Jak radzić sobie z wymiotami?

Przyczyny wymiotów mogą być różne - niestrawność, choroba lokomocyjna, ciąża i wiele innych. Jak radzić sobie z wymiotami samemu, a kiedy należy udać się do lekarza?

Czym są wymioty?

Wymiotami nazywany jest gwałtowny wyrzut treści pokarmowej z żołądka, bądź z jelit i żołądka.

Przyczyny wymiotów

  • somatyczne (fizyczne), np. związane z podrażnieniem tylnej ściany gardła czy nadmiernym rozciągnięciem ścian żołądka,
  • psychiczne, czyli wywołane widokiem, zapachem, a czasem nawet samymi myślami,
  • zaburzenia błędnika, które mają miejsce najczęściej w chorobie lokomocyjnej.

Co powoduje wymioty?

Zaburzenia pokarmowe i choroby

Najczęściej wymioty powodowane są przez choroby przewodu pokarmowego, zarówno niegroźne, jak lekkie zatrucie pokarmowe, poprzez choroby zapalne narządów jamy brzusznej, niedrożność mechaniczną, aż do nowotworów. Również zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, jak np. niewyrównana cukrzyca czy niewydolność nerek mogą przyczynić się do występowania torsji.

Wymioty przy migrenie, stresie i chorobie lokomocyjnej

Nudności i wymioty często występują także przy migrenie i innych zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego oraz przy narażeniu na stres, który może wywoływać różne objawy. Jest to spowodowane szeregiem reakcji organizmu, w tym podniesionego poziomu adrenaliny. Wymioty często występują także w przypadku choroby lokomocyjnej, szczególnie u dzieci.

Wymioty wywołane przez leki

Wiele grup leków również może przyczynić się do wystąpienia wymiotów, np. leki przeciwnowotworowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak np. ibuprofen lub ketoprofen, niektóre antybiotyki, diuretyki - leki moczopędne, stosowane najczęściej przy nadciśnieniu, digoksyna - silnie działający lek stosowany w kardiologii i cały szereg innych. Pamiętajmy więc, aby przed zażyciem leku zapoznać się z ulotką, a w razie wystąpienia niepokojących objawów czy pojawienia się wątpliwości, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bulimia

Bulimia to choroba dotycząca zaburzeń odżywania charakteryzująca się napadami objadania się i następnie zachowaniami, którymi osoby chore starają się zapobiec skutkom nadmiernego spożycia pokarmów - najczęściej poprzez prowokowanie wymiotów, rzadziej poprzez zażywanie środków przeczyszczających. Osoby dotknięte tą przypadłością zdają sobie sprawę z jej występowania, jednak same nie mogą sobie poradzić - potrzebują profesjonalnej pomocy. Otoczenie często nie zauważa choroby, ponieważ bulimicy zazwyczaj utrzymują masę ciała w normie, a objadanie się i jego kompensowanie wymiotami utrzymują w tajemnicy.

Mdłości i wymioty w ciąży

Mdłości i wymioty w ciąży to częsty problem - dotyczy nawet 50% kobiet ciężarnych, szczególnie w pierwszym trymestrze. Przyjmuje się, że objawy te powoduje wzrost stężenia hormonu - gonadotropiny kosmówkowej, a emocje i zmęczenie je potęgują. Dotyczą szczególnie kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy oraz tych, które są w ciąży mnogiej.

Czy wymioty są szkodliwe dla organizmu?

Jeśli wymioty nie są długotrwałe, to zwykle nie mają poważnych skutków. Jednak gdy torsje trwają kilka dni, szczególnie jeśli towarzyszy im biegunka, może dojść do odwodnienia organizmu, które wymaga interwencji - nawodnienia oraz uzupełnienia elektrolitów w formie doustnej lub dożylnej.

Gdy wymioty są gwałtowne, mogą spowodować pęknięcie błony śluzowej przełyku lub ściany przełyku.

Wielodniowe wymioty uszkadzają szkliwo zębów i prowadzą do zapalenia przełyku, a także mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu i niedożywienia.

Naturalne metody leczenia wymiotów

W przypadku wymiotów, kiedy znamy przyczynę i jest ona możliwa do usunięcia, najlepszym sposobem jest niewstrzymywanie torsji, a usunięcie ich źródła - np. przerwanie podróży.

Same nudności możemy próbować powstrzymać poprzez bardzo głębokie i powolne oddychanie.

Jeśli zmagasz się z mdłościami w ciąży, możesz także spróbować jako pierwszy posiłek spożywać mleko lub banana, a w ciągu dnia przekąszać migdały - dla wielu kobiet jest to pomocne również w przypadku zmagania się ze zgagą.

Naturalnym sposobem, który może być bezpiecznie stosowany u pacjentów, u których występują nudności bądź wymioty, jest akupresura. Skuteczność tej metody została udowodniona w różnych badaniach, które następnie opublikowano m.in. w Stanach Zjednoczonych w czasopiśmie Publicznej Biblioteki Nauki. Akupresura przeciwwymiotna polega na uciskaniu punktu P6 znajdującego się po wewnętrznej stronie nadgarstka, pomiędzy ścięgnami, na wysokości około 3 palców. W aptekach dostępne są specjalistyczne opaski, zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe, np. Sea-band, których odpowiednie umiejscowienie zapewnia ucisk tego punktu.

Preparaty na wymioty bez recepty

W celu uzupełnienia płynów i składników mineralnych oraz przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, warto sięgnąć po elekrolity, np. Orsalit, Dicoflor Elektrolity, Floractin Elektolity, Zdrovit Litorsal.

Kiedy udać się do lekarza z wymiotami?

W przypadku wymiotów u dzieci powinniśmy zgłosić się do pediatry, gdy wymioty utrzymują się 24 godziny lub wcześniej, jeśli zauważymy objawy odwodnienia - wysuszone usta lub język, apatię, ciemniejszy kolor moczu.

U dorosłych należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, gdy wymiotom towarzyszą inne niepojące objawy, np. silny ból brzucha, zaburzenia świadomości, oczopląs, szumy uszne czy wielomocz.

Zwrócić naszą uwagę powinny wymioty, które mają niespotykany kolor lub formę - są ciemne, krwiste, zielone, fusowate, gdy osoba wymiotuje żółcią - to również powody, aby odwiedzić lekarza.

Preparaty na wymioty na receptę

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 14.09.2018 10:22:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakie jest działanie leku Pabi-Dexamethason?
Dzień dobry, Mama przyjmuje pani-dexamethason 1mg.jest w trakcie przyjmowania chemii, co daje jej ten lek jakie ma działanie bo jest tylko problem a...
odpowiada Marta Janocha

Czy lek Pabi-Dexametazon może nasilić dolegliwości bólowe w rwie kulszowej?
Witam serdecznie. Otrzymuje ten lek przy rwie kulszowej. Od pierwszego podania zwiększył mi się ból w kończynie w której wcześniej odczuwałam mocne pr...
odpowiada Marta Janocha

Czy zamiast Dicoflor 60 można stosować Enterosive?
Czy zamiast dicoflor 60 można brać enterosiwe
odpowiada Marta Janocha

Czy zamiast Dicoflor 60 można stosować Enterosive?
Czy zamiast dicoflor u 60 można brać enterosive we
odpowiada Marta Janocha

Czy zamiast Dicoflor 60 można stosować Enterosive?
Czy zamiast dicoflor 60 można brać enterosiwe
odpowiada Marta Janocha

Czy Duspatalin Gastro jest dostępny bez recepty? Czy można go już kupić w aptekach w Wawrze?
CZY DUSPATALIN GASTRO JEST BEZ RECEPTY NA PEWNO CZY JEST DOSTĘPNA JUŻ APTEKACH W WAWRZE MOŻNA KUPIĆ TEN LEK BEZ RECEPTY JEST 30 TABLETEK W OPAKOWANIU ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak radzić sobie z wymiotami? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.