---

Zuzia (anonim, 83.25.97.) Warszawa 3 lata temu

Czy jest możliwe, aby w przypadku ciąży doszło do krwawienia z odstawienia?

Ja mam dosyć dziwne pytanie. Gdy np dochodzi do zapłodnienia (przy pominięciu tabletki, albo z innego powodu) to następne krwawienie nie wystąpi czy jest możliwość ze 1 krwawienie wystąpi mimo to i dopiero drugie nie wystąpi ?

9 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Krwawienie z odstawienia jest efektem przerwy w dostarczeniu hormonów z zewnątrz (z tabletki antykoncepcyjnej). Pojawienie się krwawienia z odstawienia jest prawidłowe i oznacza, że antykoncepcja działa. Gdyby doszło do ciąży, krwawienie z odstawienia nie pojawiłoby się, ponieważ "kontrolę" przejmują wówczas hormony ciążowe produkowane przez organizm kobiety. Sytuacja, w której kobieta byłaby w ciąży i dostała krwawienia związanego z przebiegiem ciąży (patologicznego, nieprawidłowego) akurat w dniach z odstawienia jest hipotetycznie możliwa, ale mało prawdopodobna.

Jeśli antykoncepcja jest stosowana prawidłowo, nie wystąpiły żadne błędy ze strony pacjentki, ani nie pojawiły się czynniki zakłócające działanie, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Jeśli do tego pojawiają się regularne, normalne krwawienia w czasie przerwy w stosowaniu środka czy też w dniach przyjmowania tabletek placebo, to nie ma podstaw, aby podejrzewać ciążę.

W rzadkich przypadkach krwawienie z odstawienia może nie wystąpić, pomimo, że do ciąży nie doszło. Informacje na ten temat są zawarte w ulotkach poszczególnych preparatów wraz z informacją, jak w takich sytuacjach postąpić.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można po prostu wykonać test ciążowy. Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

3 miesiące temu

Do @Gabriela:

Jeśli krwawienie z odstawienia występuje, to nie ma powodu do obaw o ciążę.

Gabriela

3 miesiące temu

Czuli jeśli krwawienie występuje normalnie podczas tabletek placebo to nie powinnam bać że jestem w ciąży . Dodam że też nie dochodzi do wytrysku w pochwie

Odpowiedź usunięta, ponieważ: jest duplikatem istniejącej treści.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Marta:

Wystąpienie prawidłowego krwawienia z odstawienia we właściwym terminie na ogół wyklucza ciążę. Z Pani opisu wynika, że nie ma powodu do zmartwień.

Marta (anonim, 78.31.93.) 1 rok temu

Od stosunku minęło już ponad 6 tygodni, wcześniej pominęłam przerwę w braniu tabletek, jednak teraz postanowiłam zrobić, dostałam krwawienie tak jak zawsze w niedzielę po południu, czy w związku z tym można wykluczyć ciążę? Dodam jeszcze, że tydzień i dwa tygodnie temu wykonałam po południu test ciążowy, ona negatywne. Jednak od jakiegoś tygodnia pobolewają mnie plecy na dole, a teraz w czasie krwawienia częściej odczuwam potrzebę oddania moczu.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Alwks:

Czasami krwawienie z odstawienia może być bardziej skąpe niż zwykle i nie świadczy to o ciąży. Jeśli tabletki i prezerwatywy są stosowane prawidłowo, to prawdopodobieństwo ciąży jest znikome.

Alwks (anonim, 78.31.89.) 1 rok temu

Dzień dobry,
Ja z kolei dwa miesiące temu miałam dużo bardziej skąpe krwawienie niż normalnie, trwało 5 dni ale głównie było to brązowe plamienie, później kolejne było jeszcze bardziej skąpe i trwało 3 dni, ostatnie znowu przypominało normalną miesiączkę trwało 5 dni, wszystkie pojawiały się tego samego dnia. Z partnerem dodatkowo stosujemy prezerwatywy. Bardzo martwię się o ciążę, mam wrażenie, że brzuch odstaje mi jakoś mocniej i bardziej go czuję, ale pewnie przez to, że zwracam na niego uwagę. Czy w związku z powyższym opisem istnieje ryzyko ciąży?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Zuza: jak napisałam w pierwotnym wpisie krwawienie w ciąży to patologia, więc nie da się odpowiedzieć, jak często mogłoby u konkretnej pacjentki występować. Ciąża u pacjentki stosującej prawidłowo antykoncepcję jest bardzo mało prawdopodobna. Jednocześnie krwawienie w ciąży w dniach przewidywanego krwawienia z odstawienia jest - jak przeczyta Pani poniżej - hipotetyczne, czyli bardzo, bardzo mało prawdopodobne. Kilka kolejnych takich krwawień - tym bardziej.

Zuza (anonim, 37.225.92.) 2 lata temu

Do @ Olga Sierpniowska:
Pisze pani ,że krwawienie z odstawienia jest hipotetycznie możliwe w czasie ciąży. Zastanawia mnie czy tylko w pierwszym miesiącu ciąży jest możliwe czy przez kilka następnych

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Podobne pytania

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację

  Artykuły

  )