Jakich leków może zabraknąć w Polsce (maj 2019)?

udostępnij:

14 maja w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazał się nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Zawiera on 288 pozycji – to o 53 mniej niż na liście opublikowanej w marcu. Czy to oznacza poprawę dostępności leków w Polsce? Jak Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi pomaga w analizie problemów z dostępnością leków i jakim zmianom w opublikowanym wykazie warto się przyjrzeć?

Trzy nowe pozycje zagrożone brakiem dostępności w maju 2019

Lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Na liście znalazł się lek Cortiment MMX, zawierający budezonid - substancję o silnym działaniu przeciwzapalnym. Choć dokładny mechanizm działania budezonidu w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie został jeszcze poznany, preparat ten stosowany jest przez pacjentów, u których leczenie innymi standardowymi metodami (np. sulfasalazyną, m.in. Sulfasalazin En Krka, Salazopyrin En) jest niewystarczające.

Lek na raka gruczołu krokowego

Do majowej listy dołączył Firmagon - lek zawierający degareliks, stosowany w leczeniu dorosłych mężczyzn z zaawansowanym hormonozależynym rakiem gruczołu krokowego. Po raz pierwszy lek znalazł się na liście leków refundowanych w listopadzie 2012 r. Specjaliści z dziedziny urologii i onkologii uznali degareliks, jako niezbędny w terapii pacjentów z zaawansowaną, przerzutową i obarczoną dolegliwościami bólowymi chorobą nowotworową gruczołu krokowego, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego i w przypadku których zachodzi natychmiastowa konieczność obniżenia poziomu testosteronu warunkującego dalszy postęp choroby.

Nowa heparyna drobnocząsteczkowa

Na liście możemy znaleźć również lek od niedawna zarejestrowany w Polsce pod nazwą Losmina. Preparat ten zawiera w swoim składzie enoksaparynę sodową, zatem nie jest nowością na rynku farmaceutycznym. W aptekach dostępne są od lat preparaty, takie jak np. Clexane, Neoparin. Są to leki przeciwzakrzepowe w postaci roztworów do wstrzykiwań, przeznaczone dla pacjentów m.in. po zabiegach chirurgicznych, u których występuje ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Jakie preparaty usunięto z listy leków zagrożonych brakiem dostępności w maju 2019?

Z listy wykreślono niektóre szczepionki

Choć wielu szczepionek nadal brakuje, rodziców i pediatrów ucieszy fakt powrotu do aptek szczepionek znajdujących się w Kalendarzu szczepień niemowląt i małych dzieci. W porównaniu do marcowego wykazu, od maja możemy spodziewać się poprawy dostępności szczepionek: Infanrix IPV+Hib, Pentaxim (DTaP-IPV-Hib), Infanrix Hexa (DTaP-IPV-Hib-wzw B), MMR-Vax Pro, Priorix (MMR= odra+świnka+różyczka), Priorix Tetra (MMR+ospa wietrzna). Na opublikowanej liście nie ma też szczepionek na grypę - Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra.

Preparaty stosowane w leczeniu zakrzepicy

Choć w majowym wykazie nadal figurują leki stosowane w chorobie zakrzepowo-zatorowej (np. Xarelto, Fragmin), z listy został usunięty preparat Vessel Due F. Lek stosowany jest m.in. w zwalczaniu objawów pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeń żylnych podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej, przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu oraz jako przedłużona wtórna profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów, którzy zakończyli standardowe leczenie przeciwzakrzepowe (3 do 12 miesięcy) z powodu zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.

Jakie leki pozostają nadal zagrożone brakiem dostępności w maju 2019?

Choć kilka pozycji zostało usuniętych z wykazu, w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia nadal możemy znaleźć insuliny (m.in. Actrapid Penfill, Humalog Mix 25, Insuman Basal), wyciągi alergenowe (np. Novo-Helisen Depot), leki wziewne stosowane w astmie i POChP (m.in. Atimos, Atrovent N, Fostex, Oxis Turbuhaler), eliminacyjne diety mlekozastępcze (m.in. Bebilon Pepti 2 DHA, Infantrini Peptisorb).

Czy to oznacza, że na efekty wprowadzonych zmian w systemie monitorowania leków musimy jeszcze poczekać?

Rząd na poważnie zajął się sprawą odwróconego łańcucha dystrybucji

Od 1 kwietnia 2019 r. wdrożony został system informatyczny ZSMOPL stworzony przez CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). W ramach projektu podmioty odpowiedzialne, hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne, punkty apteczne, apteki szpitalne oraz działy farmacji szpitalnej są zobligowane do przesyłania codziennych raportów elektronicznych. W zestawieniach znajdują się informacje o przeprowadzanych transakcjach, stanach magazynowych oraz problemach z dostępnością produktów wydawanych na receptę, refundowanych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i refundowanych wyrobów medycznych.

Niestety apteki miały niewiele czasu na wdrożenie nowości, jaką jest codzienne raportowanie do ZSMOPL po zamknięciu apteki. 30 kwietnia zakończył się okres przejściowy, a od maja za nieraportowanie grozić będą kary finansowe sięgające nawet 50 tys. zł.

Dzięki raportom, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny mają możliwość analizowania danych spływających z systemu. W przyszłości informacje te umożliwią organom państwowym efektywniejsze realizowanie polityki lekowej państwa, a co za tym idzie - poprawią dostępność leków w aptekach.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne

9 maja Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu powstrzymanie prowadzonego na szeroką skalę nielegalnego obrotu produktami leczniczymi. Dla przemysłu farmaceutycznego oznacza to m.in. częste i dokładne kontrole aptek i hurtowni, bardzo wysokie kary pieniężne za nieprzestrzeganie założeń ustawy oraz większą współpracę organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej z policją i strażą graniczną oraz wszystkimi instytucjami państwowymi i samorządowymi.

Czy ZSMOPL i nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne oznaczają koniec wywozu leków za granicę i lepszy dostęp do produktów leczniczych dla polskich pacjentów? Miejmy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie!

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu