Jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji?

Skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona na skutek stosowania niektórych leków, suplementów diety, ziół a nawet soków. Czasami, przyjmując coś całkowicie nieświadomie, możemy znienacka zostać rodzicem. Na jakie substancje należy zwrócić uwagę stosując środki antykoncepcyjne?

Czy można łączyć leki i suplementy ze środkami antykoncepcyjnymi?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, zastrzyków, krążków dopochwowych, spirali) zależy od sposobu jej stosowania, a także od tego, jakie leki i suplementy zażywamy, bowiem niektóre preparaty mogą zmniejszyć jej skuteczność.

Pamiętajmy, że lista substancji obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być długa, zatem przed zażyciem leku, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz tam informacje o przeciwwskazaniach oraz interakcjach z innymi preparatami.

Jeśli stosujesz leki na stałe - poinformuj o tym swojego lekarza. Dobierze on takie środki lecznicze, które nie będą wpływać na hormonalne preparaty antykoncepcyjne lub zaproponuje inną metodę ochrony przed ciążą.

Jeżeli preparat, który stosujesz sporadycznie lub zastosowałaś jednorazowo, wchodzi w interakcje ze stosowaną metodą antykoncepcji - zajrzyj do ulotki, w której może być opisane, co zrobić w takiej sytuacji, np. czasem konieczne jest rozdzielenie spożywania produktów w czasie lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez jakiś czas. W razie wątpliwości - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie leki i suplementy diety obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Jakich ziół nie można łączyć z antykoncepcją hormonalną?

Czy tabletki antykoncepcyjne można popijać sokiem?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie należy spożywać suplementów diety na bazie ekstraktu z grejpfruta (np. Citrosept Organic) oraz popijać tabletek sokami cytrusowymi (np. grejpfrutowym, pomarańczowym). Zawarte w nich składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm estradiolu – składnika dwuskładnikowych środków zapobiegających ciąży. Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek. Nie doprowadzi to jednak do zmniejszenia skuteczności ich działania, lecz może spowodować zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych (np. wymiotów czy biegunki), które dopiero mogą wpłynąć na zmniejszenie skuteczność tabletek. Pigułki antykoncepcyjne najlepiej popijać wodą niegazowaną.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 23.02.2021 21:31:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co zrobić, jeśli pominęłam kolejność pigułek aktywnych leku Slinda?
Witam. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe Slinda. Od ponad pół roku. Dzisiaj niewiem jak to mogło się stać pominęłam tabletkę zamiast...
odpowiada Katarzyna Domagała

Ciągle zmieniam adres zamieszkania i ciężko mi poznać dobrego neurologa, dlatego pozwoliłam sobie tutaj napisać i Państwa zapytać.
Dzień dobry. Mam porażenie czterokonczynowe. Jestem po wypadku samochodowym 6 lat. Mam 35 lat i zastanawiam się nad założeniem rodziny, a przez lek...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie są opinie o leku Slinda?
Hej wszystkim! To będą moje pierwsze tabletki i oczywiście mam dużo wątpliwości, szczególnie dlatego ze Slinda praktycznie nie ma zadnych opini. ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy krople żołądkowe obniżą skuteczność Novynette?
Witam stosuje tabletki Novynette czy jak dzis wypiłam krople od żołądka jest możliwość że obnizy skuteczność tabletek
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę przyjąć tabletkę antykoncepcyjną wcześniej?
Cześć! Czy można brać tabletki VIXAPO wcześniej? Np wziąć o 18 (gdy normalnie biorę o 21) gdyż póżniej idę na imprezę na której będę pić alkohol , a...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę zażyć tabletkę po mimo regularnego przyjmowania antykoncepcji?
Witam, Stosuje regularnie tabletki Dionelle, zawsze o tej samej godzinie. Dzisiaj doszło do sytuacji, ze podczas stosunku pękła prezerwatywa i mimo p...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.