---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

zielona... (anonim, 89.64.6.) Warszawa 4 lata temu

Jak zażywać tabletki Axia?

Witam, blister zawiera 3 rzędy różowych tabletek i jeden białych. W pierwszym dniu miesiączki zaczęłam brać tabletkę z dnia "niedziela" po czym zostały mi dwa paski różowych i białe. Czy te tabletki, które mi zostały (różowe) z pierwszego rzędu tj 6 szt mam już zostawić i zacząć nowe opakowanie? Czy również mam zaczynać od konkretnego dnia tygodnia jak przy pierwszym opakowaniu czy brać wszystkie tabletki po kolei?

14 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

O ile dobrze rozumiem treść Pani wpisu, to postąpiła Pani prawidłowo - należało przyjąć tabletkę z pierwszego rzędu z napisem dnia, który aktualnie był, czyli środa.

Kasia (anonim, 5.173.96.) 4 lata temu

Witam,
Dostałam miesiączkę w środę i wzięłam 1 tabletkę z pierwszego rzędu 3 -cią a nie 1 z napisem Ndz. Czy dobrze zrobiłam ?! Czy miałam zacząć od 1 tabletki z napisem Ndz. Choć była środa i wzięłam 3cią... Już się pogubiłam ...

Aaa (anonim, 37.248.155.) 4 lata temu

Dziękuję bardzo, Pozdrawiam 😉

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Najprościej tłumacząc, ma Pani zażyć najpierw wszystkie różowe tabletki. Żadna nie może pozostać. Codziennie należy przyjmować jedną różową tabletkę o stałej porze. Dopiero wtedy można przejść do tabletek białych. W ten sposób, jak Pani słusznie zauważyła, następne opakowanie rozpocznie Pani tego samego dnia tygodnia, co pierwsze.

Aaa (anonim, 37.248.155.) 4 lata temu

Czyli jak wezmę pierwszego dnia miesiączki jak wypadnie środa to biorę później po kolei. A jak dojdę do białych a zostaną mi jeszcze te dwie różowe z poniedziałku i wtorku to co z nimi. Czy najłatwiej tłumacząc mam wybrać wszystkie różowe i później białe. A następne opakowanie zaczac dalej od środy

Aaa (anonim, 37.248.155.) 4 lata temu

Pierwszy raz będę brała takie tabletki dlatego proszę o wytłumaczenie. Lekarz nic mi nie wytłumaczył

Aaa (anonim, 37.248.155.) 4 lata temu

Witam. Jak stosować te tabletki. Jak zacnie mi się miesiąca we wtorek to pierwsza różowa tabletke mam zaczął od wtorku?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Jeśli zakończy Pani branie tabletek białych, to następnie bez względu na dzień tygodnia, ani nie zważając na trwające ewentualnie nadal krwawienie, należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek Axia Plus od tabletki numer 1 (różowej). Moim zdaniem ochrona antykoncepcyjna w trakcie stosowania kolejnego opakowania może nie być całkowicie zachowana i - tak jak napisała koleżanka - dla bezpieczeństwa warto zastosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną.

Nie wszystkie możliwe błędy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych są omówione w materiałach producenta wraz z ich konsekwencjami i proponowanym trybem postępowania, więc jeśli ma Pani wątpliwości jak postąpić czy też w temacie konieczności zastosowania dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą - proszę poradzić się ginekologa. Lekarz przepisując lek powinien udzielić wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie pytania pacjentki, ponieważ w przypadku nieprawidłowego stosowania środków antykoncepcyjnych rezultatem może być całkowity brak ich skuteczności.

Warto również zapoznać się z ulotką leku. Jest ona wprawdzie obszerna, natomiast jej lektura powinna wiele wyjaśnić, również w zakresie innych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem i działaniem tego preparatu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97198/axia-plus-tabletki-powlekane/ulotka

zielona... (anonim, 89.64.6.) 4 lata temu

Dziękuję za odpowiedź. Tak przyjmuje Axia plus. Niestety w opakowaniach jakie wykupiłam nie ma naklejek o których Panie wspominają stąd mój błąd a szczegółowe stosowanie niestety nie było wyjaśnione przez lekarza.
Pozwolę sobie w takim razie dopytać, aktualnie zostały mi 3 białe tabletki z blistra więc kończę je (miesiączka się pojawiła) a po wybraniu ich rozpoczynam nowe opakowanie od razu od pierwszej tabletki bez względu już na dzień tygodnia tak? Miesiączka zapewne jeszcze będzie trwała - ostatnie dni, ale to jest normalne? Gdy zacznę nowe opakowanie konieczna jest dodatkowa ochrona antykoncepcyjna przy przyjmowaniu tabletek podczas całego blistra czy np po tygodniu czy dwóch przyjmowania tabletek będzie można z niej zrezygnować?

Agnieszka Soroko Farmaceuta

4 lata temu

Proszę nie zwracać uwagi na kolor tabletek na załączonym poniżej zdjęciu. Wszystko jest dokładnie opisane w komentarzu nad nim.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Prawidłowe przyjmowanie tabletek polega na rozpoczęciu blistra od pierwszej tabletki różowej (oznaczonej na zdjęciu jako "1"), jeśli pierwszy dzień nowego opakowania wypadł akurat w niedzielę, należy oznaczyć jako "niedziela". Następnie kolejno "2"-poniedziałek, "3"-wtorek itd., aż do końca opakowania. Jeśli rozpoczęła Pani przyjmowanie leku w niedziele, ostatnia tabletka różowa powinna wypaść na sobotę (na zdjęciu oznaczona jako 21). Następnie należy przyjmować tabletki białe (22-28).

Z opisu wynika, iż w nieprawidłowy sposób oznaczyła Pani opakowania, traktując pierwszą tabletkę jako poniedziałek i zaczęła Pani od 7 tabletki, traktując ją jako niedzielę, co jest niewłaściwe.
Takie postępowanie nie zapewnia ochrony antykoncepcyjnej i zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.

Agnieszka Soroko Farmaceuta

4 lata temu

Proszę brać wszystkie tabletki po kolei, tylko następnym razem przy pierwszej tabletce zaznaczyć dzień tygodnia, w którym rozpoczyna Pani nowy blister.
Dodatkowo należy wykonać test ciążowy i w razie ciąży zaprzestać stosowania antykoncepcji. Dla bezpieczeństwa najlepiej, jeśli będzie Pani stosowała dodatkową metodę antykoncepcji (prezerwatywę) do końca kolejnego blistra. W razie dalszych pytań - warto skontaktować się z ginekologiem.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Nie napisała Pani, jakich tabletek dokładnie dotyczy pytanie. Otagowała Pani produkt Axia. Pod tą nazwą może się kryć produkt: Axia, Axia Conti, Axia Forte, Axia Plus lub Axia Forte Plus. Na podstawie opisu blistra i podanych kolorów tabletek przypuszczam, że chodzi o preparat Axia Plus, który zawiera w blistrze 21 różowych tabletek z hormonami i siedem białych tabletek nie zawierających substancji czynnych (placebo). Odpowiedź będzie dotyczyła leku Axia Plus. Jeśli stosuje Pani inny preparat odpowiedź może nie być prawidłowa - w takim przypadku proszę o zadanie dodatkowego pytania w tym wątku. Pomocne może być także wykonanie zdjęcia blistra i zamieszczenie go przy pytaniu.

Ulotka podaje instrukcję, jak przygotować blister: "W opakowaniu leku Axia Plus znajduje się 7 naklejek w postaci pasków oznaczonych dniami tygodnia. Każdy pasek rozpoczyna się od innego dnia tygodnia. Należy wybrać jeden pasek, który rozpoczyna się nazwą dnia, w którym pacjentka zamierza rozpocząć przyjmowanie tabletek. Na przykład, w przypadku rozpoczęcia stosowania leku w środę należy użyć paska rozpoczynającego się napisem „ŚR”." Z Pani wpisu wynika, że jeśli w poprzednim miesiącu nie były stosowane środki antykoncepcyjne zawierające hormony (dopiero zaczyna Pani stosować preparat i jest to Pani pierwsze opakowanie), to stosowanie leku Axia Plus należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki). Jeśli miesiączka rozpoczęła się u Pani w niedzielę, to powinna Pani użyć paska rozpoczynającego się od skrótu z tym dniem tygodnia. Czy Pani tak postąpiła? Być może nakleiła Pani pasek rozpoczynający się od poniedziałku?

Ciąg dalszy ulotki wyjaśnia: "Pasek należy nakleić w oznaczonym miejscu na opakowaniu. Pierwszy dzień oznaczony na pasku musi znajdować się tuż poniżej rowka oznaczonego napisem „START”. Opakowanie należy zawsze rozpoczynać od jasno różowych tabletek a kończyć na białych tabletkach. Lek należy zażywać przesuwając się zgodnie z kierunkiem strzałek. Każdy następny rząd tabletek należy rozpoczynać od lewej strony."

Prawidłowe przygotowanie blistra powoduje, że pacjentka rozpoczyna opakowanie tabletką z lewego górnego rogu (różową), wybiera 21 tabletek z hormonami (różowych), po czym "zużywa" 7 tabletek białych (placebo). W trakcie zażywania tabletek białych powinno nastąpić krwawienie z odstawienia.

Takie postępowanie systematyzuje przyjmowanie leku, co jest bardzo istotne dla jego skuteczności, chociaż akurat w przypadku leku Axia Forte wszystkie tabletki różowe są takie same pod względem składu. Jednak dla zachowania ochrony antykoncepcyjnej należy codziennie zażywać tabletkę z substancjami czynnymi (różową) przez 21 dni i dopiero po zużyciu wszystkich tabletek w tym kolorze przyjmować tabletki białe. Jeśli zostały Pani jakieś różowe tabletki - należy je zużyć - przyjąć po kolei w ciągu następnych 6 dni i potem rozpocząć rządek tabletek białych. Po przyjęciu wszystkich tabletek białych z danego opakowania należy rozpocząć kolejne opakowanie. Tym sposobem pierwsza różowa tabletka z nowego opakowania wypadnie również w niedzielę.

Jeśli natomiast zużyła Pani 15 tabletek różowych i także 7 białych to tabletki nie były stosowane prawidłowo. W takim przypadku przed rozpoczęciem kolejnego opakowani zalecałabym wykonanie testu ciążowego i konsultację z ginekologiem.

Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć w ulotce, informacji odnośnie prawidłowego stosowania może Pani udzielić również lekarz ginekolog:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97198/axia-plus-tabletki-powlekane/ulotka Załączam także artykuły na temat antykoncepcji oraz link do dostępności Axia Plus w aptekach współpracujących z GdziePoLek z Warszawy: https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji https://www.gdziepolek.pl/produkty/97198/axia-plus-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły