Ból w ciąży

Podczas ciąży zdarzają się sytuacje, kiedy ból dotykający przyszłą mamę jest tak silny, że musi ona sięgnąć po lek przeciwbólowy. Większość preparatów jest przeciwwskazana w ciąży. Jak zatem pomóc kobiecie ciężarnej?

Jedynym lekiem przeciwbólowym dozwolonym w ciąży jest paracetamol, jednak zażywać go należy tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek ten można przyjmować w dawce nie większej niż 1000 mg na dobę (2 tabletki po 500 mg). Preparat wskazany jest do stosowania, np. w bólach głowy, zębów, mięśni, nerwobólach, bólach kostno-stawowych oraz gorączce.

Kiedy paracetamol nie przynosi ulgi w bólu, przed sięgnięciem po jakikolwiek inny lek, najpierw skorzystaj z porady ginekologa. Nie sugeruj się tym, co zalecił lekarz innym bliskim Ci osobom. Każda ciąża przebiega inaczej i to, co pomogło komuś, niekoniecznie może być bezpieczne dla Ciebie.

Częstą dolegliwością towarzyszącą ciężarnymbóle brzucha. Ból brzucha w ciąży może mieć różne podłoże (np. problemy trawienne, przedwczesny poród, kamica nerkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego). W takiej sytuacji nie przyjmuj na własną rękę żadnych środków przeciwbólowych czy rozkurczowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeśli bólowi towarzyszy wysoka gorączka, wymioty, osłabienie czy krwawienie, nie czekaj - natychmiast zgłoś się do lekarza.

Lek bez recepty

Apap tabletki powlekane

Apap to tabletki powlekane zawierające paracetamol przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Preparat odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Dostępny w 100% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Hasco czopki

Paracetamol Hasco w postaci czopków wskazany jest do łagodzenia bólu i gorączki różnego pochodzenia. Zmniejsza ból podczas ząbkowania oraz urazów, a także łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Forma czopka może być stosowana u dzieci podczas wymiotów i trudności z połykaniem.

Dostępny w 89% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Farmina czopki

Paracetamol Farmina w formie czopków łagodzi ból i gorączkę różnego pochodzenia. Do stosowania u niemowląt w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy, a także podczas ząbkowania. Forma czopka ułatwia podawanie leku w przypadku wymiotów lub trudności z połykaniem u dzieci.

Dostępny w 85% aptek.

Lek bez recepty

Efferalgan czopki

Efferalgan to preparat w postaci czopków o działaniu przeciwbólowym, zawierający substancję czynną - paracetamol. Lek wskazany do uśmierzania bólu i gorączki oraz stosowania pomocniczo w przeziębieniu i przy objawach grypopodobnych.

Dostępny w 76% aptek.

Lek bez recepty

Efferalgan tabletki musujące

Efferalgan to tabletki musujące zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe).

Dostępny w 76% aptek.

Lek bez recepty

Rapigard kapsułki

Rapigard to kapsułki, których substancją czynną jest paracetamol. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Preparat stosuje się w celu łagodzenia bólu o umiarkowanym nasileniu.

Dostępny w 52% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Laboratoria Polfałódź tabletki

Paracetamol Laboratoria Polfałódź to lek stosowany w leczeniu bólów głowy (także migrenowych), stawowych, mięśniowych, miesiączkowych oraz występujących po urazach i zabiegach chirurgicznych lub stomatologicznych oraz w obniżaniu temperatury ciała w stanach grypopodobnych i przeziębieniach. Substancją czynną jest paracetamol, którego działanie wynika głównie z hamowania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek dostępny bez recepty.

Dostępny w 50% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Biofarm tabletki

Paracetamol Biofarm to tabletki zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Lek dostępny bez recepty.

Dostępny w 48% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Accord tabletki

Paracetamol Accord to tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Preparat łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak ból głowy, zęba, mięśni, menstruacyjne, a także zmniejsza objawy przeziębienia i grypy.

Dostępny w 45% aptek.

Lek bez recepty

Efferalgan Forte tabletki musujące

Efferalgan Forte to tabletki musujące zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Lek dostępny bez recepty.

Dostępny w 43% aptek.

Lek bez recepty

Panadol tabletki powlekane

Panadol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Preparat zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia, a także w stanach przeziębienia i grypy.

Dostępny w 38% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Biofarm 1000 mg tabletki powlekane

Paracetamol Biofarm to tabletki zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Lek dostępny bez recepty.

Dostępny w 19% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Aflofarm tabletki

Paracetamol Aflofarm to tabletki, które stosuje się w bólach różnego pochodzenia oraz w gorączce towarzyszącej przeziębieniu lub grypie. Zawarty w ich składzie paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Dostępny w 14% aptek.

Lek bez recepty

Megapar tabletki musujące

Dostępny w 13% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Apteo Med tabletki

Paracetamol Apteo Med to tabletki, które działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Zawarty w składzie paracetamol hamuje aktywność cyklooksygenazy-2. Lek stosuje się bólach głowy, bolesnym miesiączkowaniu, bólach zębów. Preparat łagodzi również bóle stawowe, mięśniowe oraz występujące po zabiegach chirurgicznych.

Dostępny w 10% aptek.

Lek bez recepty

Paracetamol Hasco tabletki powlekane

Paracetamol Hasco w postaci tabletek stosowany jest w leczeniu bólu i gorączki. Substancją czynną preparatu jest paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Dostępny w 9% aptek.

Lek bez recepty

Acenol tabletki

Acenol to tabletki, które zawierają paracetamol. Składnik ten wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Lek zmniejsza bóle głowy, zębów oraz łagodzi bóle menstruacyjne. Stosuje się również w dolegliwościach mięśniowych i stawowych.

Dostępny w 7% aptek.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 05.09.2019 15:32:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę łączyć leki Herbapect i Propranolol?
Czy mogę przyjmować syrop na kaszel Herbapect z Propranololem 10mg? W jakim odstępie czasowym ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po syropie Neospasmina mogę przyjąć Apap?
Witam czy po syropie Neospasmina można wziąć na ból głowy Apap?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy będąc w ciąży mogę zastosować Sachol żel stomatologiczny?
Mam końcówkę 8 miesiąca ciąży spuchlo mi działo i policzek,robię sobie plukanki ziołowe 3-4 razy dziennie czy mogę trochę sacholu użyć.Proszę o pomoc.
odpowiada Marta Janocha

Czym można zastąpić glicerynę?
czym mozna zastapic gliceryne ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy sok z aloesu ma podobne właściwości do gliceryny?
Czy sok z aloesu ma podobne działanie jak gliceryna
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy będąc w III trymestrze ciąży przy dużym bólu w związku z zapaleniem pęcherza mogę zażyć Apap?
Czy będąc w III trymestrze ciąży przy dużym bólu w związku z zapaleniem pęcherza mogę zażyć APAP?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie ból w ciąży odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.