Lilka (anonim, 178.42.122.) Warszawa 2 lata temu

Czy węgiel aktywny wpływa na skuteczność antykoncepcji?

Po jakim czasie na powietrzu węgiel aktywny traci swoje właściwości i przestaje działać? Po jakim czasie węgiel aktywny nie wpłynie na tabletkę antykoncepcyjną, jeśli dotknie się czegoś na czym mogły zostać jakieś śladowe ilości węgla aktywnego i następnie przyjmie się tabletkę antykoncepcyjną bez wcześniejszego umycia rąk? Czy taka tabletki zadziała?

5 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Lilka (anonim, 178.42.117.) 2 lata temu

Czyli również w przypadku kropli z dziurawcem gdyby na rękach była jakaś ich ilość to przez takie przyjęcie tabletki nie zmniejszy to skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Dokładnie tak. Dziurawiec zawiera hiperycynę, która przyspiesza metabolizm wątrobowy. Oznacza to, że pod wpływem dziurawca w organizmie może być zbyt niski poziom hormonów blokujących owulację. I w tym przypadku potrzebne są większe ilości niż śladowe.

Lilka (anonim, 178.42.121.) 2 lata temu

Czy podobnie będzie w przypadku kropli żołądkowych na bazie dziurawca? Domownicy czasem przyjmują te krople. Czy jeśli po dotknięciu czegoś na mojej ręce znalazły by się jakieś ilości kropli żołądkowych z dziurawcem i przyjęłabym tabletkę antykoncepcyjną bez wcześniejszego umycia rąk to wpłynęło by to na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Martwię się tym, ponieważ słyszałam, że dziurawiec silnie obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Węgiel aktywny (ten apteczny) występuje w formie tabletek lub kapsułek i jeśli jest przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta zachowuje swoje właściwości do końca daty ważności produktu. Jeśli pyta Pani o sypki węgiel aktywowany używany w kosmetyce lub filtrach węglowych to jego trwałość to ok. pół roku.

Węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krążenia, a jedynie działa miejscowo poprzez adsorpcję (pochłanianie) różnych związków i z tego względu należy pamiętać, aby zachować co najmniej ok. 4 godziny odstępu między spożyciem węgla a innymi lekami, także antykoncepcją.

Jeśli będzie Pani dotykać tabletki rękami, na których znajdują się śladowe ilości węgla aktywowanego to raczej nie wpłynie on na skuteczność antykoncepcji. Standardowa dawka węgla aktywowanego w jednej tabletce/kapsułce to ok. 150mg. Nie jest to więc śladowa ilość.

O tym, jakie leki osłabiają skuteczność antykoncepcji pisaliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Kategorie

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły