Aromaterapia - olejki eteryczne w lecznictwie

Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej. Olejki eteryczne i inne substancje zapachowe otrzymywane z roślin używane są powszechnie w lecznictwie i kosmetologii. Odpowiednio stosowane korzystnie wpływają na zdrowie, procesy poznawcze i samopoczucie. Jak prawidłowo stosować aromaterapię? W jakich jednostkach chorobowych wykorzystuje się olejki eteryczne i czy zawsze jest to bezpieczne?

Jak prawidłowo stosować aromaterapię?

Tradycyjnie olejki eteryczne stosuje się do inhalacji. Do ciepłej wody należy wkropić kilka kropel olejku i następnie wdychać unoszące się opary. Alternatywnie stosuje się kominek do aromaterapii. Do wody w kominku dodaje się kilka kropel olejku i podgrzewa świeczką. Olejkami można skrapiać pościel lub fragmenty ubrań. W niektórych schorzeniach wykonuje się okłady z materiału z bawełny, namoczonego emulsją wodną z olejkiem. Olejki eteryczne stosuje się jako dodatek do kąpieli, podczas płukania ust lub do masaży relaksacyjnych i leczniczych. Sposób zastosowania olejku eterycznego w konkretnym schorzeniu opisany jest na opakowaniu produktu lub w ulotce dołączonej do opakowania.

Kiedy zastosować aromaterapię?

Zakres zastosowań olejków eterycznych wynika z wieloletniej tradycji. Obecnie prowadzi się badania naukowe, w których dostępnymi metodami analitycznymi, jak np. chromatografia gazowa, określa się dokładny skład olejków eterycznych. Analizuje się wpływ poszczególnych składników olejków na określone jednostki chorobowe. Stosowanie aromaterapii jest traktowane jako metoda wspomagająca leczenie dolegliwości duszy i ciała. Samodzielne stosowanie olejków eterycznych nie zastąpi profesjonalnej porady medycznej i specjalistycznych terapii.

Olejki eteryczne na ból

Olejki eteryczne na stany zapalne i obrzęki

Olejki eteryczne na wzmocnienie odporności

Olejki eteryczne w zakażeniach i przeziębieniach

Olejki eteryczne na stany psychiczne

Olejki eteryczne na ciśnienie krwi

Olejki eteryczne owadobójcze

Olejki eteryczne przeciwstarzeniowe

Olejki eteryczne na zwiększenie libido

Bezpieczeństwo stosowanie aromaterapii

Bezpieczeństwo kuracji olejkami eterycznymi zależy od parametrów jakościowych stosowanych preparatów oraz od sposobu ich zastosowania. Przy wyborze dobrego jakościowo olejku eterycznego należy zwrócić uwagę na m.in. pochodzenie surowca czy warunki przechowywania otrzymanego olejku oraz na preferencje zapachowe użytkownika. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności aromaterapii należy wybierać olejki eteryczne ze sprawdzonych źródeł.

Działania niepożądane olejków eterycznych występują rzadko. Najczęściej zdarzają się u osób szczególnie wrażliwych oraz przy stosowaniu olejków w nadmiarze. Niektóre z nich to:

  • działanie fotouczulające: cytrusowe olejki eteryczne np. cytrynowy, olejki z bergamotki (Unikaj promieni słonecznych oraz stosuj kremy ochronne o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV),
  • działanie drażniące i uczulające: cynamonowy, kajeputowy,
  • skurcze oskrzeli: miętowy,
  • drgawki: lawendowy,
  • działanie halucynogenne: anyżowy,
  • zaburzenia snu: miętowy.

Bezpieczeństwo stosowania u dzieci i kobiet ciężarnych dla większości olejków nie zostało określone. Bezwzględnie należy unikać olejków działających drażniąco i o mocnym zapachu (np. bergamotowy, sosnowy, świerkowy, tatarakowy, tymiankowy). Zaleca się ostrożność w stosowaniu olejku kajeputowego i paczulowego.

Obejrzyj film o aromaterapii!

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:35:17

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie mogę kupić Olbas pastylki?
Gdzie mogę kupić Olbas pastylki ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy olejki nadają się do wyrobu mydła, świec czy soli do kąpieli?
Witam, czy państwa olejki nadają się do wyrobu mydła, świec i soli do kąpieli ?
odpowiada Anna Tyrańska

W której aptece i w jakiej cenie w Katowicach zakupię olejek terpentynowy?
Witam! Chciałabym zakupić olejek terpentynowy sosnowy. Czy jest on w wolnej sprzedazy i w jakiej cenie. Jezeli tak,to gdzie znajduje sie apteka? dzi...
odpowiada Ewa Pilch

Na Twoje pytania w temacie aromaterapia - olejki eteryczne w lecznictwie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.