Jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji?

Skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona na skutek stosowania niektórych leków, suplementów diety, ziół a nawet soków. Czasami, przyjmując coś całkowicie nieświadomie, możemy znienacka zostać rodzicem. Na jakie substancje należy zwrócić uwagę stosując środki antykoncepcyjne?

Czy można łączyć leki i suplementy ze środkami antykoncepcyjnymi?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, zastrzyków, krążków dopochwowych, spirali) zależy od sposobu jej stosowania, a także od tego, jakie leki i suplementy zażywamy, bowiem niektóre preparaty mogą zmniejszyć jej skuteczność.

Pamiętajmy, że lista substancji obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być długa, zatem przed zażyciem leku, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz tam informacje o przeciwwskazaniach oraz interakcjach z innymi preparatami.

Jeśli stosujesz leki na stałe - poinformuj o tym swojego lekarza. Dobierze on takie środki lecznicze, które nie będą wpływać na hormonalne preparaty antykoncepcyjne lub zaproponuje inną metodę ochrony przed ciążą.

Jeżeli preparat, który stosujesz sporadycznie lub zastosowałaś jednorazowo, wchodzi w interakcje ze stosowaną metodą antykoncepcji - zajrzyj do ulotki, w której może być opisane, co zrobić w takiej sytuacji, np. czasem konieczne jest rozdzielenie spożywania produktów w czasie lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez jakiś czas. W razie wątpliwości - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie leki i suplementy diety obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Jakich ziół nie można łączyć z antykoncepcją hormonalną?

Czy tabletki antykoncepcyjne można popijać sokiem?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie należy spożywać suplementów diety na bazie ekstraktu z grejpfruta (np. Citrosept Organic) oraz popijać tabletek sokami cytrusowymi (np. grejpfrutowym, pomarańczowym). Zawarte w nich składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm estradiolu – składnika dwuskładnikowych środków zapobiegających ciąży. Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek, zmieniając siłę ich działania. Pigułki antykoncepcyjne najlepiej popijać wodą niegazowaną.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 08.05.2019 19:27:16

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Antykoncepcja

Antykoncepcja to wszystkie działania i środki mające na celu zapobiegnięcie zajścia w ciążę. Obecnie dysponujemy bardzo wieloma metodami antykoncepcji, jednak należy pamiętać, że każda z nich powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jak postępować podczas zmiany środka antykoncepcyjnego?
Witam, Przeczytałam tutaj oraz w ulotce, że przy przejściu z jednych tabletek na inne (w moim przypadku z Zoely na Qlaira) powinnam zacząć stosować n...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy Axia Conti to tabletki antykoncepcyjne jednofazowe dwuskładnikowe? Jaki jest dla nich wskaźnik Pearla?
Czy axia conti są to tabletki jednofazowe dwuskladnikowe ? I jaki jest wskaźnik pearla?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po zastosowaniu preparatu Escapelle można kontynuować przyjmowanie dotychczas stosowanych tabletek antykoncepcyjnych?
Witam, przyjęłam dzisiaj tabletke escapelle, stosuje tabletki antykoncepcyjne. Nie wiem czy powinnam brać normalnie tabletki czy zrobić tydzień przerw...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Kiedy Zoely będzie dostępny w aptekach?
Kiedy będzie dostępny lek w aptekach?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy depilacja laserowa może mieć wpływ na skuteczność systemu Kyleena?
Dzień dobry. Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale zaryzykuję zapytać, gdyż wizytę u lekarza mam za ponad dwa tygodnie :( a już wariuję. Otóż mam założona...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy jest możliwość wysyłki produktu Mirena do Włoch?
Dzień dobry. Czy jest mozliwosc przesylki za granice produktu mirena? Specyficznie do Włoch.
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.