Drżenie rąk - czy to choroba Parkinsona?

Drżenie rąk - czy to choroba Parkinsona?

udostępnij:

Ciągłe roztargnienie, chroniczne zmęczenie, zaburzenia równowagi – bagatelizujesz objawy tłumacząc sobie, że to z powodu życia w ciągłym stresie. Aż w końcu dostrzegasz swoją drżącą dłoń opartą o blat stołu. Choroba Parkinsona dotyka coraz więcej osób, nie tylko w podeszłym wieku. Najważniejsza jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.

Obejrzyj film!

Spis treści

Czym jest choroba Parkinsona?

Kto choruje na chorobę Parkinsona?

Jaka jest przyczyna występowania choroby Parkinsona?

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Kiedy udać się do lekarza?

Leczenie choroby Parkinsona

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Dieta w chorobie Parkinsona

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona charakteryzuje się powolną, nieodwracalną utratą komórek nerwowych w określonych regionach mózgu. Neurony te w prawidłowych warunkach wydzielają dopaminę, która m.in. pozwala wykonywać naszemu organizmowi dowolne ruchy. Niedobór dopaminy prowadzi do upośledzenia funkcji ruchowych i wystąpienia objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona.

Kto choruje na chorobę Parkinsona?

Ocenia się, iż w Polsce żyje ok. 60-80 tysięcy osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Statystycznie schorzenie to najczęściej dotyka mężczyzn po 65 roku życia.

Jaka jest przyczyna występowania choroby Parkinsona?

Nieznana jest dokładna przyczyna choroby Parkinsona, jednak przypuszcza się, że jej powstaniu mogą sprzyjać czynniki zewnętrzne, takie jak: skażenie środowiska, palenie papierosów, przebyte infekcje czy niezdrowy styl życia.

Odmienna teoria wskazuje, iż choroba ta ma podłoże genetyczne, o czym świadczy rzadko występujący parkinsonizm młodzieńczy, który dotyka dzieci i młodzieży poniżej 21 roku życia.

Objawy choroby Parkinsona mogą być także skutkiem stosowania niektórych leków (parkinsonizm polekowy), np. na schizofrenię. Najczęściej jednak ustępują samoistnie po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki leku.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Pierwsze objawy mogą wystąpić już miedzy 21 a 40 rokiem życia, jednak są one często na tyle niespecyficzne, że trudno łączyć je z objawami choroby Parkinsona. Dopiero, gdy choroba postępuje, możemy zauważyć typowe dla jej początków objawy, takie jak:

  • pogorszenie sprawności: ruchy stają się zwolnione, mniej płynne, może wystąpić utykanie na jedną nogę,

  • drżenie, zazwyczaj jednej strony ciała, najczęściej dotyczy to dłoni podczas spoczynku,

  • utrata węchu.

Rozwinięta choroba Parkinsona manifestuje się przynajmniej dwoma z niżej wymienionych objawów, co nazywamy tzw. „zespołem parkinsonowskim”:

  • znaczne spowolnienie ruchowe,

  • widoczne drżenie dłoni,

  • zwiększone napięcie mięśni,

  • zaburzenia równowagi i nachylenie postawy ciała.

Dodatkowo, istnieje szereg współistniejących objawów, które towarzyszą chorobie, jak np. spadki ciśnienia, nietrzymanie moczu, częste upadki - czego skutkiem mogą być trudne do wyleczenia złamania. Pacjenci często cierpią także z powodu depresji i zaburzeń pamięci.

Kiedy udać się do lekarza?

Gdy jesteś w grupie ryzyka, czyli ktoś w Twojej najbliższej rodzinie chorował na chorobę Parkinsona lub zaobserwujesz niepokojące Cię objawy - warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarza rodzinny po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu może skierować Cię do neurologa lub geriatry, który zleci odpowiednie badania np. badanie krwi, test węchu czy test lewodopą (z której powstaje dopamina), polegający na podaniu pacjentowi preparatu z lewodopą. Jeśli po zażyciu leku objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona ustąpią, bardzo prawdopodobne, że pacjent ma chorobę Parkinsona.

Leczenie choroby Parkinsona

Odpowiednio przeprowadzone leczenie sprawia, iż rokowania w chorobie Parkinsona są dobre, co oznacza iż nie wpływa ona na skrócenie okresu przeżycia osób chorych.

Niestety choroby Parkinsona nie da się wyleczyć, ale aby złagodzić objawy i opóźnić postęp choroby stosujemy leki dostępne na receptę:

Coraz częstszą alternatywą jest także poddanie się leczeniu za pomocą elektrod domózgowych, dzięki którym możliwe jest zablokowanie określonego obszaru mózgu, co w efekcie pozwala zmniejszyć objawy, takie jak uporczywe drżenie, sztywność czy bezruch.

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Poprawę komfortu życia może przynieść także odpowiednia rehabilitacja. Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego mogą ubiegać się o uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych refundowanych przez NFZ.

Jesienią 2018 roku mają powstać w Polsce pierwsze bezpłatne ośrodki koordynujące diagnostykę i leczenie chorych cierpiących na chorobę Parkinsona (zapowiedź prezesa NFZ Andrzeja Jacyny z kwietnia 2018).

Istnieje także szereg prywatnych poradni rehabilitacyjnych specjalizujących się w zakresie choroby Parkinsona. Fizjoterapeuta dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń adekwatny do zaawansowania choroby, np. ćwiczenia oddechowe, chodu, ćwiczenia wzmacniające, równoważne, koordynacyjne, rozciągające, relaksacyjne, muzykoterapia, taniec oraz gry i zabawy ruchowe.

Dieta w chorobie Parkinsona

Duże znaczenie ma właściwa podaż wapnia niezbędna do utrzymania dobrego stanu kości i stawów. Głównym źródłem wapnia jest mleko i jego produkty. Można stosować również preparaty wapniowe z apteki, jako uzupełnienie diety, np. Calperos, Vitrum Osteo.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 11:42:16

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Calperos 1000

kapsułki, 100 kapsułek

calcium carbonate

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 39,98 zł

Akineton

tabletki, 50 tabletek

biperiden

lek na receptę

w 80% aptek

od 12,90 zł

Amantix

tabletki powlekane, 100 tabletek

amantadine

lek na receptę

w 61% aptek

od 39,00 zł

Bromocorn

tabletki, 30 tabletek

bromocriptine

lek na receptę

w 71% aptek

od 18,10 zł

Comtess

tabletki powlekane, 30 tabletek

entacapone

lek na receptę

w 22% aptek

od 49,99 zł

Madopar 125 mg

kapsułki, 100 kapsułek

benserazide+levodopa

lek na receptę

w 85% aptek

od 53,14 zł

Nakom Mite

tabletki, 100 tabletek

carbidopa+levodopa

lek na receptę

w 11% aptek

od 49,37 zł

Oprymea

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 tabletek

pramipexole

lek na receptę

w 38% aptek

od 48,71 zł

Pridinol Alvogen

tabletki, 50 tabletek

pridinol

lek na receptę

w 57% aptek

od 32,95 zł

Ralago

tabletki, 30 tabletek

rasagiline

lek na receptę

w 15% aptek

od 36,90 zł

Rasagiline Vipharm

tabletki, 28 tabletek

rasagiline

lek na receptę

w 47% aptek

od 29,99 zł

Requip

tabletki powlekane, 21 tabletek

ropinirole

lek na receptę

w 14% aptek

od 8,33 zł

Viregyt-K

kapsułki, 30 kapsułek (nierefundowany)

amantadine

lek na receptę

w 74% aptek

od 49,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy