Anemia - jak leczyć niedokrwistość?

Czujesz, że opadasz z sił, a znajomi mówią ci, że blado wyglądasz? To może być anemia – podstępna choroba, której nie należy lekceważyć. Dowiedz się, niedobór jakich składników powoduje anemię i jak ją wyleczyć.

Czym jest anemia?

Anemia zwana jest inaczej niedokrwistością, ponieważ wynika ze zbyt małej liczby składników krwi - czerwonych krwinek, lub z ich złej jakości.

Jakie są przyczyny anemii?

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Żelazo jest podstawowym składnikiem barwnika krwi – hemoglobiny. Niedokrwistość może być także efektem niedoboru kwasu foliowego czy witaminy B12. Mogą one być skutkiem:

Rzadkie przyczyny anemii to schorzenia genetyczne, zaburzenia pracy szpiku czy nowotwory.

O prawidłowy „obraz krwi” powinni dbać także honorowi krwiodawcy.

Jakie są objawy anemii?

Charakterystycznymi objawami anemii są bladość skóry, osłabienie i łatwe męczenie się, bóle głowy czy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Pacjent czuje się przewlekle znużony - nie bez przyczyny potocznie „anemik” oznacza kogoś bez energii i „mizernie” wyglądającego.

Pacjenci z anemią mogą ponadto odczuwać objawy zmniejszenia odporności organizmu czy uskarżać się na problemy dermatologiczne (utratę włosów, łamliwość paznokci, zajady lub suchość skóry) czy neurologiczne (np. objawy zespołu niespokojnych nóg).

Jednym z najbardziej niezwykłych objawów długo trwającej anemii jest apetyt na rzeczy niejadalne, takie jak ziemia, krochmal czy kreda (tak zwane spaczone łaknienie, inaczej „pica”).

Jak wykryć anemię?

W pierwszej kolejności należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Anemię w większości przypadków dosyć łatwo jest zdiagnozować na podstawie charakterystycznych objawów i wyników morfologii krwi. Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej może wystawić skierowanie na to badanie - a także ewentualnie na badania dodatkowe, takie jak ocena poziomu żelaza czy zdolność organizmu do jego wiązania. Większość badań laboratoryjnych można wprawdzie wykonać prywatnie, jednak pomoc lekarza i tak będzie nieodzowna w celu prawidłowej interpretacja wyników.

Czy anemia jest groźna?

Anemii nie należy lekceważyć. W przypadku dzieci i młodzieży żelazo jest ważne dla rozwoju układu nerwowego, a zatem wpływa na proces uczenia się, zapamiętywania oraz na zachowanie. Ponadto nieleczona anemia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak duszność, tachykardia (przyspieszenie rytmu serca), a nawet niewydolność serca.

Wyjątkowo niebezpieczna jest niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12 – zwana także anemią złośliwą, gdyż w przeszłości uważano ją za chorobę nieuleczalną i prowadzącą do nieodwracalnych powikłań. W jej przebiegu mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu nerwowego (mrowienia, drętwienie, napady drgawek) i pokarmowego (biegunki lub zaparcia).

Natomiast niedobory kwasu foliowego są szczególnie niebezpieczne dla kobiet starających się o dziecko, gdyż mogą prowadzić do rozwoju wad wrodzonych u płodu.

Jak wyleczyć anemię?

Sposób leczenia powinien być ściśle powiązany ze zdiagnozowaną przyczyną anemii i wynikami badań laboratoryjnych. Z tego powodu prawidłowe postępowanie – nawet w zakresie preparatów dostępnych bez recepty - należy uzgodnić z lekarzem, a terapię prowadzić pod jego nadzorem. Nie należy także samodzielnie zmieniać produktu, w szczególności leku na suplement. Poszczególne preparaty mogą istotnie różnić się zawartością składników aktywnych.

W występujących najczęściej anemiach niedoborowych pomaga przyjmowanie preparatów zawierających składniki krwiotwórcze - żelazo, kwas foliowy, witaminę B6 czy B12. Wiele produktów dedykowanych osobom z anemią zawiera również witaminę C, która zapewnia lepsze wchłanianie żelaza.

Preparaty na anemię bez recepty

Leki na anemię na receptę

Na receptę natomiast dostępne są produkty lecznicze zawierające większe dawki żelaza (np. Tardyferon, Sorbifer Durules, Ferrum Lek czy Hemofer Prolongatum).

W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zlecić podanie leku w formie zastrzyku z żelazem (np. Monover, Venofer, Diafer, Feriinject, CosmoFer) czy witaminą B12 (np. Vitaminum B12 WZF). Tylko w najcięższych przypadkach konieczne jest przetoczenie krwinek czy przeszczep szpiku.

Jak długo trwa leczenie anemii?

Aby poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek powrócił do normy potrzeba co najmniej kilku tygodni. Pomimo tego kurację należy kontynuować jeszcze przez jakiś czas (ok. 3 miesiące), aby odnowić zasoby żelaza. Po zakończeniu kuracji warto systematycznie wykonywać badania kontrolne.

Co warto wiedzieć o preparatach żelaza?

Warto pamiętać, że po preparatach żelaza mogą wystąpić charakterystyczne działania niepożądane, takie jak metaliczny posmak w ustach oraz dolegliwości pokarmowe (nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia lub biegunka). W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy udać się do lekarza, który może zmodyfikować dawkę, zlecić lepiej tolerowaną postać żelaza lub zmodyfikować sposób przyjmowania preparatu w odniesieniu do posiłków.

Podczas terapii żelazem stolec może mieć kolor czarny i przyjmować smolistą konsystencję. Chociaż często wzbudza to zaniepokojenie pacjentów, nie jest w żaden sposób niebezpieczne.

Preparaty z żelazem mogą wchodzić w interakcje (wzajemne oddziaływania) z innymi lekami (m.in. z lekami na nadkwaśność żołądka), dlatego zawsze należy uważnie przeczytać ulotkę.

Jeśli preparat nie jest specjalnie do tego przeznaczony, to nie należy go ssać, żuć, ani trzymać w ustach, lecz połknąć w całości, popijając wodą, ze względu na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i przebarwienia zębów. Ponadto preparaty o spowolnionym uwalnianiu mogą na skutek takiego postępowania stracić swoje właściwości.

Jaką dietę stosować w anemii?

W niedokrwistości niedoborowej warto uwzględnić w diecie składniki krwiotwórcze, które można znaleźć w mięsie, rybach, podrobach, burakach, natce pietruszki czy suszonych owocach.

Jednocześnie w celu maksymalnego wykorzystania żelaza należy w przypadku niektórych preparatów ograniczyć spożywanie produktów utrudniających jego wchłanianie lub zachować jak najdłuższy odstęp między przyjęciem produktu, a spożyciem pokarmów wchodzących z nim w interakcje. Przyswajaniu żelaza w szczególności nie sprzyjają warzywa bogate w kwas szczawiowy (szczaw, rabarbar), błonnik, wapń oraz mocna kawa i herbata (ze względu na zawartość taniny i kofeiny).

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.05.2019 23:00:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaki lek można zastosować w zastępstwie preparatu Hemofer?
Witam . Kiedy mam powazne zapotrzebowanie na zelazo biorę hemofer ale od jakiegoś czasu nie ma go w aptekach . I co teraz? Musze go brać. Zwykle leki ...
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki wpływ na zęby ma Feroplex?
Witam, ja bym chciała ponowić pytanie o lek feroplex i jego wpływ na zęby. Czy uzyskała już Pani odpowiedź od producenta leku? Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Feroplex ma szkodliwy wpływ na zęby?
Czy ten preparat ma szkodliwy wplyw na zęby i czy może wywołać przebarwienia szkliwa??
odpowiada Marta Janocha

Czy lek Hemofer prolongatum ma zamienniki?
Hemofer F prolongatum 0,105 g Fe++ | 30 tabl. Zamiennik
odpowiada Marta Janocha

Jak długo muszę przyjmować Tardyferon, jeśli nie przyswajam żelaza?
lekarz stwierdzil ze nie przyswajam zalaza hemoglobina 10.2 moje pytanie jak dlugo musze brac tardyferon by poczuc sie lepiej, jestem wykonczona niema...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Hemofer posiada zamienniki?
Zonie kończy się Hemofer Prolongtum, czy jest jakiś zamiennik
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie anemia - jak leczyć niedokrwistość? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.