Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Produkt na receptę

Azalia tabletki powlekane

Azalia to tabletki antykoncepcyjne, których wyjątkowość wynika z braku składnika estrogenowego. Sprawia to, że zwykle zachowany jest naturalny przebieg cyklu jajnikowego z jajeczkowaniem włącznie. Z tego samego powodu skuteczność Azalii jest niższa w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych (np. Yaz, Yasminell, Angiletta) , których średnia skuteczność szacowana jest na około 97 proc. Azalia, ze względu na brak estrogenu, może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, jednak decyzję o rozpoczęciu stosowania leku w okresie karmienia należy omówić z lekarzem.

Produkt na receptę

Cerazette tabletki powlekane

Cerazette to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel. Są to tzw. minitabletki, ponieważ - w przeciwieństwie do preparatów złożonych - zawierają tylko jeden składnik hormonalny, dzięki czemu mogą być stosowane u pacjentek nietolerujących estrogenów oraz karmiących piersią.

Produkt na receptę

Dessette Mono tabletki powlekane

Substancja czynna preparatu Dessette Mono - dezogestrel - to progestagen stosowany jako związek o działaniu antykoncepcyjnym. Preparat stosuje się u pacjentek karmiących piersią oraz u pacjentek nietolerujących lub nie chcących przyjmować estrogenów.

Produkt na receptę

Diamilla tabletki powlekane

Diamilla to jednoskładnikowy preparat antykoncepcyjny zawierający dezogestrel. Preparat stosowany jest u pacjentek karmiących piersią oraz nietolerujących estrogenów. Mechanizm działania antykoncepcyjnego polega m.in. na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, przez co staje się on barierą dla plemników.

Produkt na receptę

Lemena tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ moczowo-płciowy i hormony płciowe, hormony płciowe i modulatory układu płciowego, hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego (kategoria ATC G03AC).

Produkt na receptę

Limetic tabletki powlekane

Limetic to preparat antykoncepcji hormonalnej, którego składnikiem aktywnym jest dezogestrel. Związek ten działa antykoncepcyjnie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, co stwarza niekorzystne warunki do zapłodnienia. Preparat stosuje się u pacjentek, które nie mogą stosować estrogenów, a także u pacjentek karmiących piersią.

Produkt na receptę

Ovulan tabletki powlekane

Dezogestrel - składnik aktywny preparatu Ovulan - to syntetyczny, żeński hormon płciowy, stosowany jako związek o działaniu antykoncepcyjnym. Preparat stosuje się u kobiet, u których stosowanie estrogenów nie jest zalecane, a także u kobiet karmiących.

Produkt na receptę

Symonette tabletki powlekane

Symonette to doustny preparat antykoncepcyjny zawierający dezogestrel. Związek ten należy do grupy progestagenów i ma działanie antykoncepcyjne. Preparat stosowany jest jako metoda antykoncepcji u pacjentek w okresie laktacji lub nietolerujących estrogenów.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zwane są inaczej minipigułkami. Stosuje się je 28 dni, po czym kolejne opakowanie rozpoczyna się bez żadnej przerwy. Ważne jest zachowanie jednej pory przyjmowania tabletek.

Minipigułki antykoncepcyjne zawierają jeden rodzaj hormonów - progestagen. Z tego powodu mają mniej przeciwwskazań do stosowania w zapobieganiu ciąży. Nie zaburzają laktacji, więc sprawdzają się u matek karmiących. Ich działanie polega głównie za zmianie śluzu szyjki macicy oraz na wpływie na błonę śluzową macicy. Przeważnie są dobrze tolerowane, ich wadą jest natomiast możliwość występowania nieregularnych miesiączek w trakcie ich stosowania.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 31.01.2019 20:39:04

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Najnowsze pytania

Jaka jest zasada realizacji recepty na leki antykoncepcyjne?
Czy jeżeli na recepcie mam wypisane 4 opakowania tabletek antykoncepcyjnych, muszę w ciągu 30 dni wykupić je wszystkie? Nie mogę co miesiąc kupować je...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy jeśli cierpię na PCOS mogę przyjmować Duphaston i tabletki antykoncepcyjne jednocześnie, czy leki te należy stosować osobno?
Cierpie na pcos. Od dwóch tygodni mam krwawienia i poszłam z nimi do lekarza na co on zapisał mi duphaston (3 razy dziennie przez 5 dni) i powiedział...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy leki psychotropowe stosowane przez partnera mogą osłabić działanie przyjmowanych przez mnie tabletek antykoncepcyjnych?
Czy jeżeli mój partner bierze antydepresanty, a ja stosuję antykoncepcję hormonalną, to czy leki przyjmowane przez niego mogą mieć wpływ na obniżenie ...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy łuszczyca może potęgować działania niepożądane wkładki Kyleena?
Dodam jeszcze ze mam luszczyce moze to tez miec jakis wplyw.2 razy mialam zalozona bez hormonow,a teraz chcialam na dluzej 5 lat .Stosuje kortyzon na ...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.