Monika (anonim, 195.210.25.)
około roku temu, Warszawa

Czy węgiel aktywny, który wydostał się z kapsułki podczas sprzątania mógł mieć wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dobry wieczór, chciałabym się spytać o pewną rzecz ponieważ węgiel wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, to w tym przypadku mówimy o jakiej ilości tego węgla? I mamy tu na myśli węgiel leczniczy do kupienia w aptece? bo kiedyś otworzyłam tabletkę i ten proszek wyleciał, ale posprzątałam, ale może jakaś minimalna ilość się dostała, w co jednak wątpie

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Interakcje pomiędzy węglem leczniczym, a innymi lekami zachodzi na etapie wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Mówimy więc o węglu leczniczym - do kupienia w aptece. Tylko taki produkt jest odpowiedni do połykania, na przykład w przypadku biegunki. Nie przypuszczam, aby ktokolwiek zażywał węgiel przeznaczony na opał.

Ryzyko absorpcji jest duże, jeśli nie zostanie zachowany odstęp około 4 godzin pomiędzy zażyciem jego porcji, a tabletką antykoncepcyjną. Już 1 gram węgla wykazuje duże zdolności absorpcyjne. W przypadku hormonów, ze względu na duże znaczenie przyjęcia odpowiedniej dawki leku każdego dnia, zalecałabym zachowanie odpowiedniego odstępu, nawet jeśli miałaby zostać zażyta tylko jedna tabletka lub kapsułka węgla aktywnego.

Natomiast jeśli miała Pani styczność z węglem z kapsułki podczas sprzątania, to ewentualnie tylko poprzez skórę, czy - co mało prawdopodobne - przez drogi oddechowe. Nie widzę możliwości, aby miał się on przedostać do przewodu pokarmowego i wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Załączam dodatkowe materiały, które być może Panią zainteresują:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji