---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Moniau (anonim, 5.173.177.) Warszawa 4 lata temu

Czy można przechodzić infekcję koronawirusową bez gorączki, ale z kaszlem i dusznością?

Pokasluje od paru dni ,mam uczucie dziwnego ciepła,mrowienia w uchu i za uszami w stronę szyi Dyskomfort w gardle ale jeszcze nie boli Nie mam gorączki Momentami mam uczucie duszności Pracuje w sklepie w małej miejscowości gdzie nagle zjechało sporo osób z dużych miast uciekając przed wirusem Jest możliwe że w taki sposób można przechodzić korona wirusa

44 odpowiedzi, 3 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Występowanie objawów zakażenia górnych dróg oddechowych, jak np. kaszel i katar, mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Ze względu na znaczną ilość odmian koronawirusa może się zdarzyć, że różne osoby będą zgłaszały odmienne objawy. Mogą wystąpić m.in. duszności, utrata węchu lub smaku, bóle mięśni, gorączka, biegunka, wysypka, zaczerwienienie oczu:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

W celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zaleca się wykonanie testu. W aptekach stacjonarnych i internetowych można kupić test antygenowy określający obecność aktualnego zakażenia koronawirusem, jak np.:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/112987/test-na-koronawirusa-covid-19-antygenowy-z-nosa-boson-biotech-test/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/112299/test-na-koronawirusa-covid-19-antygenowy-ze-sliny-mila-covid-19-test/apteki

Więcej o tym, jaki test antygenowy wybrać, pisaliśmy w opracowaniu:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jaki-test-antygenowy-na-koronawirusa-wybrac

Od 01.04.2022 r. zmieniły się zasady testowania na obecność zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Bezpłatny test antygenowy powinien zostać wykonany u pacjenta z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych przez lekarza POZ. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie i zalecenie zastosowania samoizolacji.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac

https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2

Agnieszka (anonim, 82.113.99.) 2 lata temu

Witam wszystkich serdecznie juz 6 dzien jestem na izolacji bez wiekszych objawow wiec juz mysle ze powinna byc ze mna coraz lepij

Agnieszka (anonim, 82.113.98.) 2 lata temu

Witam 1.03.2022 zrobilam pcr test i jest pozytywny mam objawy zatkany nos mokry kaszel ale bez goraczki

Doda (anonim, 46.205.147.) 2 lata temu

Mam wszystkie objawy,covidowowe,owe e oprócz gorączki

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Długość infekcji jest kwestią indywidualną. Proponuję skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Nana (anonim, 81.109.120.) 2 lata temu

Witam od 28 stycznia mam covid i Mam letkie duszności jle jeszcze będzie tfaci ten wirus u mie

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Nana:

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Objawy mogą utrzymywać się od kilku (4-5) nawet do 21 dni. Kontrolny test antygenowy może wykonać na dzień-dwa po ustąpieniu objawów infekcji.

Nana (anonim, 81.109.120.) 2 lata temu

Jutro minie 5 dni i jeszcze som te obiawy po ilu dniach zrobici test i jle dni to czyma ten wirus

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Jak pisała poniżej Olga Sierpniowska:
"Trudno udzielać takiego zapewnienia - niekiedy dochodzi do zaostrzenia choroby po początkowym ich złagodzeniu. Nawet przy łagodnym przebiegu choroby może się zdarzyć nagłe pogorszenie stanu. Pomimo tego, fakt że czuje się Pan lepiej jest generalnie pozytywną informacją. Należy nadal obserwować swój stan zdrowia i pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym."

Nana (anonim, 81.109.120.) 2 lata temu

J nie dawno mi się zrobiło ze mam nos zatkany

Nana (anonim, 81.109.120.) 2 lata temu

Witam mam kovid jusz 3 dni J mam tylko letkie duszności j gardło mie boli Cy mi się pogorszy stan czy nie

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Proszę zerknąć na odpowiedź Olgi Sierpniowskiej tuż poniżej Pani zapytania.

Nati (anonim, 62.45.153.) 2 lata temu

Witam. Od niedzieli bolały mnie plecy w dolnej części, ból głowy i przez 1,5dnia miałam stan podgorączkowy. 4dnia nadal jestem trochę słaba i boli mnie gardło. Kaszlu nie miałam. Czy jest możliwe że mój stan nie ulegnie pogorszeniu?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Bolki: trudno udzielać takiego zapewnienia - niekiedy dochodzi do zaostrzenia choroby po początkowym ich złagodzeniu. Nawet przy łagodnym przebiegu choroby może się zdarzyć nagłe pogorszenie stanu. Pomimo tego, fakt że czuje się Pan lepiej jest generalnie pozytywną informacją. Należy nadal obserwować swój stan zdrowia i pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym.

Bolki (anonim, 83.146.8.) 2 lata temu

Witam od w czoraj bardzo mocny bul mięśni ból brzucha teperatura w czoraj 38.5 na hwile obecnom drugi dzień jak by bylo juz lepjej juz nie mam tych objawuw czy to znacy ze prejde łagodnie dziękuje za odpowiedź

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Pppp:
Po przejściu infekcji może Pani wykonać szybki płytkowy test na przeciwciała COVID-19. Jeśli nie uzyska Pani pozytywnego wyniku w okienku IgM, a jedynie w IgG - wówczas może Pani wrócić do normalnego funkcjonowania. Proszę pamiętać, iż wydłużony okres rekonwalescencji po chorobie zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Dlatego tuż po chorobie należy prowadzić oszczędny tryb życia, dbać o odpowiednią podaż płynów i odpoczywać.

O dostępnych w aptece testach domowych na COVID-19 przeczyta Pani tutaj:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/testy-na-koronawirusa-sars-cov-2

Pppp (anonim, 46.169.254.) 2 lata temu

Dziękuję...a kiedy będę wiedziała że już po? Powinnam np za dwa dni zrobić sobie kontrolny test płytkowy?czy jeśli już nie zarażam będę mogła iść w poniedziałek do pracy oczywiście przestrzegając wymogów bardzo mocno

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Pppp:

Z opisu wynika, iż infekcja przebiegła w Pani przypadku dość łagodnie i powoli kończy swój przebieg.
Osoba chora zakaża przez około 5 dni - największe wydalanie wirusa następuje na ok. 2 dni przed wystąpieniem objawów i przez pierwsze kilka dni po wystąpieniu objawów (pierwsze 3-4 dni objawów). Najprawdopodobniej Pani już nie zakaża.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u której minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji. Czyli w Pani przypadku po 14 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Pppp (anonim, 46.169.254.) 2 lata temu

Witam właśnie kończy mi się 6dzień objawów... gorączka była tylko w pierwszą noc i dreszcze,zawalone zatoki (dziś już o niebo lepiej) najgorszy dzień 3 potem już coraz lepiej,nie leżę ,staram się być aktywna cały czas,kaszel tylko przy wydmuchiwaniu nosa ale mokry z zieloną wydzielina,teraz zmienił się na suchy, temperatura do 37,5 lub poniżej 37...czy jest nadzieja że będzie już tylko lepiej czy jeszcze może się pogorszyć?czy jeszcze zarażam?kiedy będę mogła sprawdzić czy jestem ozdrowiencem?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Robert: Najprawdopodobniej nie dojdzie już do zaostrzenia samej infekcji, natomiast niektórzy pacjenci odczuwają pewne dolegliwości po przechorowaniu, niezależnie od nasilenia pierwotnej infekcji:

https://www.gdziepolek.pl/blog/co-po-covid-19-powiklania

Aktualnie po przechorowaniu COVID-19 w domu nie zaleca się rutynowego wykonywania testów antygenowych czy szczególnie czułego PCR. Okres wydalania wirusa, kiedy może on być nadal wykrywany w tym badaniu to nawet do 3 miesięcy, pomimo braku zakaźności osoby poddawanej testowi. Test antygenowy będzie dawał wynik pozytywny krócej. Generalnie jednak - najprawdopodobniej - po upływie około 3 tygodni wynik badania wymazowego w kierunku COVID-19 powinien być negatywny. Po zgłoszonym zachorowaniu powinien Pan mieć status ozdrowieńca.

Robert  (anonim, 79.191.101.) 2 lata temu

Witam mam pytanie za 2 dni kończy mi się izolacja do tej pory przeszedłem covid bez większych problemów i objawów czy to znaczy że już nie powinno mi się pogorszyć jak tyle wytrzymałem???? I drugie pytanie kiedy powinien być negatywny test jak sobie zrobie ??? Bo słyszałem różne opinie że nawet po zakończonej izolacji test i tak może wychodzić dodatni jeszcze qjakis czas

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Prawidłowy puls osoby dorosłej powinien mieścić się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Za wysoki puls serca uznaje się powyżej 100 uderzeń na minutę - to tachykardia (częstoskurcz), za niski puls - poniżej 60 uderzeń na minutę - to bradykardia. Pana puls jest zatem za niski.

Robert  (anonim, 79.191.101.) 2 lata temu

Mam covid lagodny przebieg biorę wieczorami sobie hydroxizine i puks mam Ok 50 czy może być???

Robert  (anonim, 79.191.101.) 2 lata temu

Dziękuję za odp Pani Olgo dzisiaj kolejny dzień I bez zmian najgorzej ten apetyt tylko i dzisiaj mam zamiar wstać z łóżka bo od pon leżę i opadłem z sił całkiem i chce dzisiaj poruszać się po domu trochę pozdrawiam

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Robert: Jeśli Pana stan się nie pogarsza, a raczej poprawia lub jest stabilny, to jest możliwość, że choroba nie będzie mieć ciężkiego przebiegu. Należy monitorować swój stan zdrowia, przyjmować odpowiednią ilość płynów i starać się w miarę możliwości przyjmować posiłki. Może być dieta lekkostrawna.

Robert  (anonim, 79.191.119.) 2 lata temu

Od niedzieli mam covid temp Ok 37 kaszlu już nie mam pierwsze 2 dni był ale nie było tragedii jestem bardzo zmęczony tylko i nie mam apetytu pije też nie za dużo czy jest szansa że przejdę covida lekko ???

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Powinna Pani zgłosić się do lekarza rodzinnego i podczas wizyty poprosić o skierowanie na RTG lub tomografię płuc celem kontroli po przejściu zakażenia.

Gosiag (anonim, 31.0.71.) 2 lata temu

Witam właśnie skończyłam izolacje. Objawy covida brak smaku i węchu na początku 2 dni gorączki. Potem zatkane zatoki. Bez kaszlu. Z dnia na dzień lepiej. 13 dni od pierwszego objawu.Teraz po zakończeniu izolacji pojawił się kaszel. Nie jest intensywny ale jest. Czy powinnam się martwić? Znów zgłosić się do lekarza?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Ze względu na pojawianie się kolejnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2 nie można obecnie wykluczyć przebiegu COVID-19 o zróżnicowanym zestawie objawów, także odbiegającym od tego, który do tej pory znamy. Nie ma możliwości, aby internetowo rozstrzygnąć kto może być zarażony, a kto na pewno nie jest. Każda osoba, która podejrzewa u sobie infekcję COVID-19 może przejść kwalifikację do testu, który odpowie na pytanie, czy jest się zarażonym:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zarejestruj-sie-online-na-test-na-covid-19

Natalia 876 (anonim, 37.249.118.) 3 lata temu

Witam. Jestem w 12 tyg ciąży i miałam ból zatok teraz ten ból zanikł i został lekki katar i przy tym zanikł mi smak i węch możliwe że mogę być zarażona?

M (anonim, 188.146.103.) 3 lata temu

Witam a czy mozna przechodzić wirusa bez goraczki i kaszlu za to z całkowitym brakiem apetytu smaku i zapachu? Brak kataru

Ewa (anonim, 80.3.197.) 3 lata temu

Chorowałam na Covid, dzisiaj jest koniec 3 tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów. Symptomy choroby które u mnie wystąpiły to ból mięśni i stawów, kaszel, ból w klatce piersiowej. Nie miałam temperatury. Kaszel nadal się utrzymuje, nadal bolą płuca.

Odpowiedź usunięta, ponieważ: zawiera informacje pseudonaukowe.

pol (anonim, 37.47.139.) 3 lata temu

ja po grypie 6 miesiecy kaszlałem stara mnie chciała z domu wywalić

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Jak podają badania, wszystko zależy od przebiegu zakażenia. U niektórych pacjentów kaszel utrzymuje się nawet do kilku tygodni po przechorowaniu.

Mcovid (anonim, 91.193.208.) 3 lata temu

Po ilu dniach kaszel covidowy powinien ustąpić?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W takiej sytuacji proszę skorzystać z teleporady lekarskiej. Lekarz, jeśli uzna za stosowane, może wystawić skierowanie na ponowny test w kierunku SARS-Co-V2

Więcej o postępowaniu, tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa

BOBCZAN23 (anonim, 176.115.254.) 3 lata temu

Witam ponownie,
W ostatnim poście pisałem jakie mam objawy, lekarz POZ zlecił mi test na koronawirusa, zrobiłem go we wtorek 13 października, wynik negatywny otrzymałem w czwartek na wieczór 15 października. W piątek miałem teleporade z lekarzem. Przepisal mi antybiotyk klacid, ebilfumin na grypę i encorton. W 4 dniu kuracji nie widzę, żadnej poprawy. Objawy się utrzymują. Temperatura ciała już prawie 2 tygodnie to prawie zawsze 35,5. Dodatkowo zmierzyłem dziś ciśnienie i puls dwa razy w odstępach czasowych po wyjściu po schodach. Wynik to 173/115 puls 149, 184/110 puls 143. Czy jest możliwość, że jednak test mógł wyjść fałszywy? Czy może należało by go powtórzyć? Dodam że mam 31 lat i takiej choroby jeszcze nigdynie miałem.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W takiej sytuacji należy pozostać w domu i skontaktować się z najbiższą stacją sanepidu lub skorzystać z infolinii NFZ:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt

BOBCZAN23 (anonim, 176.115.254.) 3 lata temu

Dzień dobry,
Od piątku mam problemy z oddychaniem, mieszkam na drugim piętrze i po wyjściu po schodach odczuwam uczucie zadyszki, wczoraj tj. sobota oprócz problemów z oddychaniem pojawiły się bóle mięśni w kończynach dolnych, oraz suchy kaszel. Dodam, że od piątku temperatura ciała utrzymuję się w granicach 35-35,5. Co mam robić? A i jeszcze jedno, w pracy w ubiegłym tygodniu miałem kontakt z osobą u której w domu potwierdzono w ubiegły wtorek koronawirusa. Koleżanka do tej pory póki co nie ma żadnych objawów.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Do @Diana: dziękujemy za te informacje. Czy chciałaby Pani zadać jakieś pytanie?

Diana (anonim, 31.0.41.) 3 lata temu

Witam , od wczoraj mam suchy kaszel dzisiaj zaczęły boleć mnie troszeczkę płuca ,jestem oslabiona, nie mam apetytu smaku, bolą mnie mięśnie, temperatura w normie dobra

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Brak poprawy po pięciu dniach zażywania leków powinien skłonić Panią do ponownego kontaktu z lekarzem i umówienia się na wizytę stacjonarną, w celu wykonania badań takich jak oględziny ściany gardła czy osłuchanie dróg oddechowych.

Jeśli jest Pani chora, to być może warto rozważyć pozostanie w domu i wyleczenie się do końca. Chodzenie w tej sytuacji do pracy i kontaktowanie się z innymi osobami naraża je na tę samą infekcję, na którą Pani cierpi.

Jeśli chodzi o możliwość zakażenia koronawirusowej, to typowe objawy znajdzie Pani w pierwotnym poście. Niestety jednoznaczną odpowiedź może dać wyłącznie wykonanie testu. Jeśli podejrzewa Pani u siebie COVID-19 to może Pani skontaktować się ze służbami sanitarnymi.

Agnes  (anonim, 213.77.31.) 3 lata temu

Witam,
od tygodnia mam pokasłuje, mam czasami duszności, katar i ból gardła. Codziennie mierze temperaturę i jest w normie. Odbyłam "telefoniczną konsultację" z lekarzem rodzinnym, który stwierdził przeziębienie - od pięciu dni biorę leki, ale objawy nie ustępują. Codziennie chodzę do pracy i mam kontakt z ludźmi czy mam powody do niepokoju?

Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia dochodzi, kiedy nosiciel wirusa kaszle, kicha lub mówi - cząstki wirusa wydostają się wówczas z jego dróg oddechowych. Jeśli przedostaną się do okolicy oka, nosa czy ust, mogą zakazić kolejne osoby. Możliwe jest także zakażenie, jeśli dotknie się przedmiotów na których znajdzie się wirus, a potem przeniesie się go w okolice twarzy.

Spośród opisanych przez Panią objawów charakterystyczną cechą infekcji koronawirusowej jest duszność oraz kaszel (na ogół jest on suchy). Nie muszą ona bezwzględnie świadczyć o chorobie COVID-19, jednak są symptomami, których w związku z epidemią nie należy lekceważyć.

Jeśli jest Pani zaniepokojona objawami, które się u Pani pojawiły, to należy skontaktować się z lekarzem - telefonicznie np. z przychodnią lekarza rodzinnego. Jeśli nie czuje się Pani dobrze, w trosce o zdrowie swoje oraz osób z Pani otoczenia warto pozostać w domu przez jakiś czas. Więcej na temat możliwości przeprowadzania konsultacji lekarskiej:
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

Jeśli duszność i dodatkowe objawy wiąże Pani z podejrzeniem infekcji koronawirusowej, to działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w takiej sytuacji.

Poniżej załączam także test umożliwiający wstępną ocenę - opartą na rekomendacji WHO - symptomów COVID-19, być może będzie pomocny: https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid

Załączam także nasze opracowania na temat koronawirusa: https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2 https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły