Jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji?

Skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona na skutek stosowania niektórych leków, suplementów diety, ziół a nawet soków. Czasami, przyjmując coś całkowicie nieświadomie, możemy znienacka zostać rodzicem. Na jakie substancje należy zwrócić uwagę stosując środki antykoncepcyjne?

Czy można łączyć leki i suplementy ze środkami antykoncepcyjnymi?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, zastrzyków, krążków dopochwowych, spirali) zależy od sposobu jej stosowania, a także od tego, jakie leki i suplementy zażywamy, bowiem niektóre preparaty mogą zmniejszyć jej skuteczność.

Pamiętajmy, że lista substancji obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być długa, zatem przed zażyciem leku, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz tam informacje o przeciwwskazaniach oraz interakcjach z innymi preparatami.

Jeśli stosujesz leki na stałe - poinformuj o tym swojego lekarza. Dobierze on takie środki lecznicze, które nie będą wpływać na hormonalne preparaty antykoncepcyjne lub zaproponuje inną metodę ochrony przed ciążą.

Jeżeli preparat, który stosujesz sporadycznie lub zastosowałaś jednorazowo, wchodzi w interakcje ze stosowaną metodą antykoncepcji - zajrzyj do ulotki, w której może być opisane, co zrobić w takiej sytuacji, np. czasem konieczne jest rozdzielenie spożywania produktów w czasie lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez jakiś czas. W razie wątpliwości - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie leki i suplementy diety obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Jakich ziół nie można łączyć z antykoncepcją hormonalną?

Czy tabletki antykoncepcyjne można popijać sokiem?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie należy spożywać suplementów diety na bazie ekstraktu z grejpfruta (np. Citrosept Organic) oraz popijać tabletek sokami cytrusowymi (np. grejpfrutowym, pomarańczowym). Zawarte w nich składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm estradiolu – składnika dwuskładnikowych środków zapobiegających ciąży. Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek, zmieniając siłę ich działania. Pigułki antykoncepcyjne najlepiej popijać wodą niegazowaną.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 11.12.2019 16:49:45

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy krwotoki, ból brzucha i piersi, nastrój depresyjny przez 28 dni przyjmowania leku Vines z czasem ustąpią?
Przez 28 dni przyjmowania tabletek vines ciągle towarzyszy mi okres. I nie widać końca. Krwotoki, ból brzucha, ból piersi, okropne skrzepy, stany dep...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy przechodząc z leku Limetic na Atywia należy zastosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną przez pierwsze 7 dni?
Parę dni temu zmieniłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (Limetic) na dwuskładnikowe (Atywia). W ulotce było napisane, aby p...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy tabletki Vines mogą powodować kamienie nerkowe?
Witam ,czy tabletki Vines mogly spowodować u mnie kamienie nerkowe? Przed braniem vines miałam czyste nerki a teraz po roku brania stwierdzono u mnie ...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy plamienie pojawiające się na tydzień po rozpoczęciu przyjmowania leku Limetic jest powodem do niepokoju?
Biorę tabletki Limetic już tydzień,jednak pojawiło się po tym czasie małe plamienie i mam wrażenie,że zaczyna być go więcej. Czy to jest powód do obaw...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy wkładka Kyleena daje 100% zabezpieczenie przed ciążą?
Witam czy wkładka Kyleena daje 100% zabezpieczenie? Czy mogę w takim razie współżyć z partnerem bez prezerwatywy do jego dojścia we mnie? To będzie ...
odpowiada Olga Sierpniowska

W jaki sposób zastosować lek Axia Conti po przyjmowaniu innego środka antykoncepcyjnego, który miał 21-tabletek?
Od zawsze brałam tabletki które miały 21 tabletek, dostałam teraz Axia conti jako odpowiednik moich. Są tu 4 tabletki białe a reszta różowe. Myślałam,...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.