---

Wakacyjna apteczka. Jakie leki zabrać na urlop?

udostępnij:

Na wakacje pakujemy się przez kilka dni, ale często dopiero w ostatniej chwili przypominamy sobie o zorganizowaniu apteczki. Warto dokładnie przemyśleć zawartość naszej wakacyjnej apteczki i przypomnieć sobie, co zmusiło nas do wizyty w aptece podczas ostatnich wakacji. Jakie leki i inne produkty warto wziąć ze sobą na urlop?

Apteczka na wakacje - GdziePoLek

Źródło: GdziePoLek.pl. Licencja: dozwolone kopiowanie i wykorzystanie na własnej stronie pod warunkiem umieszczenia linku do źródła.

Spis treści

Leki na zatrucie pokarmowe, biegunkę i wymioty

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych

Preparaty na oparzenia słoneczne

Ochrona przed komarami i kleszczami

W jakie jeszcze leki uzupełnić wakacyjną apteczkę?

Jak podróżować z Unijnym Certyfikatem COVID?

Leki na zatrucie pokarmowe, biegunkę i wymioty

Wakacje zwykle wiążą się z wysoką temperaturą, a ta może sprzyjać - poza cudownymi kąpielami w morzu - namnażaniu się bakterii w wodzie i pożywieniu. W upalne dni - które zdarzają się nawet nad naszym Bałtykiem - nietrudno o zatrucie pokarmowe. Jest to dolegliwość żołądkowo-jelitowa, która objawia się:

  • bólem brzucha,

  • wymiotami i nudnościami,

  • biegunką (definiowaną jako zwiększona częstotliwość oddawania stolca powyżej trzech na dobę lub jako zwiększona ilość stolca wraz ze zmienioną konsystencją na płynną lub półpłynną).

Po ich wystąpieniu w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ wraz z wymiotami i biegunką "uciekają" z organizmu woda oraz cenne minerały. Proces odwodnienia może zahamować Doustny Płyn Nawadniający (DPN) - specjalnie skomponowany preparat, który oprócz wody, zawiera glukozę i elektrolity. Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w gotowy produkt tego typu (np. Orsalit, dostępny w wersjach dla dorosłych i dla dzieci, Gastrolit, Elektrolity smak truskawkowy, Dicoflor Elektrolity). Ma on precyzyjnie dobrany skład, który zapewnia uzupełnienie strat potrzebnych składników w bezpieczny i skuteczny sposób.

Orsalit o smaku malinowym

Dicoflor Elektrolity

Co zabrać ze sobą na wypadek biegunki?

Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce na wypadek zatrucia pokarmowego jest diosmektyt (np. Smecta, Dicostop). Ma on właściwości adsorpcyjne, przeciwzapalne i powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wiąże wirusy i bakterie oraz ich toksyny, a dzięki temu, że nie hamuje naturalnego ruchu jelit, te niepożądane składniki są szybko usuwane z organizmu. Jest lekiem, który z powodzeniem można stosować we wszystkich grupach wiekowych (u dzieci od 2. roku życia).

Jednym z leków pierwszego wyboru przy biegunce jest także racekadotryl (np. dostępny bez recepty Tiorfan dla dorosłych lub Hidrasec - w mniejszych dawkach także dla dzieci, ale dostępny na receptę). Racekadotryl zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów do światła jelita wywołane toksynami lub stanem zapalnym przy niewielkim wpływie na pasaż treści jelitowej.

Innym rozwiązaniem w przypadku biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia jest podanie loperamidu (np. Stoperan, Laremid). Ta substancja hamuje ruch jelit i dzięki temu ogranicza konieczność natychmiastowego wypróżniania się. Preparat ten należy jednak stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych, ponieważ blokuje perystaltykę jelit i tym samym zatrzymuje w organizmie szkodliwe składniki.

Preparaty dodatkowe, które mogą pomóc w przypadku zatrucia pokarmowego to produkty zawierające dobroczynne bakterie Lactobacillus rhamnosus (np. Dicoflor) lub drożdżaki Saccharomyces boulardii (np. Enterol).

Smecta Go

Dicostop

Jakie leki warto mieć na wypadek nudności i wymiotów?

W przypadku wyjątkowo uporczywych nudności i wymiotów - oprócz wspomnianych już preparatów do nawadniania - można do wakacyjnej apteczki spakować preparaty zawierające dimenhydrynat (np. Aviomarin), które można podawać od 6. roku życia lub produkty z kłączem imbiru (np. Anaketon, Lokomotiv).

Przeczytaj też osobny artykuł na temat tego, jak zapobiegać oraz leczyć objawy zatrucia pokarmowego w podróży.

Anaketon

Lokomotiv

Obejrzyj film!

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i dorosłych

Efektem wymarzonego urlopu jest często piękna opalenizna. Aby zapewnić sobie i naszym dzieciom zdrową skórę w trakcie wakacji, warto zaopatrzyć się w specjalną, chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem odzież oraz stosowne okrycie głowy (np. kapelusz z szerokim rondem). Ubranie nie powinno być jednak jedynym zabezpieczeniem przed słońcem - nie zapomnij zabrać ze sobą kosmetyków z filtrem UV.

Kremy z filtrem dla dzieci

Jeżeli wybieramy się na słońce z dziećmi, warto pamiętać, że ich delikatna skóra jest szczególnie wrażliwa na promienie słoneczne. Pamiętaj, aby wybierać produkty wyraźnie opisane jako przeznaczone dla najmłodszych. W wyborze pomoże Ci opracowanie Jaki krem z filtrem dla dziecka wybrać? - ANALIZA. WAŻNE: Do 6. miesiąca życia dzieci nie powinny w ogóle przebywać dłużej na słońcu. Skóra dzieci jest niedojrzała, cieńsza i zawiera mniejszą ilość ochronnego barwnika - melaniny.

Obejrzyj film!

Kremy z filtrem dla dorosłych

Dorosły, wybierając produkt do własnej ochrony przeciwsłonecznej, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na swój fototyp, który określa karnacja skóry (kolor i odcień związany z ilością barwnika - melaniny zawartej w skórze, naturalna barwa oczu i kolor włosów). W zależności od fototypu mamy różną łatwość w uzyskiwaniu opalenizny, ale i mniejszą lub większą skłonność do oparzeń słonecznych. Osoby o jasnej cerze, blond włosach i niebieskich oczach powinny chronić się zdecydowanie bardziej intensywnie niż posiadacze śniadej karnacji.

Więcej na temat fototypów przeczytasz w materiale Kremy z filtrem SPF 50+ (bardzo wysoka ochrona), a o dostępnych kosmetykach i ich rodzajach w zestawieniu Kremy z filtrem, jakie możemy dostać w aptece. Przykładowe produkty uporządkowane pod względem wielkości ochrony przed promieniowaniem to:

Pharmaceris S krem ochronny SPF 50+

Emolium Suncare mineralny krem ochronny SPF 50+

Preparaty na oparzenia słoneczne

Wiesz już, jak chronić się przed promieniowaniem UV, ale na wakacyjny wyjazd warto zabrać także produkty, które pomogą, gdyby słońce jednak zbyt mocno podziałało na skórę.
Aby zmniejszyć stan zapalny i wspomóc regenerację skóry można wykorzystać żel aloesowy (np. Aloe Vera żel, Equilibra Aloe Extra Dermo Żel), produkty z pantenolem (np. Panthenol pianka, Panthenol Protect, Panthenol Forte) czy inne przeznaczone do terapii oparzeń słonecznych (np. Entil oparzenia, Help4Skin gojenie oparzeń). W celu zmniejszenia dyskomfortu i bólu można zastosować także chłodne okłady.
W seriach kosmetyków słonecznych znajdziesz ponadto produkty typu "after sun" ("po opalaniu"), które mają łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia (np. Ziaja Sopot Sun mleczko po opalaniu z wapniem, Vichy Capital Soleil Mleczko po opalaniu, Dermedic Sunbrella chłodzący balsam po opalaniu).

Help4Skin gojenie oparzeń

Panthenol 5% pianka

Ochrona przed komarami i kleszczami

W aptekach dostępnych jest wiele środków przeciwko komarom, kleszczom i innym insektom. Warto je zabrać na wakacyjną wyprawę, ponieważ te drobne stworzenia potrafią nie tylko uprzykrzyć wypoczynek, ale mogą także przenosić groźne dla zdrowia choroby. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Nie daj się chorobom na egzotycznych wakacjach oraz Borelioza po ukąszeniu kleszcza.

Preparaty odstraszające na komary i kleszcze

Repelenty, czyli środki odstraszające mogą zawierać syntetyczne substancje chemiczne takie jak DEET (np. Mugga Insect Repellent, Ultrathon), ikarydyna (np. Moskito Guard) czy IR3535 (np. Ziaja Antybzzz) lub naturalne olejki eteryczne (np. Sio Natural). O tym, który wybrać dla dzieci, a który dla dorosłych przeczytasz w materiale: Jaki środek na komary i kleszcze wybrać? - ANALIZA.

Mugga

Bros dla dzieci

Uważaj na kleszcze

Lato sprzyja wędrówkom w pobliżu łąk, wzdłuż ścieżek, spacerom w zoo czy w parku. Są to ulubione miejsca żerowania kleszczy, dlatego oprócz repelentów do plecaka warto wrzucić przyrząd do usuwania kleszczy oraz produkt do dezynfekcji skóry (np. Octenisept).

Co zastosować po ukąszeniu, ugryzienia i użądleniu?

Poza środkami odstraszającymi insekty, warto wziąć do swojej wakacyjnej apteczki środki łagodzące ukąszenia. Lekiem doustnym pierwszego wyboru dla dzieci powyżej 6.-12. roku życia (zależnie od substancji aktywnej) i dorosłych będzie dostępny bez recepty preparat antyhistaminowy - łagodzący świąd, zaczerwienienie i obrzęk (np. Amertil Bio, Flonidan Control, Allegra, Contrahist Allergy).

Powyżej 12. roku życia ukąszenia można posmarować hydrokortyzonem w kremie (np. Maxicortan, Hydrocortisonum Oceanic, Hydrocort). Warto jednak pamiętać, że tych preparatów nie należy stosować dłużej niż 7. dni.

U najmłodszych bardziej odpowiednie będą łagodne preparaty do stosowania miejscowego zawierające dimetynden (np. Fenistil, Foxil).

W jakie jeszcze leki uzupełnić wakacyjną apteczkę?

Bez względu na miejsce wakacyjnych wojaży, nie zapomnij o uzupełnieniu apteczki w:

Zastanów się także, jak zindywidualizować swoją wyjazdową apteczkę. Przykładowo, jeśli masz tendencję do określonych infekcji lub problemów zdrowotnych (np. częste infekcje intymne, skłonność do zapalenia ucha, tendencja do zaparć), możesz rozważyć zabranie ze sobą produktów, które na ogół pozwalają Ci się szybko uporać z kłopotem.

Na końcu pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu apteczki oraz o odpowiedniej temperaturze transportowania leków. Jeśli będziesz podróżować drogą powietrzną, przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do lotu samolotem?

Jak podróżować z Unijnym Certyfikatem COVID?

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczny dokument poświadczający przyjęcie szczepionki, przechorowanie COVID-19 lub posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uznają go także niektóre kraje spoza wspólnoty. Możesz znaleźć go na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel, ale jeśli chcesz, można go także wydrukować (np. w punkcie szczepień).

Pamiętaj, że UCC nie zastępuje paszportu czy dowodu osobistego, ale ułatwia przekraczanie granicy, gdyż może zwolnić z obowiązku płatnego testowania czy odbycia kwarantanny. Więcej na temat ważności UCC w poszczególnych sytuacjach możesz znaleźć na aktualizowanej stronie rządowej pacjent.gov.pl.

Skąd wiedzieć, czy potrzebuję "paszportu COVID-19" przy przekraczaniu granicy?

Sytuacja dotycząca wymagań przy przekraczaniu granicy jest dynamiczna, dlatego warto śledzić sytuację na bieżąco, a jeśli jedziesz na zorganizowany wypoczynek - zasięgnij informacji w biurze podróży przed wyjazdem. Jeśli podróżujesz samodzielnie, to bogatym źródłem informacji na temat ograniczeń i obowiązujących regulacji dotyczących podróży po Europie jest portal Re-open EU. Jeśli podróżujesz poza Unię Europejską, informacji możesz poszukiwać w polskich placówkach dyplomatycznych na terenie krajów tranzytowych i docelowych.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 14.06.2023 11:38:46

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Allefin

żel, 30 gramów

diphenhydramine+lidocaine

produkt dostępny bez recepty

w 67% aptek

od 16,99 zł

Allegra

tabletki powlekane, 10 tabletek

fexofenadine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 12,59 zł

Altacet

żel, 75 gramów

aluminium acetotartrate

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 14,79 zł

Anaketon

krople, 30 mililitrów

vitaminum b compositum+zingiber officinale+matricaria chamomilla

suplement diety

w 86% aptek

od 23,49 zł

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 10,99 zł

Apteo Care stopery przeciwhałasowe Mat Wp-F jednorazowe

wkładki do uszu, 1 para

wyrób medyczny

w 42% aptek

od 1,96 zł

Aviomarin

tabletki, 10 tabletek

dimenhydrinate

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 23,50 zł

Aviorexan

tabletki powlekane, 10 tabletek

dimenhydrinate+caffeine

produkt dostępny bez recepty

w 47% aptek

od 16,19 zł

Bros płyn na komary dla dzieci

aerozol, 50 mililitrów

ethyl butylacetylaminopropionate

produkt biobójczy

w 16% aptek

od 10,16 zł

Carbo Medicinalis VP

tabletki, 20 tabletek

carbo medicinalis

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 14,49 zł

Chicco roll-on odstraszający komary

płyn, 60 mililitrów

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 21,00 zł

Curaprox zestaw turystyczny

pasta + szczoteczka do zębów, 1 zestaw: pasta 10 ml + szczoteczka + 2 szczoteczki międzyzębowe + uchwyt

kosmetyk

w 1% aptek

Dulcobis

czopki, 6 czopków

bisacodyl

produkt dostępny bez recepty

w 25% aptek

od 12,99 zł

Elgydium travel zestaw podróżny

zestaw, 1 zestaw: pasta 50 ml + szczoteczka podróżna + nitka do zębów

inne

w 2% aptek

od 19,90 zł

Emolium Suncare mineralny krem ochronny SPF 50+

krem, 50 mililitrów

kosmetyk

w 33% aptek

od 33,99 zł

Enterol 250

kapsułki, 10 kapsułek

saccharomyces+saccharomyces cerevisiae var. boulardii

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 22,50 zł

Fenistil żel

żel, 30 gramów

dimetindene

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 19,98 zł

Help 4 Skin gojenie oparzeń

żel, 75 gramów

wyrób medyczny

w 70% aptek

od 33,49 zł

Ibuprom

tabletki powlekane, 10 tabletek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 8,09 zł

Igastrik

płyn, 20 mililitrów

silybum marianum+mentha piperita+carum carvi+melissa officinalis+curcuma longa+matricaria chamomilla

suplement diety

w 27% aptek

od 25,20 zł

Lokomotiv

pastylki/lamelki/żelki, 6 pastylek

zingiber officinale

suplement diety

w 92% aptek

od 11,41 zł

Maxicortan

krem, 15 gramów

hydrocortisone

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 11,64 zł

Mugga spray 50% na komary i kleszcze

aerozol, 75 mililitrów

diethyltoluamide

produkt biobójczy

w 50% aptek

od 27,99 zł

Nifuroksazyd Gedeon Richter

kapsułki, 12 kapsułek

nifuroxazide

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 4,79 zł

No-Spa Max

tabletki powlekane, 20 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 19,80 zł

Octenisept aerozol

aerozol, 50 mililitrów

octenidine+phenoxyethanol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 17,99 zł

Orsalit o smaku malinowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,87 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 76% aptek

od 11,99 zł

Panthenol Protect pianka

aerozol, 150 mililitrów

dexpanthenol

kosmetyk

w 11% aptek

od 5,79 zł

Pharmaceris S krem o szerokopasmowej ochronie przed słońcem SPF 50+

krem, 50 mililitrów

allantoine+tocopherol+butyrospermum parkii butter

kosmetyk

w 33% aptek

od 41,29 zł

Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza Controly

zestaw, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 25% aptek

od 7,42 zł

Smecta Go

zawiesina, 8 torebek

diosmectite

wyrób medyczny

w 61% aptek

od 10,99 zł

Stoperan

kapsułki, 18 kapsułek

loperamide

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 14,79 zł

Vaco Sensitive Płyn na kleszcze, komary i meszki

płyn, 80 mililitrów

produkt biobójczy

w 4% aptek

od 16,38 zł

Viscoplast Plastry Komfort Mix na otarcia

plaster opatrunkowy, 6 sztuk

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 6,90 zł

Viscoplast Zestaw turystyczny plastrów opatrunkowych

plaster, 17 sztuk

wyrób medyczny

w 55% aptek

od 6,79 zł

Voltaren Max

żel, 100 gramów

diclofenac

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 29,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.