Sonia (anonim, 89.64.93.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Jakim tańszym preparatem zastąpić Calperos 1000?

Calperos coraz droższy, i w zwiazkuz tym szukam zamiennika.
Biorę wapno +wir D gdyz nie mam tarczycy i nie dzialaja prsytarczyczki.
Czy moze ktos polecid cos tanszego?
Przyjemjje calperos 1000 mg

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Calperos 1000 to jeden z nielicznych produktów z wapniem, który ma status leku, co niewątpliwie wpływa na jego cenę. W aptekach dostępne są inne produkty zawierające wapń w postaci różnych soli, jednak są to środki spożywcze lub suplementy diety.

Lek zawiera substancję (lub kombinację kilku) posiadającą właściwości lecznicze lub zapobiegające chorobom. Firma farmaceutyczna wprowadzając jakikolwiek lek na rynek musi udowodnić, że jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Prowadzi zatem tzw. badania kliniczne. W przypadku nowych substancji leczniczych poprzedzone jest to często długoletnimi badaniami najpierw na zwierzętach doświadczalnych, a następnie na ludziach.

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy nie leczą więc chorób, a przypisywanie im właściwości leczniczych w reklamach lub materiałach dołączonych do opakowania jest prawnie zabronione.
Przede wszystkim, zadaniem suplementu nie jest leczenie, a jedynie uzupełnianie niedoborów składników odżywczych.

To, czy dany lek jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nad jakością leku, czyli między innymi tym, czy nie posiada szkodliwych zanieczyszczeń lub bakterii, czuwa ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Firma zamierzająca wprowadzić suplement diety na rynek nie musi w żaden sposób udowadniać jego jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Wystarczy, że powiadomi Główny Inspektorat Sanitarny i dostarczy wzór opakowania. Mówiąc prościej - nad suplementem nie muszą być prowadzone żadne badania. Jego skuteczność opiera się na wierze w działanie poszczególnych składników.
Poza tym, deklarowana przez producenta dawka zawartego w suplemencie diety, wcale nie musi wchłaniać się w takiej ilości, jaka jest napisana na opakowaniu. Tak naprawdę, skoro suplement nie ma żadnych badań, nie jest monitorowane jego bezpieczeństwo - nie wiemy, ile tej substancji jest "w środku" czy ile jej się wchłania w organizmie.

Leki bez recepty, takie jak Calperos, muszą spełnić kilka dodatkowych warunków dotyczących bezpieczeństwa stosowania bez kontroli lekarskiej. Między innymi, nie mogą powodować częstych poważnych działań niepożądanych, a ponadto pacjent powinien być w stanie samodzielnie ocenić, czy przyjęcie danego leku jest w jego sytuacji zasadne. Ideą stosowania leków bez recepty jest właśnie krótkotrwałe leczenie powszechnych i stosunkowo niegroźnych dolegliwości.

Domyślam się, iż w Pani sytuacji zdrowotnej powinna Pani przyjmować lek, czyli preparat o "konkretnym" składzie, w przypadku którego mamy udowodnione działanie lecznicze. Oczywiście mogę Pani polecić tańsze preparaty z wapniem, jednak nie ręczę za ich skuteczność.

Cena leku Calperos w aptekach połączonych z naszym systemem mieści się w przedziale 29,99 zł - 73,56 zł za 100 kapsułek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/14883/calperos-1000-kapsulki/apteki/w-warszawie

Jedna kapsułka leku Calperos 1000 zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci 1000 mg węglanu wapnia. Jest to lek stosowany w celu leczenia i profilaktyki dolegliwości związanych z niedoborem wapnia bądź zaburzeniami związanymi z jego wchłanianiem, po długim unieruchomieniu, w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości a także wspomagająco w przeziębieniach i chorobach alergicznych.

1) CalciNeff:
- suplement diety,
- zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci węglanu wapnia,
- cena: 15,99 zł - 42,77 zł za 120 tabletek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/90722/calcineff-tabletki/apteki/w-warszawie

2) UniKalk Basic 1000:
- suplement diety,
- zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci węglanu wapnia,
- apteki nie podają jego ceny:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/80723/unikalk-basic-1000-tabletki/apteki/w-warszawie

3) Litozin Calcium:
- suplement diety,
- zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci węglanu wapnia,
- po dodaniu produktu do bazy uzupełnię informacje o jego dostępności i cenie.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/osteoporoza-jak-zapobiegac-i-jak-leczyc
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-trzeba-suplementowac-witaminy-i-mineraly
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/co-powinni-suplementowac-wegetarianie-i-weganie