Jak radzić sobie z wymiotami?

Przyczyny wymiotów mogą być różne - niestrawność, choroba lokomocyjna, ciąża i wiele innych. Jak radzić sobie z wymiotami samemu, a kiedy należy udać się do lekarza?

Czym są wymioty?

Wymiotami nazywany jest gwałtowny wyrzut treści pokarmowej z żołądka, bądź z jelit i żołądka.

Przyczyny wymiotów

  • somatyczne (fizyczne), np. związane z podrażnieniem tylnej ściany gardła czy nadmiernym rozciągnięciem ścian żołądka,
  • psychiczne, czyli wywołane widokiem, zapachem, a czasem nawet samymi myślami,
  • zaburzenia błędnika, które mają miejsce najczęściej w chorobie lokomocyjnej.

Co powoduje wymioty?

Zaburzenia pokarmowe i choroby

Najczęściej wymioty powodowane są przez choroby przewodu pokarmowego, zarówno niegroźne, jak lekkie zatrucie pokarmowe, poprzez choroby zapalne narządów jamy brzusznej, niedrożność mechaniczną, aż do nowotworów. Również zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, jak np. niewyrównana cukrzyca czy niewydolność nerek mogą przyczynić się do występowania torsji.

Wymioty przy migrenie, stresie i chorobie lokomocyjnej

Nudności i wymioty często występują także przy migrenie i innych zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego oraz przy narażeniu na stres, który może wywoływać różne objawy. Jest to spowodowane szeregiem reakcji organizmu, w tym podniesionego poziomu adrenaliny. Wymioty często występują także w przypadku choroby lokomocyjnej, szczególnie u dzieci.

Wymioty wywołane przez leki

Wiele grup leków również może przyczynić się do wystąpienia wymiotów, np. leki przeciwnowotworowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak np. ibuprofen lub ketoprofen, niektóre antybiotyki, diuretyki - leki moczopędne, stosowane najczęściej przy nadciśnieniu, digoksyna - silnie działający lek stosowany w kardiologii i cały szereg innych.
Pamiętajmy więc, aby przed zażyciem leku zapoznać się z ulotką, a w razie wystąpienia niepokojących objawów czy pojawienia się wątpliwości, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bulimia

Bulimia to choroba dotycząca zaburzeń odżywania charakteryzująca się napadami objadania się i następnie zachowaniami, którymi osoby chore starają się zapobiec skutkom nadmiernego spożycia pokarmów - najczęściej poprzez prowokowanie wymiotów, rzadziej poprzez zażywanie środków przeczyszczających.
Osoby dotknięte tą przypadłością zdają sobie sprawę z jej występowania, jednak same nie mogą sobie poradzić - potrzebują profesjonalnej pomocy. Otoczenie często nie zauważa choroby, ponieważ bulimicy zazwyczaj utrzymują masę ciała w normie, a objadanie się i jego kompensowanie wymiotami utrzymują w tajemnicy.

Mdłości i wymioty w ciąży

Nudności i wymioty w ciąży to częsty problem - dotyczy nawet 50% kobiet ciężarnych, szczególnie w pierwszym trymestrze. Przyjmuje się, że objawy te powoduje wzrost stężenia hormonu - gonadotropiny kosmówkowej, a emocje i zmęczenie je potęgują. Dotyczą szczególnie kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy oraz tych, które są w ciąży mnogiej. 

Czy wymioty są szkodliwe dla organizmu?

Jeśli wymioty nie są długotrwałe, to zwykle nie mają poważnych skutków. Jednak gdy torsje trwają kilka dni, szczególnie jeśli towarzyszy im biegunka, może dojść do odwodnienia organizmu, które wymaga interwencji - nawodnienia oraz uzupełnienia elektrolitów w formie doustnej lub dożylnej.

Gdy wymioty są gwałtowne, mogą spowodować pęknięcie błony śluzowej przełyku lub ściany przełyku.

Wielodniowe wymioty uszkadzają szkliwo zębów i prowadzą do zapalenia przełyku, a także mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu i niedożywienia.

Naturalne metody leczenia wymiotów

W przypadku wymiotów, kiedy znasz przyczynę i jest ona możliwa do usunięcia, najlepszym sposobem jest niewstrzymywanie torsji, a usunięcie ich źródła - np. przerwanie podróży.

Same nudności możesz próbować powstrzymać poprzez bardzo głębokie i powolne oddychanie. Pomocne też może być otwarcie okna i wywietrzenie mieszkania, bowiem zbyt mała ilość tlenu wywołuje duszności mogące nasilać mdłości.

W ciągu dnia możesz popijać herbatkę z imbiru. Łyżeczkę zmielonego imbiru wsyp do dzbanka, zalej wrzątkiem i odstaw na kilka minut, a otrzymany wywar przecedź. Jeśli to konieczne - osłódź do smaku.

Jeśli zmagasz się z mdłościami w ciąży, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 rad, które pomogą temu zaradzić. Znajdziesz je tutaj.

Naturalnym sposobem, który może być bezpiecznie stosowany u pacjentów, u których występują nudności bądź wymioty, jest akupresura. Skuteczność tej metody została udowodniona w różnych badaniach, które następnie opublikowano m.in. w Stanach Zjednoczonych w czasopiśmie Publicznej Biblioteki Nauki.
Akupresura przeciwwymiotna polega na uciskaniu punktu P6 znajdującego się po wewnętrznej stronie nadgarstka, pomiędzy ścięgnami, na wysokości około 3 palców.
W aptekach dostępne są specjalistyczne opaski, zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe, np. Sea-band, których odpowiednie umiejscowienie zapewnia ucisk tego punktu.

Preparaty na wymioty bez recepty

W aptece bez recepty możesz kupić środki łagodzące wymioty, które zawierają w składzie:

Dostępne są także krople homeopatyczne, np. Vomitusheel.

W celu uzupełnienia płynów i składników mineralnych oraz przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, warto sięgnąć po elekrolity, np. Orsalit, Dicoflor Elektrolity, Floractin Elektolity, Zdrovit Litorsal. Większość z nich to preparaty wymagające rozpuszczenia w wodzie, jednak, jeśli np. jesteś w podróży i nie masz możliwości zmieszania tabletki z wodą, poproś farmaceutę o gotowy preparat, przeznaczony bezpośrednio do wypicia, m.in. Orsalit Drink, Hipp Ors 200. Pamiętaj, aby elektrolity pić powoli, małymi porcjami.

Kiedy udać się do lekarza z wymiotami?

W przypadku wymiotów u dzieci powinniśmy zgłosić się do pediatry, gdy wymioty utrzymują się 24 godziny lub wcześniej - jeśli zauważymy objawy odwodnienia - wysuszone usta lub język, apatię, ciemniejszy kolor moczu.

U dorosłych należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, gdy wymiotom towarzyszą inne niepojące objawy, np. silny ból brzucha, zaburzenia świadomości, oczopląs, szumy uszne czy wielomocz.

Naszą uwagę powinny zwrócić wymioty, które mają niespotykany kolor lub formę - są ciemne, krwiste, zielone, fusowate, gdy osoba wymiotuje żółcią - to również powody, aby odwiedzić lekarza.

Preparaty na wymioty na receptę

Jak jeść, aby nie zwymiotować?

Jeśli jest Ci "niedobrze" - nie objadaj się. Jedz częściej, ale mniejsze porcje - ok. 5 małych posiłków dziennie, a ostatni - 2 godziny przed snem. W ten sposób nie spotęgujesz nudności czy wymiotów. Przede wszystkim unikaj tłustych, pikantnych, zbyt słodkich i gorących posiłków.

W ciągu dnia, małymi porcjami, najlepiej przez słomkę, pij niegazowaną wodę mineralną. Nie wypijaj jej bezpośrednio podczas posiłku, ale odczekaj ok. 30 minut po zakończeniu jedzenia.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 18.02.2021 21:25:01

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można brać jednocześnie Hydroxyzinum, Flucofast i Velaxin ER?
Można brać równocześnie hydroxyzinum velaxin flucofast
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Hydroxyzinum powoduje uzależnienie?
Czy Hydroxyzinum powoduje uzależnienie?
odpowiada Monika Alaszkiewicz

Można zażywać hydroxizinum i flucosat jednoczesnie
Można zażywać hydroxizinum i flucosat jednoczesnie
odpowiada Ewa Pilch

Co na ból brzucha i nudności?
Co na bol brzucha i nudnosci
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy metoklopramid może być stosowany u osób z chorobami naczyń?
Jutro idę na badanie poziomu prolaktyny. Mam mieć podaną jedna tabletkę metoklopramidu. Czy przyjęcie tego leku może być niebezpieczne przy malformacj...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

W jakim celu stosuje się metoklopramid przed badaniem krwi?
Witam. Dostałam ten lek tzn. Jedna tabletkę od pani endokrynolog, która mam wziąć w trakcie drugiego badania krwi. A co ona ma spowodować ?skoro przez...
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

Na Twoje pytania w temacie jak radzić sobie z wymiotami? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.