Karolina31 (anonim, 89.64.65.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy powinnam zmieniać dalej preparaty czy odstawić antykoncepcję hormonalną lub zmienić na inną metodę?

Mam 31 lat, od 2018r. (3 lata) przyjmuję antykoncepcję hormonalną (tabl. dwuskładnikowe 21/7). Przez ten okres miałam już 5 razy zmieniany preparat ze względu na występowanie krwawienia w trakcie zażywania tabletek (po kilku miesiącach przyjmowania jednego preparatu zaczyna się lekkie krwawienie (różnie, czasem nawet od 16 tabl.) i trwa aż do przerwy między opakowaniami z mocniejszym krwawieniem z odstawienia). Stosowałam już: Atywia (14mcy), Novynette (7mscy), Yasmin (10mscy), Axia (5mscy), Liberelle (4msce). Z wymienionych preparatów nieprawidłowych plamień nie było jedynie przy Yasmin, jednak lekarz sam chciał zmienić preparat na "tańszy". Tabletki zażywam bardzo regularnie, o jednakowej porze, nie pominęłam żadnej. Mam dość często robione badania krwi (w normie), usg gin (w normie, czasem pojawiają się torbiele czynnościowe, które same znikają), cytologię i usg piersi (prawidłowe). Z czego może wynikać problem krwawień podczas stosowania antykoncepcji? Czy powinnam zmieniać dalej preparaty czy odstawić antykoncepcję hormonalną lub zmienić na inną metodę?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Krwawienia śródcykliczne występują najczęściej do trzech miesięcy stosowania tabletek. Problem może utrzymywać się dłużej u kobiet palących, częściej dotyka też kobiet przyjmujących preparaty niskodawkowe. Powodem krwawień mogą być także jakieś schorzenia narządu rodnego, plamieniom sprzyja także nieregularne przyjmowanie tabletek - z Pani wpisu wynika, że te problemy Pani nie dotyczą.

W przypadku krwawień utrzymujących się przez wiele miesięcy, niektóre publikacje zalecają krótkie leczenie dodatkowymi dawkami estrogenów. Wydaje się, że w niektórych przypadkach pomocne może być zastosowanie schematu 24+4, gdyż wskazuje się, że przyczyną niektórych incydentów krwawienia w cyklu 21+7 jest wzrost pęcherzyków jajnikowych i podniesienie stężenia endogennych estrogenów z następowym spadkiem i krwawieniem. Inne informacje podają, że korzystnie może wpłynąć przyjmowanie tabletek w tak zwanym przedłużonym cyklu.

Jednak te informacje, jak i sens stosowania takich rozwiązań w Pani przypadku powinny wypłynąć od ginekologa, który jest specjalistą w tym zakresie, zna już Pani przypadek, ale ma też doświadczenie i praktykę z innymi pacjentkami. Ja mogę jedynie przybliżyć dane literaturowe. Z tego samego powodu nie mogę odpowiedzieć, czy powinna Pani odstawić antykoncepcję hormonalną. W przypadku innych metod (ring, wkładka, plastry) również mogę występować dodatkowe plamienia.

Z Pani wpisu wynika, że stosowała Pani produktu o różnej, zarówno niskiej, jak i wyższej dawce estrogenów oraz o różnym składzie komponenty progestagenowej. Dobrze tolerowany był preparat Yasmin. Mogę zatem jedynie wyrazić opinię, że skoro nieprawidłowych plamień nie było przy tym leku, to jednak nie jest tak, że każda antykoncepcyjna tabletka hormonalna powoduje u Pani krwawienia przebijające. Przy dobrej tolerancji produktu Yasmin w mojej ocenie zasadne byłoby trzymanie się tego produktu, chyba, że faktycznie koszt od 21,99 zł do 65,69 zł za opakowanie jest dla Pani nie do zaakceptowania:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/84756/yasmin-tabletki-powlekane/apteki

Załączam dodatkowe opracowania, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji