Lopinawir (lopinavir)

9 produktów zawierających Lopinawir, w tym 9 na receptę.

Żaden nie jest dostępny w aptekach.

Lopinawir to inhibitor proteaz stosowany w leczeniu zakażeń wirusem HIV. Hamuje proteazę HIV, co w konsekwencji uniemożliwia dojrzewanie cząsteczek wirusa i ich namnażanie w organizmie.

Ponieważ lopinawir jest w organizmie ludzkim bardzo szybko metabolizowany, aby temu zapobiec, stosuje się go w terapii złożonej z rytonawirem. Rytonawir hamuje metabolizm lopinawiru, zwiększając jego stężenie w osoczu i tym samym wzmacnia jego działanie.

W Polsce lopinawir został dopuszczony do obrotu w 2018 r. Dostępny jest wyłącznie jako preparat złożony, w połączeniu z rytonawirem - w postaci tabletek lub płynu doustnego. Wszystkie te leki zalicza się do kategorii dostępności "wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania". Czyli, w terapii chorób, które muszą być zdiagnozowane w warunkach szpitalnych lub w ośrodkach o odpowiednim zapleczu diagnostycznym, chociaż podawanie i dalsza opieka mogą być prowadzone gdzie indziej lub w przypadku leków, które z uwagi na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, wymagają monitorowania całego okresu terapii.

Wraz z początkiem pandemii SARS-CoV-2, z uwagi na silne działanie przeciwwirusowe, leki złożone zawierające lopinawir i rytonawir zostały poddane badaniom, na możliwość ich stosowania w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

W marcu 2020 r. chińscy naukowcy przeprowadzili niewielkie badanie na grupie 199 pacjentów z ciężkimi objawami COVID-19. W podsumowaniu autorzy napisali, że uzyskane dane nie są dostateczne, by jednoznacznie rozstrzygnąć, czy stosowanie kombinacji lopinawir i rytonawir w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2 poprawia wyniki kliniczne. Jak przyznali, potrzebne są dalsze, randomizowane badania, aby to ustalić.

W lipcu 2020 r. WHO podjęła decyzję o przerwaniu badań nad lopinawirem z rytonawirem w leczeniu osób chorych na COVID-19. Związane jest to z brakiem zmniejszenia śmiertelności pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa w porównaniu do standardowej opieki.

Opublikowane 5 października 2020 r. w The Lancet wyniki randomizowanych badań potwierdziły brak skuteczności lopinawiru z rytonawirem w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Lopinavir/Ritonavir Mylan 200 mg/50 mg

tabletki powlekane, 120 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Kaletra

płyn, 2 butelki 60 mililitrów + 2 strzykawki

lek na receptę

w 0% aptek

Lopinavir + Ritonavir Accord

tabletki powlekane, 120 tabl. = 1 pudełko

lek na receptę

w 0% aptek

Lopinavir/Ritonavir Mylan 200 mg/50 mg

tabletki powlekane, 360 tabletek = 3 butelki

lek na receptę

w 0% aptek

Lopinavir/ritonavir Mylan 100 mg/25 mg

tabletki powlekane, 60 tabletek blistry

lek na receptę

w 0% aptek

Lopinavir/ritonavir Mylan 100 mg/25 mg

tabletki powlekane, 60 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Lopinavir + Ritonavir Sandoz

tabletki powlekane, 120 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Kaletra 200 mg+50 mg

tabletki powlekane, 120 tabletek blistry

lek na receptę

w 0% aptek

Kaletra 100 mg+25 mg

tabletki powlekane, 60 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek