Dorota (anonim, 94.40.12.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Kiedy wykonać badania tarczycy podczas przyjmowania tabletek Belara?

Zaczęłam brać od wczoraj Belare.. I mam się zjawić u ginekologa za 3 miesiące.. Po nowe opakowanie.. Biorę te tabletki ze względu na to że mam problemy z okresem.. Po prostu rzadkie miesiączki.. I dostałam skierowanie na badanie tarczycy. Moje pytanie brzmi..Kiedy powinnam zrobić badania tarczycy przed pójściem za 3 miesiące do ginekologa i czy wyniki będą wiarygodne czy przed zrobieniem tych badań odstawić tabletki..

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

Dorota (anonim, 94.40.12.)
około 5 miesięcy temu

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.. Oczywiście zapomniałam dodać że w czasie wizyty byłam badana poprzez USG..itp.. A więc wykonam te wyniki jak będę miała tą przerwę [TSH FT4 FT3 anty TPO testosteron wolny]

W materiałach dotyczących leku Belara można znaleźć informację, że "podczas stosowania leku Belara mogą ulec zmianie wyniki niektórych badań określających czynność wątroby, nadnerczy i tarczycy, pewne białka krwi, parametry metabolizmu węglowodanów oraz parametry krzepnięcia krwi. Dlatego przed wykonaniem badań krwi należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Belara." W Pani przypadku ostrzeżenie to o tyle nie znajduje zastosowania, że to ten sam lekarz zlecił zarówno tabletki, jak i wykonanie badań.

Jeśli specjalista nie udzielił Pani żadnych dodatkowych wytycznych, to uważam, że nie należy przerywać stosowania preparatu Belara do czasu wizyty, gdyż jest to preparat zawierający hormony. Do tego lekarz zaznaczył, że ma Pani pojawić się "po nowe opakowanie", zatem rozumiem, iż oprócz kontroli przewiduje dalsze stosowanie przez Panią tego leku. Do lekarza zawsze najlepiej udawać się z możliwie świeżymi, aktualnymi wynikami badań - z wyjątkiem sytuacji, kiedy pacjent otrzymuje wyraźne zalecenie, aby badania wykonać w jakimś konkretnym momencie.

Należy przyjmować jedną tabletkę preparatu Belara na dobę przez 21 kolejnych dni. Potem następuje siedmiodniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek, w trakcie której dochodzi do krwawienia z odstawienia, podobnego do krwawienia miesiączkowego. Aby zminimalizować wpływ hormonów, może Pani wykonać badanie tarczycy w tej przerwie. Do ginekologa warto się jednak wybrać, zanim rozpocznie się krwawienie z odstawienia, gdyż może ono być utrudnieniem w przypadku, gdyby konieczne było ginekologiczne badanie wewnętrzne.

Jeśli ma Pani wątpliwości jak postąpić lub sądzi Pani, że być może lekarz udzielić Pani dokładnym wskazówek, ale nie jest Pani w stanie ich sobie przypomnieć - proszę upewnić się np. dzwoniąc do lekarza.

Załączam informacje na temat leku Belara:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/9841/belara-tabletki-powlekane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/9841/belara-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
oraz nasze materiały na temat preparatów hormonalnych, być może będą przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji