Czy szczepienia powodują autyzm?

Czym jest autyzm... i czy prawdą jest, że może być wywołany przez szczepienia? Przeczytaj, jakie mogą być wczesne objawy autyzmu i do kogo udać się w razie podejrzeń.

Czym jest autyzm?

Autyzm to grupa zaburzeń rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (ASD - Autism Spectrum Disorder), które charakteryzują się upośledzeniem: reakcji na otoczenie, umiejętności komunikacyjnych i językowych, a także powtarzalnością w zachowaniu.

Kto choruje na autyzm?

Występowanie autyzmu - według danych Światowej Organizacji Zdrowia z kwietnia 2017 roku - to średnio 1 zachorowanie na 160 dzieci. Częściej zapadają na nią chłopcy niż dziewczynki.

Jakie są najczęstsze objawy autyzmu?

Rodziców lub opiekunów powinno zaniepokoić już u dzieci rocznych, półtorarocznych i dwulatków:

  • zaburzenia relacji społecznych – brak zainteresowania innymi ludźmi, niezdolność inicjowania rozmowy czy włączania innych do zabawy, brak wspólnej radości, brak współpracy z rówieśnikami, nieodwzajemnianie uczuć, brak uśmiechu, unikanie kontaktu wzrokowego, unikanie dotyku, agresja
  • zaburzenia komunikacji – niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, ograniczone rozumienie poleceń, brak reakcji na własne imię, dziwaczne pierwsze słowa lub nietypowa powtarzalność, nierozumienie sugestii, nadwrażliwość na dźwięki
  • stereotypowe wzorce zachowań – wąski zakres zainteresowań, ograniczona aktywność, sztywność, opór wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu, powtarzające się czynności z użyciem zabawek i innych przedmiotów (np. układanie ich w rzędzie)

Kiedy iść do lekarza z podejrzeniem autyzmu?

Rodzice sami mogą już pobrać tzw. kwestionariusz M-CHAT-R ze strony programu przesiewowego w kierunku autyzmu, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku 16 do 30 miesięcy. Dzieciom młodszym, tj. od 12 miesiąca życia, są przypisane pewne umiejętności i w związku z tym rodzic czy opiekun może je porównać u swojego dziecka (można je znaleźć na stronach internetowych). Jeśli dziecko nie wykazuje takich umiejętności bądź wycofało się z części z nich, należy udać się do specjalisty.

Pierwszym kontaktem rodzica lub opiekuna powinien być gabinet pediatry lub rejonowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna (nie trzeba mieć skierowania). Stamtąd dopiero dziecko może być skierowane na specjalistyczne badania psychiatryczne, psychologiczne, neurologiczne i logopedyczne.

Czy szczepionki powodują autyzm?

Wśród antyszczepionkowców wciąż funkcjonuje mit łączący szczepienia z bezpośrednim wywołaniem autyzmu u dzieci. Dwadzieścia lat temu angielski gastroenterolog Andrew Wakefield opublikował artykuł na łamach pisma naukowego The Lancet, w którym skojarzył ujawnianie się początków autyzmu (między 18 a 24 miesiącem życia) z kalendarzem szczepień przeciwko odrze, różyczce i śwince (MMR). Szybko jednak naukowcy tę fałszywą teorię obalili, publikacja została wycofana, a lekarzowi zakazano wykonywanie zawodu lekarza.

Dziś, po dziesiątkach badań na całym świecie, z całą pewnością wiemy, że autyzm ma podłoże genetyczne. Objawy choroby ujawniają się, gdy następuje mutacja już jednego konkretnego genu, albo gdy są tylko pewne odchylenia na kilku genach, a dodatkowo zadziałają czynniki środowiskowe. Wtedy w mózgu dochodzi do zmian w budowie, m.in. tworzy się o wiele więcej połączeń między półkulami mózgowymi, co z kolei powoduje, że autystyk widzi, słyszy i czuje wszystko z o wiele większą intensywnością niż osoba zdrowa.

Do czynników środowiskowych zalicza się: wiek rodziców, choroby matki, krwawienia, choroby w ciąży, choroby psychiczne, stosowanie leków, zanieczyszczenie środowiska, uzależnienia, niewłaściwa dieta. Bardzo duże znaczenie ma również ryzyko niedotlenienia dziecka podczas porodu, a także wcześniactwo czy pourodzeniowe infekcje wirusowe.

Czy autyzm można wyleczyć?

Autyzmu nie można wyleczyć, ale przy odpowiedniej terapii, przy pomocy rodziny, może dojść do poprawienia funkcjonowania niektórych obszarów poznania czy postrzegania rzeczywistości. Wysiłek, jaki trzeba włożyć w dokonanie niezbędnych zmian bywa ogromny, ale za to efekt może być niesamowity. Brak podjęcia jakichkolwiek działań będzie pogłębiał autyzm i zwiększał trudności z nim związane. Warto więc działać jak najwcześniej, by nie dopuścić do utrwalenia nieodwracalnych, niepoprawnych schematów funkcjonowania.

Leki stosowane w autyzmie

Przebieg autyzmu może być powikłany różnymi zaburzeniami współistniejącymi, takimi jak napady padaczkowe, stany psychotyczne, tiki, zaburzenia snu, lęki, agresja, ADHD, alergie pokarmowe (gluten). Z tego też powodu często podejmuje się u nich terapię lekami na receptę zgodnie ze standardami postępowania:

Leczenie farmakologiczne osób z autyzmem powinien planować i nadzorować psychiatra. Każde inne niż zazwyczaj zachowanie czy zmianę nastroju należy poprzedzić oceną stanu fizycznego i psychicznego chorego, a także wywiadem z rodziną lub opiekunami przed podjęciem jakichkolwiek działań farmakoterapeutycznych.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.10.2019 07:50:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Bioxetin i Seronil to swoje zamienniki?
Czy Bioxetin można stosować jako tańszy zamiennik seronilu?
odpowiada Anna Tyrańska

Jednoczesne stosowania metylofenidatu i duloksetyny - o czym należy pamiętać?
Przyjmuję, jako osoba dorosła Concertę i Dutilox, przy czym np oba leki wpływają na noradrenalinę i ogólnie oba działają na mózg. Czy powinnam przy uż...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jakim lekiem zastąpić Hiberix?
Czy jest inna szczepionka (zamiennik) hiberix 0,01mg?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie są domowe sposoby na odstawienie benzodiazepin?
Dzień dobry mam pytanie jak odstawić Benzodiazepiny długo działające 2 lata zażywania 4 mg clonazepam lub 35 mg relanium raz jedno raz drugi nigdy raz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę brać Asentrę i Tetralysal?
czy leki asentra mozna brac razem z lekami tetralysal? zostaly mi przypisane do brania w tym samym czasie
odpowiada Anna Tyrańska

Jak długo działa atomoksetyna?
Witam,chciałabym się dowiedzieć przez ile godzin po podaniu utrzymuje się działanie leku atomoksetyna medice.
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie czy szczepienia powodują autyzm? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.