Jakich leków może zabraknąć w Polsce (październik 2023)?

udostępnij:

Niespodziewanie szybko ukazało się kolejne obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Poprzednia lista była z dnia 21 września i zawierała 214 pozycji. Październikowa jest o 8 rekordów dłuższa i łącznie wykazuje 222 pozycje objęte zakazem wywozu i dodatkowym monitorowaniem. Jakie leki zostały dodane do wykazu?

Czytaj także: Jakich leków może zabraknąć w Polsce (wrzesień 2023)?

Spis treści

Lek na ADHD objęty zakazem wywozu

Kiedy stosuje się metylofenidat?

Jak wygląda dostępność leków z metylofenidatem?

Lek na ADHD objęty zakazem wywozu

Z listy antywywozowej nie usunięto żadnej pozycji, natomiast te dodane dotyczą różnych dawek i form preparatu Medikinet zawierającego metylofenidatu chlorowodorek. W wykazie znalazły się trzy dawki Medikinetu w postaci tabletek i pięć dawek Medikinetu CR w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Różnica pomiędzy "zwykłym" Medikinetem a wersją CR (controlled release) leży w formulacji tabletki, która wpływa na sposób uwalniania z niej leku.

Czytaj także: Czym się różni Medikinet 10 mg od Medikinetu CR 10 mg?

Kiedy stosuje się metylofenidat?

Metylofenidat jest wskazany w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Dokumentacja zaleca jego wdrożenia dopiero, jeśli próby leczenia bez użycia leków nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Przewidziany jest do stosowania jako element kompleksowego leczenia obejmującego psychoterapię, edukację czy socjoterapię. Stosowanie metylofenidatu może poprawić koncentrację i wydłużyć czas, w którym pacjent jest w stanie skupić uwagę i zmniejszyć nasilenie zachowań impulsywnych.

Jak wygląda dostępność leków z metylofenidatem?

Problemy z dostępnością Medikinetu w wersji CR dla niskiej i średnich dawek odnotowujemy od marca tego roku. Od tego czasu pozyskaliśmy od producenta szereg informacji dotyczących dostaw. Ostatnia informacja dotycząca Medikinet CR pochodzi z końca sierpnia 2023:

Od producenta mamy informację, iż opóźnienia w dostawach leku Medikinet CR związane były z wydłużonym czasem oczekiwania na zezwolenie BfArM (niemieckiego odpowiednika polskiego GIF) na przewóz leku z Niemiec do Polski. Aktualnie nowa partia jest już rozprowadzana w hurtowniach i niebawem spodziewamy się poprawy dostępności leku w aptekach.

Z początkiem września dostępność brakujących pozycji w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek zaczęła się poprawiać i obecnie dla całego portfolio leku (w opakowaniach po 30 sztuk) kształtuje się następująco - chlorowodorek metylfenidatu w postaci tabletek:

oraz chlorowodorek metylfenidatu w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu:

Pomimo, że zarejestrowanych jest kilka leków z metylofenidatem, to faktycznie na polskim rynku można - poza Medikinetem - kupić jedynie preparat Concerta w dwóch dawkach. Nie jest to jednak zamiennik i ten preparat nie może być wydany jako odpowiednik. Lek Concerta jest także obecny na liście leków objętych zakazem wywozu.

Źródła:

[1] https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/94/

[2] Charakterystyka Produktu Leczniczego dla leków: Medikinet, Medikinet CR oraz Concerta

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu