Jak telefonicznie otrzymać receptę i zwolnienie lekarskie?

W okresie pandemii koronawirusa należy unikać miejsc, w których prawdopodobieństwo zarażenia jest największe. Dotyczy to m.in. przychodni i szpitali. Czy można uzyskać poradę lekarza, e-receptę czy e-zwolnienie bez wychodzenia z domu? Kiedy konieczna jest osobista wizyta w przychodni?

Czy przychodnie lekarskie działają normalnie podczas epidemii koronawirusa?

Przychodnie w większości są czynne. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej można skorzystać zarówno z tradycyjnej wizyty w placówce, jak i z teleporady. W przypadku, gdy Twoja przychodnia została zamknięta, możesz skorzystać z usług innej placówki. Listę przychodni, które czasowo zawiesiły swoją działalność można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia

Kiedy konieczna jest osobista wizyta u lekarza?

Zgodnie ze zmianami w przepisach, od 16 marca 2021 r. wizyta w gabinecie lekarskim nie może być zastąpiona teleporadą w przypadku, gdy dotyczy ona:

 • dzieci poniżej 6 roku życia (z wyjątkiem teleporady kontrolnej, nie wymagającej przeprowadzenia badania),
 • pacjentów z chorobami przewlekłymi, których stan zdrowia uległ pogorszeniu,
 • pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej,
 • pacjentów odbywających pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej,
 • pacjentów nie wyrażających zgody na teleporadę (z wyjątkiem pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie wirusem SARS-CoV-2).

Jeśli, w którymkolwiek z wymienionych przypadków lekarz odmówi Ci osobistej wizyty w przychodni, należy zgłosić ten fakt za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800 190 590

Kiedy powinieneś skorzystać z teleporady?

W niektórych sytuacjach osobista wizyta u lekarza nie jest niezbędna, niekiedy nawet niewskazana. 

Skorzystaj z teleporady jeśli: 

 • podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
 • potrzebujesz recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia bądź zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach kontynuacji poprzedniego zlecenia,
 • potrzebujesz zaświadczenia o stanie zdrowia,
 • lekarz zalecił Ci ponowny kontakt w celu kontroli stanu zdrowia.

Jak skorzystać z teleporady NFZ?

Aby uzyskać bezpłatną poradę lekarza rodzinnego bez wychodzenia z domu, należy skontaktować się telefonicznie z przychodnią, przy czym powinna to być przychodnia, do której jesteśmy na stałe zapisani, ponieważ posiada ona naszą dokumentację medyczną.

Po wstępnym wywiadzie, pracownik rejestracji umówi Cię na teleporadę. Czas oczekiwania zależy od liczby osób obecnie oczekujących na konsultację.

Listę placówek świadczących usługę teleporady w poszczególnych województwach wraz z numerami kontaktowymi można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - tutaj. Kontakt do przychodni można uzyskać także za pomocą infolinii NFZ pod numerem 800 190 590.

W ramach teleporady możesz otrzymać:

 • poradę i zalecenia lekarskie,
 • e-receptę na stale stosowane leki i preparaty zalecone przez lekarza w ramach konsultacji (więcej: Jak zrealizować e-receptę w aptece?),
 • e-zwolnienie (jeśli lekarz uzna, że stan zdrowia chorego tego wymaga).

Oznacza to, że aby dostać receptę czy zwolnienie lekarskie, nie musisz osobiście stawić się w przychodni, ponieważ to wszystko można zrobić drogą elektroniczną.

W przypadku, gdy lekarz uzna, że konieczna jest wizyta w placówce, zostaniesz poinformowany o terminie wizyty, na którą należy stawić się punktualnie, aby maksymalnie ograniczyć czas przebywania w przychodni.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Aby skorzystać z usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej świadczonych w godzinach nocnych w dni powszednie, oraz całodobowo w weekendy, należy w pierwszej kolejności skontaktować się telefonicznie z wybraną placówką.

Dopiero po zebraniu wstępnego wywiadu, lekarz dyżurny zdecyduje, czy pacjent wymaga konsultacji na miejscu.

Teleporada z lekarzem specjalistą

Prawo do bezpłatnej teleporady z lekarzem specjalistą mają jedynie pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych, pozostający pod ich stałą opieką, wymagający okresowej kontroli.

Powinni oni kontaktować się bezpośrednio z poradnią, pod opieką której pozostają.

Telekonsultacje przez GdziePoLek - szybkie, także ze specjalistami, ale płatne

Jeśli zależy Ci na czasie, nie możesz skontaktować się z przychodnią, lub chcesz porozmawiać ze specjalistą, możesz umówić komercyjną telekonsultację przez GdziePoLek. Na moment publikacji tego artykułu terminy są dostępne nawet na ten sam dzień.

Telekonsultacje z lekarzem przez GdziePoLek

(kliknij aby przejść do formularza z terminami)

Konsultacje odbywają się telefonicznie, w zależności od przypadku trwają 10-15 minut, a ich koszt waha się w przedziale 59-79 zł. Wykonawcą konsultacji jest Telemedico.

Na pacjentów czekają lekarze ogólni oraz specjaliści z 25 dziedzin medycyny, m.in. specjaliści chorób zakaźnych, pediatrzy, kardiolodzy, alergolodzy, diabetolodzy - chociaż nie wszyscy muszą być w danym momencie dostępni. Ze zrozumiałych względów dostępność lekarzy chorób zakaźnych na ten moment jest ograniczona.

Czas oczekiwania różni się z zależności od specjalności lekarza. Poradę lekarza ogólnego można uzyskać zwykle w ciągu kilku godzin. W czasie konsultacji możesz otrzymać e-receptę i e-zwolnienie (w uzasadnionych przypadkach). Nie oczekuj jednak, że skoro płacisz za konsultację, to lekarz zobowiązany jest wystawić Ci receptę!

Dodatkowo, w ciągu 24 godzin od konsultacji możesz bezpłatnie zadać lekarzowi dodatkowe pytanie w formie tekstowej.

Aby skorzystać z porady wystarczy kliknąć tutaj bądź skorzystać z przycisku „Umów konsultację” na stronie głównej GdziePoLek.

Następnie wybierz dziedzinę medycyny, której ma dotyczyć porada - domyślnie to lekarz ogólny - oraz wybierz z listy dostępnych terminów dzień i godzinę.

Po podaniu danych kontaktowych przechodzisz od razu do płatności i potwierdzenia konsultacji.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2021

Właśnie mijają dwa lata, od kiedy GdziePoLek zaczął systematycznie, w cyklu dwumiesięcznym publikować jedyny niezależny raport o brakach leków. W tę okrągłą rocznicę sytuacja z dostępnością medykamentów jest stabilna. Liczba braków wynosi 23 i nie zmieniła się od ostatniego zestawienia. Powody do niepokoju na najbliższą przyszłość może jednak dawać systematyczny spadek dostępności leków przeciwzakrzepowych.

Szczepionki na COVID-19: po ilu dniach od szczepienia jesteśmy odporni na koronawirusa?

Z punktu szczepień przeciwko COVID-19 pacjenci wychodzą zadowoleni, ponieważ przyjęcie szczepionki wiąże się dla nich z poczuciem bezpieczeństwa. Czy jednak faktycznie od razu można czuć się swobodnie? Po jakim czasie zaczynają działać szczepionki na koronawirusa i jak sprawdzić, czy wywołały ochronę poszczepienną?

Skonsultuj z Farmaceutą profilaktykę i leczenie alergii

Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Katar, łzawienie czy świąd utrudniają normalne funkcjonowanie za dnia i zasypianie w nocy. Wiosna i lato to pory roku, które szczególnie sprzyjają rozwojowi uczuleń ze względu na pylenie wielu roślin. Profilaktyka i leczenie alergii jest jednym z ważnych dla pacjentów zagadnień, poruszanym m.in. podczas “Skonsultuj z Farmaceutą” - akcji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Odpowiedzialność firm farmaceutycznych za ochronę środowiska

Przemysł farmaceutyczny to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Należy on również do sektorów, które nie pozostają obojętne dla naszej przyrody. Na szczęście obecnie coraz większą uwagę zwraca się na ten problem, a firmy farmaceutyczne dążą do tego, aby minimalizować swój wpływ na środowisko w takim zakresie, jak to tylko możliwe. Oczekują tego od nich zarówno ich pracownicy, jak i pacjenci. W jaki sposób zakłady produkujące leki mogą stać się bardziej "zielone"?