Torba do szpitala, czyli co zabrać na porodówkę?

Oczekiwanie na maluszka budzi wiele nadziei, ale i wątpliwości. Przyszła mama zastanawia się, jak będzie wyglądać poród, dużo myśli o dziecku, które niebawem przyjdzie na świat. Aby czas spędzony w szpitalu po narodzinach maleństwa był spokojny, warto zawczasu przygotować kompletną wyprawkę zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na poród.

Przede wszystkim sprawdź warunki, jakie panują w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Warto także zapisać się do szkoły rodzenia – na zajęciach można skorzystać z wiedzy i doświadczenia położnych. Niektóre szpitale mają na wyposażeniu niemal wszystko, co potrzebne dla noworodka i mamy. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć, iż los pokieruje Cię do innej placówki. Dlatego Twój bagaż powinien być możliwie uniwersalny.

Podręczna torebka na poród

Nie zapomnij, aby ważne dokumenty mieć przy sobie. Przede wszystkim należy mieć dowód tożsamości – osobisty lub paszport.

Pamiętaj o zabraniu całości dokumentacji medycznej, jaka powstała w trakcie ciąży. Istotna jest przede wszystkim karta przebiegu ciąży – zawarte w niej informacje to cenne wskazówki, dotyczące zdrowia Twojego i dziecka.

Weź także wyniki wszystkich badań, jakie zostały wykonane w trakcie ciąży oraz inne informacje, które mogą być przydatne dla personelu medycznego - takie jak na przykład lista przyjmowanych leków.

„Pod ręką” warto mieć także pomadkę do ust (np. Oeparol Everyday, Blistex Classic, Tisane) – usta będą wysychać podczas wytężonego i przyspieszonego oddechu.

Torba na poród dla mamy

Z bielizny warto zabrać koszulę do porodu i koszule nocne – najlepiej z rozcięciem, umożliwiające karmienie. Podczas pobytu w szpitalu przydadzą się wygodne ubrania – szlafrok, skarpetki, a także klapki pod prysznic, przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki, wilgotne chusteczki i zatyczki do uszu.

Pamiętaj, że na większości oddziałów położniczych jest ciepło, dlatego nie bierz najgrubszych rzeczy.

Krwawienie po porodzie jest obfite – zwykła podpaska może nie być wystarczająca. Dodatkowo ważne jest, aby zapewnić dostęp powietrza do krocza, które po porodzie często jest obolałe, zwłaszcza w przypadku, jeśli miało miejsce nacięcie lub pęknięcie. Przydatne będą:

 • Podkłady poporodowe, ginekologiczne (np. Canpol, Bella Mamma, Baby Ono, Absorgyn). Ze względu na dużą chłonność dobrze mogą sprawdzić się także wybrane produkty stosowane przy nietrzymaniu moczu.
 • Podkłady higieniczne (np. Seni Soft, Tena Bed, Apteo) – możne je położyć na łóżko – zabezpieczają pościel przed zabrudzeniem.
 • Bielizna – majteczki siatkowe lub flizelinowe – to specjalne majtki poporodowe przepuszczające powietrze.
 • Preparaty do higieny krocza. W okresie połogu przydatne mogą być produkty z benzydaminą (np. Tantum Rosa), oktenidyną (np. Octenisept) lub ginekologiczne płyny do higieny intymnej (np. Mamma Mia, Lacibios Femina Pregna). Pamiętaj, aby w zakresie pielęgnacji krocza po porodzie stosować się do zaleceń położnych i lekarzy. Skonsultuj, jaki produkt w Twoim przypadku będzie najwłaściwszy.

Akcesoria do karmienia noworodka

 • Poduszka fasolka lub jasiek do karmienia – to dobra inwestycja, która posłuży także po wyjściu ze szpitala.
 • Wkładki laktacyjnezapobiegają brudzeniu bielizny i ubrań pokarmem.
 • Krem na brodawki (np. Lano maść, Purelan, Maltan, Bracelan). Preparaty te można stosować także przed porodem w celu „zahartowania” brodawek sutkowych.
 • Odciągacz pokarmu i preparaty wspomagające laktację (np. Lactosan Mama, Femaltiker, Hipp Natal) – z tymi zakupami możesz się wstrzymać do czasu, aż produkcja mleka nie unormuje się. Może się okazać, że nie będą potrzebne.

Wyprawka dla nowonarodzonego dziecka

 • Ubranka - na przeciętne dziecko urodzone w terminie pasują ubranka w rozmiarze 56. Maleństwo jednak będzie błyskawicznie rosło, dlatego bardziej uniwersalne będą ciuszki w rozmiarze 62. Najlepiej zabierz kilka kompletów wypranych ubranek. Najwygodniejszy zestaw dla noworodka to kaftanik i body. Przydadzą się także dwie czapeczki i dwie pary skarpetek oraz rękawiczki „niedrapki”.
 • Kilka tetrowych pieluszek i opakowanie pieluch jednorazowych.
 • Kocyk oraz śpiworek lub rożek.
 • Dermokosmetyki dla niemowlaka – na początek przyda się przede wszystkim krem przeciwko odparzeniom pod pieluszkę. Zwracaj uwagę, aby dla noworodka kupować produkty opisane „od pierwszych dni życia” lub „od urodzenia”.

Wyprawka porodowa dla taty

Jeśli planujecie poród rodzinny, to przyszły ojciec powinien być także przygotowany na to, że spędzi trochę czasu w szpitalu. Będzie potrzebował obuwia na zmianę oraz w niektórych szpitalach zestawu ubrań jednorazowych (fartuch, maska).

Posiłek dla ciała i dla ducha w szpitalu

Nie zapomnij o jedzeniu i piciu dla siebie oraz dla partnera oraz o czymś, co pozwoli Ci zregenerować się psychicznie. Może to być zestaw ulubionych mp3 lub e-book. Otuchy doda Ci także możliwość bycia w ciągłym kontakcie z najbliższymi – dlatego nie zapomnij o telefonie komórkowym i ładowarce do niego.

Wyjście ze szpitala po porodzie

Dla maluszka należy przygotować ubrania na wyjście ze szpitala odpowiednie do pogody (w zimie koniecznie kombinezon). Dla siebie – ubranie luźne, niekoniecznie te sprzed ciąży – ciało będzie powracać do formy jeszcze przez jakiś czas. Nie zapomnij o przygotowaniu fotelika samochodowego i nosidełka.

Dodatkowo, bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie prezentów od nowo narodzonego dziecka dla starszego rodzeństwa, jeśli takie posiada. To pomoże w pozytywnym przyjęciu nowego członka rodziny.

Jak spakować się i przygotować do porodu?

 • Każdego spakuj osobno.
 • Rzeczy, które będą potrzebne od razu – spakuj na wierzch.
 • Zmyj lakier i obetnij krótko paznokcie – w przypadku jakichkolwiek komplikacji kolor płytki może być ważna informacją o stanie zdrowia, poza tym z długimi paznokciami trudniej jest pielęgnować maleństwo.
 • Nie panikuj, jeśli czegoś zabrakło. Wiele szpitali ma na wyposażeniu potrzebne rzeczy. Często jest też możliwość dokonania zakupu w szpitalnym sklepiku lub sklepie obok szpitala. Zawsze możesz także poprosić o dokupienie czegoś swoich najbliższych.

Jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania dotyczące wyprawki porodowej, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 25.07.2018 06:55:25

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

gdzie w wielkopolsce dostane folik mama s 1
gdzie w wielkopolsce dostane folik mama s 1
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

gdzie w kaliszu dostane folik mama s 1
gdzie w kaliszu dostane folik mama s 1
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

rhophylac 300
czy jest gdzieś w aptece dostępna szczepionka rhophylac 300?
odpowiada Olga Sierpniowska

Rhophylac 300
Czy wiadomo kiedy bedzie dostepny lek Rhophylac 300? Czy jest to w ogole osiagalny lek ?
odpowiada Andrzej Polski

Gdzie można kupić Rhophylac 300
jak w temacie
odpowiada Agnieszka Soroko

Jaka jest cena tej szczepiąki I gdzie można je kupić? Proszę o n...
Jaka jest cena tej szczepiąki I gdzie można je kupić? Proszę o najszybszą odpowiedz! !!
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie torba do szpitala, czyli co zabrać na porodówkę? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.