Sortuj
43 produkty zawierające Diazepam, w tym 42 na receptę.
9 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Diazepam to lek z grupy długodziałających benzodiazepin, który wiąże się z receptorami GABAA w różnych częściach mózgu i rdzenia kręgowego. Dzięki temu nasila hamujący wpływ kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), co skutkuje zmniejszeniem pobudliwości neuronów. Diazepam jest wykorzystywany w leczeniu stanów lękowych, padaczki, bezsenności oraz objawów odstawienia alkoholu. Ponadto znajduje zastosowanie jako środek premedykacyjny przed zabiegami chirurgicznymi oraz w leczeniu zwiększonego napięcia mięśniowego.
Preparaty zawierające diazepam dostępne są wyłącznie na receptę i występują w różnych formach: w tabletkach (Valium, Relanium, Neorelium, Diazepam Genoptim, Reladorm, Diazepam Grindeks, Diazepam-Ratiopharm, Diazepam Generic Specialty Pharma), wlewkach doodbytniczych (Relsed, Diazepam Desitin, Diazerekt, Diazepam Desitin Rectal Tube, Stesolid Rectal Tube), roztworach do iniekcji (Relanium, Stesolid, Neorelium, Valium, Diazepam Genoptim, Valium Mm), zawiesinach doustnych (Relanium), czopkach doodbytniczych (Valium, Diazepam-Ratiopharm) oraz kroplach doustnych (Diazepam-Ratiopharm). Każda postać leku może mieć inne zastosowanie w zależności od wskazania oraz nasilenia choroby. Na przykład wlewki doodbytnicze są stosowane doraźnie w napadach padaczkowych, natomiast tabletki mogą być przepisywane do codziennego stosowania w przypadku przewlekłych stanów lękowych.
Jakie właściwości ma diazepam?
W jakich chorobach stosowany jest diazepam?
Czy przyjmowanie diazepamu powoduje uzależnienie?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diazepamu?
Z jakimi lekami nie należy łączyć diazepamu?
Czy można łączyć diazepam z alkoholem?
Jakie są działania niepożądane diazepamu?
Czy diazepam można stosować w ciąży?
Czy diazepam można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Czy po przyjęciu diazepamu można prowadzić samochód?
Jak długo i jak szybko działa diazepam?
Czy diazepam może być stosowany u osób w podeszłym wieku?
Czy diazepam może być stosowany u dzieci?
Diazepam blokuje receptory GABAA w mózgu i rdzeniu kręgowym, co sprawia, że wykazuje działanie:
• przeciwlękowe,
• przeciwdrgawkowe,
• uspokajające,
• nasenne,
• rozluźniające mięśnie.
Diazepam jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych, które często objawiają się pobudzeniem, napięciem, czy agresją (m.in. w nerwicach oraz zaburzeniach lękowych spowodowanych stresem), a także w bezsenności wynikającej z lęku, w stanach padaczkowych i drgawkach gorączkowych. Jest również wykorzystywany w leczeniu objawów nagłego odstawienia alkoholu, takich jak pobudzenie, drżenie i majaczenie, a także jako środek premedykacyjny przed mniejszymi zabiegami chirurgicznymi oraz do kontroli skurczów mięśniowych (w przypadku zwiększonego napięcia mięśniowego).
Diazepam, podobnie jak inne benzodiazepiny, może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z dawką i czasem trwania leczenia. Po kilku tygodniach stosowania może również wystąpić tolerancja, czyli zmniejszenie skuteczności leku. Dlatego leczenie powinno trwać jak najkrócej, zwykle do 4 tygodni w przypadku bezsenności i do 8-12 tygodni w przypadku zaburzeń lękowych.
Mogą również wystąpić objawy zespołu odstawienia, wynikające z uzależnienia fizycznego i nagłego przerwania stosowania leku. Do typowych symptomów należą niepokój, wahania nastroju, stany lękowe oraz problemy ze snem. Aby zminimalizować ryzyko tych dolegliwości, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki.
Diazepam nie powinien być stosowany u osób z ciężką niewydolnością oddechową lub wątroby, zespołem bezdechu sennego, miastenią oraz u osób, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu.
Diazepamu nie należy łączyć z lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy (np. fenobarbital, fluoksetyna, haloperidol), ponieważ może to nasilać działanie diazepamu (np. powodować zbyt silne uspokojenie) lub powodować poważne skutki uboczne, takie jak depresja oddechowa lub zahamowanie funkcji sercowo-naczyniowych. Należy również unikać jednoczesnego stosowania diazepamu z opioidami (np. morfina, buprenorfina), ponieważ może to prowadzić do sedacji, depresji oddechowej, śpiączki, a nawet zgonu.
Diazepamu nie wolno łączyć z alkoholem, ponieważ oba wykazują działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy. Może to prowadzić do zwiększonego działania diazepamu (np. zbyt silnego uspokojenia) oraz nasilenia działań niepożądanych, takich jak depresja oddechowa lub zahamowanie funkcji sercowo-naczyniowych.
Diazepam może powodować zmęczenie, senność, osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia koordynacji ruchowej, co zależy od dawki. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, niepamięć, zaburzenia oddychania, spowolnienie pracy serca, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia oddawania moczu, problemy z układem pokarmowym, czy depresja. U dzieci oraz osób starszych skutki uboczne mogą obejmować niepokój, pobudzenie, agresję oraz koszmary senne.
Diazepamu nie należy stosować w ciąży, szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze. Badania na zwierzętach wykazały, że lek może mieć negatywny wpływ na płód. U noworodków, których matki przyjmowały diazepam w czasie ciąży, może wystąpić uzależnienie fizyczne oraz objawy zespołu odstawienia.
Nie zaleca się stosowania diazepamu podczas karmienia piersią, ponieważ benzodiazepiny przenikają do mleka.
Po przyjęciu diazepamu może wystąpić uspokojenie, zaburzenia koncentracji i koordynacji mięśni, co wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów.
Diazepam po zażyciu wchłania się dość szybko. Jego maksymalne stężenie we krwi po podaniu doustnym osiągane jest po około 30-90 minutach. Lek utrzymuje połowę swojego stężenia we krwi przez 20-50 godzin. U osób starszych, niemowląt oraz pacjentów z chorobami nerek i wątroby okres ten może być dłuższy. Stabilne stężenie w organizmie osiągane jest po około dwóch tygodniach stosowania.
U osób starszych zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a także ryzyko złamań i upadków. Dlatego dawka diazepamu u osób w podeszłym wieku powinna być o połowę mniejsza od dawki standardowej, a leczenie należy monitorować, szczególnie w początkowej fazie terapii.
Diazepam może być stosowany u dzieci w przypadku skurczów mięśni oraz kontroli ich napięcia i drażliwości, a także w celach premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi. Nie zaleca stosowania się go u dzieci w leczeniu lęku i bezsenności ze względu na zwiększoną wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego oraz większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
1. https://go.drugbank.com/drugs/DB00829
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 11,99 zł
od 10,00 zł
od 33,93 zł
od 9,38 zł
od 7,95 zł
od 26,84 zł
od 27,99 zł
od 370,00 zł
Indywidualny Zestaw Autostrzykawek Przeciwko Bojowym Środkom Trującym Izas-05
iniekcja, 1 zestaw: 3 autostrzykawki z igłami
lek na receptę
w 0% aptek