Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Produkt na receptę

Azalia tabletki powlekane

Azalia to tabletki antykoncepcyjne, których wyjątkowość wynika z braku składnika estrogenowego. Sprawia to, że zwykle zachowany jest naturalny przebieg cyklu jajnikowego z jajeczkowaniem włącznie. Z tego samego powodu skuteczność Azalii jest niższa w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych (np. Yaz, Yasminell, Angiletta) , których średnia skuteczność szacowana jest na około 97 proc. Azalia, ze względu na brak estrogenu, może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, jednak decyzję o rozpoczęciu stosowania leku w okresie karmienia należy omówić z lekarzem.

Produkt na receptę

Cerazette tabletki powlekane

Cerazette to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel. Są to tzw. minitabletki, ponieważ - w przeciwieństwie do preparatów złożonych - zawierają tylko jeden składnik hormonalny, dzięki czemu mogą być stosowane u pacjentek nietolerujących estrogenów oraz karmiących piersią.

Produkt na receptę

Dessette Mono tabletki powlekane

Dessette Mono to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel. Preparat zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Stosowany u pacjentek karmiących piersią oraz nietolerujących lub nie chcących przyjmować estrogenów.

Produkt na receptę

Diamilla tabletki powlekane

Diamilla to jednoskładnikowy preparat antykoncepcyjny zawierający dezogestrel. Preparat stosowany jest u pacjentek karmiących piersią oraz nietolerujących estrogenów. Mechanizm działania antykoncepcyjnego polega m.in. na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, przez co staje się on barierą dla plemników.

Produkt na receptę

Lemena tabletki powlekane

Lemena to hormonalny środek antykoncepcyjny, zawierający dezogestrel. Związek ten zagęszcza śluz szyjkowego, co stwarza niekorzystne warunki do zapłodnienia i zapobiega zajściu w ciążę. Preparat stosowany u pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów, a także u pacjentek karmiących piersią.

Produkt na receptę

Limetic tabletki powlekane

Limetic to preparat antykoncepcji hormonalnej, którego składnikiem aktywnym jest dezogestrel. Związek ten działa antykoncepcyjnie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, co stwarza niekorzystne warunki do zapłodnienia. Preparat stosuje się u pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów, a także u pacjentek karmiących piersią.

Produkt na receptę

Ovulan tabletki powlekane

Ovulan to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel - syntetyczny, żeński hormon płciowy. Preparat stosuje się u kobiet, u których stosowanie estrogenów nie jest zalecane, a także u kobiet karmiących piersią.

Produkt na receptę

Symonette tabletki powlekane

Symonette to doustny preparat antykoncepcyjny zawierający dezogestrel. Związek ten należy do grupy progestagenów i ma działanie antykoncepcyjne. Preparat stosowany jest jako metoda antykoncepcji u pacjentek w okresie laktacji lub nietolerujących estrogenów.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zwane są inaczej minipigułkami. Stosuje się je 28 dni, po czym kolejne opakowanie rozpoczyna się bez żadnej przerwy. Ważne jest zachowanie jednej pory przyjmowania tabletek.

Minipigułki antykoncepcyjne zawierają jeden rodzaj hormonów - progestagen. Z tego powodu mają mniej przeciwwskazań do stosowania w zapobieganiu ciąży. Nie zaburzają laktacji, więc sprawdzają się u matek karmiących. Ich działanie polega głównie za zmianie śluzu szyjki macicy oraz na wpływie na błonę śluzową macicy. Przeważnie są dobrze tolerowane, ich wadą jest natomiast możliwość występowania nieregularnych miesiączek w trakcie ich stosowania.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 31.01.2019 20:39:04

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Najnowsze pytania

Jak postępować w przypadku zmiany środka antykoncepcyjnego z jednoskładnikowego na dwuskładnikowy?
Witam obecnie stosuje tabletki limetic (zaczęłam kolejne opakowanie) dziś lekarz zmienił mi na Vibin moje pytanie brzmi mogę dziś przyjąć 1 tabletke v...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Jak postępować w przypadku zmiany środka antykoncepcyjnego z leku Limetic na Vibin?
Witam stosuje tabletki limetic zaczęłam nowe opakowanie dziś lekarz zmienił mi na vibin czy mogę dziś od razu wsiascczy muszę zrobić przerwę i poczeka...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy mogę zamówić lek Azalia?
Witam mieszkam w Anglij mam endometrioze biore azalia czy moge zamowic u panstwa bo umre
odpowiada Agnieszka Soroko

Gdzie kupić Azalia w Anglii?
Witam mieszkam w Anglij potrzebuje leku Azallia mam endometrioze gdzie moge zamowic z gory dziekuje
odpowiada Agnieszka Soroko

Czy krwawienie może ustąpić już w pierwszym dniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Zaczęłam brać tabletki jednoskładnikowe antykoncepcyjne 1. dnia cyklu. Wiem, że mogą pojawiać się nieregularne krwawienia albo mogą one wcale nie wyst...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Jakie zioła o działaniu uspokajającym można stosować razem z jednoskładnikowymi tabletkami antykoncepcyjnymi?
Jakie można brać substancje na uspokojenie bez recepty przy stosowaniu jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej, żeby nie obniżyć jej skuteczności?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.