oraz badaniem lekarskim.

Dostępne na rynku szczepionki przeciw grypie na sezon 2020/2021

Szczepionki w formie zastrzyków:

Szczepionka donosowa dla młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia:

O refundacji szczepionek na grypę piszemy w Co nowego w refundacji leków? Zmiany od września 2020.

Czy warto szczepić się na grypę w czasie pandemii COVID-19?

Choć szczepionki przeciw grypie stosowane są w profilaktyce zakażeń wirusem grypy, specjaliści zgodnie twierdzą, iż warto zaszczepić się na grypę w tym ciężkim okresie, jakim jest pandemia koronawirusa COVID-19.

O tym, dlaczego warto zaszczepić się na grypę w czasie epidemii, jak szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania na SARS-CoV-2 oraz o wzmożonym zainteresowaniu pacjentów szczepionkami przeciw grypie, piszemy na naszym blogu - tutaj.

Bezpieczeństwo szczepionek na grypę

Wszystkie dostępne obecnie szczepionki na grypę są bezpieczne i nie jest prawdopodobne, by to one bezpośrednio powodowały rozwój grypy u zaszczepionej osoby.

Należy jednak pamiętać, że podanie jakiejkolwiek szczepionki może powodować tzw. niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania. Po szczepieniu mogą też wystąpić reakcje ogólne, takie jak gorączka i bóle mięśniowe. Reakcje ogólne występują rzadziej i zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Polub nasz profil na Facebooku:


ostatnia zmiana: 02.09.2020 08:21:27

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

W której aptece kupię VaxigripTetra?
Poszukuję szczepionki Vaxigrip, jestem w trakcie chemii a mąż jest po bajpasach. Mamy wstawione recepty. Lekarze rodzinni powiedzieli nam ,że musi...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie szczepionka na grypę w aptekach w Krakowie?
Kiedy będzie szczepionka na grypę w Krakowie?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie osoby mają pierszeństwo w zakupie szczepionek na grypę?
Witam. Mam włóknienie płuc i dla mnie każda infekcja jest groźna czy pacjenci z tą chorobą mogą liczyć na pierwszeństwo w otrzymaniu szczepionki i gdz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie szczepionka na grypę w aptekach w Krakowie?
Kiedy będzie szczepionka na grypę w Krakowie?
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie szczepionka na grypę we Wrocławiu?
Kiedy będzie szczepionka na grupę we Wrocławiu?
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie dostępna szczepionka Fluenz Tetra w miejscowości Bytów lub Kościerzyna lub Słupsk?
Kiedy będzie dostępna szczepionka Fluenz w miejscowości Bytów lub Kościerzyna lub Słupsk?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.