Jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji?

Skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona na skutek stosowania niektórych leków, suplementów diety, ziół a nawet soków. Czasami, przyjmując coś całkowicie nieświadomie, możemy znienacka zostać rodzicem. Na jakie substancje należy zwrócić uwagę stosując środki antykoncepcyjne?

Czy można łączyć leki i suplementy ze środkami antykoncepcyjnymi?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, zastrzyków, krążków dopochwowych, spirali) zależy od sposobu jej stosowania, a także od tego, jakie leki i suplementy zażywamy, bowiem niektóre preparaty mogą zmniejszyć jej skuteczność.

Pamiętajmy, że lista substancji obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być długa, zatem przed zażyciem leku, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz tam informacje o przeciwwskazaniach oraz interakcjach z innymi preparatami.

Jeśli stosujesz leki na stałe - poinformuj o tym swojego lekarza. Dobierze on takie środki lecznicze, które nie będą wpływać na hormonalne preparaty antykoncepcyjne lub zaproponuje inną metodę ochrony przed ciążą.

Jeżeli preparat, który stosujesz sporadycznie lub zastosowałaś jednorazowo, wchodzi w interakcje ze stosowaną metodą antykoncepcji - zajrzyj do ulotki, w której może być opisane, co zrobić w takiej sytuacji, np. czasem konieczne jest rozdzielenie spożywania produktów w czasie lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez jakiś czas. W razie wątpliwości - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie leki i suplementy diety obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Jakich ziół nie można łączyć z antykoncepcją hormonalną?

Czy tabletki antykoncepcyjne można popijać sokiem?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie należy spożywać suplementów diety na bazie ekstraktu z grejpfruta (np. Citrosept Organic) oraz popijać tabletek sokami cytrusowymi (np. grejpfrutowym, pomarańczowym). Zawarte w nich składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm estradiolu – składnika dwuskładnikowych środków zapobiegających ciąży. Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek, zmieniając siłę ich działania. Pigułki antykoncepcyjne najlepiej popijać wodą niegazowaną.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 08.05.2019 19:27:16

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Antykoncepcja

Antykoncepcja to wszystkie działania i środki mające na celu zapobiegnięcie zajścia w ciążę. Obecnie dysponujemy bardzo wieloma metodami antykoncepcji, jednak należy pamiętać, że każda z nich powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Najnowsze pytania

Jakie skutki uboczne może spowodować zażycie 2 tabletek Axia Conti w ciągu jednej doby?
Witam, wczoraj rano wzięłam 5 tabletkę aktywną czyli różową leku Axia Conti, a wieczorem przez pomyłkę wzięłam kolejną. Nie spojrzałam na dzień i w ci...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można zmniejszyć działania niepożądane po leku Axia Forte zamieniając go na preparat Axia Forte Plus?
Witam. Przez jakiś czas stosowałam tabletki hormonalne axia forte, ale po 2-3 dniach od wybrania wszystkich tabletek tragicznie bolała mnie głowa. Na ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaka jest cena wkładki domacicznej Mirena?
Witam.Jaka jest cena Mireny w Panstwa aptece?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy spadek masy ciała może być działaniem niepożądanym leku Mywy?
Czy przez rozpoczecie brania pierwszy raz tabletek jest możliwe że od nich schudłam 15kg w ciągu miesiąca?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaka jest przyczyna niskiej dostępności tabletek antykoncepcyjnych Zoely?
Dzien dobry - mam pytanie dlaczego nagle w zadnej aptece ani hurtowni nie mozna nabyc leku Zoley. Czy jest jekies wyjasnienie, czy lek został wycofany...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Efectin obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Atywia?
Witam, biorę lek antykoncepcyjny Atywia,a od niedawna także lek antydepresyjny Efectin. Na forach internetowych ani w ulotce nie ma nic o wzajemnych i...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.