Na wakacje pakujemy się przez kilka dni, ale często dopiero w ostatniej chwili przypominamy sobie o zorganizowaniu apteczki. Warto dokładnie przemyśleć zawartość naszej wakacyjnej apteczki i przypomnieć sobie, co zmusiło nas do wizyty w aptece podczas ostatnich wakacji. Jakie leki i inne produkty warto wziąć ze sobą na urlop?

Źródło: GdziePoLek.pl. Licencja: dozwolone kopiowanie i wykorzystanie na własnej stronie pod warunkiem umieszczenia linku do źródła.
Spis treści
Leki na zatrucie pokarmowe, biegunkę i wymioty
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych
Preparaty na oparzenia słoneczne
Ochrona przed komarami i kleszczami
W jakie jeszcze leki uzupełnić wakacyjną apteczkę?
Jak podróżować z Unijnym Certyfikatem COVID?
Leki na zatrucie pokarmowe, biegunkę i wymioty
Wakacje zwykle wiążą się z wysoką temperaturą, a ta może sprzyjać - poza cudownymi kąpielami w morzu - namnażaniu się bakterii w wodzie i pożywieniu. W upalne dni - które zdarzają się nawet nad naszym Bałtykiem - nietrudno o zatrucie pokarmowe. Jest to dolegliwość żołądkowo-jelitowa, która objawia się:
bólem brzucha,
wymiotami i nudnościami,
biegunką (definiowaną jako zwiększona częstotliwość oddawania stolca powyżej trzech na dobę lub jako zwiększona ilość stolca wraz ze zmienioną konsystencją na płynną lub półpłynną).
Po ich wystąpieniu w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ wraz z wymiotami i biegunką "uciekają" z organizmu woda oraz cenne minerały. Proces odwodnienia może zahamować Doustny Płyn Nawadniający (DPN) - specjalnie skomponowany preparat, który oprócz wody, zawiera glukozę i elektrolity. Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w gotowy produkt tego typu (np. Orsalit, dostępny w wersjach dla dorosłych i dla dzieci, Gastrolit, Elektrolity smak truskawkowy, Dicoflor Elektrolity). Ma on precyzyjnie dobrany skład, który zapewnia uzupełnienie strat potrzebnych składników w bezpieczny i skuteczny sposób.
![]() |
![]() |
Co zabrać ze sobą na wypadek biegunki?
Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce na wypadek zatrucia pokarmowego jest diosmektyt (np. Smecta, Dicostop). Ma on właściwości adsorpcyjne, przeciwzapalne i powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wiąże wirusy i bakterie oraz ich toksyny, a dzięki temu, że nie hamuje naturalnego ruchu jelit, te niepożądane składniki są szybko usuwane z organizmu. Jest lekiem, który z powodzeniem można stosować we wszystkich grupach wiekowych (u dzieci od 2. roku życia).
Jednym z leków pierwszego wyboru przy biegunce jest także racekadotryl (np. dostępny bez recepty Tiorfan dla dorosłych lub Hidrasec - w mniejszych dawkach także dla dzieci, ale dostępny na receptę). Racekadotryl zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów do światła jelita wywołane toksynami lub stanem zapalnym przy niewielkim wpływie na pasaż treści jelitowej.
Innym rozwiązaniem w przypadku biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia jest podanie loperamidu (np. Stoperan, Laremid). Ta substancja hamuje ruch jelit i dzięki temu ogranicza konieczność natychmiastowego wypróżniania się. Preparat ten należy jednak stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych, ponieważ blokuje perystaltykę jelit i tym samym zatrzymuje w organizmie szkodliwe składniki.
Preparaty dodatkowe, które mogą pomóc w przypadku zatrucia pokarmowego to produkty zawierające dobroczynne bakterie Lactobacillus rhamnosus (np. Dicoflor) lub drożdżaki Saccharomyces boulardii (np. Enterol).
![]() |
![]() |
Jakie leki warto mieć na wypadek nudności i wymiotów?
W przypadku wyjątkowo uporczywych nudności i wymiotów - oprócz wspomnianych już preparatów do nawadniania - można do wakacyjnej apteczki spakować preparaty zawierające dimenhydrynat (np. Aviomarin), które można podawać od 6. roku życia lub produkty z kłączem imbiru (np. Anaketon, Lokomotiv).
Przeczytaj też osobny artykuł na temat tego, jak zapobiegać oraz leczyć objawy zatrucia pokarmowego w podróży.
![]() |
![]() |
Obejrzyj film!
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych
Efektem wymarzonego urlopu jest często piękna opalenizna. Aby zapewnić sobie i naszym dzieciom zdrową skórę w trakcie wakacji, warto zaopatrzyć się w specjalną, chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem odzież oraz stosowne okrycie głowy (np. kapelusz z szerokim rondem). Ubranie nie powinno być jednak jedynym zabezpieczeniem przed słońcem - nie zapomnij zabrać ze sobą kosmetyków z filtrem UV.
Kremy z filtrem dla dzieci
Jeżeli wybieramy się na słońce z dziećmi, warto pamiętać, że ich delikatna skóra jest szczególnie wrażliwa na promienie słoneczne. Pamiętaj, aby wybierać produkty wyraźnie opisane jako przeznaczone dla najmłodszych. W wyborze pomoże Ci opracowanie Jaki krem z filtrem dla dziecka wybrać? - ANALIZA. WAŻNE: Do 6. miesiąca życia dzieci nie powinny w ogóle przebywać dłużej na słońcu. Skóra dzieci jest niedojrzała, cieńsza i zawiera mniejszą ilość ochronnego barwnika - melaniny.
Obejrzyj film!
Kremy z filtrem dla dorosłych
Dorosły, wybierając produkt do własnej ochrony przeciwsłonecznej, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na swój fototyp, który określa karnacja skóry (kolor i odcień związany z ilością barwnika - melaniny zawartej w skórze, naturalna barwa oczu i kolor włosów). W zależności od fototypu mamy różną łatwość w uzyskiwaniu opalenizny, ale i mniejszą lub większą skłonność do oparzeń słonecznych. Osoby o jasnej cerze, blond włosach i niebieskich oczach powinny chronić się zdecydowanie bardziej intensywnie niż posiadacze śniadej karnacji.
Więcej na temat fototypów przeczytasz w materiale Kremy z filtrem SPF 50+ (bardzo wysoka ochrona), a o dostępnych kosmetykach i ich rodzajach w zestawieniu Kremy z filtrem, jakie możemy dostać w aptece. Przykładowe produkty uporządkowane pod względem wielkości ochrony przed promieniowaniem to:
Niższa ochrona, np. Iwostin Capillin SPF 20, Ziaja Sopot Sun SPF 20, Pharmaceris A Vita-Sensilium lekki krem SPF 20
Średnia ochrona, np. La Roche-Posay ANTHELIOS SPF 30, Iwostin Solecrin SPF 30, Nuxe Sun mleczko SPF 30
Wysoka ochrona, np. Bioderma Photoderm SPF 50+, Emolium Suncare SPF 50+, Dermedic Sunbrella SPF 50+, Cera+ Solutions SPF 50 UVA/UVB
Pharmaceris S krem ochronny SPF 50+ ![]() |
Emolium Suncare mineralny krem ochronny SPF 50+ ![]() |
Preparaty na oparzenia słoneczne
Wiesz już, jak chronić się przed promieniowaniem UV, ale na wakacyjny wyjazd warto zabrać także produkty, które pomogą, gdyby słońce jednak zbyt mocno podziałało na skórę.
Aby zmniejszyć stan zapalny i wspomóc regenerację skóry można wykorzystać żel aloesowy (np. Aloe Vera żel, Equilibra Aloe Extra Dermo Żel), produkty z pantenolem (np. Panthenol pianka, Panthenol Protect, Panthenol Forte) czy inne przeznaczone do terapii oparzeń słonecznych (np. Entil oparzenia, Help4Skin gojenie oparzeń). W celu zmniejszenia dyskomfortu i bólu można zastosować także chłodne okłady.
W seriach kosmetyków słonecznych znajdziesz ponadto produkty typu "after sun" ("po opalaniu"), które mają łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia (np. Ziaja Sopot Sun mleczko po opalaniu z wapniem, Vichy Capital Soleil Mleczko po opalaniu, Dermedic Sunbrella chłodzący balsam po opalaniu).
![]() |
![]() |
Ochrona przed komarami i kleszczami
W aptekach dostępnych jest wiele środków przeciwko komarom, kleszczom i innym insektom. Warto je zabrać na wakacyjną wyprawę, ponieważ te drobne stworzenia potrafią nie tylko uprzykrzyć wypoczynek, ale mogą także przenosić groźne dla zdrowia choroby. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach oraz Borelioza po ukąszeniu kleszcza.
Preparaty odstraszające na komary i kleszcze
Repelenty, czyli środki odstraszające mogą zawierać syntetyczne substancje chemiczne takie jak DEET (np. Mugga Insect Repellent, Ultrathon), ikarydyna (np. Moskito Guard) czy IR3535 (np. Ziaja Antybzzz) lub naturalne olejki eteryczne (np. Sio Natural). O tym, który wybrać dla dzieci, a który dla dorosłych przeczytasz w materiale: Jaki środek na komary i kleszcze wybrać? - ANALIZA.
![]() |
![]() |
Uważaj na kleszcze
Lato sprzyja wędrówkom w pobliżu łąk, wzdłuż ścieżek, spacerom w zoo czy w parku. Są to ulubione miejsca żerowania kleszczy, dlatego oprócz repelentów do plecaka warto wrzucić przyrząd do usuwania kleszczy oraz produkt do dezynfekcji skóry (np. Octenisept).
Co zastosować po ukąszeniu, ugryzienia i użądleniu?
Poza środkami odstraszającymi insekty, warto wziąć do swojej wakacyjnej apteczki środki łagodzące ukąszenia. Lekiem doustnym pierwszego wyboru dla dzieci powyżej 6.-12. roku życia (zależnie od substancji aktywnej) i dorosłych będzie dostępny bez recepty preparat antyhistaminowy - łagodzący świąd, zaczerwienienie i obrzęk (np. Amertil Bio, Flonidan Control, Allegra, Contrahist Allergy).
Powyżej 12. roku życia ukąszenia można posmarować hydrokortyzonem w kremie (np. Maxicortan, Hydrocortisonum Oceanic, Hydrocort). Warto jednak pamiętać, że tych preparatów nie należy stosować dłużej niż 7. dni.
U najmłodszych bardziej odpowiednie będą łagodne preparaty do stosowania miejscowego zawierające dimetynden (np. Fenistil, Foxil).
W jakie jeszcze leki uzupełnić wakacyjną apteczkę?
Bez względu na miejsce wakacyjnych wojaży, nie zapomnij o uzupełnieniu apteczki w:
leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol (dla dzieci w syropie - np. Panadol, a dla dorosłych w tabletkach - np. Apap) oraz niesteroidowy lek przeciwzapalny taki jak ibuprofen (dla najmłodszych - w syropie np. Nurofen Forte, a dla dorosłych w tabletkach - np. Ibum, Ibuprom)
leki na wypadek choroby lokomocyjnej, np.: Aviomarin, Lokomotiv
leki na urazy, np.: Altacet (na obrzęki), Voltaren maść (działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie),
leki, które przyjmujemy codziennie: przeciwcukrzycowe, na nadciśnienie, antykoncepcyjne
zestaw podstawowych opatrunków
Zastanów się także, jak zindywidualizować swoją wyjazdową apteczkę. Przykładowo, jeśli masz tendencję do określonych infekcji lub problemów zdrowotnych (np. częste infekcje intymne, skłonność do zapalenia ucha, tendencja do zaparć), możesz rozważyć zabranie ze sobą produktów, które na ogół pozwalają Ci się szybko uporać z kłopotem.
Na końcu pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu apteczki oraz o odpowiedniej temperaturze transportowania leków. Jeśli będziesz podróżować drogą powietrzną, przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do lotu samolotem?
Jak podróżować z Unijnym Certyfikatem COVID?
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczny dokument poświadczający przyjęcie szczepionki, przechorowanie COVID-19 lub posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uznają go także niektóre kraje spoza wspólnoty. Możesz znaleźć go na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel, ale jeśli chcesz, można go także wydrukować (np. w punkcie szczepień).
Pamiętaj, że UCC nie zastępuje paszportu czy dowodu osobistego, ale ułatwia przekraczanie granicy, gdyż może zwolnić z obowiązku płatnego testowania czy odbycia kwarantanny. Więcej na temat ważności UCC w poszczególnych sytuacjach możesz znaleźć na aktualizowanej stronie rządowej pacjent.gov.pl.
Skąd wiedzieć, czy potrzebuję "paszportu COVID-19" przy przekraczaniu granicy?
Sytuacja dotycząca wymagań przy przekraczaniu granicy jest dynamiczna, dlatego warto śledzić sytuację na bieżąco, a jeśli jedziesz na zorganizowany wypoczynek - zasięgnij informacji w biurze podróży przed wyjazdem. Jeśli podróżujesz samodzielnie, to bogatym źródłem informacji na temat ograniczeń i obowiązujących regulacji dotyczących podróży po Europie jest portal Re-open EU. Jeśli podróżujesz poza Unię Europejską, informacji możesz poszukiwać w polskich placówkach dyplomatycznych na terenie krajów tranzytowych i docelowych.
redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 14.06.2023 11:38:46
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.