Jak łączyć leki z jedzeniem?

udostępnij:

Choć często o tym zapominamy, efekty uboczne lub nieskuteczne działanie leków mogą być spowodowane dietą, którą stosujemy w trakcie leczenia. Tłuste potrawy, sery, a nawet owoce czy soki są w stanie spowodować bardzo poważne w skutkach następstwa. Jakich potraw nie łączyć z lekami? Jaki zrobić odstęp czasowy między posiłkiem a lekiem?

Spis treści

Leki brać na czczo, czy po jedzeniu?

Czym popijać leki?

Czy to aż tak ważne, kiedy przyjmę leki?

Jakiej żywności nie łączyć z lekami?

Jakich napojów nie łączyć z lekami?

Leki brać na czczo, czy po jedzeniu?

Część leków powinna być przyjmowana w trakcie lub bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ wraz z pożywieniem są lepiej przyswajane przez organizm. Niektóre z nich muszą być stosowane na czczo, co oznacza przynajmniej 8 godzin po ostatnim posiłku, a w praktyce - po wstaniu z łóżka, po nocnym śnie.

Taką informację z reguły podaje nam lekarz lub farmaceuta, ale znajdziemy ją również w ulotce dla pacjenta w sekcji „jak stosować lek”. Artykuły o lekach oraz ulotki znajdziesz na naszym portalu.

Czym popijać leki?

Wszystkie leki najlepiej popijać szklanką wody w temperaturze pokojowej, chyba że lekarz lub farmaceuta zalecił inaczej. Jest to istotne, ponieważ inne napoje mogą negatywnie wpływać na działanie leku. Szczególnie niebezpieczne może być popijanie leków alkoholem, ale także kawą, herbatą, sokiem, czy mlekiem.

Obejrzyj film!

Czy to aż tak ważne, kiedy przyjmę leki?

Niestety wielu z nas bagatelizuje znaczący wpływ posiłków i leków na organizm. Jednak bardzo ważne jest, by nie dopuszczać do nieodpowiedniego połączenia leków z żywnością i zażyć lek przynajmniej godzinę przed lub dwie godziny po posiłku, którego nie należy łączyć z danym preparatem leczniczym.

Jakiej żywności nie łączyć z lekami?

Tłuszcze

Posiłki wysokotłuszczowe z reguły potęgują wchłanianie leków, przede wszystkim tych, które są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz staje się nośnikiem dla przyjmowanego leku. Takie działanie jest szczególnie niebezpieczne, gdy przyjmujemy np. Euphyllin Long, Baladex czy Theospirex – leki stosowane w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Wymienione preparaty zawierają w swoim składzie teofilinę, która dostarczana wraz z wysokotłuszczowymi posiłkami niezwykle szybko się wchłania, stężenie leku we krwi wzrasta ponad zamierzone, co powoduje nasilone działanie leku. Skutkiem jest silne pobudzenie i kołatanie serca.

Błonnik

W przypadku posiłków z dużą zawartością błonnika (np. produkty zbożowe, owoce) jest odwrotne - działanie leków jest osłabione. Dzieje się tak, ponieważ substancje lecznicze nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym do krwi, lecz są wiązane przez obecne tam cząsteczki błonnika i w taki sposób wydalane z organizmu.

Na wysokobłonnikowe posiłki należy zwrócić szczególną uwagę, gdy przyjmujemy leki na niewydolność krążenia, np. Digoxin (może pojawić się zaostrzenie objawów niewydolności), a także leki przeciwdepresyjne, np. Amitriptylinum (brak działania leczniczego - utrzymywanie się objawów depresji).

Wapń

Jony wapnia, występujące m.in. w mleku, serach i jogurtach, podobnie jak błonnik zmniejszają wchłanianie i osłabiają działanie leków. Dotyczy to głównie preparatów z grupy antybiotyków tetracyklinowych (np. Tetracyclinum), Polcortolon TC, Doxycyclinum TZF), a także fluorochinolonów (np. Cipropol, Nolicin), przeciwnadciśnieniowych beta-blokerów (np. Bibloc, Bisocard, Concor) oraz preparatów do leczenia osteoporozy (np. Osporil), ponieważ wapń tworzy z nimi nierozpuszczalne kompleksy wydalane z organizmu.

Sery i wędliny

Spożywanie serów czy długo dojrzewających wędlin podczas terapii również może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dzieje się tak ze względu na występującą w tych produktach tyraminę. Jest to substancja powstająca przy udziale bakterii. Im dłużej produkty są przechowywane (wspomniane sery i wędliny), tym więcej bakterii i tym wyższe jej stężenie w produkcie.

Tyramina jest metabolizowana w organizmie przez enzym, który zostaje zahamowany, gdy przyjmujemy niektóre leki przeciwdepresyjne (np. Mobemid, Moklar). Tyramina zaczyna więc się kumulować, a tym samym powodować działania niepożądane - silne zwroty głowy, a także niebezpieczny dla życia wzrost ciśnienia krwi.

Jakich napojów nie łączyć z lekami?

Kawa i herbata

Wiążą się z niektórymi preparatami np. żelaza (np. Ascofer), co utrudnia wchłanianie i powoduje osłabienie działania leków. Dodatkowo, napoje te powinny być unikane przez osoby cierpiące na nadkwasotę czy chorobę wrzodową – powodują bowiem zaostrzenie objawów choroby.

Obejrzyj film!

Soki cytrusowe

Zawarty w nich kwas cytrynowy może tworzyć połączenia np. z antybiotykami (np. Davercin, Zineryt), co wpływa na osłabienie działania tych leków i zmniejszenie skuteczności leczenia.

Sok grejpfrutowy jest jednym z produktów spożywczych, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. W skrajnych przypadkach jego spożywanie i jednoczesne przyjmowanie leków może prowadzić nawet do śmierci. Dzieje się tak, ponieważ napój ten hamuje metabolizm substancji, przez co zostają w organizmie na dłużej. Tym samym, przyjmowane preparaty, głównie w leczeniu chorób krążenia (np. Isoptin SR, Atoris, Torvacard, Liprox, Sortis czy Tulip) nie ulegają w organizmie przemianom koniecznym do ich prawidłowego wydalenia. W tej sytuacji stężenie niebezpiecznie wzrasta i nasila się działanie leków, co może prowadzić do groźnych działań niepożądanych, m.in. nagłego obniżenia ciśnienia krwi, czy zaburzeń rytmu serca.

Alkohol

Alkohol może oddziaływać z lekami na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim jest on metabolizowany w organizmie podobnie jak leki, przy pomocy tych samych enzymów w wątrobie. Może to spowodować, że zarówno lek, jak i alkohol będą „konkurować” ze sobą o enzymy, które odpowiadają za ich przemiany w organizmie. Tym samym obie substancje utrzymają się w organizmie dłużej i w większej ilości, więc nasila się ich działanie, co może prowadzić do pojawienia się działań niepożądanych. Niebezpieczne jest to szczególnie w przypadku stosowania leków psychotropowych (np. Lorafen, Xanax).

Nie należy przyjmować paracetamolu (np. Fervex, Gripex, Apap) w trakcie lub po zakrapianej alkoholem imprezie. Może to doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.

Przyjmowanie niektórych leków przez alkoholików powoduje odwrotny efekt – przyzwyczajenie organizmu i nadmierne wydzielanie enzymów, które metabolizują i leki i alkohol. W efekcie leki działają słabiej lub w ogóle nie dają efektu leczniczego. Działanie to dotyczy przede wszystkim leków przeciwgruźliczych (np. Nidrazid), ale także środków przeciwzakrzepowych (np. Warfin).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 05.03.2024 13:09:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 10,99 zł

Gripex

tabletki powlekane, 24 tabletki

dextromethorphan+paracetamol+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 24,98 zł

Fervex

granulat (do wytworzenia płynu), 12 torebek 13 g

ascorbic acid+paracetamol+pheniramine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 23,11 zł

Ascofer

drażetki, 50 tabletek drażowanych

ferrum

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 8,99 zł

Xanax

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 78% aptek

od 19,99 zł

Zineryt

proszek (do wytworzenia płynu), 1 flakonik + rozpuszczalnik 30 mililitrów

erythromycin+zinc acetate

lek na receptę

w 66% aptek

od 44,99 zł

Bisocard

tabletki powlekane, 30 tabletek

bisoprolol

lek na receptę

w 100% aptek

od 8,99 zł

Atoris

tabletki powlekane, 30 tabletek

atorvastatin

lek na receptę

w 100% aptek

od 13,38 zł

Moklar

tabletki powlekane, 30 tabletek

moclobemide

lek na receptę

w 21% aptek

od 15,79 zł

Bibloc

tabletki powlekane, 30 tabletek

bisoprolol

lek na receptę

w 100% aptek

od 1,95 zł

Lorafen

drażetki, 25 tabletek drażowanych

lorazepam

lek na receptę

w 90% aptek

od 17,95 zł

Amitriptylinum VP

tabletki powlekane, 60 tabletek

amitriptyline

lek na receptę

w 84% aptek

od 10,98 zł

Nolicin

tabletki powlekane, 20 tabletek

norfloxacin

lek na receptę

w 92% aptek

od 14,69 zł

Isoptin SR

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 40 tabletek

verapamil

lek na receptę

w 70% aptek

od 17,99 zł

Tulip

tabletki powlekane, 30 tabletek

atorvastatin

lek na receptę

w 99% aptek

od 15,07 zł

Tetracyclinum TZF

tabletki powlekane, 16 tabletek

tetracycline

lek na receptę

w 62% aptek

od 13,99 zł

Euphyllin Long

kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 kapsułek

theophylline

lek na receptę

w 84% aptek

od 7,83 zł

Concor 5

tabletki powlekane, 30 tabletek

bisoprolol

lek na receptę

w 92% aptek

od 10,00 zł

Mobemid

tabletki powlekane, 30 tabletek

moclobemide

lek na receptę

w 30% aptek

od 18,10 zł

Osporil

iniekcja, 1 fiolka

zoledronic acid

produkt na receptę do zastrzeżonego stosowania

w 16% aptek

od 109,60 zł

Sortis 20

tabletki powlekane, 30 tabletek

atorvastatin

lek na receptę

w 68% aptek

od 14,90 zł

Warfin

tabletki, 100 tabletek

warfarin

lek na receptę

w 93% aptek

od 28,44 zł

Baladex

syrop, 150 mililitrów

guaifenesin+theophylline

lek na receptę

w 31% aptek

od 19,99 zł

Davercin

tabletki powlekane, 16 tabletek

erythromycin cyclocarbonate

lek na receptę

w 10% aptek

od 19,99 zł

Cipropol

tabletki powlekane, 10 tabletek

ciprofloxacin

lek na receptę

w 68% aptek

od 11,48 zł

Theospirex Retard

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 tabletek

theophylline

lek na receptę

w 89% aptek

od 8,87 zł

Digoxin Teva

tabletki, 30 tabletek

digoxin

lek na receptę

w 92% aptek

od 3,00 zł

Polcortolon Tc

aerozol, 17,3 grama = 30 mililitrów

tetracycline+triamcinolone acetonide

lek na receptę

w 17% aptek

od 18,90 zł

Torvacard 20

tabletki powlekane, 30 tabletek

atorvastatin

lek na receptę

w 86% aptek

od 12,63 zł

Liprox

tabletki, 28 tabletek

lovastatin

lek na receptę

w 11% aptek

od 14,64 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)