Czy miesiączka musi boleć?

Kobiety są zgodne - bolesne miesiączki to zmora, która nie pozwala normalnie pracować, uczyć się i cieszyć życiem. Problem trudnych menstruacji może dotyczyć nawet co drugiej z nich i jest szczególnie nasilony wśród młodych kobiet. Jak sobie z nim radzić?

Zanim przeczytasz, zobacz sposoby Gosi na bolesne miesiączki:

Zdecydowanie najgorsze są pierwsze dni okresu. Oprócz dolegliwości fizycznych, kobiety czują się także bardzo źle psychicznie - są zmęczone, przygnębione, zdekoncentrowane i rozdrażnione. Wiele z nich zadaje sobie pytanie - czy miesiączka musi boleć?

Dlaczego miesiączki mogą być bolesne?

Bardzo często nie ma żadnej chorobowej przyczyny, przez którą podczas miesiączki występuje ból i którą można by leczyć. U zdrowych kobiet jego powodem są fizjologiczne zmiany hormonalne, a dokładniej - zwiększone w ich wyniku stężenie substancji zwanych prostaglandynami. To one wywołują skurcze mięśni macicy oraz jej naczyń krwionośnych. Związki te ponadto docierają do innych narządów, gdzie wywołują objawy „zespołu bolesnego miesiączkowania”, takie jak wymioty, biegunka, obezwładniający ból głowy, pleców i nóg, a nawet omdlenia.

U niektórych kobiet przyczyną dolegliwości mogą być jednak schorzenia wymagające rozpoznania i leczenia. Aby wykluczyć chorobę, należy poddać się badaniu ginekologicznemu i wykonać inne zlecone badania. Może być także potrzebna konsultacja u endokrynologa, który skontroluje stan hormonów płciowych czy tarczycy. Warto pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa (który określi ich częstotliwość) są bardzo ważne nawet wówczas, kiedy nie występują żadne dolegliwości. Do tego specjalisty nie jest potrzebne skierowanie.

Spośród chorób przyczyniających się do występowania bolesnych miesiączek najczęstsze to: endometrioza, stany zapalne (uwaga na choroby przenoszone drogą płciową) oraz zmiany w obrębie dróg rodnych - torbiele, polipy, mięśniaki czy zwężenia w obrębie szyjki macicy. Przyczyną bólu podczas okresu może być także tyłozgięcie macicy - dysfunkcja, która może wywoływać ból w trakcie menstruacji, ale również podczas stosunku.

Czasem bolesne miesiączkowanie pojawia się po raz pierwszy w starszym wieku. Te dolegliwości mogą sygnalizować nadejście menopauzy, ale mogą również sugerować, że w układzie rozrodczym pojawiły się jakieś groźne dla zdrowia zmiany.

Leki na bolesne miesiączkowanie

Leki przeciwbólowe podczas menstruacji

Zaleca się głównie dostępne bez recepty substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, m.in.: ibuprofen (np. Ibuprom, Mig, Nurofen), deksketoprofen (np. Dexak, Ketesse), naproksen (np. Aleve, Naxii) czy diklofenak (np. Voltaren Acti Forte). W przypadku pacjentek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, preferowany jest natomiast paracetamol (np. Apap, Panadol, Acenol), który mniej drażni śluzówkę przewodu pokarmowego. Tylko na receptę dostępne są leki przeciwbólowe zawierające nimesulid (np. Nimesil, Aulin, Minesulin).

Zaleca się, aby leki przeciwbólowe przyjmować niejako „z wyprzedzeniem” - już przy pierwszych oznakach rozpoczynającego się krwawienia. Zwlekanie z przyjęciem lekarstwa może spowodować, że ból będzie trudniejszy do opanowania. Wybór leku przeciwbólowego powinien być podyktowany jego skutecznością, która może być indywidualnie różna, ale należy wziąć pod uwagę również przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne.

Leki rozkurczowe podczas okresu

Leki rozkurczowe rozluźniają mięśnie gładkie. Można zastosować leki bez recepty zawierające drotawerynę (np. No-spa, Drotafemme Forte, Deespa) lub hioscynę (np. Buscopan, Scopolan).

Na rynku dostępne są także połączenia leku przeciwbólowego z rozkurczowym (np. Panadol Femina).

Ból podczas okresu a tabletki antykoncepcyjne

Zastosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych w większości przypadków bolesnego miesiączkowania przynosi kobietom ulgę, ponieważ cykl miesiączkowy w trakcie ich stosowania jest regulowany, nie dochodzi do owulacji i prawdopodobnie zmniejsza się wrażliwość na czynniki skurczowe. Ponadto miesiączka wywołana przerwą w przyjmowaniu leku jest na ogół krótsza i bardziej skąpa. Mogą one być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, u których leki przeciwbólowe i rozkurczowe przyniosły niewielką poprawę, a które równocześnie szukają ochrony przed niepożądaną ciążą. Wszystkie tego typu preparaty dostępne są na receptę – wyboru rodzaju leku dokonuje lekarz ginekolog.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

W łagodzeniu dolegliwości podczas okresu pomocne mogą być różnego rodzaju techniki relaksacyjne (np. joga), a także regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia rozciągające.

Wydaje się, że kobiety, które unikają używek, takich jak alkohol i papierosy, są mniej narażone na ból w czasie miesiączki. Znaczenia ma także zdrowa dieta, którą można ewentualnie uzupełniać kwasami omega 3 oraz magnezem i witaminami z grupy B.

Wydaje się również, że ból w trakcie menstruacji jest bardziej nasilony u kobiet odczuwających silny stres, cierpiących na zaburzenia lękowe czy depresję, dlatego warto dbać o zdrowie psychiczne.

Wielu kobietom pomagają gorące okłady (np. z wykorzystaniem termoforu) lub ciepłe kąpiele. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co może niebezpiecznie nasilić krwawienie miesięczne. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że obfite, nadmierne krwawienia mogą być przyczyną anemii z niedoboru żelaza i wymagają konsultacji z lekarzem. Bez recepty natomiast dostępne są suplementy naturalnie wspomagające proces krzepnięcia (np. Hemorigen Femina), przeznaczone dla kobiet z obfitymi fizjologicznymi krwawieniami miesiączkowymi.

Bóle miesiączkowe po urodzeniu dziecka

W wielu przypadkach bóle miesiączkowe znikają lub są dużo słabsze po urodzeniu dziecka. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje – tłumaczy się to adaptacją mięśnia macicy i zmianami w jego unerwieniu.

Okres nie musi boleć

W różnych kulturach świata menstruacja jest postrzegana w odmienny sposób. W wielu rejonach globu związane są z nią zakazy, rytuały i stereotypy, a kobiety doświadczają „menstruacyjnej dyskryminacji”. Z drugiej strony są kraje, w których można skorzystać z „urlopu menstruacyjnego” – wolnych dni na życzenie związanych z dolegliwościami w trakcie okresu. Niezależnie od nacji i położenia geograficznego, miesiączka – chociaż jest zjawiskiem naturalnym i prawidłowym - to towarzyszący jej ból za taki być uznany nie powinien. Dlatego warto szukać skutecznych sposobów na jego opanowanie.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 12:56:49

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy w aptekach w Giżycku dostanę termofor?
Czy w Waszej aptece dostanę termofor?
odpowiada Monika Alaszkiewicz

Czy mogę przyjąć No-Spę w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną?
Czy mogę brać nospe w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas przyjmowania leków Asertin, Pramolan, Lamitrin, Hydroxyzine mogę stosować leki przeciwbólowe jak Ibuprom, Ketesse lub Dexak?
CZY KETESSA BYŁ TEN LEK PRZECIBOLOWY BYŁ KIEDYŚ NA RECEPTĘ TEN LEK TYLKO NA RECEPTE DEXAK TEŻ BYŁ TYLKO RECEPTĘ W 2014 ROKU MOŻNA BYŁO KUPIĆ TEN LEK A...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy mogę przyjmować Aulin, biorąc Candepres HCT?
Biorę candepres hct 8 mg + 12 mg. Czy przy tym bez problemu mogę wziąść aulin 100 mg 2 x dziennie ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy jaskra z zamykającym kątem oraz stosowanie leków Ganfort i Alphagan są przeciwwskazaniami do zażywania leku Nimesil?
Czy Nimesil mogą przyjmować osoby chore na jaskre z zamykającym kątem i przyjmujące krople na obniżenie ciśnienia w oku takie jak Ganfort, Alphagan?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Nimesil jest na receptę?
Nimesil jest na receote
odpowiada Anna Tyrańska

Na Twoje pytania w temacie czy miesiączka musi boleć? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.