Po zaledwie dwóch tygodniach od opublikowania lipcowej listy leków zagrożonych brakiem dostępności, Ministerstwo Zdrowia wydało kolejne obwieszczenie z zestawieniem antywywozowym. Ustalony na dzień 26 lipca 2023 roku wykaz zawiera 208 pozycji, czyli zaledwie o jedną więcej niż ten, który obowiązywał od 15 lipca. Jaki nowy lek dodano?
Spis treści
Jedna nowa pozycja na liście leków zagrożonych brakiem dostępności
208 pozycji lekowych zagrożonych brakiem dostępności
Jedna nowa pozycja na liście leków zagrożonych brakiem dostępności
Do wykazu dodano GlucaGen 1 mg HypoKit (chlorowodorek glukagonu, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań). Preparat zawiera hormon, który działa przeciwstawnie do insuliny - zwiększa stężenie glukozy we krwi. Lek przeznaczony jest do stosowania w nagłych przypadkach ciężkiej hipoglikemii (nadmiernego spadku poziomu cukru). Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład u pacjentów stosujących insulinę. Jeśli pacjent utraci przytomność (dojdzie do omdlenia), nie jest możliwe przyjęcie glukozy doustnie i konieczne staje się podanie glukagonu w postaci zastrzyku.
Mniej znane zastosowanie leku GlucaGen 1 mg HypoKit dotyczy jego użycia w diagnostyce w celu zahamowania czynności przewodu pokarmowego.
208 pozycji lekowych zagrożonych brakiem dostępności
Z najnowszego wykazu nie usunięto żadnej pozycji. W wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności i zakazem wywozu nadal uwzględnione są między innymi:
insuliny (np. Actrapid Penfill, Gensulin M30, Humalog Mix, Lantus, Levemir, Tresiba)
nowe leki przeciwcukrzycowe (np. Trulicity, Ozempic, Invokana, Jardiance)
leki wziewne wskazane w astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (np. Braltus, Fostex, Budiair, Spiriva, Trimbow, Srivasso)
silne leki przeciwbólowe (np. DHC Continus, Durogesic, Matrifen, MST Continus, Palexia retard, Instanyl)
preparaty do żywienia niemowląt (np. Nutramigen Puramino, Neocate LCP)
leki przeciwpadaczkowe (np. Tegretol CR 200, Sabril, Gabitril)